مهاجرت به خارج از کشور، یکی از گزینه‌هایی است که افراد برای دست یافتن به شرایط بهتر از آن استفاده می‌کنند. راه‌های زیادی برای مهاجرت وجود دارد. از بین تمامی راه‌های مهاجرت، مهاجرت تحصیلی، بهترین و راحت‌ترین راه مهاجرت است. امن بودن و آینده داشتن مهاجرت تحصیلی، سبب شده است که عنوان مطمئن‌ترین راه مهاجرت را به خود بگیرد. راستی شما هم قصد دارید مهاجرت تحصیلی کنید؟ از مهاجرت تحصیلی چه می‌دانید؟ آیا شرایط شما برای مهاجرت تحصیلی فراهم است؟ اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید با اپلای باما همراه شوید. ما همه چیز را در مورد مهاجرت تحصیلی به شما خواهیم گفت.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از راه‌های مهاجرت است که متقاضیان آن برای دست یافتن به شرایط بهتر تحصیلی و تحصیل در یک دانشگاه معتبر در کشوری غیر از کشور خود، اقدام به انجام آن می‌کنند. برای انجام مهاجرت تحصیلی باید شرایط لازم را داشته باشید و در مورد تمامی زمینه‌های آن، اطلاعات داشته باشید. تحصیل در کشور دلخواهتان را می‌توانید از طریق بورسیه و یا به صورت تحصیل همراه با شهریه دنبال کنید. این مورد کاملا بستگی به شرایط شما دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت چه شرایطی را برای مهاجرت تحصیلی لازم است داشته باشید و از چه روش‌هایی می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

مهاجرت تحصیلی

مزایای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌های مهاجرت است. با دقت در روش‌های دیگر مهاجرت، متوجه خواهید شد که هر کدام دارای ریسک‌های متفاوتی هستند و پایان آنها از ابتدا ممکن است مشخص نباشد. اما مهاجرت تحصیلی امن‌ترین و در عین حال آسان‌ترین نوع مهاجرت است. فقط کافی است شرایط لازم برای مهاجرت را داشته باشید می‌توانید به راحتی اقدام کرده و وارد عمل شوید.

می‌توان گفت مهاجرت تحصیلی پدیده‌هایی است که منجر به تغییر زندگی یک فرد می‌شود. شخص مهاجرت کننده با قرار گرفتن در شرایط جدید، تجربه‌های بکری را پیش رو دارد که می‌توانند منجر به بهتر شدن شرایط زندگی وی شود. با این حال، می‌توان گفت مزایای مهاجرت برای هر فرد دانشجو با توجه به شرایط و کشوری که برای تحصیل، انتخاب می‌کند، متفاوت است.

آموزش علمی در سطح بالا

مهم‌ترین مزیت مهاجرت تحصیلی این است که شرایط را برای دریافت آموزش در سطح بالای علمی و امکانات مفید برای دانشجو فراهم می‌کند. بنابراین متقاضی که وارد دانشگاه‌های معتبر کشورهای آمریکایی و یا اروپا می‌شود سطح علمی و امکانات آموزشی فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کند.

یادگیری زبان کشوری دیگر

مهاجرت تحصیلی به یک کشور دیگر سبب می‌شود که متقاضی تحصیل به زبان آن کشور مسلط باشد تا بتواند نیازهای خود را رفع کند. بنابراین علاوه بر داشتن مدرک زبان انگلیسی، باید تا حدودی به زبان آن کشور نیز مسلط باشد. نیاز به آگاهی داشتن از زبان جدید سبب خواهد شد که به سمت یادگیری آن حرکت کنید. بنابراین متقاضی تحصیل در خارج از کشور، زبان جدیدی را یاد می‌گیرد.

موقعیت شغلی مناسب و اقامت دائم

دست یافتن به شغل مناسب، یکی از دلایلی است که سبب می‌شود افراد به فکر مهاجرت تحصیلی باشند. اخذ اقامت بعد از تحصیل و دست یافتن به موقعیت شغلی مناسب، یکی از مزایایی است که متقاضیان از طریق مهاجرت تحصیلی، دنبال می‌کنند.

مهاجرت تحصیلی

شرایط مهاجرت تحصیلی

مهاجرت برای تحصیل را کسانی می‌توانند انجام دهند که شرایط لازم برای این نوع مهاجرت را داشته باشند.

تسلط به زبان انگلیسی

مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از بهترین روش‌های مهاجرت، محسوب می‌شود. برای موفقیت در مهاجرت تحصیلی، باید زبان انگلیسی قوی داشته باشید. از طرفی علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی و اخذ یکی از مدارک مربوط به آن، تسلط به زبان کشوری که قصد دارید به آن مهاجرت کنید ضروری است. انتخاب دانشگاهی که شما قرار است در آن تحصیل کنید، می‌تواند شخص کننده شرایط شما باشد. برخی دانشگاه‌ها از ابتدا از شما مدرک زبان مورد نظرشان را طلب می‌کنند. این مدرک طبق نظر دانشگاه متفاوت است و و ممکن است شامل مدرک TOEFL و یا IELTSشود.

مطالب مرتبط:

در مورد تافل بیشتر بدانید

 همه چیز در مورد آیلتس

برخی دیگر از دانشگاه‌ها هستند که امکانات آموزش زبان و دریافت مدرک زبان را برای شما فراهم می‌کنند. اخذ مدرک زبان در دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کنید ممکن است برای شما هزینه داشته باشد. پس بهتر است از ابتدا این شرایط را مد نظر قرار دهید. اگر چه برخی دانشگاه‌ها هم بوده‌اند که امکانات آموزش زبان را برای دانشجویان به صورت رایگان فراهم کرده‌اند.

تمکن مالی

اگر قصد دارید مهاجرت تحصیلی خود را از طریق پرداخت شهریه به دانشگاه، پیگیری کنید داشتن تمکن و استطاعت مالی یکی از شروط مهمی است که باید به آن توجه کنید. در غیر این صورت، شرایط شما برای تحصیل مساعد نیست و ممکن است در این زمینه دچار مشکل شوید.

سابقه تحصیلی خوب

اگر به دنبال این هستید که از شرایط بهتری برای تحصیل برخوردار شوید و شامل تحصیلات رایگان و استفاده از بورسیه و یا فاند شوید داشتن سابقه تحصیلی خوب در زمینه آموزش و پژوهش می‌تواند شما را به هدفتان برساند.

مهاجرت تحصیلی

مراحل مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی مراحلی دارد که برای انجام دادن آن، باید این مراحل را یک به یک طی کنید. ابتدا باید برای اپلای از دانشگاه مورد نظرتان اقدام کنید. روش اخذ پذیرش در تمامی دانشگاه‌ها یکسان است. اما ممکن است در نوع مدارک ارسالی و یا شیوه مصاحبه تفاوت‌هایی با هم داشته باشند. شما باید مدارک خواسته شده توسط دانشگاه را آماده کرده و آنها را بر روی سایت دانشگاه آپلود کنید. پس از آن در صورت موافقت با شما و ارسال ایمیل پذیرش از طرف دانشگاه، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

 • مدارک و سوابق دانشگاهی
 • ریز نمرات دانشجو
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • توصیه نامه برای مقاطع تکمیلی
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی یا CV

مدارک گفته شده برای اکثر دانشگاه‌ها لازم است. اما برای اطلاع بیشتر باید سایت دانشگاه مورد نظرتان را ببینید تا اگر مدرک خاصی از شما خواسته است را به این مدارک اضافه کنید. پس از اخذ پذیرش باید برای ویزا اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

برای اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی نیز باید مدارکی را به سفارت آن کشور در تهران و یا شعبه‌ای که در نزدیک‌ترین جایی که در آن حضور دارید، قرار دارد ارسال کنید. این مدارک شامل موارد زیر است.

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • شناسنامه و کپی صفحات آن
 • پاسپورت و کپی صفحات آن
 • عکس با زمینه سفید
 • گردش مالی حساب
 • نامه اثبات تمکن مالی

بهتر است بدانید برخی از سقارتخانه‌های کشورها در ایران نیستند و برای انجام کار خود ممکن است نیاز به حضور در کشورهای همسایه ایران داشته باشید.مهاجرت تحصیلی

انواع مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی طبق قوانین اکثر کشورها از سن ۶ تا ۱۸ سالگی برای تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان، آغاز می‌شود. هر چه سن پایین‌تری برای این نوع مهاجرت داشته باشید، بعدها شرایط بهتری را تجربه می‌کنید. کسانی که دوست دارند در سنین پایین و از مقطع دبیرستان مهاجرت کنند می‌توانند فردی را با خود همراه کنند.

اگر قصد دارید مهاجرت تحصیلی را در مقطع آکادمیک دنبال کنید، بهتر است مقاطع تکمیلی را مد نظر قرار دهید. زیرا این دوره ظرفیت بسیار کمی دارد و ممکن است شرایط آن برای شما مهیا نشود. از طرفی در صورت فراهم شدن شرایط نیز، اگر از خانواده دور باشید، طولانی بودن مدت زمان دوره کارشناسی و هزینه‌بر بودن آن، ممکن است انرژی زیادی از شما بگیرد. اما شرایط تحصیل در مقاطع تکمیلی بهتر است و فرصت‌های شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان فراهم می‌کند. در بیشتر دانشگاه‌های دنیا، شرایط بسیار خوبی برای ارائه اسکولارشیپ و فاند وجود دارد.

مطالب مرتبط:

همه چیز در مورد تحصیل در دبیرستان‌های کانادا

مهاجرت تحصیلی و ویزای دانش آموزی

مهاجرت تحصیلی با اخذ بورسیه

تحصیل از طریق اخذ بورسیه و یا فاند تحصیلی برای متقاضیان جذابیت بالایی دارد. این نوع از مهاجرت تحصیلی سبب کاهش یافتن دغدغه‌های دانشجو برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی می‌شود. با این شرایط، دانشجو می‌تواند بدون هیچ دغدغه‌ای بر روی پژوهش‌های خود متمرکز شده و از لحاظ علمی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

بورسیه یا فاند تحصیلی برای کسانی مناسب است که شرایط لازم برای تحصیل از این طریق را داشته باشند. این نوع از مهاجرت تحصیلی بیشتر برای نخبگان کاربرد دارد. کسانی که دارای شرایط سنی مناسب، سابقه تحصیلی عالی، نمره زبان بالا و سابقه پژوهشی مناسبی داشته باشند می‌توانند فاند یا بورسیه تحصیلی دریافت کنند.
بورسیه تحصیلی در سه نوع عادی، نیم فاند و فول فاند(تمام هزینه‌ها را پوشش می‌دهد) به دانشجو ارائه می‌شوند. برای مثال دانشگاه‌های آلمان به متقاضیانی که سابقه آموزشی خوبی دارند و سن آنها مناسب است، تحصیل رایگان ارائه می‌کند. اتریش و نروژ نیز در اروپا، شرایطی را برای تحصیل رایگان متقاضیان فراهم کرده‌اند. این کشورها جزو کشورهای ارزان قیمت برای تحصیل هستند.

حتی فنلاند، دانمارک و فرانسه نیز در اروپا شرایط خوبی برای تحصیل رایگان دارند. دانشگاه‌هایی که بورسیه و فاند ارائه می‌دهند در دنیا زیاد هستند و نام بردن از همه آنها در اینجا امکان‌پذیر نیست. بنابراین برای مهاجرت تحصیلی از طریق اخذ بورسیه، باید رشته و دانشگاهتان را مشخص کرده و سپس در مورد داشتن فاند و تطبیق آن با شرایط خودتان، تلاش کنید.

مهاجرت تحصیلی و پرداخت شهریه

اگر توانایی و استطاعت مالی خوبی دارید، از دغدغه شما برای داشتن شرایط بورسیه، کم می‌شود. اگر قصد دارید از طریق پرداخت شهریه، تحصیل کنید، بهتر است است کشورهای آمریکا، کانادا، سوئد، و انگلستان را انتخاب کنید. این کشورها امکانات خوبی برای کار و اقامت پس از تحصیل را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند. وجود رشته‌های بسیار خوب و امکانات ویژه آموزشی در این کشورها سبب شده است که از استقبال بیشتری برای مهاجرت تحصیلی برخوردار شوند. اما این امتیاز نباید سبب شود که فکر کنید امکان بورسیه شدن در این کشورها وجود ندارد.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به چه کشورهایی بهتر است؟

مهاجرت به کشوری دیگر برای تحصیل، بر طبق شرایط متقاضی و رشته تحصیلی وی مشخص می‌شود. بسیاری از متقاضیان با هدف کسب اقامت، اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌کنند. از این رو دانشجویان با فکر دانش آموختن به منظور اخذ اقامت، دوره تحصیلی خود را سپری می‌کنند. واضح است که تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان، می‌تواند شرایط بهتری را برای دانشجو فراهم کند. داشتن حق کار همزمان با تحصیل، یکی دیگر از مواردی است که در انتخاب یک کشور برای تحصیل، اهمیت زیادی برای متقاضی دارد. از این رو وجود شرایط حق کار به صورت تمام‌وقت در کشورهای انگلیسی زبان، سبب می‌شود گرایش به این کشورها برای مهاجرت تحصیلی بیشتر باشد.

اروپا کشورهای خوبی برای مهاجرت تحصیلی دارد که دانشجویان از آنها استقبال می‌کنند. کشورهای دانمارک، سوئیس، سوئد، هلند و بلژیک نمونه‌هایی از این موارد هستند. تحصیل در این کشورها هزینه بر است. بنابراین باید گواهی تمکن مالی داشته باشید تا بتوانید ثابت کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیلی‌تان را دارید. هزینه تحصیل در این کشورها در حدود ۴ الی ۱۲ هزار یورو در سال، هزینه دارد. هزینه تحصیل در کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و چک، نیز در حدود ۸هزار یورو در سال است. اما این کشورها نیز شرایط فاند گرفتن را برای دانشجو فراهم کرده‌اند و شما می‌توانید با داشتن شرایط از این مزایا بهره‌مند شوید.

سخن آخر

مهاجرت تحصیلی اولویت بسیاری از شما است. این نوع از مهاجرت به دلیل امن بودن و ایجاد شرایط خوب، بهترین نوع مهاجرت است. ما در اینجا هر چیزی که لازم بود در مورد مهاجرت تحصیلی بدانید برای شما گفتیم. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما به بهترین نحو به هدف خود دست پیدا کنید. با این حال اگر سوالی داشتید می‌توانید با ما تماس بگیرید.