سلام دوست عزیز، خوشحالم که باز هم با یک مقاله دیگه در خدمتتون هستیم. امیدوارم از مطالب این مقاله نهایت استفاده رو داشته باشی. در ادامه این مطلب تحت عنوان هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان حتما با سایت اپلای باما همراه باش. در ارتباط با هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان باید گفت که این هزینه ها شامل مواردی مثل: هزینه های مربوط به دانشگاه و امور تحصیلی، هزینه اجاره بهای مسکن، بیمه درمانی مناسب، پوشاک، خورد و خرواک و مواردی از این قبیل است و ما در این مقاله قصد داریم به ذکر جزئیات و ریز هزینه_های_تحصیل_و_زندگی_در_آلمان بپردازیم، بنابراین با سایت اپلای باما در ادامه این مقاله کاربردی همراه باش.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

در ابتدا مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان لازم میدونم که حتما ذکر کنم که بیشتر دانشگاه های آلمان دولتی و رایگان هستند و شما عزیزان میتوانید در این باره مطلب پذیرش تحصیلی رایگان در آلمان را مطالعه فرمایید و از شرایط دقیق و جامع آن آگاه شوید.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

هرچند که هزینه های تحصیلی در کشوری مانند آلمان خیلی پایین و نزدیک به صفر است و شما عزیزان قادرید در این کشور بصورت رایگان تحصیل کنید، ولی با این وجود در طول هر ترم تحصیلی در مقطع کارشناسی میبایست هزینه هایی در ازای اموری مثل؛ ثبت نام، کار های اداری، استفاده از خدمات و … پرداخت نمایید که این هزینه بصورت معمول رقمی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو خواهد بود و این عدد با توجه به دانشگاه و رشته ای که در آن تحصیل می کنید متفاوت خواهد بود. این نکته را هم در ذهن داشته باشید که زمانی که برای پرداخت هزینه های دانشگاه اقدام میکنید، میتوانید ۱۰۰ یورو اضافه پرداخت کنید و به مدت ۶ ماه از سیستم حمل و نقل عمومی این کشور به صورت رایگان استفاده نمایید.

نکته مهم : چنانچه زمان تحصیل شما بیش از حد معمول که ۸ ترم و در واقع ۴ سال تحصیلی است در مقطع کارشناسی ارشد به طول بی انجامد و همین طور بیشتر از ۴ ترم از تاریخ استاندارد پایان تحصیل شما بگذرد، شما عزیزان موظف هستید که هزینه ترم دانشگاهی خود را کامل پرداخت نمایید که رقم حدودی ۹۰۰ یورو خواهد بود.

نکته دیگر این است که بیشتر دانشگاه های آلمان همان طور که پیش تر هم ذکر شد، دولتی و رایگان می باشند، اما موسسات خصوصی نیز وجود دارند و هزینه حدودی ۲۰ هزار دلار را در یک سال احتیاج خواهند داشت.

جزئیات هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس و دکترا

در ارتباط با هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور آلمان باید گفت که چنانچه به صورت مستقیم از مقطع کارشناسی بلافاصله وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید، اخذ مدرک فوق لیسانس نیز برای شما رایگان خواهد بود و هزینه های تحصیلی شما معطوف به همان مواردی که در قسمت هزینه های کارشناسی گفته شد که یعنی همان هزینه های ثبت نام و مراحل اداری و سروس دهی و … که زیاد نخواهد بود. نکته حائز اهمیت اینجاست که افرادی که مدرک کارشناسی خود را از جای دیگری دریافت نموده اند میبایست شهریه هر ترم را بصورت کامل پرداخت نمایند که این میزان شهریه مبلغ حدودی ۵ الی ۳۰ هزار یورو در سال خواهد بود که با توجه به دولتی و خصوصی بودن دانشگاه، رشته و سایر موارد بصورت دقیق مشخص خواهد شد.

در ارتباط با هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان باید عنوان کنیم که مثل مقاطع دیگر، این مقطع تحصیلی نیز رایگان برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، این موضوع حداقل تا ترم ۶ دانشگاه حتمی می باشد. همانطور که برای مقاطع دیگر عنوان کردیم، برای امر تحصیل در مقطع دکترا در آلمان شما هزینه هایی مانند، هزینه ثبت نام ، امور اداری و … را خواهید داشت که هزینه ای معادل ۳۰۰ یورو برای شما خواهد بود.

ریز هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه های زندگی در کشور آلمان 

در اینجای مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان ما به بخش اول موضوع یعنی هزینه های مربوط به تحصیل در آلمان پرداختیم و آن را برای مقاطع مختلف بررسی کردیم؛ اما در این بخش قصد داریم در خصوص هزینه های زندگی در کشور آلمان صحبت کنیم و این موضوع را بصورت کامل و جامع بررسی نماییم. پس همراه اپلای باما باشید.

هزینه مربوط به اجاره بها و مسکن دانشجویی در کشور آلمان

در ابتدای موضوع هزینه های زندگی آلمان باید گفت که مهم ترین و عمده ترین هزینه ای که به غیر تحصیل پیش روی شما خواهد بود، هزینه مسکن و اجاره بها در این کشور به شمار می آید، در این مورد شما دو راه پیش روی خود خواهید داشت: انتخاب اول میتونه این باشه که منازل و خوابگاه هایی که تحت پوشش دانشگاه می باشد و از لحاظ اقتصادی ارزان تر اند و امکاناتی مانند اینترنت رایگان به دانشجویان ارائه می دهد را برای سکونت انتخاب نماییم و انتخاب دوم میتونه این باشه که منازل دانشجویی خصوصی را برای سکونت انتخاب کنیم. به طبع در شهر های کوچک تر هزینه های مسکن پایین تر و بر عکس این قضیه نیز وجود خواهد داشت، با این وجود و در هر دو حالت شما باید هزینه ای معادل ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو را برای این موضوع در ماه در نظر داشته باشید.

نکته مهم : نکته ای که در خصوص موضوع مسکن وجود دارد این خواهد بود که هزینه های مربوط آب، برق، گاز، شارژ ماهیانه و … در خانه هایی که تحت پوشش دانشگاه قرار دارد بر عهده دانشگاه است و شما مسئولیتی در قبال آن ندارید ولی این موضوع در خصوص خانه های خصوصی صدق نخواهد کرد و هزینه های ذکر شده به عهده خود دانشجو خواهد بود.

 

 

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه های جانبی مربوط به زندگی در کشور آلمان

در انتهای مطلب هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان و در ارتباط با هزینه های جانبی زندگی در کشور آلمان باید عنوان کرد که بر اساس اطلاعاتی که موسسه DAAD اعلام کرده است، هزینه های جانبی زندگی در آلمان بصورت زیر خواهد بود:

  • هزینه های مربوط به خورد و خوراک : ۱۶۵ یورو
  • هزینه های مربوط به پوشاک : متوسط ۵۵ یورو
  • هزینه بیمه دانشجویی : ۸۰ یورو
  • هزینه های مربوط به حمل و نقل در این کشور : ۸۰ یورو
  • هزینه های مربوط به تلفن همراه، اینترنت و اشتراک تلویزیون : حدودا ۳۰ یورو
  • هزینه های مربوط به صرف اوقات فراغت، گردش و تفریح : ۷۰ یورو
  • هزیه های جانبی تحصیلی مانند خرید کتاب، کپی گرفتن و … : حدود ۳۰ یورو

نکته مهم : در انتهای این موضوع ذکر این نکته خالی از لطف نیست که شما عزیزان برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان نیاز خواهید داشت که اثبات نمایید بصورت حداقلی در سال ۸۰۰۰ یورو و یا ماهیانه به حدود ۷۰۰ یورو به منظور تامین مخارج زندگی و تحصیلی در این کشور، دسترسی دارید که این موضوع از طریق حساب بانکی شما قابل اثبات خواهد بود.

نکته دیگر در خصوص بیمه دانشجویی است که هزینه آن برای دانشجویان زیر ۳۰ سال؛ ۱۶۰ یورو در ماه خواهد بود که نصف آن را دولت آلمان و نصف دیگر را دانشجو باید پرداخت نماید و با پرداخت آن دانشجو قادر خواهد بود در سراسر اتاحدیه اروپا از خدمات درمانی بصورت رایگان استفاده نماید. بیمه دانشجویی از بابت اینکه هزینه های درمانی و پزشکی در آلمان گران است بسیار حائز اهمیت بوده و برای پرداخت آن ضرورت وجود خواهد داشت.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

چکیده مطالب

در ابتدای مطلب هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان، همانطور که احتمالا ملاحظه فرمودید به ذکر این نکته پرداختیم که بصورت کلی تحصیل در کشور آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان بوده و شما قادر هستید از این فرصت استفاده ببرید، در ادامه مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان به ذکر نکات ریز و جزئیات در خصوص هزینه های تحصیلی در مقطع کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد و دکترا پرداختیم و همینطور در انتهای مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان به ذکر هزینه های زندگی در آلمان پرداختیم و تمامی موارد مربوط به آن را بصورت کامل و دقیق مورد بررسی قرار دادیم و نکات مرتبط به آن را برای شما عزیزان ذکر کردیم و مطلب هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را به اتمام رساندیم. امیدوارم از این مقاله کاربردی نهایت استفاده را برده باشید.