هزینه تحصیل در ایتالیا یکی از مواردی است که کسانی که قصد اپلای دانشگاه‌های ایتالیا را دارند به آن فکر می‌کنند. بهتر است بدانید هزینه تحصیل شما در ایتالیا طبق رشته، دانشگاه و شهری که انتخاب می‌کنید متفاوت و متغیر است. آیا می‌دانید چگونه هزینه تحصیل خود را کاهش دهید؟ آیا می‌دانید با انتخاب صحیح شهر و دانشگاه می‌توان هزینه تحصیل را کاهش یا افزایش داد؟ آیا از هزینه شهریه تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا اطلاع دارید؟ اگر قصد دارید همه اینها را بدانید با اپلای باما همراه باشید. ما شما را از تمامی این موارد آگاه خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا مناسب است. کیفیت زندگی در این کشور از سطح بالایی برخوردار است. هزینه تحصیلی این کشور بدون در نظر گرفتن بورسیه‌های این کشور، در هر دوره‌ای متفاوت است. مواردی هستند که می‌توانند در این تفاوت موثر واقع شوند. شهریه دانشگاه‌های ایتالیا نیز بر طبق توانایی مالی و ملیت دانشجو متفاوت هستند. یعنی توانایی کم مالی متقاضی می‌تواند بر مقدار شهریه‌ای که باید بپردازد موثر واقع شود. مقدار شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در مقاطع کارشناسی و مستر سالانه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان حدود ۳۰۰۰یورو برای هر رشته است. در نظر داشته باشید که ممکن است با داشتن شرایطی خاص، هزینه تحصیل در این دانشگاه رایگان شود. شهریه برای مقطع PHD نیز نسبت به شهر و رشته متغیر است.

هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بیشتر است. زیرا شهریه دانشگاه‌های خصوصی چند برابر دانشگاه‌های دولتی است. بر این اساس شهریه دانشجویان در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا در حدود ۶۰۰۰ الی ۲۰هزار یورو در سال متفاوت و متغیر است.اگر می خواهید در مورد اپلای تحصیلی ایتالیا بیشتر بدانید اینجا را ببینید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا، هزینه روزانه دانشجو

ایتالیا یک کشور با سابقه تاریخی کهن و کشوری توریستی است. از این رو غذاهای سنتی پر طرفداری دارد. هزینه غذا در رستوران‌های شهر رم برای یک وعده در حدود ۶ الی ۱۲ یورو متفاوت است. اگر یک دانشجو بخواهد غذای دریایی مصرف کند باید در حدود ۱۰ الی ۱۶ یورو هزینه کند. هزینه نان در این کشور نیز در حدود ۱ الی ۳ یورو برای دانشجو هزینه دارد. این هزینه‌ها مربوط به خورد و خوراک دانشجو است و نباید از آنها غافل شد.

هزینه حمل و نقل دانشجو

بدون شک دانشجو برای تحصیل در ایتالیا هزینه‌هایی دارد که هر یک باید جداگانه بررسی شوند. برای مثال حمل و نقل و رفت و آمد دانشجو اگر با وسایل نقلیه عمومی صورت گیرد هزینه کمتری دارد. اما اگر با تاکسی باشد هزینه بیشتری برای دانشجو دارد. تاکسی‌های داخل شهری ایتالیا به رنگ سفید یا زرد هستند. برخی تاکسی‌ها در این کشور کارت اعتباری نیز می‌پذیرند. جالب است بدانید بسیاری از دانشجویان و مردم ایتالیا در شهرهای کوچک، به دلیل شلوغی شهر از دوچرخه برای رفت و آمد خود استفاده می‌کنند.

هزینه‌ جانبی دانشجو

هزینه تحصیل در ایتالیا شامل هزینه‌های جانبی دانشجو نیز می‌شود. اگر دانشجو در خوابگاه‌های خصوصی اقامت کند باید هزینه برق، اینترنت و … را متقبل شود. در ایتالیا هزینه تعرفه موبایل در حدود ۱۶ یورو برای یک دقیقه و هزینه اینترنت شامل ۳۰ یورو برای ۱۰مگابایت اینترنت نامحدود است.

هزینه‌ تفریحات دانشجو

هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجو باید در زمینه فراغت دانشجو نیز در نظر گرفته شود. در صورتی که دانشجو اهل ورزش و یا سینما رفتن باشد باید برای این موارد در حدود ۷۰ الی ۸۰ یورو جداگانه در نظر بگیرد.

هزینه بیمه درمانی دانشجو

دانشجویی که پذیرش تحصیلی ایتالیا را می‌گیرد و برای تحصیل به این کشور می‌رود باید خود را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهد. بیمه درمانی دانشجویان معمولا در سطح منطقه‌ای انجام می‌شود. دانشجویان خارجی و غیر ایتالیایی می‌توانند با مراجعه به مرکز خدمات درمانی ملی در منطقه خود، از خدمات یک پزشک، بهره ببرند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه اقامت دانشجو

هزینه تحصیل در ایتالیا برای یک دانشجو، هزینه اقامت وی را نیز شامل می‌شود.

  • در دانشگاه‌های ایتالیا دو نوع خوابگاه دانشجویی شامل خوابگاه‌های بلند مدت و کوتاه مدت به دانشجویان ارائه می‌شود. این خوابگاه‌ها نزدیک دانشگاه قرار دارند و همه امکاناتی که دانشجو برای زندگی نیاز دارد در آنها فراهم شده است.

 

  • نوع دیگری از اقامتگاه دانشجویی، آپارتمان‌های شخصی است که برای دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند، در نظر گرفته شده است. این آپارتمان‌ها توسط دانشجویان اجاره می‌شوند. اجاره این مکان‌های اقامتی بر طبق موقعیت و وسعت آنها برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود.

 

  • اقامتگاه‌های خانوادگی، مکان‌هایی هستند که دانشجو به همراه یک خانواده ایتالیایی در خانه آنها زندگی می‌کند. این نوع اقامت، می‌تواند یک شانس خوب برای دانشجو ایجاد کند که با یک خانواده ایتالیایی زندگی کرده و از نزدیک با فرهنگ آنها آشنا شود.

هزینه اجاره خانه یا آپارتمان دانشجو در ایتالیا

هزینه خوابگاه‌ دانشگاه برای یک اتاق مورد استفاده دانشجو در حدود ۵ هزار یورو در سال است. این در حالی است که هزینه اجاره یک آپارتمان مشترک دانشجویی با یک اتاق، در حدود ۷هزار یورو در سال برای دانشجو در نظر گرفته شده است : هزینه خوابگاه‌های دانشگاهی از بازه ۵,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی برای یک اتاق در خوابگاه دانشگاهی یا یک آپارتمان مشترک دانشجویی تا ۷,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی برای یک آپارتمان تک اتاقه متغیر است.هزینه آپارتمان‌های شخصی ایتالیا بسیار زیاد است و ممکن است ۳۰۰ تا ۱۰۰۰یورو در ماه برای دانشجو هزینه بر باشد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

روش‌های کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا بر حسب رشته و دانشگاه متفاوت است. این هزینه بین ۴ الی ۵ هزار یورو برای دانشجو تخمین زده شده است. با این حال با بورسیه‌ای که برای کشورهای جهان سوم و کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است، امکاناتی برای تحصیل رایگان دانشجویان فراهم شده است. بنابراین با اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌توانید تا حدود بسیار زیادی هزینه تحصیل خود را کاهش داده و آن را به صفر برسانید. برای اینکه با بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا بیشتر آشنا شوید اینجا را ببینید.

کاهش هزینه‌ تحصیل در ایتالیا با بورسیه‌های تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا در دو بخش دانشگاهی و استانی به دانشجویان ارائه می‌شوند. این بورسیه‌ها بر اساس رزومه آموزشی و پژوهشی دانشجو به فرد، ارائه می‌شوند. بنابراین، معدل متقاضی و مقالات و کتاب‌هایی که منتشر کرده است معیار اصلی تعلق بورسیه به وی هستند. این بورسیه تحصیلی برای مقطع مستر و PHD در نظر گرفته شده است. ارزش این بورسیه برای مقطع PHD مبلغی در حدود ۱۲۰۰یورو در ماه تعیین شده است. شانس دریافت این بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا بیشتر از مقطع مستر است.

بورسیه‌های استانی ایتالیا با نام بورسیه DSU شهرت بیشتری دارد. این بورسیه از طرف اداره استان‌ها در ایتالیا به افراد واجد شرایط این نوع بورسیه تعلق می‌گیرد. این بورسیه با داشتن شرایط خاص، به دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی تقریبا تمام هزینه‌های فرد متقاضی را پوشش می‌دهد.

با دریافت بورسیه استانی ایتالیا، شهریه و تمامی هزینه‌های دیگر دانشجو حذف می‌شوند. تنها موردی که دانشجو باید هزینه آن را بپردازد بیمه و مالیات دانشجویی است که هزینه بسیار کمی دارد. اخذ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا، نه تنها سبب حذف هزینه غذا و خوابگاه دانشجو می‌شود، بلکه کمک هزینه‌ای در حدود ۳۹هزار یورو را نیز عاید دانشجو می‌کند. از این طریق دانشجو می‌تواند هزینه تحصیل در ایتالیا را تا آخرین حد امکان، کاهش داده و به صفر برساند.

کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع مستر

کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع مستر از طریق دریافت فاند این مقطع امکان‌پذیر است. بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع مستر از سه طریق به دانشجویان ارائه می‌شود. هر سه نوع این بورسیه برای دانشجو مفید هستند. یک نوع از این بورسیه شامل فاند کامل تحصیلی، نوع دیگر آن در حدود ۵۵۰۰یورو است. نوع سوم نیز تنها هزینه شهریه دانشجو را شامل می‌شود.
فاند کامل تحصیلی این مقطع ارزشی در حدود ۱۴هزار یورو دارد. کسانی که رزومه پژوهشی خوبی داشته باشند از طریق دریافت این فاند تحصیلی به مدت دو سال می‌توانند هزینه تحصیل خود را به صفر رسانده و از تحصیل خود لذت ببرند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع PHD

برای کاهش هزینه تحصیل در مقطع PHD ایتالیا می‌توانید از بورسیه تحصیلی دانشگاهی و یا استانی این کشور بهره ببرید. در این مقطع، نوعی از بورسیه به دانشجویان ارائه می‌شود که در حدود ۱۳هزار یورو است. با اخذ این نوع از بورسیه می‌توانید هزینه تحصیل خود را کم کنید.

کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا با کار حین تحصیل

اگر اپلای دانشگاه‌های ایتالیا را انجام دادید و موفق به پذیرش تحصیلی این کشور شدید اما نتوانستید بورسیه تحصیلی این کشور را اخذ کنید باید چه کنید؟ در این مورد شاید کار کردن در کنار درس و تحصیل شما، کمی سخت باشد اما امکان‌پذیر است. با کار کردن می‌توانید مهارت‌های تخصصی خود را افزایش دهید. دانشجویان زیادی در دانشگاه‌های ایتالیا هستند که در کنار تحصیل، کار هم انجام می‌دهند. شغل‌هایی که دانشجویان در کنار تحصیل به آن مشغول هستند معمولا شغل‌هایی پاره وقت هستند که برای دانشجویان خارجی که قصد دارند در کنار تحصیل کار کنند باید از کارفرمای خود بخواهند تا نامه استخدامی به مرکز پلیس ارسال کند تا اجازه کار در این کشور را داشته باشند.

سخن آخر

هزینه تحصیل در ایتالیا، به دلیل کیفیت بالای زندگی در ایتالیا مناسب است. اما این هزینه بستگی به شرایط شما هم دارد. اگر در دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی باشید با دادن شهریه‌های متفاوت، هزینه‌های شما هم متغیر است. اما بهترین راه کاهش هزینه تحصیلی در این کشور استفاده از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا است. این بورسیه‌ها در شرایطی می‌توانند هزینه تحصیل شما را به صفر برسانند. کار در حین تحصیل هم می‌تواند تا حدودی هزینه‌های روزانه شما را تامین کند. اپلای باما تلاش کرده است تا راه‌های کاهش هزینه تحصیلی ایتالیا را در اختیار شما بگذارد.