هزینه تحصیل در استرالیا، از جمله مواردی است که دغدغه بسیاری از دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. هزینه تحصیلی این کشور کاملا به شرایط دانشجو بستگی دارد. راه‌هایی وجود دارد که می‌توان این هزینه را کم یا زیاد کرد. آیا شما هم قصد اپلای استرالیا برای تحصیل را دارید؟ آیا از هزینه تحصیل در این کشور آگاهی دارید؟ آیا می‌دانید چطور این هزینه می‌تواند برای شما کمتر یا زیادتر شود؟ اگر پاسخ همه اینها را می‌خواهید با ما همراه باشید. اپلای باما تلاش می‌کند تا پاسخ تمامی سوالات شما را بدهد.

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا به شرایط دانشجو بستگی دارد. این هزینه می‌تواند بر اساس شرایط دانشجو کم یا زیاد باشد. هزینه تحصیلی دانشجو بر اساس اینکه دانشجو در چه مقطعی در استرالیا، تحصیل می‌کند متفاوت است. از طرفی اگر دانشجو از طریق پرداخت شهریه در استرالیا تحصیل می‌کند بدون شک هزینه وی بیشتر است. از سوی دیگر اگر دانشجو  اپلای تحصیلی را در مقاطع تکمیلی دانشگاه‌های استرالیا دنبال می‌کند، هزینه‌ای که برای تحصیل وی ایجاد می‌شود برای دانشجو متفاوت است. چنانچه دانشجو تحصیل خود را از طریق بورسیه تحصیلی استرالیا دنبال کند، هزینه تحصیل در این کشور برای وی بسیار کم شده و حتی ممکن است در شرایطی به صفر برسد. زیرا بورسیه‌های تحصیلی استرالیا برای ایرانیان بورسیه کامل است و تمامی هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد. اگر قصد دارید بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی استرالیا بدانید، اینجا را ببینید.

هزینه تحصیل در استرالیا

شهریه و هزینه تحصیل در استرالیا برای دانشجویان خارجی

استرالیا کشوری محبوب و پرطرفدار برای دانشجویان است. اما هزینه تحصیل در آن برای دانشجو بالا است. استرالیا به کشور پرهزینه شهرت دارد. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور، بدون در نظر گرفتن شهریه، در حدود ۲۰هزار دلار در سال، تخمین زده شده است. شهریه دانشگاه‌های این کشور با توجه به اینکه در چه رشته و دانشگاه و در چه مقطعی تحصیل کرده باشید متفاوت هستند.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی استرالیا

مطالعه و نگاهی به سایت StudyMove.com نشان می‌دهد که در حال حاضر، میانگین شهریه دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های استرالیا در حدود ۲۹ هزار دلار در نظر گرفته شده است. اما این مبلغ به این مفهوم نیست که شهریه دانشگاه نمی‌تواند از این مقدار بیشتر باشد. شهریه دانشگاه طبق رشته دانشجو، هزینه متفاوت دارد. برای مثال رشته‌هایی مانند پزشکی یا دامپزشکی با داشتن واحدهای عملی، شهریه‌ای به مراتب بیشتر از این مقدار را به خود اختصاص می‌دهند.

دانشگاه‌های استرالیا نیز هزینه‌های متفاوتی برای شهریه دانشجو دارند. برای مثال دانشگاه ملی استرالیا که جزو موسسه‌ها و دانشگاه‌های بسیار خوب این کشور محسوب می‌شود، شهریه‌ای متفاوت از دانشجویان دریافت می‌کند. این دانشگاه، رتبه ۲۰ام در رنکینگ دانشگاه‌های جهان، را به خود اختصاص داده است. شهریه سالانه این دانشگاه در مقطع کارشناسی ۳۲هزار دلار برای رشته‌های ادبیات و علوم انسانی و در حدود ۴۲دلار برای رشته‌های علوم پایه و پزشکی، متغیر و متفاوت است.

شهریه تحصیل در مقطع مستر استرالیا

شهریه سالانه برای تحصیل در دوره مستر در استرالیا نیز بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی شما دارد. شهریه تحصیل در این مقطع از حدود ۳۲دلار برای رشته‌های انسانی تا حدود ۴۳دلار برای رشته‌های علوم پایه متفاوت است. در مواردی نیز ممکن است این میزان به مراتب بیشتر باشد. هزینه تحصیلی در کشور استرالیا برای مقطع مستر دانشگاه‌ها را می‌توان با اخذ بورسیه‌هایی که در این مقطع به دانشجو ارائه می‌شود کاهش داد.

شهریه تحصیل در مقطعPHD استرالیا

شهریه سالانه برای تحصیل در دوره دکترا در استرالیا در تمامی رشته‌ها تقریبا یکسان است. زیرا این مقطع به صورت پژوهشی در دانشگاه‌های استرالیا ارائه می‌شود. شهریه و هزینه تحصیلی در این مقطع در حدود ۴۰ الی ۷۲ هزار دلار در نظر گرفته شده است. این میزان هزینه، بسیار زیاد است. شاید در بین ایرانیان کمتر کسی باشد که بتواند چنین هزینه‌ای برای تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا پرداخت کند. اکثر متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا، از طریق اخذ بورسیه تحصیلی، این مقطع را دنبال می‌کنند. زیرا تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا از طریق بورسیه تحصیلی این کشور تمامی هزینه‌های دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد. استفاده از بورسیه تحصیلی IPRS می‌تواند هزینه تحصیلی را برای شما تقریبا رایگان کند.

هزینه تحصیل در استرالیا

تحصیل در مقاطع تکمیلی استرالیا بدون هزینه

بورسیه تحصیلی استرالیا مشهور به IPRS، نوعی از بورسیه دولتی استرالیا است که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. این بورسیه به دانشجویان ایرانی تعلق می‌گیرد. بورسیه تحصیلی IPRS یک بورسیه پژوهشی است که دانشجویان را برای کار و تحقیق آماده می‌کند. این بورسیه برای تمامی رشته‌ها در مقطع مستر به مدت ۲سال و برای مقطع PHD به مدت ۳سال به دانشجویان ارائه می‌شود.
لازم است بدانید این بورسیه یک فاند کامل است و تمام هزینه‌های مربوط به شهریه، تحصیل، زندگی و هزینه‌های بهداشتی دانشجو را پوشش می‌دهد. بنابراین دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، تقریبا هزینه تحصیلی آنها در این کشور، صفر می‌شود.

هزینه تحصیل در استرالیا و ویزای دانشجویی

استرالیا ویزاهای دانشجویی متفاوتی برای دانشجویان در نظر گرفته است. قیمت این نوع ویزا متغیر است و ممکن است از هیچ تا ۵۵۰ دلار برای دانشجو در نظر گرفته شوند. از شرایط این نوع ویزا، داشتن بیمه دانشجویی در استرالیا است. این بیمه باید در زمان اقامت شما در استرالیا دارای اعتبار بوده و توسط دولت استرالیا مورد تایید باشد.

ارزانترین نوع ویزا برای یک دانشجوی دوره کارشناسی در حدود ۲هزار دلار هزینه خواهد داشت. هزینه دانشجو برای تحصیل در استرالیا در حدود ۲۰هزار دلار در نظر گرفته شده است. این مقدار جدا از شهریه دانشجو، در نظر گرفته شده است. هزینه ویزای شما اگر یک نفره باشد در حدود ۲هزار دلار است. اما اگر همراه داشته باشید و یا دانشجویی متاهل باشید این هزینه برای شما ۷هزار دلار خواهد بود. در صورت داشتن فرزند نیز برای هر یک از آنها باید در حدود ۴هزار دلار در نظر گرفته شود. اگرچه هزینه این نوع ویزا کمی بالا است. اما در نهایت زندگی در استرالیا و تحصیل در این کشور، بهره‌های زیادی نصیب شما خواهد کرد. زیرا در مواردی استانداردهای زندگی در این کشور از بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر است.

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه‌های تحصیلی دانشجو در استرالیا شامل چه موارد دیگری است؟

با توجه به کیفیت بالای زندگی در این کشور، هزینه تحصیلی در کشور استرالیا برای هر دانشجو در حدود ۳۰۰دلار در هفته است. با این حال طبق سلیقه و نیازمندی‌هایی که هر دانشجو دارد این هزینه می‌تواند به طور متغیر کم یا زیاد شود. هزینه کلی تحصیل و زندگی یک دانشجو در استرالیا، بدون در نظر گرفتن شهریه، سالانه در حدود ۲۰هزار دلار استرالیا برآورد شده است. ۳۶۰ دلار از این هزینه صرف خوابگاه دانشجو، غذا، تفریحات، حمل و نقل، تلفن و پوشاک وی می‌شود.

هزینه حمل و نقل دانشجو

هزینه دیگری که برای این مورد در نظر گرفته می‌شود هزینه مربوط به خدمات و سرویس‌ دانشجویی است. این هزینه‌ها شاید غیر تحصیلی محسوب شوند اما می‌توانند در حدود ۳۰۰دلار برای دانشجو هزینه بردار باشند. شاید همه دانشگاه‌های استرالیا، این هزینه را از دانشجو دریافت نکنند. با این حال دانشگاه‌های زیادی هم هستند که که این هزینه را از دانشجو دریافت می‌کنند. هزینه حمل و نقل دانشجو با وسایل نقلیه عمومی در حدود ۱۵ تا ۵۵ دلار است. برای تفریحات دانشجو نیز در حدود ۸۰ تا ۱۵۰دلار در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاع بیشتر در مورد هزینه‌های تحصیلی دانشجو در استرالیا، می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

هزینه بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی در استرالیا نیز مانند دیگر کشورهای خارجی، اجباری است. این بیمه ممکن است توسط دانشگاه یا ایلیاد بین‌المللی تقبل شود. هزینه بیمه برای یک شخص مجرد به طور سالانه ۶۰۰ دلار و برای فردی با همسر در حدود ۳ هزار دلار و برای یک خانواده ۵ هزار دلار است. است. بنابراین هزینه بیمه را در نظر داشته باشید زیرا برای همه اجباری است.

هزینه‌ کلاس‌های دانشجو

اگر نیازمند کلاس‌های تقویتی برای زبان انگلیسی باشید باید در حدود ۳۰۰دلار در هفته هزینه کنید. هزینه این نوع از دوره‌های زبان انگلیسی بستگی به سطحی که شرکت می‌کنید متفاوت است.
اگر در دوره‌های فنی و حرفه‌ای استرالیا شرکت کنید این دوره‌ها نیز هزینه‌ای متفاوت برای دانشجو دارند. برای مثال هزینه دوره‌های تکمیلی این رشته‌ها در حدود ۴ الی ۲۰ هزار دلار برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود.

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه اقامت دانشجو

هزینه محل اقامت دانشجو بسته به اینکه در خوابگاه اشتراکی دانشجویی اقامت کرده باشد و یا در اقامت‌گاه خصوصی باشد متغیر و متفاوت است. این هزینه تحصیل دانشجو در خوابگاه اشتراکی به عنوان ارزانترین محل اقامت برای دانشجو در حدود ۸۵ دلار هزینه دارد. اقامت دانشجو در اقامت‌گاه خصوصی که گران‌ترین نوع اقامتگاه برای دانشجو است در حدود ۴۴۰ دلار برای دانشجو هزینه خواهد داشت.

هزینه دانشجو با خانواده

مطابق آنچه که اداره مهاجرت استرالیا در نظر گرفته است هزینه تحصیل دانشجو در این کشور سالانه در حدود ۲۰هزار دلار تخمین زده شده است. این هزینه بدون در نظر گرفتن شهریه دانشجو حساب شده است. این هزینه با داشتن خانواده متفاوت است و هر یک مبالغی به خود اختصاص می‌دهند که در بالا به آنها اشاره شد. برای اثبات تمکن مالی خود باید این مبلغ پول را داشته باشید. علاوه بر داشتن این میزان بودجه، باید از ابتدا بلیط برگشت نیز داشته باشید. اگر فرزند شما در مدارس استرالیا تحصیل کند باید هزینه تحصیل وی را نیز از قبل آماده داشته باشید.

سخن آخر

هزینه تحصیل در استرالیا بالا است. زیرا استرالیا از اقتصاد پیشرفته‌ای برخوردار بوده و سطح زندگی در آن از استانداردهای بالایی برخوردار است. درآمد این این کشور بالاست و بالطبع هزینه زندگی نیز بر همین اساس، زیاد است. از این رو هزینه تحصیل در این کشور نیز برای دانشجویان بالا است. اگر شما هم دانشجو و متقاضی تحصیل در استرالیا هستید، می‌توانید از طریق بورسیه تحصیلی این کشور در مقاطع تکمیلی، از هزینه تحصیلی خود بکاهید و آن را به صفر برسانید. زیرا بورسیه تحصیلی این کشور همه هزینه های تحصیل و زندگی شما را پوشش می‌دهد. با راهنمایی‌های اپلای باما، می‌توانید هزینه تحصیل در این کشور را کاهش دهید.