درسته هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بسیار گران به حساب می آید، ولی این کشور دارای شرایط بسیار مناسب اقتصادی، سیاسی و آموزشی است. بصورتی که افراد با توجه به اهداف خود از روش های متفاوتی به این کشور مهاجرت میکنند. هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا بسته به ایالتی که فرد در آن زندگی خواهد کرد با یکدیگر متفاوت است. میزان هزینه های زندگی معمولاً در شهر های دانشجویی این کشور کمتر می­ باشد. همچنین تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا به این صورت است که دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه های تحصیلی می­ باشند و بدیهی است که شهریه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی نسبت به دانشگاه های خصوصی این کشور مناسب تر است. در ادامه این مقاله همراه سایت اپلای باما باشید تا در کنار یکدیگر به بررسی تمام ابعاد و جزئیات موضوع هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا بپردازیم.

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا 2019

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

تحصیل در آمریکا

چنانچه شما به تحصیل در آمریکا به عنوان مهم ترین مقصد تحصیلی دنیا علاقه مند هستید، از مهم ترین و اصلی ترین چیز هایی که شما باید در نظر داشته باشید، مخارج و هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا است. آمریکا یکی از مهم ترین کشور های دنیا برای ادامه تحصیل می باشد، اما با این حال باید این موضوع را در نظر داشت که این کشور از جمله گران ترین کشور های می باشد. هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا بستگی به سبک زندگی شما متفاوت است. هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا شامل: هزینه های شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه های رفاهی ماهیانه، هزینه خورد و خوراک، هزینه پوشاک و هزینه زندگی در آمریکا و … میباشد.

قابل ذکر است به طور معمول هزینه تحصیل در آمریکا از کالج های دولتی تا کالج های خصوصی بین ۱۵ تا ۴۰ هزار دلار در سال خواهد بود که بسته به مقطع تحصیلی و ایالت و دانشگاه مورد نظر قیمت ها کاملا متفاوت می باشد. تحصیل در کشور آمریکا در یکی از دو عنوان زیر جای خواهد گرفت، که با توجه به آن و همین طور در نظر گرفتن مقطع تحصیلی و همین طور رشته تحصیلی دانشجو، میتوان میزان شهریه سالیانه هر دانشجو را محاسبه نمود. این دو مورد به شرح زیر است :

تحصیل در آمریکا – تحصیل در کالج ها و دانشگاه های دولتی آمریکا

دانشجویان متقاضی برای ادامه تحصیل در آمریکا می توانند تحصیل در کالج ها و دانشگاه های دولتی آمریکا را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند و شهریه این دانشگاه ها به طبع از دانشگاه ها و کالج های خصوصی کشور آمریکا کمتر و مناسب تر می باشد.

تحصیل در آمریکا – تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی آمریکا

برخی دانشگاه ها و کالج های خصوصی را انتخاب میکنند و میبایست در نظر داشته باشند که کالج ها و دانشگاه های خصوصی آمریکا زیر نظر دولت نبوده به همین دلیل باید هزینه بیشتری برای ادامه تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی آمریکا باید پرداخت شود. بیشتر دانشگاه ها و کالج هایی که در کشور آمریکا با یکدیگر در ارتباط هستند به صورت خصوصی اداره خواهد شد.

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

تحصیل در آمریکا – هزینه تحصیل در آمریکا

لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاه های آمریکا و مقاطع مختلف در آمریکا متفاوت می باشد ولی به صورت سالیانه و به دلار به شرح زیر می باشد:

هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق دیپلم : ۱۲ – ۱۵ هزار دلار در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس : ۱۴ – ۲۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس : ۱۵ – ۲۲ هزار دلار در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا : ۱۵ – ۲۲ هزار دلار در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در آمریکا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی : ۳۵ – ۵۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در آمریکا در رشته دامپزشکی : ۲۵ – ۵۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در آمریکا در کالج : ۱۵ – ۴۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

نکته مهم : شما میتوانید اطلاعات و جزئیات مربوط به اصول مهاجرتی در سایر رشته ها و به سایر کشور ها و دانشگاه های معتبر دنیا رو در سایت اپلای باما ملاحظه فرمایید.

هزینه تحصیل در آمریکا در انواع ایالات ها

 • میشیگان : ۱۸ تا ۲۱ هزار دلار
 • واشنگتن : ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار
 • فلوریدا : ۱۸ تا ۲۴ هزار دلار
 • نیویورک : ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار
 • آتلانتا : ۱۷ تا ۲۰ هزار دلار
 • کالیفرنیا : ۱۸ تا ۳۰ هزار دلار
 • سانفرانسیسکو : ۱۸ تا ۲۶ هزار دلار
 • بوستون : ۱۸ تا ۲۴ هزار دلار
 • فیلادلفیا : ۲۰ هزار دلار
 • تگزاس : ۱۹ تا ۲۲ هزار دلار
 • سن دیگو : ۱۵ تا ۱۷ هزار دلار
 • لوئیزیانا : ۱۷ تا ۲۰ هزار دلار
 • اوهایو : ۱۷ تا ۲۲ هزار دلار

هزینه خوابگاه های دانشجویی در آمریکا

جالب است بدانید که بصورت متوسط هزینه اجاره خوابگاه های دانشجویان در طول دوره­ کارشناسی در این کشور ۲۵ هزار دلار برآورد شده است. ناگفته نماند هزینه های تحصیل و خوابگاه ها برای دانشجویان خارج از ایالت های آمریکا با دانشجویان داخل ایالت نیز با یکدیگر متفاوت است. دانشجویان می ­توانند از آپارتمان های دانشجویی در مراکز شهرهای آمریکا نیز استفاده نمایند. بصورتی که دانشجویان بصورت اشتراکی ۲ یا ۳ نفره با یکدیگر آپارتمانی را اجازه نمایند. هزینه آپارتمان های دانشجویی در شهرهای آمریکا بین ۵۰۰ – ۳۵۰۰ هزار دلار در ماه برآورد شده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

جالب است این نکته را بدانید که بصورت کلی هزینه های زندگی در آمریکا به ۴ عامل اصلی تقسیم خواهد شد، که به صورت قابل توجهی نسبت به ایالت و مکان دانشجو متفاوت در نظر گرفته میشود :

 • اسکان در دانشگاه و یا اجاره آپارتمان در خارج از دانشگاه
 • مقدار هزینه برای سرگرمی و تفریحات
 • سفر با حمل و نقل عمومی و یا با ماشین
 • انتخاب برنامه غذایی، خرید مواد غذایی شخصی و یا غذا خوردن

هزینه اجازه خانه و اسکان

هزینه های اسکان به عنوان هزینه های زندگی به صورت کلی در ایالت متحده آمریکا متفاوت است، آپارتمان به صورت متوسط می تواند از حداقل ۵۰۰ دلار (آپارتمان ۱ خوابه در مناطق روستایی بیشتر مد نظر است) شروع شود و تا ۳۵۰۰ دلار (آپارتمان ۱ خوابه در بوستون مد نظر است) متغیر باشد. هزینه زندگی در خوابگاه بیرون از دانشگاه هزینه کمتری را در بر خواهد داشت نسبت به اتاق مشترک در داخل دانشگاه. میانگین هزینه های اسکان در داخل خوابگاه یک دوره لیسانس ۴ ساله در دانشگاه دولتی در حدود ۹۸۰۰ دلار می باشد و هزینه اسکان در داخل خوابگاه برای ۴ سال اقامت در داخل دانشگاه خصوصی حداقل ۱۱۱۰۰ دلار خواهد بود. قابل ذکر است هزینه آب و برق ممکن است در برخی مکان ها در هزینه کلی شامل نگردد.

هزینه خورد و خوراک

از دیگر موارد زیر مجموعه هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا، امر غذا و خورد و خوراک شخص به شمار می آید. لازم به ذکر است که مواد غذایی برای خوراک یک فرد البته بسته به عادات غذایی در ماه در حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای یک فرد خواهد بود و چنانچه دانشجو در خوابگاه دانشگاه زندگی می کند این امکان را دارد که برنامه های غذایی دانشگاه استفاده نماید که برای آن در ماه در حدود ۱۷۰ تا ۲۵۰ دلار پرداخت انجام دهد. در واقع به‌ صورت کلی هزینه خورد و خوراک و مایحتاج سوپر مارکتی در کشور آمریکا نزدیک به ۴۰ درصد هزینه‌ های ماهانه را به خود اختصاص خواهد داد.

برای مثال میتوان اینگونه گفت که گوشت گوساله درجه ۱ در ایالات متحده ۱۱ دلار برای هر کیلو است و سینه مرغ آماده ۵.۵ دلار و همینطور هر لیتر شیر در آمریکا کمتر از ۱ دلار قیمت دارد و هر کیلو برنج سفید نزدیک به ۴ دلار و هر بطری ۵.۱ لیتری آب آشامیدنی ۷۷.۱ دلار و هر پاکت سیگار مارلبرو ۸ دلار قیمت دارند.

 

هزینه‌ های درمانی در آمریکا

باید عنوان کنیم که هزینه بهداشت و درمان در آمریکا بسیار بالاست مخصوصاً زمانی که بیمه درمانی نداشته باشید. در حقیقت گران‌ ترین خدماتی که در آمریکا ارائه می‌شود خدمات درمانی و دندانپزشکی است. چنانچه به خاطر داشته باشید لایحه بیمه خدمات درمانی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (به‌ خصوص در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما) یکی از بحث‌ برانگیز ترین موضوعات مورد توجه رأی‌ دهندگان آمریکا بوده و هست. شاید به همین خاطر است که مردم آمریکا بیش از درمان به فکر پیشگیری هستند و شاید به همین دلیل است که دندانپزشکی در آمریکا یکی از پر درآمد ترین مشاغل هستند. در همین راستا باید بدانید که هزینه یک چک‌ آپ معمولی نزد پزشک خانواده ۱۱۰ دلار آب خواهد خورد و هر نسخه آنتی‌ بیوتیک ۲۳ دلار هزینه دربر خواهد داشت. هزینه دارو برای یک سرما خوردگی ساده نیز ۷ دلار می باشد.

هزینه حمل‌ و نقل در آمریکا

شایان ذکر است که هر لیتر بنزین در آمریکا با افزایشی نادر نسبت به سال های اخیر به ۰.۷ دلار (یعنی حدود ۸ هزار تومان) در هر لیتر رسیده است. در همین راستا کرایه تاکسی در آمریکا به ازای هر یک کیلومتر ۱.۷ دلار (حدود ۱۶ هزار تومان) است. قیمت هر بلیط اتوبوس ۲.۲۷ دلار است و اشتراک نامحدود اتوبوس و یا و دیگر خدمات حمل‌ونقل عمومی به‌ طور میانگین ۱۱۹ دلار قیمت دارد. جالب است بدانید که هزینه سفر در آمریکا برای آخر هفته البته بسته به مکان بالغ بر ۵۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه های متفرقه در آمریکا

قیمت برق بسته به اندازه آپارتمان بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه خواهد بود.

خدمات تلفن به صورت میانگین در حود ۵۰ دلار در ماه در نظر گرفته خواهد شد.

میانگین هزینه های مربوط به اینترنت ۴۵ تا ۵۰ دلار در ماه خواهد بود.

گرمایشی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

هزینه آب، فاضلاب و زباله معمولا بر عهده صاحب خانه است اما چنانچه بر عهده دانشجو باشد در حدود ۵۰ تا ۷۵ دلار در ماه خواهد بود.

کلیات مهاجرت و هزینه زندگی در آمریکا

در مجموع، هزینه های مختلفی تحت عنوان هزینه زندگی در آمریکا وجود دارد که شامل هزینه های خوراک،‌ پوشاک، مسکن، مالیات، تفریح و سرگرمی، حمل و نقل و حتی هزینه های مربوط به تحصیل در آمریکا می گردد. قبل از هرگونه اقدام جهت مهاجرت، این هزینه ها بایستی به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. بهترین شهرهای امریکا برای زندگی با استاندارد های جهانی:

 • شهر آستین در ایالت تگزاس
 • شهر کلورادو در ایالت کلورادو
 • شهر رالی در ایالت کارولینای شمالی
 • شهر بویز در ایالت ایهادو
 • شهر دنور در ایالت کلورادو

البته استفاده از مشاوره های لازم در این خصوص پیشنهاد می گردد که تیم مهاجرتی و مشاوره ای تخصصی اپلای باما بهترین گزینه مشورت شما خواهند بود.

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

چکیده مطالب

همانطور که ملاحظه کردید در ابتدای مطلب هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا، محتوای مطلب را به ۲ قسمت تحصیل در آمریکا و زندگی در آمریکا تقسیم بندی کردیم و هر کدام از این موارد را بصورت جزئی و بسیار دقیق و در عین حال مختصر بررسی کردیم. در واقع هزینه تحصیل در آمریکا را بررسی کردیم و همینطور هزینه تحصیل در آمریکا در انواع ایالات ها مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه بخش ۱ به موضوع هزینه تحصیل در آمریکا در انواع ایالات ها پرداختیم. در ادامه و در بخش ۲ مطلب هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا هزینه اجازه خانه و اسکان، هزینه خورد و خوراک، هزینه‌ های درمانی، هزینه حمل‌ و نقل و هزینه های متفرقه در آمریکا را بررسی کردیم و در انتها نیز کلیات مهاجرت و هزینه زندگی در آمریکا ذکر کردیم. امیدواریم از این مطلب کاربردی نهایت استفاده را برده باشید.