کانادا یکی از معروف ترین کشوررهایی است که دانشجویان خصوصا ایرانیان برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. در واقع تحصیل در کشوری پیشرفته با دانشگاه های برتر و البته رنکنیگ بالا و نظام آموزشی فوق حرفه ای باعث می شود تا افراد تجربیات فوق العاده ای را کسب نمایند و فرصت های شغلی متنوعی را در آینده برای خود رقم بزنند. اما به خوبی میدانیم که رسیدن به این خواسته بدون طی کردن مقدماتی بخصوص و آگاهی از بسیاری از نکات میسر نخواهد شد. یکی از مهمترین این مسائل که سوالات زیادی را با خود به همراه می آورد این است که اپلای کردن برای کانادا چقدر هزینه دارد؟ این سوال گستره وسیعی را شامل می شود که در این مقاله در نظر داریم به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

آزاد کردن مدارک و هزینه اپلای کردن برای کانادا

مقدمه ای بر هزینه اپلای کردن برای کانادا

امروزه به واسطه نوساناتی که در قیمت ارز ایجاد شده، بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا به این باور دست پیدا کرده اند که هزینه اپلای کردن برای کانادا به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. اما باید بدانید که تنها بخش کوچکی از هزینه های اپلای به ارز ارتباط دارد و باقی کارها در ایران و با پول رایج در کشور انجام خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این مسئله هر بخش از هزینه ها را خدمت شما توضیح می دهیم:

  • اپلیکیشن فی

اگر بخواهیم هزینه اپلای کردن برای کانادا را از نظر مقدار هزینه دسته بندی کنیم، اپلیکیشن فی بیشترین هزینه را با خود به همراه دارد. این هزینه در واقع همان مبلغی است که شما به دانشگاه و یا کمیته پذیرش دانشگاه مربوطه پرداخت می کنید تا آنها با بررسی شرایط شما، امکان حضور شما در دانشگاه و کشور مقصد را فراهم آورد. دقت داشته باشید که پرداخت این هزینه باید در زمان مناسبی صورت گیرد، در واقع زمانی که تمامی مدارک لازم برای اپلای کانادا آماده بود، و زمانی که با ورود به سایت دانشگاه فرآیند اپلای و ثبت نام را به اتمام رساندید، باید برای اپلیکیشن فی اقدام کنید و با پرداخت مبلغی از آنها تقاضا می کنید تا با بررسی مدارک موجود، شرایط پذیرش و یا عدم پذیرش شما را مشخص نمایند.

مبلغ اپلیکیشن فی در دانشگاه های کانادا با توجه به ایالت و البته دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است و چیزی حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دلار کانادا هزینه به دنبال دارد. با توجه به تعداد دانشگاهی که متقاضیان، اپلای را در آن انجام می دهند این هزینه ها افزایش و یا کاهش پیدا می کند. اما به طور معمول دانشجویان برای ۵ دانشگاه فرآیند اپلای را انجام میدهند. امروزه دانشگاه هایی در کانادا وجود دارد که بدون نیاز به اپلیکیشن فی، به بررسی پذیرش متقاضیان میپردازند. هر چند که تعداد اندکی از این دانشگاه ها را میتوان پیدا نمود اما با این حال انجام فرآیند اپلای در وب سایت دانشگاه مربوطه خالی از لطف نبوده و میتواند منجر به تحصیل شما در کشور کانادا شود.

  • مدرک زبان

در وهله اول باید بدانید در اختیار داشتن مدرک زبان، یکی از اصلی ترین لازمه های اپلای کردن برای کانادا است. در واقع اگر در نظر دارید که به تحصیل رایگان در کانادا بپردازید و یا در مقطع دکترا به راحتی پذیرش تحصیلی بگیرید باید مدرک زبان خود را با نمره ای بالا اخذ نمائید. این مسئله نقش بسیار موثری در رسیدن به نتیجه دلخواه خواهد داشت. و نکته اینجاست که این مدرک باید حتما قبل از آغاز فرآیند اپلای آماده باشد. امروزه برای ثبت نام در آزمون زبان متقاضیان باید چیزی حدود ۳ میلیون تومان هزینه پرداخت نمایند. و مسئله ای که باید توجه ویژه به آن داشته باشند این است که حداقل نمره قبولی آیلتس برای اپلای کانادا ۶ است و اخذ هر نمره ای کمتر از آن نمیتواند شما را به خواسته تان برساند.

  • ترجمه مدارک

ترجمه مدارک نیز از جمله اقداماتی است که باید قبل از فرآیند اپلای کردن برای کانادا آغاز کرده و هزینه ای هر چند ناچیز را برای آن پرداخت نمائید. در واقع مدارک لازم برای اپلای کانادا از جمله ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی، انگیزه نامه، رزومه و حتی پروپوزال پیشنهادی و… نیازمند آن هستند تا به زبان انگلیسی ترجمه شده و برای دانشگاه مقصد ارسال شوند. به طور معمول هزینه ترجمه مدارک چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود. که افراد باید ۱ الی ۲ بار برای ترجمه مدارک خود هزینه ای پرداخت نمایند. دقت داشته باشید که با توجه به نیاز دانشگاه مقصد که به صورت کاغذی و یا فایلی می باشد، این هزینه میتواند افزایش و یا کاهش پیدا کند.

هزینه اپلای کردن برای کانادا

هزینه ریزنمرات رسمی برای اپلای کردن برای کانادا

در قسمت بالا برخی از هزینه هایی که برای اپلای کردن برای کانادا باید پرداخت شود را خدمت شما ارائه دادیم. اما همانطور که میدانید ارائه ریزنمرات یکی از اصلی ترین مدارکی است که دانشجویان و متقاضیان برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا باید ارائه دهند. اما نکته اینجاست که برخی از دانشگاه ها به این موضوع تاکید دارند که حتما ریزنمرات رسمی باید برای آنها ارسال شود. دریافت ریزنمرات رسمی همواره هزینه بالایی را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. اما این راه پیش روی آنها قرار دارد تا با مکاتبه با دانشگاه مقصد و کمیته پذیرش آنها را متقاعد سازند که با استفاده از ریزنمرات غیر رسمی پذیرش تحصیلی آنها را تائید نمایند.

اگر این راه با شکست مواجه شد دانشجویان باید برای اپلای کردن برای کانادا و اخذ ریز نمرات رسمی چیزی حدود ۸ الی۹ میلیون تومان برای مقطع کارشناسی پرداخت نمایند. که البته این هزینه با توجه به منطقه ای که به تحصیل پرداخته اند افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال اگر دانشجویی در منطقه دو به تحصیل پرداخته این مبلغ در ۲ ضرب خواهد شد. دقت داشته باشید که این هزینه تنها شامل دانشجویانی می شود که در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اند و در طول تحصیل خود هیچگونه هزینه ای را پرداخت ننموده اند. اگر توانستید موافقت دانشگاه مقصد را برای ارسال ریزنمرات غیررسمی بدست آورید باید حتما مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه نمائید زیرا در غیراینصورت با مشکل مواجه خواهید شد. هر چند که پیدا کردن دارالترجمه ای که ریزنمرات غیررسمی را ترجمه کند اندک است اما میتوانید آنها را پیدا کرده و کار خود را به آنها بسپارید.

اپلای کردن برای کانادا و شرایط آن

در این مقاله هزینه های اپلای کردن برای کانادا را خدمت شما معرفی کردیم. حال به خوبی میدانید که برای اپلای کانادا نیازی نیست که هزینه گزافی را پرداخت نمائید. تنها با کمی دقت و آگاهی از روند اپلای به تنهایی میتوانید خود را برای تحصیل در کانادا آماده کنید. اما با این حال توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.