هزینه زندگی در آلمان، یکی از دغدغه‌های کسانی است که قصد اپلای آلمان برای تحصیل و زندگی را دارند. اطلاع از آخرین وضعیت هزینه زندگی در این کشور، کمک بزرگی به متقاضیان تحصیل در آلمان می‌کند. اگر شما هم جزو متقاضیان تحصیل در این کشور هستید بهتر است با ما همراه شوید. زیرا برآورد هزینه‌ زندگی در آلمان می‌تواند به شما در تصمیم گیری بهتر، کمک کند. ما در اینجا شما را با انواع هزینه‌های زندگی در آلمان آشنا می‌کنیم. با اپلای با ما همراه شوید تا از هزینه زندگی در آلمان، مانند هزینه‌های مربوط به خوراک، لباس، حمل و نقل، اجاره بها و دیگر موارد مربوط به زندگی در این کشور آشنا کنیم.

شرایط اقتصادی و هزینه زندگی در آلمان

کشور آلمان اقتصادی غنی دارد و موجودی سرمایه در آن بالا است. از این رو می‌توان گفت آلمان، استانداردهای سرمایه‌گذاری و شغل مناسب را دارد. در حال حاضر می‌توان گفت آلمان به دلیل داشتن نوآوری بسیار بالا در اقتصاد و فساد بسیار کم، یکی از بهترین کشورهای اروپا است. واحد پول آلمان یورو است.

متوسط درآمد ماهانه مردم این کشور با سطح زندگی آنها، تطبیق دارد. برای مثال، حداقل حقوقی که یک فرد آلمانی دریافت می‌کند در حدود ۸یورو در یک ساعت است. البته این مبلغ با شغل فرد تناسب دارد. برای مثال یک دانشجوی مهندسی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های آلمان که تازه شروع به کار کرده ممکن است در حدود ۲الی ۳هزار یورو حقوق دریافت کند. اما داشتن سابقه در همین شغل، می تواند حقوق فرد را دو برابر، یعنی تا ۶هزار یورو افزایش دهد. داشتن شغل مناسب برای رفع هزینه زندگی در آلمان آسان نیست. برای دست یافتن به شغل مناسب،باید مدکر،مهارت داشته باشید. شما باید علاوه بر دانستن زبان انگلیسی، زبان آلمانی خود را تقویت کرده و حداقل در سطحB1 باشید.

هزینه زندگی در آلمان

شرایط فرهنگی آلمان برای زندگی

مردم آلمان فرهنگی غنی داشته و با غریبه‌ها و مهاجران برخورد خوبی دارند. مردمان این کشور مرتب هستند. بنابراین اگر ظاهر شیک و موقری داشته باشید با شما برخورد خوبی دارند. مردم کشور آلمان، از فرهنگی قانون‌مند پیروی می‌کنند و برای آنها نظم اهمیت زیادی دارد. کشور آلمان از لحاظ گردشگری نیز در وضعیت خوبی قرار دارد. همین امر سبب شده است که با مردم دنیا، بهتر بتوانند ارتباط برقرار کنند.

 

هزینه‌ زندگی در آلمان

امکان تحصیل رایگان در آلمان، برای بسیاری از دانشجویان فراهم است. آنچه متقاضیان تحصیل در آلمان می‌دانند این است که از اکتبر ۲۰۱۴کشور آلمان تحصیل در دانشگاه‌های خود را رایگان اعلام کرد. اما همه می دانند که این به مفهوم رایگان بودن غذا، محل زندگی و دیگر نیازمندی‌های دانشجو نیست. بنابراین هزینه زندگی در آلمان برای دانشجو، بحث جداگانه‌ای است که اهمیت بسیاری دارد.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان، متفاوت است. در برخی شهرها و مناطق گرانتر و در بعضی دیگر از شهرها ارزان‌تر است. برای مثال، هزینه زندگی در شهر مونیخ، در حدود ۱۰۸۰۰یورو در سال است. بنابراین مونیخ به گران‌ترین شهر آلمان مشهور است. این در حالی است که متوسط هزینه زندگی در آلمان در حدود ۹۶۰۰یورو در سال است. اگر قصد اپلای آلمان برای تحصیل را دارید بهتر است بدانید که اجاره منزل در این کشور هزینه‌ای در حدود ۳۰۰یورو در هر ماه برای شما دارد. با این حال شاید به این فکر کنید که در یک پانسیون اقامت کنید. هزینه اقامت در یک پانسیون دانشجویی، در حدود ۲۴۰یورو است.

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان

منطقه جنوب آلمان، گرانترین جا برای زندگی در این کشور است. مونیخ و اشتوتگارت دو شهر بزرگ آلمان هستند که از دیگر شهرهای آلمان گران‌تر هستند. حالا می‌خواهیم بدانیم که هزینه زندگی در دیگر شهرهای آلمان چگونه است؟ یک نکته که اهمیت دارد این است که هزینه زندگی در شهرهای کوچک آلمان، نسبت به شهرهای بزرگ آلمان، کمتر است. برای مثال، شهر لایپزیک که وسعت کمی دارد نسبت به برلین شهر ارزانتری است. با این حال می‌دانید که مزیت شهرهای بزرگ به دلیل داشتن امکانات بهتر برای زندگی، تحصیل و شغل بسیار بیشتر از یک شهر کوچک است.

برای اینکه بهتر متوجه بحث شوید یک مثال می‌زنیم. قیمت اجاره آپارتمان یک خوابه در شهر اشتوتگارت در حدود ۸۴۶ یورو است. اما مشابه همین آپارتمان و با همین شرایط در شهرهای شمالی آلمان در حدود ۵۵۰یورو اجاره بها دارد. برلین یکی دیگر از شهرهای آلمان است که حتی جزو بزرگترین‌ شهرهای اروپا هم شناخته می‌شود. در این شهر نیز، هزینه زندگی بالا است. برای مثال، اجاره یک آپارتمان کوچک یک خوابه در این شهر، ممکن است در حدود ۸۰۰یورو برای شما هزینه داشته باشد.
لایپزیگ یکی از شهرهای آلمان است که به ارزان بودن مشهور است. هزینه زندگی در آلمان در لایپزیگ پایین است. برای مثال اجاره بهای آپارتمان در این شهر در حدود ۴۰درصد از شهرهای بزرگ و گران آلمان کم‌تر است.

هزینه زندگی در آلمان در حین تحصیل

طبق برآوردهای دانشگاه‌های آلمان از هزینه زندگی در این کشور برای یک دانشجو در سال ۲۰۱۹، آماری به شکل زیر به دست آمده است.

  • هزینه خوراک دانشجو در حدود ۱۶۰یورو
  • هزینه پوشاک دانشجو در حدود ۵۰یورو
  • هزینه حمل و نقل دانشجو در حدود ۸۰یورو
  • هزینه ارتباطات دانشجو(تلفن، اینترنت و تی وی) در حدو۳۰یورو
  • هزینه لوازم مورد استفاده دانشجو در حدود ۳۰یورو
  • هزینه مخارج مربوط به تفریحات و فراغت دانشجو در حدود ۷۰یورو تخمین زده شده است.

بهتر است بدانید که این هزینه‌ها میانگین شده و به طور متوسط، تخمین زده شده‌اند. برای اینکه اطلاعات جامع و کامل‌تری از هزینه‌ زندگی در آلمان و شهرها مناطق مختلف آن می‌توانید به سایت Numbeo مراجعه کنید.

فهرستی از هزینه‌های زندگی در آلمان

بدون شک، تخمین زدن هزینه در آلمان به طور متوسط کار آسانی نیست. زیرا هر فردی برای زندگی، سلیقه‌ و طرز فکری، متفاوت دارد. با این حال، انتخاب محل زندگی در آلمان، می تواند تا حدود زیادی بر هزینه زندگی در این کشور موثر باشد. بنابراین شما با تعیین محل زندگی خود در آلمان، می‌توانید تا حدودی میزان هزینه زندگی خود را مشخص کنید. اینکه شما بخواهید در مونیخ گران‌قیمت زندگی کنید یا در لایپزیک ارزان‌قیمت، به سلیقه و نیاز شخصی شما بستگی دارد. این انتخاب بستگی به زندگی شما، شرایط، نیازمندی و حقوق دریافتی شما دارد. برای آگاهی بیشتر از هزینه زندگی در آلمان، برخی هزینه‌ها را به صورت فهرست وار برای شما می‌آوریم.

هزینه زندگی در آلمان
هزینه خوراک در آلمان

یک وعده غذایی در یک رستوران، در حدود ۱۰یورو هزینه دارد.
یک وعده غذای مک دونالد در حدود ۵ یورو هزینه دارد.
هزینه یک قهوه به طور میانگین در حدود ۲ یورو است.
هزینه یک بطری نوشابه در حدود ۳ یورو است.
هزینه یک بطری آب در حدود ۲ یورو است.
هزینه یک بطری یک لیتری شیر در حدود ۷۰ یورو است.
هزینه یک قرص نان در حدود ۲ یورو است.
هزینه یک کیلوگرم برنج سفید، در حدود ۱یورو است.
هزینه ۱۲عدد تخم مرغ در حدود ۸ یورو است.
هزینه یک کیلوگرم پنیر در حدود ۹ یورو است.
هزینه یک  کیلوگرم گوشت گاو به قیمت ۱۱ یورو است.
هزینه یک کیلوگرم گوجه فرنگی در حدود ۲.۵ یورو است.
هزینه یک کیلوگرم سیب زمینی ۱۰یورو است.
هزینه یک کیلوگرم پیاز در حدود ۱یورو است.
هزینه یک کیلوگرم سیب در حدود ۲یورو است.
هزینه یک کیلوگرم موز به طور میانگین ۵۵ یورو می‌باشد.
هزینه یک کیلوگرم پرتقال ۱۱یورو است.
این قیمت‌ها مربوط به اواخر سال ۲۰۱۹ است.

 

هزینه حمل و نقل در آلمان

هزینه‌های مربوط به حمل و نقل در آلمان متفاوت هستند و قیمت‌های مربوط به تاکسی ها بر طبق مسیر، متفاوت است. برای مثال هزینه تاکسی در حدود ۳الی ۴یورو است. هزینه بلیط قیمت بلیط یک طرفه داخلی به طور میانگین ۲.۷ یورو می‌باشد. در حالی که قیمت تاکسی برای طی یک کیلومتر در حدود ۲یورو است. بهتر است بدانید قیمت یک لیتر بنزین در آلمان در حدود ۱.۵یورو است.

 

هزینه‌ جانبی زندگی در آلمان

همانطور که گفتیم هزینه‌های مربوط به اجاره منزل در آلمان، نسبت به منطقه‌ای که قصد زندگی در آن را دارید متفاوت است. بنابراین قیمت‌های مربوط به اجاره منزل، بسیار متنوع است و نمی‌توان آنها را فهرست‌وار ذکر کرد. اما هزینه زندگی در آلمان به صورت جانبی، بستگی به شخصیت هر فرد دارد. به طور متوسط، مصرف اینترنت هر فرد، در حدود ۳۰یورو در این کشور تخمین زده شده است. هزینه باشگاه ورزشی برای یک دانشجو در حدود ۲۹یورو است. اگر علاقمند به رفتن به سینما در آلمان باشید، قیمت یک صندلی سینما برای شما ۱۰یورو هزینه خواهد داشت. برای خرید یک شلوار جین در آلمان، شما نیاز به ۷۵یورو هزینه دارید.

هزینه زندگی در آلمان
مزایای زندگی در آلمان

زندگی در آلمان مزایای زیادی دارد. این کشور دارای بهترین سیستم حمل و نقل در اروپاست. سیستم حمل و نقل این کشور، در برخی شهرهای آن بسیار ارزان است. از طرفی آلمان اقتصادی قوی و مردمانی با فرهنگ دارد. این شاخصه، زندگی در این کشور را برای شما آسان می‌کند. تحصیل رایگان در این کشور و داشتن سیستم درمانی ارزان قیمت و امکانات عالی، مزیت مهم زندگی در این کشور است. امکان اخذ ویزای تحصیلی و ویزای کار در این کشور وجود دارد. همسایگی آلمان با کشورهای اروپایی می‌تواند از مهم‌ترین مزیت‌های زندگی در این کشور باشد. هزینه زندگی در آلمان را می‌توان جزو مزیت‌های آن دانست. زیرا هر فرد بسته به شغل و موقعیت منطقه‌ای خود می‌تواند سطح خوبی از زندگی را برای خود فراهم کند.

با این حال زندگی در آلمان نیز مثل دیگر کشورها معایبی هم دارد. برای مثال، برای پیدا کردن شغل باید علاوه بر داشتن مدرک، مهارت و تجربه کاری خود را هم اثبات کنید. اگر با زبان آلمانی آشنا نباشید، یاد گرفتن این زبان در آلمان، برای شما بسیار هزینه‌بر است. هزینه دارو در آلمان، بسیار بالا است. یعنی ممکن است هزینه یک قرص عادی در حدود ۵برابر قیمت همان قرص در ایران، باشد. تهیه دارو در ایران، می‌تواند کمکی به شما در صرفه‌جویی این مورد باشد.

سخن آخر

هزینه‌ زندگی در آلمان، بالا است. زندگی در این کشور، بر طبق اینکه شما چه شرایطی داشته و چه جایی از آلمان را برای زندگی انتخاب کنید، متفاوت است. برای مثال  موقعیت خوب شغلی در آلمان سبب می‌شود از زندگی در این کشور لذت می‌برید. آلمان رونق اقتصادی خوبی دارد و کشوری قانونمند است. از این رو زندگی در آن می‌تواند شما را به سطح بالایی ارتقا دهد. با این حال شما باید شرایط، سلیقه و نیازهای خود را بسنجید و برای زندگی در آلمان تصمیم بگیرید.