اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا، یکی از اولویت‌های اصلی متقاضیان ایرانی برای تحصیل در استرالیاست. در استرالیا بورسیه‌های زیادی به دانشجویان ارائه می‌شود. اما تنها تعدادی از آنها مربوط به دانشجویان ایرانی است. آیا می‌دانید شرایط دست یافتن به فاند استرالیا چه شرایطی داره؟ شما هم متقاضی اخذ بورسیه این کشور هستید؟ اگر قصد دارید تحصیل در استرالیا از طریق بورسیه را اپلای کنید با ما همراه شوید. اپلای باما شرایط اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا را برای شما شرح می‌دهد.

بورسیه تحصیلی استرالیا

استرالیا کشوری است که شرایط اخذ بورسیه برای دانشجویان خارجی را در تمام مقاطع تحصیلی فراهم کرده است. اگر قصد تحصیل در استرالیا را دارید بهتر است بدانید بورسیه در این کشور در مقاطع لیسانس، مستر و PHD به دانشجویان ارائه می‌شود. با این حال هر یک از این بورسیه‌ها مدارک و شرایط خاص خود را دارند. بهتر است بدانید اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا، مستلزم داشتن مدرک زبان انگلیسی و رزومه آموزشی و پژوهشی در سطح بالا، در این کشور است.اگر قصد دارید در مورد اپلای در استرالیا بیشتر بدانید اینجا را ببینید.

بورسیه تحصیلی استرالیا

چه کسانی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا را دارند؟

بورسیه تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی استرالیا ارائه می‌شود. کمک هزینه‌هایی که در مقاطع کارشناسی و مستر ارائه می‌شوند اغلب به صورت کمک هزینه هستند و تنها بخشی از هزینه دانشجو را در بر می‌گیرند. بنابراین بورسیه‌هایی که در مقاطع پایین‌تر ارائه می‌شود چندان رقابتی نیستند.
دریافت بورسیه مقطع PHD استرالیا به دلیل وجود متقاضی بالا، بسیار رقابتی و سخت است. زیرا فاندهایی که در مقطع دکترا ارائه می‌شوند، به صورت صد درصدی هستند. این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا می‌شوند، کسانی هستند که سابقه آموزشی ممتاز و معدل بالا داشته و از رزومه پژوهشی خوبی برخوردارند.

اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا چه شرایطی داره؟

اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا شرایط خاص خود را دارد. اولین شرط دست یافتن به فاند تحصیلی استرالیا این است که دانشگاهی که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اید یک دانشگاه درجه یک باشد. دومین شرط این است که معدل شما بالا بوده و جزو دانشجویان ممتاز محسوب شوید. سابقه تحقیقاتی و پژوهشی بسیار خوب شرط سوم شرکت در بورسیه این کشور است. داشتن مدرک زبان مورد نیاز نیز جزو مهم‌ترین شروط اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا است.

بورسیه‌های تحصیلی این کشور در مقطع کارشناسی ارشد بسیار محدود است. اکثر فاندهای تحصیلی که ارائه می‌شود برای مقطع دکترا در نظر گرفته شده است. بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان ارائه می‌شود متفاوت است. برخی تنها شهریه دانشجویان را تامین می‌کند. اما اکثر کمک هزینه‌هایی که معمولا به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تکمیلی، ارائه می‌شود هزینه‌های شهریه، زندگی و درمان را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه تحصیلی استرالیا انواع مختلفی دارد که بودجه آن از سه منبع دولتی، دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی، تامین می‌شود. در اینجا به آنها اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم.

بورسیه دولتی کشور استرالیا: این بورسیه توسط دولت استرالیا به دانشجویان خارجی ارائه می‌شود. این بورسیه در انواع مختلفی است اما به دانشجویان ایرانی تعلق نمی‌گیرد. از این رو با اشاره‌ای کوتاه از آن گذر می‌کنیم.

بورسیه توسعه بلند مدت استرالیا: نوعی از بورسیه دولتی است که توسط وزارت خارجه تامین مالی می‌شود. این بورسیه برای مقاطع تکمیلی در نظر گرفته شده است و تامین مالی آن صد در صد است، اما شامل ایرانیان نمی‌شود.

بورسیه تحصیلی علمی استرالیا مشهور به AAS: این بورسیه دولتی در تمامی مقاطع ارائه می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان برتر خارجی در نظر گرفته شده اما شامل کشورهای اروپایی نمی‌شود. با این حال اگرچه شرایط آن برای کشورهای آسیایی است ما دانشجویان ایرانی را شامل نمی‌شود.

بورسیه تحصیلی اندور استرالیا: این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی است و در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی نیز تمامی هزینه‌های دانشجو را در بر می‌گیرد اما شامل ایرانیان نمی‌شود.

بورسیه تحصیلی استرالیا برای متقاضیان ایرانی

بورسیه تحصیلی استرالیا مشهور به IPRS: نوعی از بورسیه دولتی استرالیا است. این فاند تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. این بورسیه به دانشجویان ایرانی تعلق می‌گیرد. از این رو برای آشنایی شما متقاضیان تحصیل استرالیا از طریق بورسیه، بیشتر بحث را به آن اختصاص می‌دهیم.

بورسیه تحصیلی IPRS یک بورسیه پژوهشی است که دانشجویان را برای کار و تحقیق آماده می‌کند. این بورسیه  برای تمامی رشته‌ها در مقطع مستر به مدت ۲سال و برای مقطع PHD به مدت ۳سال به دانشجویان ارائه می‌شود. بهتر است بدانید این بورسیه یک فاند کامل است و تمام هزینه‌های شهریه، تحصیل، زندگی . هزینه‌های بهداشتی دانشجو را پوشش می‌دهد. بنابراین دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، همه هزینه‌های آنها توسط دانشگاه پرداخت می‌شود.

در بورسیه تحقیقاتی IPRS در سال ۲۰۱۶ تغییراتی ایجاد شد. این بورسیه از سال ۲۰۱۷ با نام RTP یا Research Training Program تغییر نام داده و با این نام نیز شناخته شد. این بورسیه کامل، طرفداران زیادی دارد و رقابت در آن بسیار بالا است. کسانی که قصد اخذ این بورسیه تحصیلی را دارند باید بدانند که باید روی پروژه‌ای که دانشگاه به آنها پیشنهاد می‌دهد، کار کنند. اگر پیشنهاد دانشگاه را قبول کنید، شانس دریافت کمک هزینه تحصیلی برای شما بالا می‌رود. اما اگر تز شخصی خود را ارائه دهید، شانس کمتری برای پذیرش در این بورسیه را دارید.

بورسیه‌ تحصیلی IPRS یا PTP در کدام دانشگاه‌ها ارائه می‌شود؟

بورسیه تحصیلی IPRS یا PTP در دانشگاه‌های مختلف استرالیا ارائه می‌شود. چون متقاضیان ایرانی زیادی به دنبال این فاند هستند دانشگاه‌های ارائه دهند ه این بورسیه را معرفی می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه ملبورن استرالیا یکی از دانشگاه‌هایی است که بورسیه تحصیلی IPRS یا PTP را ارائه می‌دهد. این بورسیه تحصیلی، کامل است و تمام هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد. دانشجویانی که بتوانند بورسیه IPRS استرالیا در دانشگاه ملبورن را اخذ می‌کنند از بورسیه‌های دیگری که به صورت کمک هزینه در دانشگاه ارائه می‌شود نیز برخوردار می‌شوند. در این دانشگاه بورسیه‌های دیگری نیز ارائه می‌شود. اما ما فقط به سهمیه متقاضیان ایرانی بسنده می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه دانشگاه نیوکاسل استرالیا

دانشگاه نیوکاسل استرالیا نیز بورسیه IPRS را به دانشجویان ارائه می‌دهد. این بورسیه تحصیلی تحقیقاتی است. بورسیه به متقاضیان ایرانی متقاضی اخذ فاند استرالیا تعلق می‌گیرد. مدت بورسیه در مقطع مستر ۲ سال و در مقطع PHD، ۳ سال در نظر گرفته شده است. دانشجویانی که در این دانشگاه، موفق به اخذ بورسیه IPRS یا PTP شوند از کمک هزینه ۲۲۵۰۰دلاری استرالیا با نام UNPRS به طور خود به خود، بهرمند می‌شوند.

معیارهای اخذ بورسیه تحصیلی IPRS در دانشگاه نیوکاسل

 • تسلط به زبان انگلیسی
 • ارائه مدرک آیلتس۶.۵
 • پیشنهاد مبنی بر ورود به درجات بالاتر تحقیقی
 • آشنایی با زبان انگلیسی و تسلط به آن در سطح حداقل آیلتس ۶.۵
 • اتمام ۴ ساله تحصیل در مقطع کارشناسی و اخذ معدل بالا
 • اتمام دوره کارشناسی در یک سال
 • اتمام دوره دکترا در طول دو سال

بورسیه دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا

اخذ بورسیه تحصیلی IPRS استرالیا در دانشگاه نیوساوت ولز، نیز ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی در استرالیا در دو مقطع مستر و PHD ارائه می‌شود. ارزش این بورسیه سالانه در حدود ۲۲۵۰۰ دلار است. این بورسیه در دانشگاه نیوساث علاوه بر دانشجو برخی هزینه‌های همراهان وی در صورت وجود را نیز پوشش می‌دهد. بهتر است با بدانید با خذ این نوع از بورسیه، هزینه‌های‌ ویزای سفارت برای دانشجو رایگان می‌شود.

با اخذ این نوع از بورسییه دانشجو می‌تواند هزینه‌های مربوط به رفت و آمد خود را تامین کرده و برای پرداخت شهریه فرزندان خود، تخفیف بگیرد. این تخفیف‌ها برای مقطع مستر تا ۲ سال و برای مقطع PHD تا ۳ سال ادامه پیدا می‌کند.

بورسیه دانشگاه کوئینزلند استرالیا

بورسیه IPRS استرالیا در دانشگاه کوئینزلند، به دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی در تمامی رشته‌های تحصیلی و در مقاطع مستر و PHD لحاظ می‌شود. بورسیه شامل تمامی هزینه‌های دانشجو می‌شود.

بورسیه دانشگاه آدلاید استرالیا

بورسیه IPRS استرالیا در دانشگاه آدلاید استرالیا برای ۱۵ نفر در نظر گرفته شده است. این فاند به صورت کامل، تمامی هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد. مدت زمان بورسیه برای مقطع ارشد ۲سال و برای مقطع دکترا، ۳ سال در نظر گرفته شده است. دانشجویانی که موفق می‌شوند بورسیه تحصیلی استرالیا را اخذ کنند، بورسیه ASI دانشگاه آدلاید نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه دانشگاه مک‌کواری استرالیا

دانشگاه مک کواری به عنوان یکی دیگر از ارائه دهندگان بورسیه IPRS استرالیا شناخته می‌شود. این بورسیه، یک بورسیه کامل است. شرایط دیگر فاند در این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه‌های استرالیا است.
جالب است بدانید دانشجویانی که موفق به اخذ این نوع از بورسیه تحصیلی می‌شوند، کمک‌ هزینه‌هایی نیز از طرف دانشگاه به صورت هدیه دریافت می‌کنند. این هدیه‌ها مبلغی در حدود ۵ الی ۱۰هزار دلار در طول یک یا چند ترم را شامل می‌شوند. این هزینه‌ها رقابتی بوده و با معیار صلاحیت و شایستگی تحصیلی و پژوهشی دانشجو به وی تعلق می‌گیرند.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی IPRS

اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی، برای ایرانیان بسیار سخت است. سختی این پروسه به دلیل رقابت بالایی است که متقاضیان اخذ بورسیه دارند. این پروسه زمان بر است و حدود یک سال زمان را به خود اختصاص می‌دهد. نکته‌ای که باید برای اخذ این بورسیه تحصیلی بدانید زمانی است که باید مدارک خود را ارسال کنید. مدارک لازم برای اخذ بورسیه عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی و ترجمه آنها
 • CV دقیق و کامل
 • سابقه کار
 • زمینه‌کارهای تحقیقاتی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • اپلیکیشن فرم مخصوص دانشگاه
 • ارائه مدرک آیلتس با نمره‌ای که قانون دانشگاه است
 • زمان ارائه درخواست بورسیه

دقت کنید اگر مدرک آیلتس با نمره مورد قبول دانشگاه را نداشته باشید شرایط اخذ بورسیه تحصیلی این کشور را ندارید و مدارک و شرایط شما ناقص است. زمان ارسال درخواست بورسیه از پیش تعیین شده است و شما باید درخواست خود را در آن تاریخ که توسط دانشگاه مشخص شده، ارسال کنید.

سخن آخر

اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع دکترا، به دلیل داشتن شرایط عالی، بسیار رقابتی است. در صورت داشتن شرایط و مدارک لازم برای اخذ فاند این کشور، می‌توانید این پروسه را به راحتی پشت سر بگذارید. بورسیه استرالیا برای ایرانیان یک فاند کامل است و تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش می‌دهد. اپلای باما تلاش کرده است تا شرح کاملی از شرایط اخذ این بورسیه تحصیلی را برای شما بیاورد.