کشور ایتالیا در طی سال های گذشته تلاش کرده تا با فراهم آوردن شرایطی همچون هزینه پایین و حتی رایگان برای تحصیل، علاقمندان به ادامه تحصیل را به سمت خود جذب نماید. این کشور با در اختیار داشتن دانشگاه‌هایی با سطح عملی بالا، فرهنگ بسیار غنی و آب و هوایی عالی به سومین کشور دنیا و نخسین کشور در اروپا در جذب دانشجو تبدیل شده است. اما سوالی که همواره ذهن متقاضیان را به خود مشغول کرده این است که شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا چیست؟ آیا پذیرش تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان امکانپذیر است؟ تمامی این سوالات منجر شده تا در این مقاله توضیحاتی در این رابطه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا با داشتن ۳۲۰۰۰ دانشجوی خارجی یکی از مقاصد بسیار عالی در اروپا برای شما دانشجویان عزیز به شمار می‌رود. متقاضیان به راحتی میتوانند موفق به اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (Master) و دکترا (PHD) شوند. نکته قایل توجه اینجاست که اکثر دروس در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شود که دیگر نیازی به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان ایتالیایی نیست. ویژگی جالب دیگر که پذیرش تحصیلی از ایتالیا را بسیار آسان تر از جاهای دیگر می کند نیازمند بودن نمره پایین زبان حدود ۵.۵ یا ۶ برای آیلتس و همچنین نمرات معادل پایین برای تافل می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

اگر جزء علاقمندان به اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا هستید باید بدانید که طبق قانون این کشور امکان تحصیل رایگان برای تمامی افراد وجود دارد. تنها کافیست که مدارک مورد نظر با توجه به مقطع و البته رشته تحصیلی خود را آماده کرده و برای دانشگاه مربوطه ارسال نمائید. نکته قابل توجه دیگر اینجاست که در صورت عدم در اختیار داشتن نمره مناسب زبان آیلتس یا تافل، میتوانید به مدت یکسال در موسسه‌ای به زبان مسلط شده و سپس وارد دانشگاه شوید. همه ما میدانیم که تحصیل در دانشگاه های پیشرفته همراه با شاخص عملی بالا در آینده شغلی تاثیر بسزایی خواهد داشت. از همین رو آگاهی از مزایای تحصیل در ایتالیا خالی از لطف نیست. این مزایا عبارتند از:

 • ارائه بورسیه های تحصیلی قارغ از معدل تحصیلی
 • رتبه علمی بالای دانشگاه ها دار سراسر دنیا
 • هزینه بسیار مناسب تحصیل در ایتالیا با کیفیت آموزشی بالا
 • کیفیت و شاخص های بالای زندگی
 • تفاهمات فرهنگی و تاریخی بسیار با ملت ایران
 • دوره های مشترک تحصیلی در ایتالیا با دانشگاه های ممتاز اروپا ، کانادا و آمریکا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا

مراکز آموزش عالی در ایتالیا

موسسات و مراکز آموزش عالی در ایتالیا به صورت زیر به سه دسته تقسیم میشوند:

 • دانشگاه ها
 • مراکز آموزش عالی برای هنرهای زیبا موزیک و رقص
 • موسسات فنی عالی

به طور معمول دانشگاه ها در چهار مقطع برنامه های آموزشی خود را ارائه می دهند. این مقاطع شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و کارشناسی ارشد سطح ۱ و ۲ می باشد. پذیرش تحصیلی ایتالیا در این مقاطع نیازمند در اختیار داشتن پیش نیازها و شرایط می باشد که در این قسمت به طور جامع آنها را شرح می دهیم.

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی ایتالیا

دوره های تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکترا
 • پسا دکترا

کارشناسی

متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی باید بدانند که از این مقطع با عنوان Laurea  نیز یاد می‌شود. این مقطع ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد و دروس آن به زبان‌های ایتالیایی و گاهی انگلیسی ارائه می‌شود. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا باید ۱۲ سال دوران مدرسه را بدون هیچگونه وقفه ای گذرانده باشند و همچنین قبل از ورود به دانشگاه در آزمون ورودی دانشگاه مدنظر خود شرکت نمایند. از جمله مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از ایتالیا در مقطع کارشناسی عبارتند از:

– رزومه تحصیلی و کاری به فرم اروپایی

– انگیزه نامه

– ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی به همراه ریز نمرات

– مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی که بستگی به برنامه ای دارد که برای آن اپلای می کنید

کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا،Laurea Magistrale  نام دارد که به طور معمول دو سال به طول می  انجامد. امروزه در اکثر دانشگاه های ایتالیا دروس مربوط به کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا باید ۴ سال تحصیل در مقطع کارشناسی را با نمرات خوب گذرانده باشند. مدارک مورد نیاز برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر می باشد:

– رزومه

– انگیزه نامه (sop)

– اصل و ترجمه مدرک به همراه ریزنمرات مقطع کارشناسی

– لیست دروس گذرانده شده

– مدرک زبان

– توصیه نامه از اساتید

پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع ارشد برای دو ترم می تواند انجام شود. همچنین برای هر ترم نیز دو فرصت (به اصطلاح call) دارید تا اپلای را انجام دهید. آخرین زمان برای ثبت نام (deadline) و همچنین زمان شروع ترم ها در ایتالیا در زیر نشان داده شده است.

ترم پاییز : معمولا در سپتامبر یا همان شهریور شروع می شودdeadline . برای اپلای در این ترم با توجه به دانشگاه متقاضیان می توانند از آبان تا فروردین اقدامات خود را آغاز نمایند.

ترم بهار: معمولا از اواخر فوریه یا همان اسفند شروع می شود. آخرین زمان اپلای برای دانشگاه های ایتالیا در این ترم در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به دانشگاه از ماه می تا جولای ( از اردیبهشت تا مرداد ) می باشد.

دکترا

با سیاست‌گذاری های جدید دولت ایتالیا، دانشگاه های آن یکی از مناسب ترین مقاصد برای دوره دکترا به حساب می‌آید. با پذیرش دکترا متقاضیان می توانند هر ماه کمک هزینه ای بالغ بر ۱۰۰۰ یورو دریافت نمایند و از امکانات عالی تحقیقاتی نیز بهره مند شوند. تحصیل در دکترا در ایتالیا چیزی حدود ۳ سال به طول می انجامد و در پایان باید از تز یا رساله خود دفاع نمایند. برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا اغلب توصیه می شود که به سراغ پیدا کردن پوزیشن ها یا همان کال ها بروید. این بدین معناست که دانشگاه بر اساس نیاز خود و پروژه هایی موجود پوزیشن هایی ارائه میدهد که از کمک هزینه مالی خاصی بهره مند است. برای اطلاع از پوزیشن های موجود می توانید به بخش تماس باما مراجعه نمائید. برای اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا باید مدارک زیر را ارائه دهید:

– رزومه

– انگیزه نامه

– طرح تحقیقاتی (research proposal)

– ترجمه مدارک و ریزنمرات تمامی مقاطع دانشگاهی قبلی (به انگلیسی یا ایتالیایی)

– توصیه نامه از اساتید

– مدرک زبان

– مقالات علمی و GRE

به طور کلی پوزیشن ها در مقطع دکترا تا سقف ۱۸۰۰۰ یورو کمک هزینه تحصیلی ارائه می شود. متقاضیان پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا باید بدانند که یک پروسه دو مرحله ای را پیش رو دارند. درواقع آنها در مرحله اول باید مدارک خود را ارائه دهند و در مرحله دوم در یک مصاحبه در اسکایپ شرکت نمایند. پذیرش در دانشگاه های مختلف برای ترم یک یا هر دو ترم انجام می شود و ددلاین ها از فوریه تا سپتامبر می باشد. اگر به فکر اپلای در مقطع دکترا هستید حتما تمرکز خود را بر رویresearch proposal  و مصاحبه بگذارید. به این دلیل که این دو بیشترین تاثیر را در روند پذیرش شما دارد.

مزایای پذیرش تحصیلی ایتالیا

رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا علاوه بر داشتن شرایط مناسب زندگی و ارائه کمک هزینه های بسیار عالی در مقاطع مختلف، دارای دانشگاه های با سطح علمی بسیار بالا نیز می باشد. به طور مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان در زمینه مهندسی و هنر به ترتیب در رتبه های ۲۳ و ۶ جهان می باشد. و دانشگاه های دیگر آن نیز نظیر پلی تکنیک تورین، بلونیا، ساپینزا رم و پادوا نیز دارای رتبه های علمی بسیار بالایی هسنتد. قبل از اقدام برای پذیرش تحصیلی ایتالیا حتما رتبه دانشگاه مورد نظرتون رو چک کنید.

سخن آخر

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله خدمت شما ارائه شد، ایتالیا در طی چند سال گذشته به یکی از بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. از همین رو برای اینکه بتوانید در مسیر پذیرش تحصیلی ایتالیا با موفقیت عمل کنید باید پلن خوبی در اختیار داشته باشید و نسبت به تمامی نکات اطلاعات کاملی بدست آورید. از همین رو توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، میتوانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.