امروزه دانشگاه های کانادا توانسته اند جزء برترین دانشگاه های جهان قرار گیرند. در واقع بودجه دولتی این دانشگاه ها به همراه خدمات آموزشی عالی، هزینه های تحصیل متناسب و البته ارائه بورسیه تحصیلی کانادا خصوصا در مقطع کارشناسی ارشد باعث شده تا هر ساله متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. اما سوالاتی که همواره ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده این است که شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا به چه صورت است؟ چند نوع بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد؟ با توجه به این سوالات در ادامه به این مسئله میپردازیم.

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

دولت کانادا در طی سال های گذشته همواره تلاش کرده تا دانشجویان با فراق بال به تحصیل بپردازند. از همین رو بورسیه های مختلفی را برای آنها در نظر گرفته است. اما اگر اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد را دارید باید بدانید که این بورسیه ها در انواع مختلفی به افراد تعلق میگیرد. که عبارتند از:

  • بورسیه و یا fellowship

این روزها بورسیه های تحصیلی در کانادا در انواع گوناگون و از جانب دانشکده ها، شرکت ها و حتی موسسات خارج از دانشگاه ارائه می شود. این دسته از بورسیه ها برای اینکه دانشجویان مستعد را تشویق نماید تا با قدرت به روند رو به رشد خود ادامه دهند طراحی شده است. بارزترین خصوصیتی که این بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در اختیار دارد این است که هیچ نیازی نیست تا دانشجویان در قبال دریافت آن کار کنند. به عبارت اگر افراد بتوانند نمره GRE ، معدل دوران لیسانس خود و حتی نمره زبان و توصیه نامه های اساتید را برای دانشگاه مقصد ارسال نمایند، شانس بالایی برای کنار گذاشتن رقبا خواهند داشت.

  • دستیار تدریس

بورسیته ای که تحت عنوان دستیار تدریس یا همان Teaching Assistant در اختیار افراد قرار میگیرد. باعث می شود تا آنها به عنوان یک استاد برای تدریس برخی دروس در دانشگاه مشغول به کار شوند. وظیفه این افراد نمره دادن، اداره جلسات هفتگی و همچنین کمک به دانشجویان می باشد. البته برای اینکه بتوانید چنین بورسیه ای را اخذ نمائید باید یکی از اساتید مطرح دانشگاه مکاتبه داشته و از شرایط همکاری وی آگاهی پیدا کنید. معمولا افرادی که مدرک زبان آنها از نمره بالایی برخوردار است شانس بیشتری برای اخذ این بورسیه تحصیلی دارند.

  • دستیار تحقیق

در طی سال های گذشته دانشگاه های مطرح جهان، یعنی دانشگاه هایی که از رنکینگ بالای جهانی بهره مند هستند با تعریف کردن پروژه های تحقیقاتی، دانشجویانی که علاقمند به ادامه تحصیل در آن دانشگاه هستند را به سمت خود جذب می نمایند. البته در اختیار داشتن شرایطی همچون روزمه خوب، مدرک زبان متناسب و…. الزامی است. در واقع دانشگاه بودجه لازم برای انجام پروژه را در اختیار اساتید قرار می دهد و آنها با انتخاب دانشجویان آنها را به عنوان دستیار تحقیق برمی گزینند و قسمتی از این بودجه را در اختیار آنان قرار می دهد.

بورسیه تحصیلی کانادا

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

برای اینکه بتوانید بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد را اخذ کنید باید بدانید با توجه به دانشگاهی که انتخاب می کنید، رشته و گروه تحصیلی شما شرایط اخذ آن نیز متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی اکثر دانشگاه های کانادا با توجه به شرایط زیر بورسیه های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند:

  • دانشجویان و متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در زمان اپلای باید اعلام نمایند که خواهان دریافت کمک هزینه تحصیلی هستند. دانشگاه نیز به بررسی پروند و شرایط دانشجو میپردازد و میزان کمک هزینه و شرایط آن را نیز در برگه پذیرش اعلام می کند.
  • همانطور که گفته شد بورسیه ای تحت عنوان دستیار تدریس یا همان Teaching Assistant وجود دارد که افراد میتوانند از آن استفاده نمایند. اما برای اخذ آن نیاز است که متقاضیان در زمان اپلای با اعضای هیئت علمی دانشگاه به مکاتبه پرداخته و با انتخاب استاد راهنما به این خواسته دست پیدا کنند. در صورتی که استاد انتخابی شما با شرایط موجود موافقت نمود میتوانید از این بورسیه بهره مند شوید. دقت کنید مبلغ تعلق گرفته به بودجه استاد و شرایط متقاضی ارتباط نزدیکی دارد.
  • دانشجویان پس از اینکه موفق به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا شدند، پس از گذراندن یک الی دو ترم، برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه مربوطه اقدام نمایند. این دسته از بورسیه ها به موضوع تحقیق، عملکرد تحصیلی و رشته تحصیلی ارتباط مستقیم دارد.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

آیا اخذ بورسیه تحصیلی کانادا رقابتی است؟

در وهله اول باید بدانید چه فرآیند اپلای و چه فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد کاملا رقابتی می باشد. امروزه تعداد بسیار زیادی از دانشگاه ها با رنکینگ بالا وجود دارد که امکان ارسال رزومه افراد برای اخذ پذیرش و یا بورسیه تحصیلی را فراهم آورده اند. این شرایط باعث شده تا دانشجویان با بهبود سطح روزمه خود اطمینان داشته باشند که به خواسته خود خواهند رسید. هر چند که متناسب بودن رزومه با سطح دانشگاه تاثیر بسیار زیادی در اخذ بورسیه تحصیلی دارد.

 بسیاری از افراد بر این باورند که که دانشگاه هایی که از رنکینگ پایین تری برخوردارند فاند و کمک هزینه های پایین تری را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. اما باید بدانید این یک باور غلط بوده که باید از بین بروند. زیرا دانشگاه هایی که رنکینگ ۵۰ را به خود اختصاص داده اند چیزی حدود ۲۰.۰۰۰ دلار فاند به صورت سالانه به دانشجویان خود اختصاص می دهند. هر چند که افراد تمرکز بیشتری بر روی رزومه خود داشته باشند، هزینه اپلای آن پایین تر بوده و شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور دارند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

در این مقاله با انواع بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد آشنا شدید. همچنین چگونگی اخذ آن را خدمت شما ارائه دادیم. مطمئنا این مسئله کمک می کند تا با آگاهی بیشتری به سراغ اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به همراه فاند تحصیلی بروید. اما با این حال نکات بسیار زیادی برای اپلای کانادا وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کنید. از همین رو توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.