کانادا کشوری چند ملیتی است و گزینه ی جذابی برای تحصیل در مقطع دکتری است. در این کشور فرصت های زیادی برای تحقیق وجود دارند که به شما کمک می کنند در زمینه‌ی تحصیلی خود متخصص شوید. بیشتراز یک سوم تحقیقات کانادا در دانشگاه های آن انجام می شوند و این تحقیقات میلیارد ها دلار به اقتصاد کانادا کمک می کنند. در مقاله قصد داریم شرایط پذیرش تحصیلی در کانادا در مقطع دکتری را بررسی کنیم.

چه چیزی برای پذیرش لازم است و شرایط پذیرش تحصیلی کانادا چیست؟

شرایط پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا در مقطع دکتری برای رشته های مختلف و دانشگاه های مختلف متفاوت هستند اما عموما همه‌ی آن ها شامل موارد زیر می شوند:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی مرتبط، با نمره های بالا و توانایی اثبات شده برای انجام تحقیق.
 • مدرک زبان، بسته به این که می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید یا فرانسوی، اگر که هیچ کدام از این زبان ها زبان مادری شما نیستند و در مقاطع قبلی به این زبان ها تحصیل نکرده اید (بعضی از برنامه ها در بخش های فرانسه زبان کبک به هر دو زبان تدریس می شوند).
 • نمره‌ی بالا در آزمون قبولی فارغ التحصیلی مانند آزمون قبولی فارغ التحصیلی مدیریت (GMAT) یا آزمون رتبه ی فارغ التحصیلی (GRE).

در بعضی موارد استثناء، ممکن است بتوانید با “پذیرش سریع” در مقطع دکتری تحصیل کنید یعنی بدون نیاز به مدرک کارشناسی ارشد. در این فرآیند، باید در دو سال آخر مقطع کارشناسی خود نمره های بالایی داشته باشید (با میانگین سطح یک) و مدارک دیگری مانند انتشار مقاله برای اثبات توانایی بالای تحصیلی خود داشته باشید.

مدت زمان دوره ی دکتری در کانادا چقدر است؟

اکثر دوره های دکتری در کانادا بین ۴ تا ۶ سال طول می کشند.

چگونه باید برای دوره‌ی دکتری در کانادا ثبت نام کنم؟

شرایط پذیرش تحصیلی کانادا برای دکتری

با این که فرآیند ثبت نام می تواند برای دانشگاه های کانادایی مختلف متفاوت باشد، عموما برای ثبت نام باید شرایط پذیرش تحصیلی کانادا را بدانید و قدم های زیر را بردارید:

 1. تصمیم بگیرید که می خواهید در چه برنامه ای ثبت نام کنید، استاد راهنمای خود را شناسایی کنید و موضوع تحقیق خود را انتخاب کنید. موضوع تحقیق شما ممکن است توسط دانشگاه مشخص و اعلام شده باشد (به خصوص در رشته های مربوط به علوم و مهندسی) یا ممکن است که بتوانید موضوع کلی تحقیق را خودتان پیشنهاد بدهید (در رشته های علوم انسانی و هنر). زمانی که یک استاد راهنما پیدا کردید، بعضی از دانشگاه ها ممکن است از شما یک نامه از طرف استاد راهنمایی که انتخاب کرده اید بخواهند تا در مدارک درخواست ثبت نام خود قرار دهید.
 2. اگر دست‌تان برای انتخاب موضوع تحقیق باز است، باید یک پروپوزال با فرمی که دانشگاه‌تان مشخص کرده است بنویسید و به طور کلی مشخص کنید که می خواهید روی چه موضوعی تحقیق کنید و چرا این پروژه ارزش سرمایه گذاری را دارد.
 3. به طور آنلاین ثبت نام کنید، هزینه‌ی ثبت نام را بپردازید مدارک مورد نیاز برای ثبت نام را در سایت آپلود کنید. این فرآیند ممکن است شامل بعضی یا همه‌ی مدارک زیر باشد:

مدارک مورد نیاز اپلای

 • انگیزه نامه: این مدرک باید شامل زمینه تحصیلی یا تجربیات کاری شما باشد، شامل هر جایزه ای که برنده شده اید، مقالاتی که منتشر کرده اید یا تجربیات مشابهی که می توانید بیان کنید. باید همینطور اهداف کاری خود و هر چیز دیگری که دانشگاه مشخص کرده است را بیان کنید و از تعداد کلمات مشخص شده تجاوز نکنید.
 • دو یا سه توصیه نامه (شامل یک نامه از طرف استاد راهنمای انتخابی‌تان). این نامه ها باید تا حد ممکن از سمت استادید دانشگاه باشند.
 • مدرک فارغ التحصیلی و ریزنمرات: دانشگاه های کانادایی ممکن است بخواهند که دانشگاه شما خودش مستقیما ریزنمرات رسمی شما را برای‌شان بفرستد که باید به زبان انگلیسی باشد یا به همراه یک ترجمه‌ی خوب فرستاده شود.
 • نمونه‌ی مقاله (با احتمال بالا تر برای دکتری در رشته های هنر و علوم انسانی).
 • سی وی شما.
 • در صورت نیاز، نتیجه آزمون زبان.
 • نمونه کار از آثار خلاقانه (اگر برای رشته های هنر و علوم انسانی ثبت نام می کنید).

بعضی از دانشگاه های کانادایی ممکن است از شما بخواهند تا در یک مصاحبه برای پذیرش نیز شرکت کنید.

 1. زمانی که پذیرفته شدید، قدم بعدی ثبت نام برای اجازه‌ی تحصیل است، که نقش ویزای دانشجویی شما برای تحصیل را دارد. همینطور باید بیمه‌ی سلامت بگیرید و وب سایت دانشگاه خود را توصیه ها و راهنمایی های ضروری چک کنید. این قدم ها اصلی ترین شرایط پذیرش تحصیلی کانادا هستند.

هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکتری در کانادا چقدر است؟

 

شرایط پذیرش تحصیلی کانادا با جزئیات

شهریه های دانشگاه های کانادا برای مقطع دکتری برای دانشگاه ها و رشته های مختلف متفاوت هستند و عموما حدود دو برابر شهریه ای هستند که دانشجویان کانادایی باید بپردازند. یک استثناء در این زمینه دانشگاه تورنتو است، که از پاییز ۲۰۱۸ اکثر دانشجویان بین المللی در آن شهریه ای مساوی با دانشجویان کانادایی می پردازند.

به عنوان مثال میزان هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکتری در کانادا در دانشگاه بریتیش کلمبیا ۷۶۴۱ دلار کانادا (۵۷۶۰ دلار آمریکا) در سال برای مقطع ارشد تحقیقاتی یا دکتری است، در حالی که این هزینه در دانشگاه مانیتوبا ۱۰۲۴۰ دلار کانادا (۷۷۰۰ دلار آمریکا) در سال اول و دوم است.

چه بورسیه ها و کمک هزینه هایی در مقطع دکتری در کانادا وجود دارند؟

خوشبختانه، بورسیه های زیادی در مقطع دکتری وجود دارند تا شرایط پذیرش تحصیلی کانادا را برای دانشجویان بین المللی ساده تر کنند. اکثر این بورسیه ها بر اساس افتخارات تحصیلی به دانشجویان داده می‌شوند. دولت کانادا وب سایت مفیدی دارد که در آن ابزار جستجویی وجود دارد که با آن می توانید با توجه به کشور خود بورسیه ها را پیدا کنید. دیگر وب سایت های خوبی که می توانید در آن ها جستجو کنید وب سایت دانشگاه ها هستند که خودشان ممکن است ابزار جستجوی بورسیه ها را داشته باشند تا به شما کمک کنند بورسیه مناسب وضعیت و کشور خود را پیدا کنید.

نمونه هایی از بورسیه های تحصیلی در کانادا شامل این موارد هستند:

بورسیه مقطع دکتری Vanier در کانادا، که مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار کانادا (۳۷۷۰۰ دلار آمریکا) را سالانه به دانشجویان برتر بین المللی یا خانگی در مقطع دکتری در زمینه های علوم اجتماعی و یا علوم انسانی، علوم طبیعی و یا مهندسی و سلامت اهدا می کند.

بورسیه های مقطع دکتری بنیاد Pierre Elliot Trudeau، که در زمان نوشتن این مقاله در فرآیند تجدید نظر قرار دارد.

فلوشیپ چهار ساله دانشگاه بریتیش کلمبیا هزینه‌ی زندگی حداقل ۱۸۲۰۰ دلار کانادا (۱۳۷۰۰ دلار آمریکا) در سال به علاوه حذف شهریه به طور کامل برای دانشجویان برتر خارجی یا خانگی در مقطع دکتری برای هر چهار سال تحصیل فراهم می کند.

دستیاری تحقیق یا تدریس

 

بررسی شرایط پذیرش تحصیلی کانادا

بسیاری از دانشجویان نیز تصمیم می گیرند تا با تبدیل شدن به دستیار تحقیق یا دستیار تدریس هزینه های تحصیل خود را تامین کنند و شرایط پذیرش تحصیلی کانادا را آسان‌تر کنند. در این برنامه ها می توانید به عنوان دستیار در تدریس یا تحقیقات به ازای مبلغ مشخصی و یا حذف کامل یا بخشی از شهریه کار کنید.

به عنوان یک دستیار تحقیق، شما برای یکی از اساتید کار می کنید (که ممکن است استاد راهنمای شما باشد) و به او در جمع آوری داده ها، آنالیز کردن، نوشتن گزارش، برنامه‌ریزی برای آزمایشگاه یا دفتر و دیگر کار ها کمک می کنید. به عنوان یک دستیار تدریس شما به برنامه های کارشناسی بخش خود کمک می‌کنید و یک یا چند درس را تدریس می کنید، کلاس های آزمایشگاه را ترتیب می دهید، مدیریت دفتر را بر عهده می گیرید و برگه های دانشجویان را تصحیح می کنید. برای این که یک دستیار تدریس شوید، باید تسلط کامل خود به آن موضوع درسی و توانایی آموزش موثر به دیگر دانشجویان را نشان دهید.

برای ثبت نام در برنامه دستیاری تدریس باید اطلاعاتی که دانشگاه‌تان در وب سایت خود قرار داده است را بخوانید و احتمالا یک فرم ثبت نام آنلاین را پر کنید.

آیا می توانم در کانادا در حین تحصیل به طور نیمه وقت کار کنم؟

بله، همه‌ی دانشجویان تمام وقت با یک ویزای دانشجویی معتبر می توانند به طور نیمه وقت درون یا خارج از محوطه دانشگاه تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم های دانشگاه و به طور تمام وقت در طول تعطیلات بین ترم کار کنند و این کار با شرایط پذیرش تحصیلی کانادا منافاتی ندارد. اما بعضی رشته ها در مقطع دکتری ممکن است ذکر کنند که شما نباید بیشتر از ۱۰ ساعت در هفته در طول ترم کار کنید، به خصوص اگر برای تحصیل در کانادا از فاند برخوردار هستید.

همینطور مهم است بدانید که تحصیل در مقطع دکتری وقت قابل توجهی از شما خواهد گرفت و کار چالش برانگیزی خواهد بود، پس ممکن است ترجیح دهید تا کاملا روی درس های خود تمرکز کنید. همینطور توصیه نمی کنیم که روی کار های نیمه وقت برای تامین مخارج خود حساب کنید. شما برای کار کردن در کانادا به شماره بیمه‌ی اجتماعی نیاز خواهید داشت.

آیا می توانم بعد از تحصیل در کانادا بمانم و کار کنم؟

 

شرایط پذیرش تحصیلی کانادا و اپلای برای مقطع دکتری

بله، اگر دوست دارید که بعد از تحصیل در کانادا بمانید و کار پیدا کنید می توانید برای برنامه‌ی اجازه‌ی کار بعد از فارغ التحصیلی (PGWPP) ثبت نام کنید که به شما اجازه می دهد به مدت حداکثر سه سال در کانادا اقامت داشته باشید و تجربه های ارزشمند کاری به دست بیاورید و اگر علاقه دارید که به یک شهروند دائم تبدیل شوید، این برنامه‌ی تجربه‌ی کار بعد از فارغ التحصیلی به شما کمک می کند تا واجد شرایط ثبت نام برای شهروندی دائم دار کانادا از طریق ورود سریع باشید.

در این مقاله ما راجع به شرایط پذیرش تحصیلی کانادا صحبت کردیم و برخی از امکانات و مزایای پذیرش را هم ذکر کردیم. برای اطلاعات بیشتر راجع به شرایط پذیرش تحصیلی کانادا و اپلای برای کانادا می توانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجع کنید.