تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، یک انتخاب خوب برای پیشرفت تحصیلی و فرهنگی دانش آموزان است. تحصیل در مدارس این کشور، اولویت بسیاری از دانش آموزان ایرانی است. برای تحصیل در کانادا باید انواع دبیرستان‌های این کشور و هزینه تحصیل در آن را بدانید. متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا، به دنبال انتخاب بهترین دبیرستان‌های این کشور هستند. آیا شما هم جزو علاقمندان به تحصیل در مدارس این کشور هستید؟ در این مورد دبیرستان‌های کانادا، چه می‌دانید؟ هزینه تحصیل در مدارس این کشور چقدر است؟ با اپلای باما همراه باشید، تا همه چیز درباره تحصیل در دبیرستان‌های کانادا را با شما در میان بگذاریم. در مطلب قبل به مزایای تحصیل و شرایط ورود به دبیرستان‌های کانادا اشاره کردیم و در این نوشتار، دبیرستان‌های کانادا و هزینه تحصیل در آنها بررسی می‌شود.

انواع مدارس کانادا

مدارس کانادا انواع مختلفی دارند و دانش آموز با تحصیل در هر یک از آنها می‌تواند، شرایط متفاوتی را تجربه کند. بنابراین بهتر است والدین و دانش آموز، هر دو پیش از انتخاب دبیرستان، تحقیقاتی در زمینه دبیرستان‌های کانادا در استان‌های مختلف این کشور و شرایط آنها انجام دهند تا با خیال راحت، دبیرستان معتبری را برای اپلای فرزند خود، انتخاب کنند.

دبیرستان‌های کانادا و هزینه تحصیل

مدارس شبانه‌روزی کانادا

تحصیل در کانادا، به عنوان بهترین کشور، با ارائه خدمات مفید و امکانات بسیار خوب، گزینه پیش روی دانش آموزان است. مدارس شبانه‌روزی کانادا نیز مثل دیگر جاهای جهان، از بهترین مدارس این کشور برای متقاضیان بین‌المللی تحصیل در کانادا محسوب می‌شوند. دبیرستان‌های کانادا علاوه بر سیستم آموزشی بسیار خوب و امکاناتی که در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند، امکان اسکان آنها را در بهترین شرایط، فراهم می‌کند. کانادا کشوری مهاجرپذیر است که دبیرستان‌های شبانه روزی آن در سطح بین‌المللی شهرت دارند.

برای اینکه بتوانید پذیرش تحصیلی دبیرستان‌های شبانه روزی کانادا را بگیرید باید شرایط زیر را داشته باشید. سن شما به عنوان یک دانش آموز نباید بیشتر از ۱۹ سال باشد. مدت زمان تحصیل شما ابتدا به مدت یک سال در نظر گرفته می‌شود و سپس سال به سال تا پایان مقطع تحصیلی، دنبال می‌شود. برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، داشتن مهارت زبان و تسلط به یکی از زبان های رسمی این کشور یعنی فرانسه یا انگلیسی می‌تواند شرایط پذیرش تحصیلی شما را آسان‌تر کند. با این حال بهتر است بدانید مدارس شبانه‌روزی کانادا، دانش آموزان را ملزم به ارائه مدرک تحصیلی زبان انگلیسی نمی‌کنند. ترم تحصیلی در این مدارس از ماه سپتامبر شروع می‌شود. هزینه تحصیل در این دبیرستان‌ها نسبت به کشورهای دیگر در همین شرایط، کمتر است.

مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی کانادا، مدارسی هستند که دریافت شهریه در آنها بالا است. معروفترین دبیرستان‌های خصوصی در کشور کانادا، معمولا متعلق به اقلیت‌های مذهبی در این کشور است. این مدارس بیشتر مورد توجه افرادی هستند که تمکن مالی آنها بالاست. زیرا شهریه‌های این دبیرستان‌ها رقم زیادی را شامل می‌شوند.

مدارس نمونه یا تیزهوشان در کانادا

برخی از دبیرستان‌های کانادا برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که از سطح هوش بسیار خوبی برخوردار هستند. این مدارس، ظرفیت کمی را به دانش آموزان اختصاص می‌دهند از این رو کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی از دانش آموزانی که با تست‌های هوش، به این نتیجه رسیده‌اند که باهوش هستند، به این مدارس جهت پذیرش گرفتن، معرفی می‌شوند. اکثر کسانی که پذیرش این مدارس را می‌گیرند، کسانی هستند که معمولا والدین آنها فرهنگی بوده و خود در محیط‌های آموزشی حضور داشته و با شرایط این مدارس آشنایی داشته است.

دبیرستان‌های کانادا و هزینه تحصیل

معرفی دبیرستان‌های برتر کانادا

متقاضیانی که قصد پذیرش و تحصیل در دبیرستان‌های کانادا را دارند و می‌خواهند در این کشور، تحصیل کنند، معمولا به دنبال بهترین دبیرستان‌های کانادا هستند. کانادا ایالتی است و استان‌های زیادی دارد و هر یک از آنها دبیرستان‌هایی معروف دارند. در اینجا تلاش می‌کنیم تا فهرستی از بهترین دبیرستان‌های این کشور را به شما معرفی کنیم.

پتیسون

دبیرستان پتیسون در استان بریتیش کلمبیا و در شهر ونکوور، واقع شده است. این مدرسه خصوصی است و از سال هشتم ابتدایی تا دوازدهم دبیرستان را در بر می‌گیرد. هزینه تحصیل در این مدرسه در حدود ۱۷ الی ۲۵هزار دلار در نظر گرفته شده است.

بادول

دبیرستان بادول در استان بریتیش کلمبیا و در شهر ونکوور واقع شده است. این دبیرستان شبانه روزی و مختلط است. این دبیرستان از پایه هشت تا پایه دوازده و دوره پیش دانشگاهی را شامل می‌شود. هزینه تحصیل در این مدرسه، سالانه از ۳۵ تا ۴۵ هزار دلار تخمین زده شده است. این مدرسه از تنوع ملیتی زیادی برخوردار است و همین به نقطه قوتی برای مدرسه تبدیل شده است.

کلمبیا ونکور

دبیرستان کلمبیا در شهر ونکور، یکی دیگر از دبیرستان های استان بریتیش کلمبیا است. این دبیرستان در مرکز شهر ونکور قرار گرفته است. این دبیرستان جزو مدارس معتبر کانادا است که کلاس‌هایی کم جمعیت را برای دانش آموزان، تشکیل می‌دهد. ۷۰ درصد دانش آموزان دبیرستان را دانش آموزان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. هزینه تحصیل در دبیرستان کلمبیا در حدود ۱۷۶۰۰دلار کانادا است. ویژگی بارز این مدرسه این است که به دانش آموزان ممتاز و کسانی که فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهند، کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کند.

یورک

مدرسه یورک (The York School) کانادا که در استان انتاریو و در شهر تورنتو است. این مدرسه جزو مدارس خصوصی کانادا است، که همه مقاطع تحصیلی در آن پذیرش می‌شوند. این مدرسه سابقه زیادی دارد و در سال ۱۹۵۶ بنیاد گذاشته شده است. هزینه تحصیل در این مدرسه در حدود ۱۸ تا ۳۰ هزار دلار در سال، در نظر گرفته شده است.

اپل بای

آکادمی اپل بای (Appleby College) که در استان انتاریو و در شهر اوک ویل قرار دارد. این مدرسه تمام مقاطع تحصیلی از اول ابتدایی تا سال ۱۲ دبیرستان را شامل می‌شود. این مدرسه خصوصی است و هزینه تحصیل در آن، سالانه در حدود ۳۰ تا ۵۵ هزار دلار است.

کلمبیا همیلتون

آکادمی بین المللی کلمبیا در استان انتاریو و در شهر همیلتون واقع شده است. این مدرسه یک مدرسه روزانه و شبانه روزی است که سن‌های مختلف تحصیلی را شامل می‌شود.

مک دونالد

آکادمی بین‌المللی مک دونالد کانادا در تورنتو قرار دارد و سال‌های هفتم تا دوازدهم دبیرستان در آن تحصیل می‌کنند. این مدرسه خصوصی است و هزینه تحصیل در آن، سالانه ۱۶۸۰۰ دلار، تخمین زده شده است. بهتر است بدانید، این هفت دبیرستان، جزو بهترین‌های کانادا هستند. اما از میان این دبیرستان‌هایی که به شما معرفی شد، دبیرستان‌های بادول و پتیسون از لحاظ شرایطی که برای دانش آموزان بین‌المللی دارند، از همه آنها برترند و جزو دبیرستان‌های محبوب کانادا، محسوب می‌شوند.

دبیرستان‌های کانادا و هزینه تحصیل

هزینه شهریه تحصیلی در کانادا در مقطع دبیرستان

برای تحصیل دانش آموزان در مقطع دبیرستان، دو حالت را می‌توان در نظر گرفت. اگر دانش آموز، به واسطه حضور پدر و مادرش در کانادا از طریق تحصیل و یا کار، در کانادا، اقامت موقت دارد، می‌تواند تحصیل در دبیرستان‌های دولتی کانادا را به صورت رایگان دنبال کند. اما اگر قصد تحصیل در مدارس خصوصی این کشور را دارد، باید هزینه بپردازد.

برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، علاوه بر معدل بالا و تسلط به یکی از زبان‌های رسمی این کشور، باید نامه تمکن مالی که نشان دهد بودجه لازم را برای تحصیل در این کشور دارید، ارائه کنید. در صورت داشتن شرط معدل و تسلط به زبان، چنانچه مکنت مالی شما به مسئول اپلای دبیرستان و افسر سفارت ثابت شود، پذیرش دبیرستان مورد قبول واقع شده و ویزای شما صادر می‌شود. چون تحصیل در اکثر دبیرستان‌های کانادا، با پرداخت شهریه، امکان‌پذیر است، بنابراین توانایی مالی دانش آموز یا والدین وی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل دانش آموز اهمیت زیادی دارد. اگر خانواده دانش آموز در ایران باشند و قصد این را دارند که فرزندشان را برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به این کشور بفرستند. در این صورت، دانش آموز باید هزینه شهریه تحصیلی را به دبیرستان پرداخت کند. این هزینه در حدود ۱۲ تا ۱۸هزار دلار برآورد شده است.

هزینه‌های تحصیل در مدارس کانادا به چه مواردی بستگی دارد؟

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، بستگی به نوع دبیرستانی دارد که در آن تحصیل می‌کنید. دانش آموزان ایرانی که قصد دارند در کانادا، تحصیل کنند، می‌توانند طبق سلیقه و نیازی که دارند می‌توانند درخواست پذیرش در دبیرستان‌های دولتی و یا خصوصی را بدهند. به دبیرستان‌های دولتی، به نسبت دبیرستان‌های خصوصی، هزینه کمتری دارند. اما دبیرستان‌های خصوصی، هزینه بیشتری دارند چون امکانات و خدمات بهتری به دانش آموز ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در دبیرستان‌های دولتی کانادا در حدود ۱۴ تا ۱۸ هزار دلار در سال، است. این در حالی است که دبیرستان‌های خصوصی و شبانه روزی، که هزینه‌های مربوط به اسکان دانش آموز و ارائه خدماتی چون اینترنت، غذا و غیره را به دانش آموز بر عهده دارند، در حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار کانادا، برای دانش آموز در نظر گرفته می‌شود.

برخی دانش آموزان هستند که در مدارس روزانه ثبت نام می‌کنند و برای اسکان خود از هوم استی‌های مورد تایید آموزش و پرورش استفاده می‌کنند. در این هوم استی‌ها یک اتاق جداگانه به دانش آموز داده می‌شود و وعده‌های غذایی وی نیز در کنار خانواده کانادایی، صرف می‌شود. هزینه این نوع اسکان و زندگی دانش آموز در کانادا، ماهیانه در حدود ۷۰۰ تا ۰۰دلار هزینه دارد. این مبلغ باید به خانواده کانادایی پرداخت شود. با این حال هزینه تحصیل این دانش آموزان در مدارس روزانه در حدود ۱۶ تا ۲۰ هزار دلار است.

دبیرستان‌های کانادا و هزینه تحصیل

 تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کانادا با کمترین هزینه

نگران هزینه تحصیل فرزند خود نباشید زیرا هزینه‌ای که برای او صرف می‌کنید در مدت زمان کوتاهی که وی شغلی را در کانادا دست بگیرد، این هزینه و چند برابر آن به وی بر می‌گردد. اگر ساکن کانادا باشید و بخواهید فرزندتان را به دبیرستان بفرستید، او رایگان می‌توان تحصیل کند. اما اگر در ایران باشید، در صورت پذیرش فرزندتان در مدارس کانادا، باید برای وی شهریه، بپردازید. در این صورت، هزینه مربوط به شهریه تحصیلی فرزندتان در حدود ۱۴ الی ۲۰ هزار دلار بر طبق نوع مدرسیه انتخابی، متفاوت است.

اگر دوره دبیرستان خود را با معدل خوب در کانادا گذرانده باشید، می‌توانید از بهترین دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید و بورسیه تحصیل این کشور را دریافت کنید پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های کانادا از طریق سوابق تحصیلی است بنابراین اگر مدرک دیپلم خود را گرفته باشید، برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا راه آسان‌تری دارید.

سخن آخر

ما در این نوشتار، انواع مدارس کانادا و بهترین دبیرستان‌هایی که می‌توانید برای دانش آموز خود انتخاب کنید را به شما معرفی کردیم. هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا را نیز برای شما گفتیم امیدوارم این مطالب شما را در رسیدن به هدف، یاری کند.