دبیرستان‌های کانادا، یک انتخاب خوب برای پیشرفت تحصیلی و فرهنگی دانش آموز هستند. پذیرش در دبیرستان‌های این کشور، اولویت بسیاری از دانش آموزان ایرانی است. والدین شما تلاش زیادی می‌کنند تا فرزند خود را برای تحصیل به این کشور بفرستند. متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا، به دنبال بهترین انتخاب در این کشور هستند. آیا شما هم جزو علاقمندان به تحصیل در مدارس این کشور هستید؟ از برنامه درسی دانش آموزان اطلاع دارید؟ از اسکان دانش آموزان در کانادا چه می‌دانید؟ با اپلای باما همراه باشید، تا برنامه درسی دبیرستان‌های کانادا را با شما در میان بگذاریم. در نوشته‌های پیشین به مزایای تحصیل و شرایط ورود به دبیرستان‌های کانادا و انواع مدارس و هزینه‌ تحصیلی دانش آموزان اشاره کردیم و در اینجا از برنامه درسی و اسکان دانش آموزان، به شما، خواهیم گفت.

برنامه درسی سالانه دبیرستان‌های کانادا

هر سال تحصیلی که دانش آموز باید آن را بگذراند، از برخی واحدهای اختیاری و اجباری تشکیل شده است. دانش آموز باید در هر ترم، ۸ واحد درسی را بگذراند. سال تحصیلی در این کشور ۱۰ ماهه است و دانش آموز در پایان سال، امتحان می‌دهد و یک دوره تحصیلی را به پایان می‌رساند.

سال نهم

دروسی که در سال نهم به دانش آموز ارائه می‌شوند، شامل دروس زبان انگلیسی، علوم اجتماعی، ریاضی، فیزیک و بهداشت به صورت ۵ واحد اجباری ارائه می‌شوند و سه درس هم دروس اختیاری هستند که در این ترم، به دانشجو ارائه می‌شود.

دبیرستان‌های کانادا-سال دهم

دروسی که در سال دهم دبیرستان به دانشجو ارائه می‌شوند، شامل زبان انگلیسی، علوم اجتماعی، ریاضی، فیزیک و بهداشت و برنامه‌ریزی هستند. در این سال نیز دو درس اختیاری به دانش آموز ارائه می‌شود.

دبیرستان‌های کانادا-سال یازدهم

دروسی که در سال یازدهم دبیرستان به دانش آموز ارائه می‌شوند. شامل زبان انگلیسی، علوم اجتماعی، ریاضی به صورت اجباری و ۴ درس نیز به صورت اختیاری بر طبق علاقه دانشجو به وی ارائه می‌شود.

سال دوازدهم

جالب است بدانید از بین دروسی که در سال دوازدهم به دانش آموز ارائه می‌شود، فقط زبان انگلیسی اجباری است. بقیه دروس که شامل هفت درس می‌شوند، که به صورت اختیاری به وی ارائه می‌شوند. بنابراین برای دریافت دیپلم در کانادا، باید ۳۰ واحد در طول ۴ سال پاس کنید. ۴۰ ساعت نیز در فعالیت‌های عمومی شرکت کرده باشید که اطلاعات شما بالا باشد. سال تحصیلی این مدارس، معمولا از اواسط شهریور، مطابق با اوایل سپتامبر شروع و در خرداد تمام می‌‌شود. تعطیلات تابستانی دانش آموزان نیز ۲ ماه است. در ماه‌های مارس و دسامبر دانش آموزان تعطیلات ده روزه سال نو میلادی را نیز دارند.
زنگ مدارس کانادا در بعضی ایالت‌ها، ساعت ۹ صبح و در برخی دیگر ۸ نواخته می‌شود. این ساعت تا ۱۵:۳۰ یا ۱۴:۳۰ به پایان می‌رسد. بهتر است بدانید مدارس کانادا در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند.

دبیرستان های کانادا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دبیرستان‌های کانادا

برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، باید مدارک اولیه مورد نیاز را فراهم کنید. مهلت درخواست جهت پذیرش، در فصل‌های پاییز در ۳۰ ژوئن و در و بهار در ۳۰ نوامبر است. بهتر است بدانید، ظرفیت مدارس خاص، در برخی موارد ممکن است، دیرتر یا زودتر از مهلت مشخص شده، پر شوند. با این حال، هر چه زودتر درخواست خود را ارائه کنید، احتمال دریافت پذیرش دبیرستان‌های بیشتری را دارید. در ادامه مدارک مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

  • ارائه پاسپورت معتبر و اسکن آن
  • ارائه ریز نمرات دروس ۳ سال اخیر مقطع تحصیلی
  • ارائه یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
  • ارائه فرم پرداخت مبلغ ثبت نام
  • ارائه آدرس و مشخصات تماس و کدپستی دانش آموز
  • ارائه مشخصات والدین دانش آموز
  • ارائه فرم حمایت مالی یکی از والدین متقاضی

شرایط اسکان دانش آموز در دبیرستان‌های کانادا

والدینی که فرزندان خود را برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، می‌فرستند، همواره نگران محل اقامت و یا تنهایی فرزندان خود در طول تحصیل هستند. اگرچه دولت کانادا شرایطی را ایجاد کرده است که والدین از طریق آن می‌توانند فرزندان خود را همراهی کنند، اما در صورتی که والدین قصد همراهی فرزندشان را نداشته باشند، راه‌های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال زندگی کردن در کنار یکی از خویشاوندان مقیم کانادا، زندگی در پانسیون‌ها و مدارس شبانه‌روزی که زیر نظر آموزش و پرورش کانادا هستند، نمونه‌ای از این موارد است.

خوابگاه دانش آموزی

اگر دانش آموز شما در دبیرستان‌های شبانه روزی کانادا تحصیل می‌کند، می‌تواند از خوابگاه‌های این مدارس جهت اسکان، استفاده کند. در این مدارس، خدمات خوبی به دانش آموزان ارائه می‌شود و امنیت آنها بالا است.

دبیرستان‌های کانادا

پانسیون

اگر نخواستید از هوم استی یا خوابگاه، برای اقامت استفاده کنید، پانسیون و خانه‌هایی که مستقل هستند را انتخاب کنید. این گزینه برای کسانی که با والدین خود به کانادا می‌آیند، بهترین گزینه است تا در این مورد تحقیق کنند و محل مناسبی را پیدا کنند.
برخی خانواده‌ها هستند که فرزندان خود را دو سال زودتر به کانادا می‌فرستند. این دانش آموزان اگر تنها وارد کانادا شوند، باید قیم داشته باشند. این قیم مسئول تعیین مکان جهت اقامت و تحصیل دانش آموز است. بنابراین دانش آموزانی که به دست قیم یا کاستودین سپرده می‌شوند و یا در هوم استی نگهداری می‌شوند، باید توسط این افراد، حمایت و نگهداری شوند.

هوم استی

گزینه دیگر اقامت در منزل است که تحت عنوان Home Stay کاربرد دارد. اگر قصد استفاده از اقامت در خانه را دارید باید پیش از اخذ ویزای دانش آموزی، برای آن اقدام کنید. خانه‌ها و خانواده‌هایی که دانش آموز را در کنار خود می‌پذیرند، افرادی مورد اطمینان هستند. این افراد به تایید آموزش و پرورش کانادا رسیده و از هر لحاظ، قابل اطمینان هستند. والدین می‌توانند از طریق آموزش و پرورش، از این افراد اطمینان پیدا کنند و با گزینه‌هایی که وجود دارد طبق سلیقه خود برای فرزندانشان، هوم استی را انتخاب کنند.

دبیرستان های کانادا

دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل

دانش آموزی که دوره دبیرستان خود را در کانادا بگذراند، اکثر شرایط اقامت این کشور را دارد. زیرا اگر فردی، یک دوره تحصیلی در این کشور را بگذراند، امتیازاتی از برنامه‌های استانی کانادا کسب می‌کند. بنابراین تحصیل در دبیرستان‌های کانادا علاوه بر اینکه امکانات آموزشی در اختیار شما می‌گذارد، راه شما را برای دریافت اقامت کانادا، آسان‌تر می‌کند.
اگر در حین تحصیل حس کردید که علاقه‌ای برای ورود به دانشگاه ندارید، می‌توانید از مهارت‌های خود استفاده کنید و وارد بازار کار کانادا شوید. این مسیر به شما کمک می‌کند که علایق و استعدادها و زمینه‌های کاری که در آن استعداد و توانایی دارید، شناسایی کنید. اگر دانش آموزان، نخواهند در دانشگاه تحصیل کنند، روش‌های اکسپرس انتری یا اسکیل ورکر که مربوط به استان کبک است، در این زمینه می‌تواند مفید باشد.

اگر قصد شرکت در برنامه‌های سرمایه‌گذاری در کانادا را داشته باشید، شرطی که برای شما لحاظ می‌شود این است که شما یک خویشاوند در کانادا داشته باشید. بنابراین در صورتی که فرزند شما در دبیرستان‌های کانادا تحصیل کند، این شرط سرمایه‌گذاری برای شما، محقق می‌شود و می‌توانید از این طریق، اقامت خانواده خود در کانادا را به دست بیاورید. با این حال بهترین راه اقامت در کانادا این است که وارد دانشگاه‌های این کشور شده و با دریافت مدرک آکادمیک، اقامت این کشور را کسب کنید.

دبیرستان‌های کانادا

سخن آخر

ما در این سه نوشتار، همه چیز را درباره مدارس کانادا در مقطع تحصیلی نهم تا دوازدهم، بررسی کرده‌ایم. در نوشتار اول مزایای تحصیل در مدارس کانادا، شرایط تحصیل و ویژگی‌های آموزشی آنها را به شما گفتیم. در مطلب دوم، انواع مدارس کانادا و هزینه‌ای که باید برای تحصیل بپردازید برای شما توضیح دادیم و در این نوشتار برنامه درسی و نحوه اسکان دانش آموز را برای شما گفته‌ایم. امیدواریم این مجموعه جامع و کامل برای شما دانش آموزان و والدینتان، مفید بوده و شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند.