اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید که اکثر افراد جویای علم و دانش به دنبال اخذ پذیرش کشورهای مختلف هستند. آنها تلاش می کنند تا با مهاجرت تحصیلی آینده ای درخشان و البته موفق را برای خود رقم بزنند. کشور استرالیا نیز این روزها به یکی از اصلی ترین مقاصد آنها تبدیل شده و توانسته با امکانات خوبی که در اختیار متقاضیان قرار دهد، دانشجویان زیادی را به سمت خود بکشاند. اما شرایط اپلای برای استرالیا آن هم در مقطع فوق لیسانس چیست؟ آیا امکان دریافت بورسیه وجود دارد؟ در ادامه این مقاله توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه خواهد شد.

شرایط اپلای برای استرالیا

همانطور که گفته شد این روزها، استرالیا دستخوش تغییرات بسیار زیادی در سیستم آموزشی خود شده است. از همین رو طیف گسترده ای از رشته ها و شرایط را برای دانشجویان فراهم آورده است. شرایط اپلای برای استرالیا به اینگونه است که متقاضیان در ابتدا باید کورس و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند، سپس به سراغ دانشگاه های ارائه دهنده آن بروند، شرایط دانشگاه مورد نیاز را بررسی کرده و آن را بگذرانند، اقدامات اولیه برای اخذ پذیرش تحصیلی را آغاز کنند و در نهایت مدارک لازم را ارسال نمایند. هر چند که صحبت از تمامی این مراحل بسیار آسان است و در عمل کاری سخت و زمانبر خواهد بود. اما باید بدانید که تحصیل در استرالیا آن هم در مقطع فوق لیسانس (Master) دور از دسترس نیست.

شرایط اپلای برای استرالیا

دقت داشته باشید قبل از هرگونه اقدام، باید پیش نیازهای آکادمیک و زبانی دانشگاه مورد نظر را داشته باشید. راه هایی نیز برای افرادی که این پیش نیازها را ندارند یا نمی توانند کسب کنند پیش بینی شده است. یکی از این راه ها شرکت در برنامه های پیش نیاز دانشگاه مورد نظر است. دانشجویان بعد از فراهم کردن شرایط اپلای برای استرالیا در فوق لیسانس در یک بازه زمانی ۱ الی ۳ ساله به تحصیل میپردازند. آنها در طول این دوره در کلاس های آموزشی متفاوتی شرکت کرده و در پایان با ارائه پایان نامه و دفاع از آن در برابر هیئتی از داوران، فارغ التحصیل می شوند. در دانشگاه های استالیا ارائه پایان نامه ای با موضوعی نوین و جدید از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی استرالیا در فوق لیسانس

اگر نسبت به شرایط اپلای برای استرالیا در کارشناسی ارشد آگاهی دارید. به خوبی میدانید که ارائه مدارک از مهمترین مراحل، اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا به حساب می آید. در ادامه این قسمت به شرح این مدارک میپردازیم:

  • در اختیار داشتن اصل مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد
  • روزمه کاری که در آن به شرح کاملی از مشخصات متقاضیان اعم از محل زندگی، محل تحصیل، رشته مورد تحصیل و سایر ویژگی های شخصی میپردازد.
  • انگیزه نامه یا همان SOP که در آن باید به طور کاملا قانع کننده، دلیل اصلی خود برای انتخاب استرالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه دهند.
  • در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس و یا تافل با نمره حداقل ۵/۶ ضروری است.
  • ارائه پروپوزال تحقیقاتی، که در آن به موضوعی نوین و جدید پرداخته خواهد شد.
  • توصیه نامه از اساتید که در آن ویژگی ها، توانایی ها و به طور صلاحیت شما برای ادامه تحصیل در استرالیا را تائید می نماید.

دانشگاه های استرالیا

برای اینکه بتوانید اطلاعات خود را نسبت به شرایط اپلای برای استرالیا کامل کنید. باید آگاهی کاملی از دانشگاه های آن داشته باشید. در حال حاضر استرالیا، دانشگاه هایی با رنکینگ بالای جهانی را در اختیاردارد به گونه ای که توانسته اند طیف وسیعی از رشته ها را برای دانشجویان ارائه دهد و متقاضیان زیادی را جذب نمایند. همچنین با در اختیار داشتن بزرگترین کتابخانه نیمکره جنوبی جهان در دانشگاه سیدنی که شامل بیش از ۱۱ مکان و دارای بیش از ۵.۲ میلیون کتاب ، مجله و کتاب الکترونیکی می باشد. این امکان را دانشجویان می دهد که با فراغ بال به تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا در این دانشگاه ها بپردازند.

همچنین دانشگاه های استرالیا توانسته اند خدمات پشتیبانی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قرار دهند که از جمله آن میتوان به خدمات معلولیت، مشاوره شغلی، خدمات مشاوره محرمانه، خدمات بهداشتی و دفتر کمک مالی اشاره کرد. علاوه بر تمامی این موارد این امکان برای دانشجویان فراهم آمده که فرصت های شغلی خود را از طریق دوره های کارآموزی و کسب تجربه کاری در درون دانشگاه و شبکه بسیار وسیع ارتباطی دانشگاه با صنایع مختلف به دست بیاورند.

آگاهی از شرایط اپلای برای استرالیا

بورسیه تحصیلی در استرالیا

مطمئنا یکی از مهمترین مسائلی که پس از آگاهی از شرایط اپلای برای استرالیا در فوق لیسانس ذهن متقاضیان را به خود مشغول می کند، هزینه های تحصیل است. خوشبختانه باید بدانید که این روزها بورسیه های مختلفی از جانب دولت و دانشگاه های این کشور به دانشجویان خارجی طبق شرایطی خاص اعطا می شود. این کمک هزینه ها که بدون بازگشت بوده به دانشجویان این امکان را می دهد تا هزینه های تحصیل را به طور قابل توجهی کاهش دهند. و تنها تمرکز خود را بر روی تحقیق و پژوهش بگذراند.

  • بورسیه دولت استرالیا: دولت استرالیا چندین بورسیه برای دانشجویان خارجی قرار داده است که معمولا دانشجویان ایرانی را شامل نمی شود. این بورسیه ها عبارتند از: ALA, Ausaid, ADS,…
  • بورسیه دولت ایران: که به دانشجویانی با معدل بالا طبق شرایطی خاص اعطا می شود که اطلاعات مرتبط با آن در دانشگاه افراد موجود است.
  • بورسیه دانشگاه ها و دانشکده های استرالیا: هر دانشگاه و هر دانشکده سهمیه خاص بورسیه دارد. این نوع بورس بسیار در استرالیا رایج است. هر دانشکده سالانه تعدادی دانشجو را برای رشته های خاص بورس می کند.
  • بورسیه موسسات و سازمان ها و افراد خاص: این بورس از طرف برخی افراد ثروتمند یا نامدار یا از طرف برخی سازمان ها مانند بانک ها به دانشجویان اهدا می شود. معمولا بورسیه خوابگاه ها از این نوع هستند.

کشور استرالیا همواره به عنوان کشوری که بهترین مراکز آموزش عالی و مدارس را در خود دارد شناخته می شود. درصد رفاه و درآمد بالای مشاغل در این کشور و همینطور شرایط خاص اقامتی  آن را به مقصد اول تعداد زیادی از دانشجویان مبدل کرده است. از همین رو اگر پس از آگاهی از شرایط اپلای برای استرالیا در فوق لیسانس، علاقمند به تحصیل در این کشور هستید، رو توصیه می کنیم برای آگاهی از فرآیند اپلای و انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.