اپلای رشته داروسازی جزو اولویت‌های دانشجویان این رشته در ایران است. برخی به دنبال اپلای این رشته در مقاطع پایین‌تر هستند. دانشجویان ایرانی زیادی هستند که از کشورهای اروپایی یا آمریکایی در رشته داروسازی پذیرش گرفته و در مقطع لیسانس این رشته تحصیل می‌کنند. برخی دانشجویان ایرانی نیز برای دست یافتن به مقاطع بالاتر تحصیلی در مقاطع مستر و phd، اپلای رشته داروسازی در خارج از ایران را دنبال می‌کنند. شما دانشجویان عزیز برای اینکه نحوه اپلای رشته داروسازی، کشورها و دانشگاه‌هایی که در زمینه اپلای این رشته و پذیرش دانشجو فعال هستند را بشناسید در ادامه با ما همراه باشید.

اپلای رشته داروسازی در خارج از ایران

برای اینکه بدانید اپلای رشته داروسازی در خارج از کشور چجوریه، باید ابتدا نحوه پذیرش از طریق بورسیه و یا غیر بورسیه را بشناسیم. سپس به سراغ کشورها و دانشگاه‌هایی که این رشته را پذیرش می‌کنند برویم. در مرحله بعد، نحوه اپلای این رشته در هر یک از آنها را بررسی کنیم. رشته داروسازی در خارج از کشور، به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بنابراین ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره بالا، برای اپلای این رشته یکی از ضرورت‌ها و شرایط اصلی است. با این حال این شرط، در هر دانشگاهی متفاوت است و نیاز به بررسی شرایط هر دانشگاه به طور اختصاصی دارد. زیرا ممکن است دانشگاهی ارائه مدرک زبان را جزو شرایط و اولویت‌های خود در زمینه اپلای رشته داروسازی در نظر نگیرد.

اپلای رشته داروسازی

شرایط عمومی اپلای داروسازی

اگر به اپلای رشته داروسازی در خارج از ایران فکر می‌کنید پس بهتر است زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. کسب مهارت و نمره عالی در دروس پایه این رشته، شرط دوم پذیرش در این رشته است. مرحله بعدی این است که اگر قصد پذیرش غیر بورسیه در رشته داروسازی را دارید پس باید بدانید که شهریه دانشگاه را باید پرداخت کنید. بنابراین از لحاظ شرایط مالی باید آماده پرداخت شهریه دانشگاه باشید.

شما دانشجویان و علاقمندان به تحصیل و پذیرش رشته داروسازی می‌توانید هدف خود را دنبال کنید. برای دست یافتن به هدف باید از طریق کشورها و دانشگاه‌های مختلفی که در سراسر دنیا پذیرش این رشته را دارند اقدام کنید. چنانچه اپلای رشته داروسازی را از طریق بورسیه دریافت کنید مشمول تحصیل رایگان خواهید بود. اما اگر پذیرش در رشته داروسازی از طریق غیر بورسیه باشد باید هزینه تحصیل خود را پرداخت کنید. انتخاب کشور و دانشگاه مورد علاقه شما از طریق تحقیق فراهم می‌شود. در ادامه شما را با برخی کشورها و دانشگاه‌هایی که امکان اپلای رشته داروسازی از طریق بورسیه در آنها فراهم است آشنا می‌کنیم.

اپلای داروسازی از طریق بورسیه

کسانی که قصد اپلای رشته داروسازی را دارند در ابتدا به دنبال دانشگاه‌هایی هستند که بورسیه تحصیلی این رشته را ارائه می‌دهند. زیرا بورس تحصیلی این رشته می‌تواند پشتوانه مالی برای تحصیل دانشجویان این رشته باشد. شما به عنوان کسی که قصد اپلای این رشته در خارج از ایران را دارید باید اولویت خود را پذیرش در بورسیه این رشته قرار دهید. بورسیه رشته داروسازی شرایطی دارد که ما در اینجا شما را با شرایط دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی رشته داروسازی را ارائه می‌دهند آشنا می‌کنیم.

۱-بورسیه داروسازی در کانادا

کانادا جزو کشورهای گران در زمینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و داروسازی است. آنچه کشور کانادا و دانشگاه‌های این کشور را هدف اول دانشجویان قرار می‌دهد این است که با وجود گران بودن رشته داروسازی، دانشگاه برای کسانی که توانایی علمی بالایی داشته و معدل آنها بالا است بورسیه‌هایی را در نظر گرفته است. دانشجویان توانمند می‌توانند جهت تحصیل در رشته داروسازی در کانادا از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند. اپلای این رشته در کانادا با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی این کشور در   مقطع کارشناسی، مستر و PHD امکان‌پذیر است. مدت زمان هر یک از این مقاطع برای تحصیل، توسط دانشگاه‌ مشخص خواهد شد.تحصیل در کانادا در همه مقاطع به زبان انگلیسی است و بدون داشتن مدرک زبان کانادا، دریافت بورسیه امکان‌پذیر نیست.

دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا است که می‌توانید اپلای رشته داروسازی در مقطعPHD را در آن دنبال کنید. این دانشگاه برای تحصیل در رشته داروسازی، استانداردهای طلایی را کسب کرده است.

اپلای داروسازی

۲- بورسیه داروسازی در اتریش

اتریش یکی از کشورهایی است که برای شما دانشجویان رشته داروسازی، بورسیه در نظر گرفته است. بورسیه این رشته در اتریش که در سطح مقطع مستر ارائه می‌شود، با نام فولبرایت شهرت دارد. اگر قصد اپلای رشته داروسازی در این کشور را دارید باید بدانید مدت زمان تعیین شده برای تحصیل در این مقطع ۲ سال در نظر گرفته شده است. این مدت زمان، در صورت توانایی بالای دانشجو در تحصیل، مدت زمان تحصیل به یک سال هم تقلیل می‌یابد. مقدار کمک هزینه‌ای که برای این رشته برای دانشجویان در قطع مستر در نظر گرفته شده است در طول یک سال ۲۵۰۰۰دلار و تا ۱۲۵۰۰دلار در یک دوره دو ساله است. هزینه‌های دانشجو در زمینه بیمه و درمان و سایر هزینه‌های تکمیلی در این بورسیه به طور جداگانه پرداخت می‌شود.

۳- بورسیه داروسازی در ایتالیا

ایتالیا جزو کشورهای معروف در زمینه پذیرش دانشجو در رشته داروسازی است و دانشگاه‌های آن در زمینه رشته داروسازی، شهرت جهانی دارند. طبق قوانینی که اخیرا در ایتالیا تصویب شده است، دانشجویان این رشته که از کشورهای دیگر قصد اپلای رشته داروسازی در ایتالیا را دارند مانند دانشجویان داخلی ایتالیا، حق استفاده از بورس تحصیلی این رشته را دارند. بورسیه رشته داروسازی در ایتالیا در هر سه مقطع لیسانس، مستر و PHD ارائه می‌شود.

دانشگاه میلان یکی از دانشگاه‌های ایتالیا است که اپلای داروسازی را در مقطع کارشناسی و مستر می‌توانید در آن، دنبال کنید. در این دانشگاه مقطع لیسانس مستر رشته داروسازی به طور مستقیم در یک دوره ۵ساله ارائه می‌شود. بعد از اتمام این دوره، به شما به عنوان یک داروساز، مجوز داده می‌شود. برای پذیرش در بورسیه ۵ ساله این دانشگاه باید مدرک زبان داشته باشید. ضروری است که بدانید دوره‌های این دانشگاه به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود.

اپلای رشته داروسازی از طریق غیر بورسیه

اپلای داروسازی در کشورهای دیگر هم امکان‌پذیر است. این کشورها بورسیه ندارند و تحصیل در آنها ممکن است هزینه‌هایی را برای شما داشته باشد. در ادامه اشاره‌ای به این کشورها خواهیم داشت.

۱-اپلای رشته داروسازی در آمریکا

رشته داروسازی در آمریکا، جزو گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در این کشور است. تحصیل در این رشته، هزینه‌های بسیاری برای دانشجو خواهد داشت. پس برای تحصیل در رشته داروسازی در آمریکا باید از تمکن مالی بالایی برخوردار باشید تا از پس هزینه‌های این رشته بر بیایید. طول دوره تحصیلی در دوره لیسانس داروسازی آمریکا، ۴ ساله است. برخی از دانشگاه‌های آمریکا که پژوهشی محور هستند، مقطع تحصیلی داروسازی در آمریکا را تا مقطع دکترا به مدت ۶ سال، ناپیوسته ارائه می‌دهند. کسانی که به دنبال اپلای رشته داروسازی هستند باید بدانند که به این رشته در دانشگاه‌های آمریکا، بورسیه تعلق نمی‌گیرد.

دانشگاه کالیفرنیای آمریکا جزو گران‌ترین دانشگاه‌های دنیا است. اگر تمکن مالی دارید و قصد اپلای رشته داروسازی در خارج از کشور در مقطع PHD را دارید دانشگاه کالیفرنیا بهترین گزینه برای شماست. گذراندن این دوره در این دانشگاه برای شما، امتیاز بالایی دارد، زیرا سطح علمی این دانشگاه بسیار بالا است. برای اطلاع بیشتر در مورد دانشگاه‌های آمریکا به مقاله تحصیل داروسازی در آمریکا مراجعه کنید.

۲- اپلای رشته داروسازی در آلمان

برای دنبال کردن اپلای رشته داروسازی در آلمان، آشنایی با زبان آلمانی  که شامل سطح B1 یا B2 باشد، الزامی است. برخی دانشگاه‌های آلمان شرط داشتن مدرک زبان را لحاظ نکرده‌اند. اما داشتن سطحی از آشنایی به زبان انگلیسی شرط وارد شدن به این دانشگاه‌ها است. رشته داروسازی در آلمان‌، در مقطع تحصیلی مستر پیوسته ارائه می‌شود. دانشجویانی که به دنبال اخذ مدرکphd این رشته هستند، پس از دریافت مدرک مستر، با انتخاب موضوع رساله و پذیرش آن توسط استاد راهنما، مشغول به تحصیل در مقطع دکترا می‌شوند. تحصیل رشته داروسازی در دانشگا‌های آلمان شامل دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی می‌شود. پذیرش در دانشگاه دولتی این کشور،برای دانشجو هزینه ندارد. در صورتی که دانشجو بخواهد در دانشگاه‌ خصوصی آلان تحصیل کند باید در سال در حدود ۲۰۰۰یورو هزینه تحصیل داروسازی را بپردازد. فاند این رشته در آلمان، تنها در مقطع تخصص و به زبان آلمانی ارائه می‌شود.

اپلای رشته داروسازی

جهت اپلای رشته داروسازی در کشور آلمان، علاوه بر مدارک شناسایی شما، مدارکی مورد نیاز است که جهت اپلای این رشته باید به دانشگاه، تحویل داد.

۱-مدارک تحصیلی پیشین شما که بستگی به این دارد که در چه مقطعی درخواست اپلای داده باشید.

۲- ریز نمرات تحصیلی شما در مقاطع پیشین

۳-مدرکی مبنی بر مهارت و تسلط به زبان آلمانی

۴- ارائه رزومه تحصیلی برای مقاطع بالا

۵- پشت سر گذاشتن دوره Studienkolleg و  قبول شدن در آزمون ورودی دانشگاه

۶-ترجمه اسناد گفته شده توسط مترجم

۳-اپلای رشته داروسازی در فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه اپلای رشته داروسازی را در هر سه مقطع ارائه می‌دهند. فرانسه برای وارد شدن دانشجو طبق مقطعی که فرد وارد می‌شود شرایط متفاوتی دارد. برای مثال متقاضیانی که در سطح لیسانس وارد این رشته می‌شوند، آزمون ترم پایانی دبیرستان آنها را ملاک ورود به این رشته قرار می‌دهد. معیار ورود به مقطع مستر رشته داروسازی نیز گذراندن دروس مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این متقاضیان اپلای در فرانسه در ترم اول باید آزمونی بدهند که سوالات آن شامل دروس پایه این رشته مانند شیمی، ریاضیات و فیزیک و برخی دروس تخصصی مانند آناتومی بدن انسان، بیوشیمی و دانش تحویل دارو و برخی دروس دیگر می‌شود. آزمون داروسازی در هر یک از دانشکده‌های داروسازی به طور جداگانه برگزار می‌شود و نمره میانگین قبولی در آن نمره ۱۰ است.

کدام کشور برای اپلای داروسازی بهتر است؟

اگر بخواهیم به طور واضح شما دانشجویان و علاقمندان پذیرش این رشته بگوییم کدام کشور بهترین گزینه برای تحصیل در این رشته است، کار چندان راحتی نیست. با این حال می‌توان گفت ایالات متحده آمریکا بهترین کشوری است که می‌توان رشته داروسازی را در آن دنبال کرد. دانشگاه‌های این کشور برنامه‌های درسی قوی در این رشته به دانشجویان ارائه می‌دهند و سطح علمی آنها بسیار بالاست. دانشگاه هاروارد، از بهترین دانشگاه‌های این کشور در زمینه داروسازی است.

اپلای رشته داروسازی در آمریکا

انگلستان یکی دیگر از کشورهایی است که گزینه مناسب جهت اپلای رشته داروسازی برای شما دانشجویان است. دانشگاه‌ کمبریج، آکسفورد و کالج اپریال در لندن، دانشگاه‌های خوبی جهت اپلای رشته داروسازی در این کشور هستند. دانشگاه منچستر یکی از بهترین دانشگاه‌ها جهت اپلای رشته داروسازی در انگلستان است. این دانشگاه با دانشگاه‌هایی مانند ناتینگهام و کاردیف رقابت تنگاتنگی دارد. با این حال هنوز هم توانسته رتبه اول را به خود اختصاص دهد. این دانشگاه از امکانات رفاهی مدرن و آزمایشگاه‌هایی مجهز برخوردار است.

بهتر است بدانید کشورهایی که اپلای رشته داروسازی را می‌توانید در آنها دنبال کنید به این دو کشور خلاصه نمی‌شوند. کشور استرالیا می‌تواند جزو علاقمندی‌های شما باشد. بله شما می‌توانید پذیرش در رشته داروسازی را از دانشگاه ملبورن یا اوکلند دنبال کنید. پس کشورها و دانشگاه‌های خوب جهت تحصیل رشته شما زیاد هستند. تشخیص این که شما  به کدام کشور برای تحصیل در این رشته علاقمند هستید و شرایط کدام کشور و دانشگاه با نیازهای شما هم‌خوانی داشته باشد به عهده خودتان است.

بهترین دانشگاه برای تحصیل داروسازی کدام است؟

این سوالی است که بسیاری دانشجویان می‌پرسند که بهترین دانشگاه برای اپلای این رشته کدام است؟ برخی از دانشگاه‌ها جهت پذیرش این رشته در دنیا از لحاظ علمی از دیگر دانشگاه‌ها، قوی‌تر و معتبرتر هستند. در اینجا چند دانشگاه که از لحاظ علمی دارای رتبه‌های بالاتری از لحاظ تحصیل در رشته داروسازی هستند به شما معرفی می‌کنیم. بدون شک دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس، در صدر دانشگاه‌های دیگر در رشته داروسازی هستند. به عنوان مثال دانشگاه ام آی تی، هاروارد، استنفورد از کشور آمریکا و دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج در انگلیس، از لحاظ علمی جزو برترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه تحصیل در رشته داروسازی هستند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا شیوه اپلای رشته داروسازی را برای شما دانشجویان عزیز علاقمند به تحصیل و پذیرش در این رشته آشنا کنیم. اپلای رشته داروسازی در دانشگاه‌های سراسر جهان که این رشته را دارند امکان‌پذیر است. برای پذیرش در این رشته مهم‌ترین گزینه، داشتن مدرک تحصیلی برای ورود به مقطع دلخواه و تسلط به زبان انگلیسی است. با این حال، طبیعی است که داشتن شرایط بهتر و ويژه، سبب می‌شود گزینه‌های بهتری در اختیار شما قرار گیرد. داشتن توانمندی علمی بالا و معدل خوب، می‌تواند بورسیه رشته داروسازی در دانشگاه‌هایی که دانشجو بورسیه می‌کنند نصیب شما کند. داشتن تمکن مالی بالای شما نیز می‌تواند اپلای داروسازی در دانشگاه‌های معتبر و دارای درجه بالای علمی در آمریکا را از آن شما کند.

سخن آخر

آنچه گفتیم سبب نمی‌شود که علاقه شما به یک کشور و یا دانشگاه خاص نادیده گرفته شود. مطالعه این نوشتار به شما کمک می‌کند که بدانید پذیرش داروسازی در کشورهای دیگر چجوریه. با دانستن این شرایط، تشخیص می‌دهید کدام کشور با شما سازگار است و تصمیم بهتری خواهید گرفت. اپلای با ما آرزوی بهترین انتخاب را برای شما دارد.