اگر از علاقمندان به تحصیل در آمریکا هستید، یکی از گزینه های مناسب شما اپلای دانشگاه پنسیلوانیا خواهد بود. بنابراین، بهتر است با این دانشگاه، رشته هایی که در آن می توان تحصیل کرد و نیز شرایط اپلای آن را بدانید. در این مقاله تمام آنچه نیاز دارید تا بتوانید برای اپلای این دانشگاه اقدام کنید، ارائه شده است.

معرفی دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

شاید قدمت و اعتبار علمی دانشگاه پنسیلوانیا اولین چیزی است که همه در مورد آن صحبت می کنند. قرن ۱۸ میلادی زمانی است که این دانشگاه توسط بنجامین فرانکلین شروع به کار کرده. و دانشجویان بسیاری را در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرفته و تربیت کرده است. تا به حال چندین استاد و دانشجوی آن موفق به کسب جوایز علمی و خصوصا جایزه نوبل شده اند. چهره های آمریکایی بسیاری از جمله دونالد ترامپ از فارغ التحصیلان این دانشگاه به شمار می روند.

موقعیت مکانی و فضای دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

دانشگاه پنسیلوانیا دانشگاهی خصوصی در غرب شهر فیلادلفیا است که یوپن (UPenn) یا پن هم خوانده می شود. فیلادلفیا قطب رشته پزشکی آمریکا به شمار می رود. بیشتر دانشجویان بین المللی که علاقمند به علوم پزشکی هستند به فیلادلفیا می روند.

فضای دانشگاه پنسیلوانیا محیطی جذاب برای تحصیل دانشجویان ایرانی است. معماری گوتیک ساختمان های این دانشگاه به خوبی حال و هوای این دو قرن تجربه را نشان می دهد. طوری که انگار در آکسفورد و کمبریجی دیگر در حال تحصیل هستید! رعایت اخلاق و اصول مذهبی از اصول اولیه ای است که باید در این دانشگاه اجرا شود.

معماری ساختمانهای دانشگاه پنسیلوانیا

رتبه علمی دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

طبق رده بندی های جهانی، رتبه دانشگاه پنسیلوانیا بین ۹ تا ۱۸ برآورد شده و از جمله ۵ دانشگاه برتر آمریکاست. به عنوان دانشگاه برتر تحقیقاتی، دارای حدود ۴۶۰۰ عضو هیأت علمی در ۱۲ دانشکده است. هم اکنون حدود ۲۵ هزار دانشجو در مجموع دو مقطع تحصیلی در حال تحصیل هستند. تا به حال دانشجویان ایرانی بسیاری برای اپلای دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا اقدام کرده اند. همگی نیز با نمرات و درجات علمی عالی فارغ التحصیل شده اند.

دانشکده های دانشگاه پنسیلوانیا شامل این موارد است:

  • دانشکده حقوق
  • دانشکده پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، پرستاری
  • دانشکده علوم سیاسی
  • دانشکده تجارت وارتون
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده ارتباطات
  • دانشکده هنر و علوم
  • دانشکده طراحی و نقشه کشی

۴ دانشکده پرستاری، مهندسی و علوم کاربردی، تجارت وارتون و هنر و علوم، در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرند. علاوه بر این ۴ دانشکده ۸ دانشکده دیگر در مقطع تحصیلات تکمیلی فعالیت دارند.

دروس و برنامه های دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

با اپلای دانشگاه پنسیلوانیا از برنامه های متنوعی که این دانشگاه برای دانشجویانش در نظر گرفته برخوردار می شوید. امکانات بسیاری برای رشد و ترقی دانشجویان این دانشگاه فراهم شده است. کمک مالی، کتابخانه های متعدد، آموزش زبان خارجی، برنامه های بین المللی و بورسیه از جمله این امکانات است. حتی دانشجویان برای انتخاب شغل آینده می توانند از کارشناسان این دانشگاه کمک بگیرند.

مطالب مرتبط: شرایط بورسیه دکترا آمریکا

کتابخانه دانشکده هنر پنسیلوانیا

تمامی دروس و برنامه های این دانشکده ها به ترتیب حروف الفبا در سایت دانشگاه قابل مشاهده است. با کلیک بر روی اینجا می توانید لیست برنامه های مقطع کارشناسی را مشاهده کنید. برنامه های مقطع تحصیلات تکمیلی نیز در این لینک ارائه شده است. لیست تمامی دروسی که در ۱۲ دانشکده تدریس می شود نیز، در اینجا قابل دسترسی است.

مقررات دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

مقرراتی که دانشجویان کارشناسی دانشگاه پسیلوانیا باید رعایت کنند به طور واضح در یک کتابچه به نام Pennbook مشخص شده. حتی راهنمایی لازم برای زندگی در پردیس این دانشگاه را در اختیار شما قرار می دهند. البته این موارد بعد از پذیرش اپلای دانشگاه پنسیلوانیا به شما تذکر داده می شود. برخی از این مقررات ضروری را در اینجا مطرح می کنیم:

بر روی تمامی دانشجویان در طول تحصیل از نظر وضعیت تحصیلی نظارت شده و راهنمایی می شوند. همگی موظفند در تمام مراحل تحصیلی با مشاوران دانشگاه مشورت کرده و راهنمایی لازم را دریافت کنند. نمرات از A+ به معنای نمره ۴.۰ تا F به معنای ۰.۰ دسته بندی و ارائه می شوند. البته این مورد ممکن است در دانشکده های مختلف متفاوت باشد. دانشجویان می توانند به دلایل موجه مرخصی بگیرند اما در این مدت باید با مشاوران خود در ارتباط باشند تا با موفقیت به تحصیل باز گردند.

شرایط اپلای دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

مدارک مورد نیاز برای اپلای دوره کارشناسی:

۱- نمره آیلتس و تافل

قبل از هر چیز، برای تحصیل در دانشگاه پنسیلوانیا در آزمون تافل شرکت کنید. البته نمره آیلتس هم جایگزین نمره تافل می شود اما طبق نظر این دانشگاه بهتر است از امتیاز تافل استفاده کنید. نمره تافل و آیلتس برای اطمینان از قابلیت و توانایی داوطلب برای شرکت در کلاسهای دانشگاه و فهم دروس رشته مورد نظر الزامی است.

برای اپلای دانشگاه پنسیلوانیا در مقطع کارشناسی باید در آزمون اینترنتی تافل حداقل نمره ۶۱ داشته باشید. اگر آزمون paper based یا کاغذی باشد، حداقل نمره مناسب ۵۰۰ است. اگر نمره آیلتس داشتید، حداقل باید ۵.۵ باشد. در مقطع تحصیلات تکمیلی، حداقل نمره آزمون تافل کامپیوتری، ۶۰۰، برای اینترنتی ۱۰۰ و برای کاغذی ۵۰۰ مورد قبول است. نمره آیلتس مناسب این مقطع هم حداقل باید ۷ باشد.

۲- رزومه علمی

علاوه بر نمرات زبان، رزومه ای قوی از خود و فعالیت های علمی و شغلی به همراه مستندات آنها آماده کنید. مطالعات علمی و مقالات یا رتبه های برتر علمی از امتیازاتی است که احتمال قبولی شما را بیشتر می کند. ریز نمرات مقطع قبلی تحصیلی و انگیزه نامه یا نامه هدف هم از جمله مدارک اپلای دانشگاه پنسیلوانیا هستند. دقت کنید انگیزه نامه حتما بدون غلط املایی و گرامری باشد.

۳- مدرک دبیرستان برای اپلای دوره کارشناسی

۴- ریز نمرات دوره قبلی به صورت رسمی و مورد تایید آموزشگاه

۵- توصیه نامه از آموزشگاه قبلی

۶- ویزا

۷- کپی پاسپورت

مدارک مورد نیاز برای اپلای دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه پنسیلوانیا:

۱-بیوگرافی

۲- رزومه

۳- ویزا

۴- کپی پاسپورت

۵- اظهارنامه یا شرح حال خودتان که به این موارد باید اشاره کند: علت علاقه شما به ادامه تحصیل در آن رشته خاص است. علاقمندی ها و اهداف شما؛ امتیازات شما برای انتخاب و پذیرش اپلای توسط دانشگاه. علت اینکه ممکن است شما در این دوره تحصیلی موفق باشید. کاری که بعد از فارغ التحصیلی انجام خواهید داد.

۶- مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد. یا نامه تایید گذراندن دوره قبلی به زبان انگلیسی + نسخه الکترونیکی برای آپلود در سایت.

۷- توصیه نامه مراکز علمی قبلی برای دوره تحصیلات تکمیلی دو عدد  و برای دکترا ۳ عدد.

۸- پرداخت ۸۰ دلار بابت هزینه ثبت اپلای که غیر قابل برگشت است.

۹- نمره قبولی در یکی از آزمون های IELTS، TOEFL

نکاتی در مورد آزمون های زبان برای اپلای دانشگاه پنسیلوانیا در دوره تحصیلات تکمیلی:

۱: دقت کنید نمرات این دو آزمون باید رسما از مرکز آزمون به دانشگاه پنسیلوانیا اعلام شود.

۲: کد ۲۸۸۸ را برای ارسال نمره تافل به این مرکز اعلام کنید.

۳: نمرات اعلامی باید در زمان اپلای معتبر باشند.

۴: شما تا آخرین مهلت اپلای باید نمره آزمون زبان را داشته باشید.

۵: نمره آیلتس برای تمامی رشته های تحصیلات تکمیلی حداقل باید ۷.۵ باشد. نسخه الکترونیکی آن مورد تایید نیست و باید به این آدرس ارسال شود:

Graduate Admissions
School of Engineering and Applied Science
University of Pennsylvania
۱۰۹ Towne Building
۲۲۰ S. 33rd St.
Philadelphia, PA 19104-6391

۶: حداقل نمره تافل برای تمامی رشته های دوره تحصیلات تکمیلی باید ۱۰۰ باشد.

از آنجا که اپلای دانشگاه پنسیلوانیا بسیار رقابتی است، در تهیه این مدارک بسیار دقت کنید. بهتر است از قبل برای اپلای خود را آماده کنید و رزومه ای قوی بسازید و یا در کسب نمرات عالی در مقاطع قبلی تلاش کنید. حتما برای نوشتن انگیزه نامه حداقل یک هفته وقت بگذارید تا در این رقابت از امتیاز بیشتری برخوردار شوید.

زمان مناسب برای ثبت نام و ارسال اپلای دانشگاه پنسیلوانیا

زمان مناسب برای ثبت نام و ارسال اپلای هر دانشکده و هر مقطع تحصیلی متفاوت است. بنابراین بهتر است از آن اطمینان یابید. مثلا آخرین مهلت ثبت نام برای ترم جدید تحصیلات تکمیلی در سال ۲۰۲۰، ۹ دسامبر بوده است. اما به طور کلی ددلاین یا تاریخ نهایی پذیرش برای ترم بهار، اول دسامبر، ترم تابستان اول می و برای ترم پاییز ۱۵ آگوست است. برای ترم پاییز تحصیلات تکمیلی، تا اول مارچ ثبت نام زود هنگام انجام می شود. ثبت نام عادی آن نیز تا اول می امکانپذیر است.

دقت کنید برای ثبت نام باید از وبسایت خود دانشگاه اقدام کنید. بعد از پذیرش اپلای دانشگاه پنسیلوانیا، کلیه دانشجویان بین المللی باید برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنند.

مطالب مرتبط: مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

اتاق خوابگاه دانشگاه پنسیلوانیا

هزینه زندگی و تحصیل در اپلای دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

شهریه و هزینه تحصیل دانشجویان کارشناسی دانشگاه پنسیلوانیا در سال تحصیلی۲۰۱۹- ۲۰۲۰، ۷۷۰,۵۷ دلار است که در ترم بعد به ۰۴۲,۶۰ دلار می رسد. هزینه اتاق و زندگی در پردیس دانشگاه هم از ۱۳۶,۱۸ دلار به ۷۸۹,۱۸ در سال تحصیلی ۲۰۲۰- ۲۰۲۱ خواهد رسید. شهریه و هزینه کلی برای کسانی که در پاییز ۲۰۲۰ تحصیل را آغاز کنند، در ۴ سال به طور تخمینی ۲۴۷،۲۸۱ دلار است.

دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی هم مبلغ ۱۸۲,۴۲ دلار باید بپردازند. با دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی که شامل هزینه کتاب، هزینه زندگی و شهریه است، این عدد به ۸۴۴,۳۶ دلار می رسد. برای مقطع کارشناسی هم مبلغ مذکور با احتساب کمک هزینه ۴۲۶,۵۵ دلار است.

مطالب مرتبط:  هزینه زندگی و تحصیل در آمریکا 

راهنمایی آخر برای اپلای دانشگاه پنسیلوانیا

حتما به آنچه در مورد رتبه علمی و برنامه های این دانشگاه گفتیم، توجه داشته باشید.  در زمان انتخاب دانشکده های مذکور، مدارک مورد نیاز اپلای و رزومه علمی را لحاظ کنید. مدارک بعد از مهلت ارسال و دریافت در دانشگاه پذیرفته نمی شود. پس برنامه ریزی مناسب را داشته باشید. با توجه به هزینه زندگی و تحصیل گفتیم، اپلای دانشگاه پنسیلوانیا برای افرادی که به رشد و ارتقاء علمی اهمیت می دهند، گزینه ای قابل توجه به نظر می رسد. در صورت تمایل به شرکت در دوره های این دانشگاه، می توانید تمامی مراحل اپلای را در «اپلای با ما» با موفقیت به انجام برسانید. اطلاعات تماس کارشناسان اپلای با ما پاسخگوی شما هستند.