این روزها، کمتر کسی را میتوانید پیدا کنید که علاقه ای به اپلای برای آمریکا آن هم در مقطع کارشناسی ارشد نداشته باشد. کشور آمریکا، با فراهم آوردن مجموعه ای کامل شامل سیستم آموزشی حرفه ای ، امکانات فوق پیشرفته، دانشگاه هایی با کیفیت و رنکینگ بالا، اساتیدی مجرب و آگاه به علم نوین تلاش کرده تا دانشجویان و نوابغ سراسر دنیا را به سمت خود جذب نماید. و با اطمینان میتوان گفت که تاکنون در این راه موفق بوده است. اگر شما هم علاقمند به تحصیل در آمریکا هستید توصیه می کنیم در این مقاله با ما همراه باشید چون مطمئنا آگاهی از روند اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد از جمله مهمترین نکاتی است که باید به آن آگاهی داشته باشید.

اپلای برای آمریکا

چگونگی اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد

وقتی فکر اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا در ذهنتان ایجاد می شود مطمئنا نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید نسبت به آنها اگاه شوید. از همین رو در وهله اول باید بدانید که اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد به دو صورت کمیته محور و استاد محور امکانپذیر است. در روش کمیته محور هیچ نیازی به مکاتبه وجود ندارد. هر چند که بسیاری از افراد بر این عقیده اند انجام مکاتبات میتواند تاثیر بسیار زیادی در روند اپلای داشته باشد. در این روش اعضای کمیته پذیرش تحصیلی اپلیکیشن شما را مورد بررسی قرار می دهند و در صورتی که مدارک ارائه شده از جانب شما، مطابق با خواسته های دانشگاه باشد، تاییدیه لازم را دریافت خواهید کرد.

 اما در روش دوم همه چیز کاملا متفاوت است. در روش استاد محور، نقش استاد بسیار کلیدی و مهم شمرده می شود. متقاضیان در این روش باید اساتید مجرب و باتجربه و معمولا عضو هیئت علمی را برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب نمایند و مکاتبات لازم را صورت دهند. این روند تاثیر بسیار زیادی بر تصمیمات کمیته پذیرش تحصیلی خواهد داشت. نکته اینجاست که هیچگاه نمیتوانید تشخیص دهید دانشگاه مدنظر شما از کدام روش پیروی می کند. از همین رو توصیه می شود که حتما هر دو مراحل را طی کنید.

مدارک لازم جهت اپلای برای آمریکا

دلیل انتخاب آمریکا برای تحصیل

  • در اختیار داشتن ۹۰ دانشگاه در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان
  • شانس بسیار بالایی را برای پذیرش در اختیار متقاضیان قرار میدهد.
  • هر ساله ۴/۱ دانشجو بین المللی را جذب می نماید.
  • بودجه ای معادل ۵۰۰ میلیارد دلار برای افزایش سطح آموزش عالی در نظر گرفته است

شرایط اپلای برای آمریکا

مدارک لازم برای اپلای کارشناسی ارشد در آمریکا

یکی از مهمترین مواردی که در حین اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد (Master) باید طی کنید. ارائه مدارک لازم به دانشگاه مربوطه است. حال در این قسمت در نظر داریم این مدارک را خدمت شما معرفی کنیم تا با تهیه آنها شانس خود برای پذیرش تحصیلی را افزایش دهید.

  • ریزنمرات و اصل مدارک

برای ارائه این دسته از مدارک شما باید ریز نمرات و اصل مدارک تمامی مقاطع تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنید. پس از اینکار باید آن را برای دانشگاه مربوطه ارسال نمائید. اگر در حین تحصیل هستید معمولا این کار توسط دانشگاه محل تحصیل و با سربرگ دانشگاه صورت میگیرد.

  • شرکت در آزمون ها

معمولا اکثر دانشگاه های آمریکا آزمونی تحت عنوان GRE متناسب با رشته متقاضی در نظر میگیرند. آزمون GRE Subject که مختص رشته های فیزیک، زیست و.. می باشد. آزمون GMAT متخص رشته مدیریت و آزمون GRE General که آزمونی عمومی قلمداد می شود. برای تمامی دانشگاه های آمریکا، کانادا و سایر دانشگاه ها می باشد

  • روزمه

تهیه رزومه یا همان CV یکی از مهمترین مدارکی است که باید برای اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد ارائه دهید. در واقع افراد باید در رزومه به معرفی مشخصات فردی، تحصیلی، محل زندگی، سابقه تحصیلی و… بپردازند. حتی نباید از معرفی دانشگاه های تحصیلی سابق خود غافل شوید. این مسئله کمک می کند تا دانشگاه مورد نظر اطلاعات بیشتری از شما داشته باشد و راحت تر شما را پذیرش نماید.

  • توصیه نامه اساتید

در واقع این کار باید توسط اساتید شما در دانشگاه مبدا به زبان انگلیسی در سربرگ دانشگاه ارائه شود و حتی در برخی موارد توصیه می شود که این نامه توسط خود استاد پست و یا ایمیل شود. در متن توصیه نامه، استاد باید ذکر نماید که شما چه ویژگی های اکادمیک و شخصی داشته، مهارت های شما کدامند، نقاط قوت شما چیست، و چرا فکر میکند که شما صلاحیت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور آمریکا را دارید. دقت داشته باشید ارائه توصیه نامه در اپلای برای آمریکا باید توسط سه استاد متفاوت صورت گیرد.

  • انگیزه نامه ( SOP)

در این انگیزه نامه که در اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد ارائه می شود باید شرح کاملی از خود را بیان نمائید. اینکه چه کسی هستید و از چه پیشینه علمی و آکادمیک و همچنین چه شغلی برخوردار می باشید. حتی از سوابق کاری خود نیز در این انگیزه نامه (SOP) باید توضیحاتی شرح دهید. در واقع این مرامنامه باید به گونه ای نوشته شود که کمیته پذیرش را قانع کند تا در بین تمامی متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس شما را انتخاب نماید

  • مدرک زبان تحصیلی

همه ما به خوبی می دانیم که یکی از لازمه های اپلای برای آمریکا و به طور کلی در سایر کشورها، برای تحصیل در تمامی مقاطع از جمله مستر و دکترا آشنایی به زبان انگلیسی است. به همین دلیل داشتن مدرک ایلتس برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس با نمره ۷ الی ۵/۷ از جمله مهمترین مدارک اخذ پذیرش تحصیلی به حساب می آید. هر چند که این نمره با توجه به دانشگاه انتخابی شما می تواند متفاوت باشد.

اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد

زمان درخواست پذیرش

معمولا دانشگاه ها در یکسال، دو نوبت پذیرش دارند؛ پاییز fallو بهار spring که بسته به کشور و دانشگاهdeadline های مختلفی دارند. تفاوت اصلی این دو در مقدار احتمال بیشتر دریافت کمک هزینه (TA/RA) می باشد. اگرچه Deadline های دانشگاه ها متفاوت می باشد ولی اکثریت دانشگاه های کانادا و امریکا، ۶-۹ ماه قبل از شروع ترم، مدارک مورد نظر را درخواست دارند. به عنوان مثال ، دانشگاه های امریکا برای شروع تحصیل در پاییز سال آینده میلادی، مدارک را در دسامبر سال جاری یا ژانویه سال آینده درخواست می کنند. نکته اینجاست که اگر در زمان ارسال مدارک دانشجو هستید دانشگاه این امکان را می دهد که در زمان شروع تحصیل یا پس از شروع، مدرک گواهی پایان دوره تحصیلی از مقطع قبلی را به واحد ثبت نام دانشگاه ارائه دهید و در نتیجه در زمان ارسال مدارک نیاز به فارغ التحصیلی نیست.

با وجود تمامی مواردی که در رابطه با اپلای برای آمریکا در کارشناسی ارشد خدمت شما ارائه شد، اطلاعات زیادی وجود دارد که میتواند در این راستا کمک کننده باشد. اگر علاقمند به تحصیل در آمریکا هستید توصیه می شود که برای آگاهی از فرآیند اپلای و انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.