اپلای پرستاری و شرایط آن به دلیل ارتباط فارغ التحصیلان آن با بیماران و سیستم درمانی باید با دقت بسیاری انجام شود. بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته پرستاری علاقه دارند در خارج از کشور به ادامه تحصیل مشغول شوند. این مسأله ضرورت راهنمایی این عزیزان را در سایت اپلای باما ایجاد کرد تا راهنمای جامع اپلای پرستاری را در بهترین دانشگاه های جهان ارائه دهیم.

برای اپلای پرستاری به صورتی موفقیت آمیز لازم است موارد ذیل را در این مقاله با دقت بخوانید:

[/fusion_toggle]=”

اپلای پرستاری در بهترین دانشگاه های دنیا، در تمام مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکانپذیر است. در برخی کشورها و دانشگاه ها به صورت تمام وقت و پاره وقت و یا یکی از این موارد، در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس امکان تحصیل را فراهم کرده اند.

طول دوره تحصیل

به طور کلی، در اکثر دانشگاه های جهان، لیسانس پرستاری ۴ سال طول می کشد. حداقل نمره ای که در دروس این دوره می گیرید باید C باشد. در هر سال تحصیلی به طور میانگین ۳۰ واحد می گذرانید. در دوره فوق لیسانس ۳۳ واحد را در طی ۲ سال می خوانید و علاوه بر پایان نامه، ۱۲۰ ساعت و در برخی کشورها همچون انگلستان ۴۰۰ ساعت کارآموزی دارید. برای تحصیل در دوره دکترای پرستاری ۵۰۰ ساعت کارآموزی لازم است.

زبان آموزش پرستاری

در بیشتر کشورها کسانی که دانشجویان پرستاری باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. در کشورهایی همچون چین و سوئد درس ها به زبان اصلی آموزش داده می شود. بنابراین در زمان اپلای پرستاری در کشورهای غیر انگلیسی زبان به این نکته توجه کنید که باید به زبان آن کشور هم تسلط پیدا کنید. حتی ممکن است در زمان ورود به دوره فوق لیسانس از شما آزمون زبان آن کشور و انگلیسی هم گرفته شود. مدرک زبان کشور مقصد باید حداقل دارای نمره B باشد، در غیر این صورت از ثبت نام حذف خواهید شد.

پذیرش پرستاری

معیار انتخاب و اپلای دانشجو

برای اپلای پرستاری و تحصیل در دوره لیسانس و فوق لیسانس این رشته ممکن است از شما آزمون ورودی بگیرند. اما بعضی دانشگاه ها نمرات درس های ریاضی، زیست شناسی و شیمی را که در دوره تحصیلی قبلی گذرانده اید، مبنای ورود شما در نظر می گیرند. آزمون های ذکر شده معمولا به صورت آنلاین برگزار می شوند و نیاز به حضور در کشور مقصد ندارد. برای دکترا هم علاوه بر GRE در آزمون AIIMS PhD باید نمره مورد قبول دانشگاه مورد نظر را کسب کنید.

گرایش های پرستاری

رشته پرستاری هم همچون دیگر رشته های تحصیلی در دوره تحصیلات تکمیلی دارای گرایش های مختلف است. از جمله این موارد می توان به کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، انفورماتیک پرستاری و پزشکی، اقتصاد بهداشت، کودکان، پرستاری افراد سالمند، روان پرستاری، توان بخشی، اپیدمیولوژی، آموزش پرستاری، آناتومی و غیره اشاره کرد. تنوع گرایش ها در دوره فوق لیسانس بیشتر از دکترای پرستاری است.

اپلای دکترای پرستاری

مدت زمان دکترای پرستاری معمولا ۴ سال است؛ اما این میزان در کشورها و دانشگاه های مختلف ممکن است، متفاوت باشد. در برخی کشورها باید واحدهای درسی تخصصی این دوره را بگذرانید و در برخی دیگر صرف انجام یک پژوهش زیر نظر یک استاد راهنما به عنوان دکترا محسوب خواهد شد. مثلا دوره دکترای پرستاری آمریکا پژوهش محور است. بعد از اپلای پرستاری در این دوره، یک زمینه پژوهشی را انتخاب می کنید و می توانید از طریق آن بورسیه و فاند بگیرید.

به دانشجویان آموزش هایی پربار در زمینه تحقیقات بالینی و هم آزمایشگاهی ارائه می شود تا دانشمندانی برجسته در پرستاری شوند. مهارت های آموزش و مربیگری، تجربیات درمانی- آموزشی به دانشجویان لیسانس از جمله مواردی است که در دکترای پرستاری به آن توجه می شود.

مطالب مرتبط: هزینه‌های اپلای کلاً چقدره؟

هر دانشگاه و کشوری مدارک خاصی و مشترکی را نسبت به دیگر کشورها برای اپلای پرستاری نیازمند است. برخی از این مدارک از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند و مخصوصا در پذیرش خود دانشگاه نقش مهمی دارند. قبل از اطلاع از شرایط ثبت نام و مدارک لازم باید نکات زیر را بدانید:

۱- ممکن است در برخی دانشگاه ها خصوصا در آمریکا بعد از ثبت تمام مدارک، سه هیأت علمی دانشگاه از طریق اسکایپ یا ویدئو کنفرانس، با متقضیان اپلای پرستاری در فوق لیسانس مصاحبه می کنند.

۲- اگر در اپلای پرستاری آمریکا، ریز نمرات و معدل GPA از شما خواسته شود باید دروس قبلی را با دروسی که در دانشگاه مقصد آموزش داده می شود، تطبیق بدهید. این کار را در سایت های ذیل انجام دهید. و در زمان ثبت نام اسکن شده آن ها را در سایت دانشگاه مورد نظر آپلود کنید. دقت کنید اسکن مدارک به صورت رنگی باشد و در حجم مناسبی که دانشگاه اعلام کرده است باشد.

International Education Research
World Education Services, Inc.
Educational Credential Evaluators
CGFNS International

۳- علاوه بر اظهارنامه تمکن مالی، ویزا و پاسپورت برای هر مقطع مدارک ذیل را ارائه دهید.

لیسانس پرستاری

حتما مدارک ذیل را جهت اپلای پرستاری در دوره لیسانس باید داشته باشید:

 • مدرک دیپلم یا معادل آن به زبان اصلی و ترجمه شده
 • یا یک مدرک لیسانس قبلی که مورد تایید قرار گرفته
 • ریز نمرات و دروسی که گذرانده شده. ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی اهمیت بیشتری دارند. حداقل باید C باشد.
 • معدل GPA با حداقل نمره ۴.۰
 • نمره قبولی آزمون تافل با حداقل نمره در آزمون اینترنتی ۱۰۰، ۲۵۰ آزمون کامپیوتری، ۶۰۰ تا ۶۰۳ نسخه کاغذی. این نمره برای بعضی دانشگاه ها اهمیت زیادی دارد به طوری که مبنای بررسی پرونده اپلای پرستاری قرار می گیرد.
 • یا نمره قبولی در آزمون آیلتس با حداقل نمره ۷.۰ و ۷ در مکالمه. نمره این آزمون باید مستقیما به دانشگاه ارسال شود.
 • نمره آزمون SAT  یا ACT
 • نمره آزمون TEAS Test  برای سنجش دانش شما در زمینه علوم
 • توصیه نامه از استادان قبلی
 • اظهارنامه تمکن مالی

دانشجویان پرستاری

فوق لیسانس پرستاری

برای اپلای پرستاری در دوره فوق لیسانس مدارکی که در زیر آمده، آماده داشته باشید:

 1. کپی مدرک لیسانس پرستاری
 2. پر کردن فرم ثبت نام
 3. پرداخت هزینه ثبت نام
 4. سه توصیه نامه
 5. نمرات آزمون های ورودی
 6. یک نامه در مورد انگیزه شما از ادامه تحصیل، زمینه تحقیقاتی مورد علاقه
 7. نمونه ای از نوشتار متقاضی
 8. انجام مصاحبه

دکترا پرستاری

اپلای پرستاری دوره دکترا با داشتن موارد زیر در هر کشوری به راحتی انجام می شود:

 1. لیسانس و فوق لیسانس پرستاری با معدل B+
 2. مدرک CPR و کمک های اولیه (کانادا)
 3. ثبت نام در National Council Licensure Exam) NCLEX) (برای اپلای پرستاری کانادا)
 4. انجام مصاحبه
 5. سه توصیه نامه از اساتید و یک کارفرما
 6. معدل GRE مربوط به تحصیلات ۵ ساله دوره قبلی با نمره حداقل ۴.۰ – اگر از فوق لیسانس به دکترا ثبت نام می کنید معدل فوق لیسانس را اعلام کنید.
 7. نوشتن نامه ای در مورد اهداف زمینه تحقیقاتی مورد علاقه
 8. یک نامه دیگر برای بررسی مهارت نوشتاری

مهلت اپلای پرستاری، در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. اما آنچه به طور کلی در بین دانشگاه های پرستاری رایج است تاریخ های ذیل است. بهتر است بعد از انتخاب دانشگاه خود این موضوع را به دقت چک کنید.

 • اول فوریه یا اول می
 • اول اکتبر یا اول فوریه

در ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که کشور، شهر، منطقه و دانشگاه منتخب شما در میزان هزینه تحصیل پرستاری نقش مؤثر دارد. اپلای پرستاری در دانشگاه های دولتی نسبت به دانشگاه خصوصی، هزینه کمتری را بر دوش شما می گذارد. برخی کشورها و دانشگاه ها امکان کار کردن حین تحصیل، کمک هزینه و بورسیه نیز ارائه می دهند. مثلا در برخی دانشگاه های آمریکا علاوه بر بورسیه، کمک هزینه تحصیلی هم داده می شود اما برخی دیگر این امکان را ندارند.

در ذیل لیست هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای برتر برای اپلای پرستاری اعلام می شود:

هزینه اپلای پرستاری در انگلستان

انگلستان حداقل ۲۲۰۰۰ یورو با توجه به اینکه سال تحصیلی در این کشور یک سال کمتر از دیگر کشورها همچون آمریکا است. مثلا دوره فوق لیسانس به جای دو سال یک سال طول می کشد. حداقل ۱۰۱۴ یورو ماهانه یا ۱۲۱۸۰ یورو در سال باید در بانک داشته باشید تا ویزای انگلیس را بگیرید و بتوانید در این کشور بمانید. تحصیل در لندن ماهیانه ۱۲۶۵ یورو یا ۱۵۱۸۰ یورو در سال هزینه دارد. شهر لندن یکی از شهرهای گران قیمت برای تحصیل و زندگی به شمار می رود.

هزینه تحصیل و اپلای پرستاری در کانادا

 • هزینه کل دوره لیسانس پرستار: بین ۵۲ هزار تا ۱۶۹ هزار دلار کانادا است.
 •  بیمه: بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار
 • غذا: ۳۲۶۷ دلار تا ۴۵۷۴ دلار کانادا
 • کتاب و لوازم تحصیل: ۱۹۶۰ تا ۲۶۳۱ دلار
 • لباس: ۱۰۴۵ تا ۱۳۰۶ دلار کانادا
 • دیگر هزینه ها: ۶۵۳۴ تا ۹۸۰۰ دلار کانادا

هزینه تحصیل پرستاری در آمریکا

 • شهریه: سالانه ۴۰ هزار تا بیش از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا
 • وسایل پزشکی: ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • کتاب و لوازم تحصیل: ۱۰۰۰ تا ۳ هزار دلار
 • غذا: ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار دلار
 • بیمه: ۱۰۰۰ تا ۴ هزار دلار

هزینه زندگی و اپلای پرستاری در استرالیا

 • شهریه: ۱۷ هزار تا ۲۷ هزار دلار استرالیا برای لیسانس پرستاری و ۲۲ تا ۵۰ هزار دلار در دوره تحصیلات تکمیلی
 • هزینه زندگی: ماهانه ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار

مطالب مرتبط: هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

امکانات دریافت بورسیه اپلای پرستاری بسیار بالا است. با دریافت این امکان حتی می توانید به صورت رایگان تحصیل کنید. گرفتن بورسیه در هر دانشگاه و یا کشور شرایط خاصی دارد که معمولا دانشجویان ممتاز موفق به دریافت آن می شوند. علاوه بر این نمره آزمون زبان انگلیسی، داشتن امتیازات علمی و پژوهشی در این مسأله بسیار تأثیر گذار است. بعضی از بورسیه ها فقط به دوره های تکمیلی همچون فوق لیسانس و دکترا و برخی به تمام مقاطع تحصیلی داده می شود.

بورسیه پرستاری

در آمریکا ۱۱ نوع بورسیه تحصیل پرستاری وجود دارد که مبلغ آنها بین هزار تا ۷۵۰۰ دلار است. این مبلغ در بین ۶ نوع بورسیه کانادا ۵۰۰ تا ۶ هزار دلار کانادا در نظر گرفته شده است که تا ۱۰۰ دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد. در انگلستان ۱هزار تا ۱۰ هزار یورو و در نیوزیلند ۲۵۰۰ تا ۸۷۵۰۰ دلار استرالیا بورسیه پرستاری اعطا می شود.

اپلای پرستاری انگلستان همراه با کمک هزینه یا فاند بدون بازپرداخت و وام دانشجویی است که به دانشجویان حوزه درمان تعلق می گیرد. وام ها هم در طی سه سال باید بازگردانده می شوند که بسته به میزان درآمد شما اقساط آن متغیر خواهد بود. مثلا اگر درآمد شما در شغل پرستاری کمتر از ۲۱ هزار یورو در سال باشد و یا به صورت پاره وقت مشغول به کار باشید، تا زمانی که به بیش از این مبلغ برسید، میزان اقساط کاهش می یابد.

مطالب مرتبط: بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ با اپلای باما

در این قسمت بر اساس رتبه بندی جهانی QS، ابتدا ۵ دانشگاه برتر جهان را که می توانید برای اپلای پرستاری انتخاب کنید، می بینید و در ادامه بهترین های هر کشور را بیان می کنیم.

 1. دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا
 2. کالج کینگز لندن
 3. دانشگاه منچستر انگلستان
 4. دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا
 5. دانشگاه سات هامپتون انگلستان

استرالیا

 1. دانشگاه تکنولوژی سیدنی
 2. دانشگاه سیدنی
 3. دانشگاه موناش
 4. دانشگاه کوئینزلند
 5. دانشگاه دیکین

انگلستان

 1. کالج کینگز لندن
 2. دانشگاه منچستر
 3. دانشگاه ساتهامپتون
 4. دانشگاه ادینبرگ
 5. دانشگاه نوتینگهام

تحصیل پرستاری در انگلستان

کانادا

 1. دانشگاه تورنتو
 2. دانشگاه مکمستر
 3. دانشگاه مک گیل
 4. دانشگاه آلبرتا
 5. دانشگاه بریتیش کلمبیا

آمریکا

 1. دانشگاه پنسیلوانیا
 2. دانشگاه جانس هاپکینز
 3. دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو
 4. دانشگاه واشینگتن
 5. دانشگاه یل

مطالب مرتبط: دانشگاه کوئینزلند استرالیا

آخرین توصیه اپلای باما

برای اپلای پرستاری، تمام نکاتی که در مورد مدارک لازم برای ثبت نام ذکر شد، با دقت عمل کنید. علاوه بر این ها، در زمان انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظرتان شرایط تحصیل پرستاری و هزینه های زندگی را در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید در هر کشوری، شهرهایی هستند که هزینه زندگی و تحصیل که گفتیم، در آنها کمتر است.

سعی کنید با اقدام به هنگام برای اخذ پذیرش پرستاری، از امکانات خوابگاه استفاده کنید. در این صورت، میزان مبالغی که باید بپردازید به شدت کاهش می یابد. بابت هزینه های درمان هم حتما می دانید که بیمه دانشجویان خصوصا در بهترین دانشگاه های پرستاری جهان که در بالا نام آنها را آوردیم، اجباری است. بنابراین مبلغی هم برای این موضوع می پردازید که البته به سود شما خواهد بود.

به شرایط دریافت ویزا برای هر کشور دقت کنید. بسیاری از آنها لازم یم دانند که مدارک شما در کنسولگری کشورشان مورد تایید قرار گیرد. ضمن این که، باید اطمینان پیدا کنند که شما تمکن مالی تحصیل و زندگی در آن کشور را دارید. بنابراین لازم است که حداقل مبلغ اعلامی این کشورها را در حساب بانکی داشته باشید.

با توجه به آنچه در مورد بورسیه پرستاری گفته شد، اگر به دنبال دریافت بورسیه و یا کمک هزینه هستید، توصیه می کنیم حتما با اپلای باما تماس بگیرید. کارشناسان ما به سرعت بهترین پوزیشن و بورسیه را در بهترین دانشگاه جهان به شما معرفی می کنند. مطمئن باشید تمام امور مربوط به ثبت نام و اخذ پذیرش را در این گروه با موفقیت پشت سر می گذارید.