اپلای دانشگاه مونترال کانادا تنها امکانی برای تحصیل نیست؛ بلکه امکانات زندگی و کار در حین تحصیل و بعد از آن را نیز تضمین می کند. بازار کار کانادا از فارغ التحصیلان این دانشگاه برتر جهان استقبال می کند. این مقاله اپلای باما برای کسانی که می خواهند با اپلای دانشگاه مونترال ادامه تحصیل دهند و در کانادا زندگی کنند، راهنمای خوبی خواهد بود.

ابتدا با محیط این مرکز آموزشی آشنا شوید؛ دانشکده های آن را ببینید و مدارک لازم برای ثبت نام را طبق لیست آماده کرده و در مهلت ارائه شده برای ارسال اقدام کنید. در انتها برای تصمیم نهایی به هزینه های تحصیل و زندگی توجه داشته باشید و از قبل سرمایه لازم را در نظر بگیرید.

معرفی دانشگاه مونترال کانادا و شرایط تحصیل در آن

دانشگاه دولتی مونترال در اواخر قرن ۱۹ میلادی تأسیس شده و بزرگترین مرکز آموزشی در کبک و دومین در کانادا است. ساختمان اصلی آن در شهر مونترال و در پردیس این دانشگاه قرار دارد. دهمین دانشگاه برتر کاناداست و جزو برجسته ترین دانشگاه های جهان به شمار می رود. در زمینه های علمی ذیل تخصص دارد:

 • هنر و علوم انسانی
 • مهندسی و فناوری
 • علوم زندگی و پزشکی
 • علوم طبیعی
 • علوم اجتماعی و مدیریت
 • علوم رایانه
 • اقتصاد و تجارت

بسیاری از شاغلین کشور کانادا فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.  شما نیز بعد از اپلای دانشگاه مونترال می توانید در کانادا مشغول به کار شده و تجربه بدست آورید. البته شرطش این است که دوران تحصیل شما بیش از ۸ ماه باشد.

اپلای دانشگاه مونترال و تحصیل در آن به صورت آنلاین نیز میسر است. بیش از ۶۶ هزار دانشجو و ۷ هزار استاد و هیات علمی دارد. بیشتر اساتید متخصص آن از کشورهای خارجی هستند.

کتابخانه دانشگاه مونترال

غیر از ۱۳ دانشکده و ۸۰ دپارتمان، کتابخانه، خوابگاه در داخل و خارج از پردیس دانشگاه و انجمن های علمی و فرهنگی فضای ۱۶۰ هکتاری این دانشگاه را پر کرده است. این سازمان ها و انجمن ها به دانشجویان فرصت رشد در زمینه های مختلفی می دهد. خوابگاه های دانشگاه مونترال در داخل کمپ دانشگاه به صورت آپارتمان و اتاق در یک بلوک هستند.

در این مرکز اموزشی بیشتر رشته های دانشگاهی آموزش داده می شود و یکی از اصلی ترین مراکز تحقیقاتی کانادا به شمار می رود.

دانشگاه مونترال یک مرکز فرانسه زبان است. درس های دانشکده ها به دو زبان انگلیسی و بیشتر فرانسه تدریس می شود و دانشجویانی که در زبان انگلیسی تبحر دارند، امکان تحصیل در آنجا را دارند. بنابراین بهتر است در کنار زبان انگلیسی، به زبان فرانسه تسلط داشته باشید.

دانشکده های دانشگاه مونترال

مطالب مرتبط: تحصیل در دبیرستان‌های کانادا

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه مونترال

تمامی دوره ها

 1. رزومه با تمام مشخصات فردی و مهارتی اهداف دانشجو و فعالیتهای علمی و شغلی
 2. کپی برابر اصل نامه ای رسمی که نام خود دانشجو و پدر و مادرش را ذکر کرده باشد
 3. کپی پاسپورت
 4. ریز نمرات
 5. معرفی نامه یا توصیه نامه از دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی یا دبیرستان برای دوره لیسانس

دوره لیسانس

مدرک دیپلم: برای اخذ پذیرش در برخی رشته ها بعضی نمرات شما اهمیت دارد.

دوره فوق لیسانس

 1. مدرک لیسانس با معدل GPA حداقل ۳
 2. موافقت نامه با یکی از اساتید برای راهنمایی پایان نامه
 3. انجام آزمون زبان فرانسه
 4. داشتن دانش کافی در زبان انگلیسی
 5. معرفی نامه از اساتید (برخی از رشته ها)

دانشجویان دانشگاه مونترال

دوره دکترا

 1. مدرک فوق لیسانس
 2. معدل GPA بالای ۳.۳ یا معادل آن
 3. طرح پایان نامه
 4. موافقت نامه استاد راهنما
 5. انجام ارزیابی دانش زبان فرانسه: بیشتر دروس این دکترا به زبان فرانسه است و پایان نامه هم باید به این زبان نوشته شود. مگر اینکه اجازه نوشتن آن را به زبان دیگر دریافت کنند.
 6. دانش زبان انگلیسی
 7. ۳ کپی از چکیده پایان نامه ای که قصد دارید بنویسند در ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه

نکات مهم:

۱- ثبت نام باید به صورت آنلاین انجام شود. بعد از پر کردن فرم ثبت نام و ارسال آن نتیجه اپلای به آدرس شما ارسال می شود. اگر پذیرفته شوید یک شماره شناسایی در نامه پذیرش نیز اعلام شده است. این نامه را می توان از طریق ایمیل هم دریافت کرد.

۲- با اینکه در چهار فصل سال آموزش در این دانشگاه ادامه دارد اما برخی از رشته ها فقط در ترم پاییز پذیرش دارند. بنابراین به ترمی که در نامه اعلام شده و ثبت نام در آن اعتبار دارد، دقت کنید تا در موعد تعیین شده بقیه کارها را انجام دهید. اگر خواستید اپلای را به تعویق بیاندازید باید یک درخواست کتبی به اداره ثبت نام دانشگاه نوشته و ۳۰ دلار بپردازید. پاسخ آن برای ترم پاییز، بعد از اول آوریل و برای ترم زمستان بعد از نوامبر ارسال می شود. اگر با آن موافقت شده باشد، یک نامه اپلای دیگر می فرستند.

۳- برای اطلاع از تمام مدارک لازم برای اپلای دوره فوق لیسانس دانشگاه مونترال باید به سایت دانشکده مورد نظر خود نیز مراجعه کنید.

۴- بورسیه های مختلف و بسیاری برای اپلای دانشگاه مونترال وجود دارد که در اینجا می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. وام دانشجویی هم به دانشجویان این دانشگاه تعلق می گیرد.

۵- بعد از دریافت تاییدیه پذیرش از دانشگاه باید برای مدارک ذیل اقدام کنید.

 • اجازه تحصیل در کانادا
 • ویزای گردشگری کانادا
 • اظهارنامه مالی تامین مخارج تحصیل و زندگی در کانادا

اگر تحصیل شما در کانادا کمتر از ۶ ماه طول می کشد نیازی به دریافت اجازه تحصیل نیست و ویزای گردشگری برای این منظور کافی است.

۶- احتمال پذیرش در دانشگاه مونترال ۵۰ درصد است و آنچه برای اخذ آن اهمیت دارد، سابقه علمی شماست.

۷- برای زبان انگلیسی بیشتر نمره قبولی در آزمون آیلتس با نمره ۶.۵ مورد قبول است. در مقطع فوق لیسانس مدرک تافل هم با نمره ۸۶ پذیرفته می شود.

۸- هزینه ثبت نام این مرکز ۹۹.۰۰ دلار کانادا است که با ویزا کارت یا مستر کارت باید پرداخت کنید.

۹- تمام مدارک ذکر شده در ذیل باید به طور رسمی به زبان فرانسه ترجمه شده باشد.

مهلت ثبت نام برای اپلای دانشگاه مونترال

در ذیل به طور کلی به تاریخ های مهم اشاره می کنیم اما توجه داشته باشید ممکن است برای هر ترم و هر رشته متفاوت باشد؛ بنابراین باید در سایت دانشکده مورد نظر آن را ببینید. البته خارج از این تاریخ ها هم می توانید ثبت نام کنید اما اشتغال به تحصیل شما یک یا دو ترم به تاخیر می افتد. ۶ ماه طول می کشد تا نتیجه پذیرش شما بررسی و اعلام شود. کسانی که به صورت زود هنگام ثبت نام کنند برای دریافت کمک هزینه یا بورسیه در اولویت قرار می گیرند.

 • ترم تابستان و پاییز: اول فوریه
 • ترم زمستان: اول سپتامبر

مطالب مرتبط: بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ با اپلای باما

خوابگاه دانشگاه مونترال

هزینه تحصیل و زندگی با اپلای دانشگاه مونترال

 • شهریه لیسانس: ۹.۱۷۵ دلار آمریکا
 • شهریه فوق لیسانس: ۱۲.۵۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه زندگی به صورت ماهانه: ۶۵۰ – ۱.۱۴۳ دلار آمریکا شامل:
 1. مسکن و خوابگاه: ۳۸۰  دلار
 2. آپارتمان خارج از پردیس دانشگاه: ۴۵۰ تا ۸۵۰ دلار
 3. غذا: ۲۵۹ تا ۴۳۴ دلار
 4. حمل و نقل: ۴۹ تا ۱۳۷ دلار
 5. ارتباطات و لوازم ضروری: ۷۱- ۷۲ دلار
 6. لباس و پوشاک: ۲۰ تا ۷۳ دلار
 7. ورزش و تفریح: ۲۱- ۷۵ دلار

مطالب مرتبط: هزینه زندگی در کانادا چقدر میشه؟

نکات مهم:

ظرفیت خوابگاه های دانشگاه مونترال کم است و برای زوجین خوابگاه ندارد. برای دریافت خوابگاه در ترم پاییز باید فرم آن را از اواسط فوریه پر کرده تا اوایل مارس یک اتاق به شما تعلق گیرد. درخواست خوابگاه برای ترم زمستان در لیست انتظار قرار می گیرید.

کافه تریا و رستوران در داخل و خارج از دانشگاه مونترال غذا و نوشیدنی سرو می کنند اما بهتر است از غذای خانه استفاده کنید.

سوالات رایج در مورد اپلای دانشگاه مونترال

 • آیا مونترال دانشگاه خوبی است؟

بر اساس آمار دانشگاه مونترال یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه زبان در جهان، خصوصا برای فرانسه زبان هاست و در همین سطح علمی دانشگاه مک گیل کانادا برای انگلیسی زبان ها مناسب است. حتی در مورد شهر مونترال نیز باید بدانید از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد و امکان کار در آن به راحتی فراهم می شود.

 • دانشگاه مونترال برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر خوب است؟

فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه مونترال آن را دانشگاهی بسیار خوب می دانند و به نظرشان ارزش سرمایه گذاری دارد.

 • برای اپلای دانشگاه مونترال باید زبان فرانسه را خیلی خوب بدانیم؟

بهتر است سطح شما در زبان فرانسه ۳ باشد تا بتوانید در آزمون زبان فرانسه این دانشگاه پذیرفته شوید.

 • برای دریافت بورسیه و کمک هزینه دانشگاه مونترال باید چه مراحلی را بگذرانیم؟

فرقی نمی کند که دانشجوی پاره وقت یا تمام وقت باشید می توانید از کمک هزینه تحصیلی بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه این دو لینک را ببینید :

مطالب مرتبط: تحصیل در دانشگاه مک گیل کانادا

توصیه آخر اپلای باما

اگر قصد ادامه تحصیل دارید و یا می خواهید بعد از تحصیل در این کشور مشغول به کار شوید، پیشنهاد اپلای باما دانشگاه مونترال است. در این مقاله از تمام ویژگی های دانشگاه مونترال، لیست دانشکده ها و مدارک لازم برای ثبت نام صحبت کردیم. طبق مهلت ثبت نام دانشگاه مونترال برای ترم پاییز و زمستان از الان می توانید اقدام کنید.

پاسخ سوالات رایج در مورد اپلای دانشگاه مونترال از زبان کسانی که تجربه تحصیل در این محیط را داشته اند داده شده. اگر با زبان فرانسه آشنا هستید اقدامات لازم برای سال ۲۰۲۰ را شروع کنید. برای سرعت بیشتر می توانید تمام مراحل اخذ پذیرش این دانشگاه را به اپلای باما بسپارید. برای این کار اینجا را ببینید.