دانشجویان زیادی هر ساله برای اپلای رشته‌های مدیریت، جهت تحصیل در خارج، تلاش می‌کنند. این دانشجویان تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های مدیریت هدف خود قرار داده‌اند. رشته مدیریت یکی از رشته‌های محبوب است که در کشورهای خارجی، آینده شغلی بسیار خوبی دارد. اگر متقاضی اپلای و تحصیل رشته مدیریت هستید با ما همراه شوید. اپلای باما تلاش می‌کند تا هر آنچه را که شما در مورد اپلای رشته‌های مدیریت نیاز دارید با شما در میان بگذارد.

رشته مدیریت چیست و چه گرایش‌هایی دارد؟

مدیریت در معنای لغوی، به برنامه‌ریزی، سازماندهی و تصمیم‌گیری اطلاق می‌شود. رهبری و ایجاد انگیزه جهت کنترل منافع فیزیکی، مالی و اطلاعاتی برای دست یافتن به هدف، را مدیریت می‌گویند. در واقع می‌توان گفت مدیریت به نوعی از دانش فردی گفته می‌شود که تلفیقی از اقتصاد، روانشناسی و جامعه‌شناسی را شامل می‌شود. این رشته گرایش های مختلف و متنوعی دارد که در ادامه مورد بحث قرار می‌گیرد.
برخی از گرایش های رشته مدیریت شامل مدیریت صنعتی، دولتی، بازرگانی، سازمانی، گمرک، گردشگری، کسب و کار،مدیریت بازاریابی، استراتژیک، مدیریت تکنولوژی، بانکداری، کارآفرینی، فناوری اطلاعات، مدیریت منابع انسانی، بیمه و مدیریت اجرایی هستند.

اپلای رشته‌های مدیریت در خارج از کشور

متقاضیان زیادی هستند که قصد دارند تحصیل در رشته مدیریت را در خارج از کشور دنبال کنند. این افراد علاقمند هستند با اپلای رشته مدیریت و تحصیل در آن، آینده شغلی خوبی را تجربه کنند و یا موفق به اخذ اقامت در کشور مورد نظر خود شوند. بدون شک کسانی که مدرک دانشگاهی خود را از یک دانشگاه معتبر در سطح جهان دریافت کند می‌تواند موقعیت شغلی خوب و درآمد بهتری کسب کند. موقعیت شغلی خوب این رشته سبب شده است که اپلای رشته‌های مدیریت در دانشگاه‌های معتبر جهان با رقابت نفس گیری همراه باشد.

برای اپلای رشته‌های مدیریت در دانشگاه‌های معتبر جهان باید نمره زبان بالایی را ارائه کنید. زیرا سطح موفقیت یک دانشجوی رشته‌های مدیریت در مقاطع تکمیلی، کاملا وابسته به تسلط وی بر زبان انگلیسی است. اگر مدرک تافل می‌گیرید بهتر است حتما به دنبال نمره بالاتر از ۱۰۰ باشید. نمره GMTرا هم باید روی ۷۰۰ به بالا تمرکز کنید. این نمرات برای کسانی هست که قصد دارند بهترین دانشگاه‌ها را توی رشته‌های مدیریت اپلای کنند. برای انتخاب و اپلای رشته‌های مدیریت، باید رشته‌ای را انتخاب کنید که علاقه و مهارت بیشتری در آن دارید. واضح است که در هر مقطع تحصیلی که بخواهید اپلای کنید، هر چه سابقه قوی‌تری داشته باشید امکان موفقیت بیشتری دارید. مدرک و سابقه زبان انگلیسی خوب، سوابق تحصیلی خوب با معدل بالا، سابقه کار مرتبط می‌تواند شما را در اخذ اپلای رشته‌های مدیریت با شرایط مساعدی روبرو کند.

اپلای رشته‌های مدیریت

اپلای رشته‌های مدیریت در مقاطع تحصیلی

اپلای رشته‌های مدیریت در خارج از کشور در هر مقطعی امکان پذیر است. برای تحصیل در مقاطع تکمیلی این رشته‌ها می‌توانید با داشتن مدرک تحصیلی غیر از مدیریت نیز اقدام کنید. با این حال اگر لیسانس شما در رشته مدیریت باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت. در برخی از کشورها شرایطی لحاظ شده است که فرد پس از تحصیل، با داشتن مدرک مدیریت، می‌تواند از فرجه یک ساله برخوردار شود تا بتواند خود را برای اشتغال آماده کند.

اپلای رشته‌های مدیریت در مقطع کارشناسی

متقاضیان رشته‌های مدیریت در مقطع کارشناسی، با مفاهیم پایه مدیریت و نظریه‌های مربوط به آن، آشنا می‌شوند. در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجویان از ابتدا یکی از گرایش‌های رشته مدیریت را انتخاب و در آن مشغول به تحصیل می‌شوند. دوره کارشناسی این رشته ۴ سال است. در این دوره واحدهایی چون رفتار سازمانی، بازاریابی، سیستمم مدیریت اطلاعات، استراتژی‌های رهبری و حسابداری مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این دوره به دانشجو، اساس تجارت، اقتصاد، بازاریابی و امور مالی آموزش داده می‌شود. برای اپلای رشته‌های مدیریت در مقطع لیسانس، داشتن معدل بالا و ریز نمرات خوب، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا در اولویت قرار دارد.

اپلای رشته‌های مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد

اپلای رشته‌های مدیریت در مقطع مستر، شامل رشته‌های مختلفی می‌شود. این زیرشاخه ها شامل کارآفرینی، تجارت بین‌الملل، منابع انسانی، حسابداری، مدیریت استراتژیک و امور مالی می‌شود. به این رشته‌ها می‌توان مدیریت بهداشتی، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت جهانی و مدیریت املاک را نیز اضافه کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مدیریت بازرگانی، جذابترین رشته در مقطع مستر است که طرفداران زیادی نیز دارد.
این رشته که با عنوان MBA شهرت دارد در اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان ارائه می‌شود. دوره مستر ۲ ساله است. دانشجویان این رشته بر حسب علاقه و استعدادی که دارند در یکی از گرایش‌های این رشته تحصیل می‌کنند.

گرایش‌های مقطع مستر برای اپلای رشته‌‌های مدیریت

مدیریت بازرگانی یا MBA
مدیریت جهانگردی، با دو گرایش برنامه‌ریزی توسعه جهانگردی و بازاریابی جهانگردی
مدیریت صنعتی با گرایش مالی، گرایش تحقیق و عملیات و گرایش تولید و عملیات
مدیریت دولتی با چهار گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات، منابع انسانی، تشکیلات و روش‌ها و مدیریت تحول
مدیریت مالی
دوره مدیریت بازرگانی با ۶ گرایش تحول، بازاریابی، داخلی، مالی، داخلی و بیمه

اپلای رشته‌های مدیریت

اپلای رشته‌های مدیریت در مقطع دکترا

دوره دکترا یک دوره پژوهشی است که مدت تحصیلی آن در حدود ۳ الی ۵ سال برای دانشجویان رشته مدیریت به طول می‌انجامد. دانشجویان این مقطع با ارائه پایان‌نامه و دفاع از آن موفق به دریافت مدرک خود می‌شوند. در این دوره سمینارهای زیادی برگزار می‌شود که دانشجویان با شرکت در آنها سطح علمی خود را بالا می‌برند. موضوعاتی که برای پژوهش در این مقطع به دانشجو ارائه می‌شود حول حسابداری، اقتصاد، سرمایه‌گذاری، مدیریت و عملیات، رفتار سازمانی، استراتژی و کارآفرینی و بازاریابی شکل می‌گیرد.

دکترای مدیریت بالاترین مدرک دانشگاهی در گرایش‌های این رشته است. کسانی که این مقطع را به پایان می‌رسانند، می‌توانند کرسی استادی در دانشگاه‌ها را به خود اختصاص دهند. این دانشجویان در گرایش‌هایی چون مدیریت دولتی با زیرشاخه‌های منابع انسانی و تصمیم‌گیری، رشته مدیریت با گرایش‌های تولید و عملیات، مالی و سیستم، دکترای مدیریت با گرایش‌های سیاست‌گذاری، رفتاری، بازاریابی، تحقیق در عملیات، مدیریت بازرگانی با گرایشهای سیاست‌گذاری بازرگانی، بازاریابی و منابع انسانی را شامل می‌شود.

مدارک لازم برای اپلای رشته‌های مدیریت

برای تحصیل در رشته‌های مدیریت، بستگی به اینکه در چه مقطعی بخواهید تحصیل کنید مدارک متفاوتی باید ارائه کنید.
برای اپلای مدیریت در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک زبان مورد نیاز کشوری که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آن را دارید ضرورت دارد. داشتن معدل بالا و مدرک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس می‌تواند شما را یاری کند.

بسته به اینکه در چه کشوری قصد تحصیل دارید باید مدارک خود را با همان دانشگاه، هماهنگ کنید. برای مثال تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و یا کانادا مستلزم داشتن مدرکSAT و ACT است.ما قبلا در مورد آزمون SAT با شما صحبت کردیم. برای اطلاع بیشتر اینجا را ببینید.
برای تحصیل در مقاطع تکمیلی رشته‌های مدیریت، داشتن معدل بالا، ریز نمرات عالی، تسلط به زبان انگلیسی و مدرک زبان آیلتس و تافل، ارائه رزومه و مدارک پژوهشی مناسب و مدرک GRE یا GMAT با نمره بالا ضرورت دارد.اگر قصد دارید در مورد مدرک GRE بیشتر بدانید اینجا را ببینید.

زبان تحصیل در رشته‌های مدیریت

زبان تحصیل در رشته‌های مدیریت در کشورهای مختلف متفاوت است. با این حال این رشته در اکثر کشورها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بنابراین تسلط شما به این زبان هر چه بیشتر باشد موفقیت شما در این رشته، بیشتر خواهد بود. متقاضیان اپلای رشته‌های مدیریت برای اینکه این در این رشته به زبان انگلیسی تحصیل کنند اغلب دانشگاه‌های آمریکا و کشور انگلستان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. با این حال پیشنهاد ما به شما این است که علاوه بر این کشورها، کشورهای دیگری را هم در اولویت خود قرار دهید تا شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید.

در کشورهایی مثل آلمان، دوره کارشناسی به زبان آلمانی برگزار می‌شود. پس برای ورود به دانشگاه‌های این کشور باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. با این حال در مقاطع تکمیلی، زبان تدریس، زبان انگلیسی است. اگر قصد دارید مقطع کارشناسی رشته‌های مدیریت را در دوره کارشناسی، به زبان انگلیسی بگذرانید می‌توانید کشور ترکیه را هم انتخاب کنید. دانشگاه ملی سنگاپور یکی دیگر از دانشگاه‌هایی است که مقاطع تکمیلی خود در رشته مدیریت را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌کند. برای این منظور داشتن مدرک تافل و یا آیلتس برای متقاضی ضرورت دارد.

گرایش انتخابی شما در رشته مدیریت یکی از مهم‌ترین مواردی است که تعیین کننده کشور و دانشگاهی خواهد بود که قصد تحصیل در آن را دارید. برای مثال اگر شما قصد تحصیل در رشته MBA را داشته باشید، دانشگاه‌های کانادا و آمریکا جزو بهترین کشورها در این رشته هستند.

اپلای رشته‌های مدیریت

اپلای رشته‌های مدیریت از طریق بورسیه

تحصیل در رشته مدیریت، هزینه سنگینی برای دانشجو دارد. از این رو متقاضیان اپلای رشته‌های مدیریت، به دنبال اخذ بورسیه برای تحصیل هستند تا از این طریق بتوانند هزینه تحصیل خود را کاهش دهند. بدون شک دریافت بورسیه در مقاطع پایین تحصیلی مانند دوره کارشناسی کار راحتی نیست. تنها شمار کمی از افراد موفق می‌شوند که بورسیه دوره کارشناسی را دریافت کنند. با این حال شانس دریافت این بورسیه در مقاطع تکمیلی بالا است. بورسیه‌های ارائه شده در این رشته‌ها متفاوت هستند. برخی شامل پوشش بخشی از هزینه‌های دانشجو هستند و برخی دیگر شامل تمامی هزینه‌های دانشجو می‌شوند.

متقاضیانی که به دنبال اپلای رشته‌های مدیریت در مقاطع تکمیلی از طریق بورسیه هستند با داشتن تسلط بر زبان انگلیسی و دانش بالا در این زمینه، شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به مراتب بیشتر است. اگر مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس با نمره بالا را دارید پس شانس شما باز هم برای اخذ بورسیه بیشتر است. داشتن مدرکGRE یا GMAT با نمره خوب می‌تواند شما را بهتر به هدفتان نزدیک کند.

دانشگاه‌هایی که بورسیه رشته‌های مدیریت را ارائه می‌دهند

موسسه بین‌المللی توسعه مدیریت IMD در کشور سوئیس یکی از کشورهایی است که برای دوره MBA بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. مبلغ این بورسیه در حدود ۲۵۰۰۰ فرانک سوئیس است.

دانشکده بازرگانی هلند (BSN) یکی دیگر از دانشگاه‌هایی است که برای رشته MBA که یکی از گرایش‌های مدیریت است فاند کامل در نظر گرفته است. این بورسیه فقط دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود که مستعد تحصیل در این رشته‌ها شناخته شوند.

موسسه DAAD آلمان یکی دیگر از موسساتی است که برای رشته‌های مدیریت بازرگانی در مقاطع مستر و دکترا، بورسیه در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها هزینه زندگی و هزینه درمانی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهند.

اپلای رشته‌های مدیریت

درآمد رشته‌های مدیریت

اپلای رشته‌های مدیریت و تحصیل در آنها می‌تواند آینده شغلی خوبی را برای شما رقم بزند. زیرا این رشته‌ها درآمدهای شغلی بسیار خوبی در سراسر جهان دارند. درآمد این رشته‌ها بر طبق گرایش تحصیلی شما متفاوت است. بهتر است بدانید درآمد مدیرانی که از طریق این رشته‌ها به کار مشغول شده‌اند طبق گرایش و کشوری که در آن مشغول به کار هستند متفاوت است.

برای مثال کسانی که در گرایش سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری مدرک گرفته‌اند و به شغل مدیریتی این گرایش، مشغول هستند درآمدی در حدود ۱۰هزار دلار در سال دارند. همچنین فارغ التحصیلان گرایش تبلیغات و بازاریابی که در شغل مدیر تبلیغاتی مشغول هستند در حدود ۹هزار دلار در ماه، درآمد دارند.
در این زمینه حقوق مدیران مالی و مدیران منابع انسانی نیز بین ۹ الی ۱۰ هزار دلار است.

سخن آخر

اگر قصد دارید اپلای رشته‌های مدیریت را در کشورهای جهان دنبال کنید راه درست و آینده مطمئنی را برای خود رقم زده‌اید. اپلای باما هر گونه سوالی که در این زمینه داشته باشید را پاسخ گفته و شما را راهنمایی می‌کند.