اپلای رشته اقتصاد از اولویت‌های دانشجویان این رشته برای تحصیل در خارج از کشور است. اقتصاد یکی از رشته‌های پرطرفدار است. بیشترین تقاضا برای پذیرش تحصیلی این رشته در مقاطع مستر و PHD است. آیا شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید اپلای این رشته را در خارج از کشور دنبال کنید؟ آیا تصمیم گرفته‌اید کدام کشور را برای پذیرش تحصیلی انتخاب کنید؟ مبنای شما برای انتخاب کشور مناسبت چیست؟ کدام کشورها برای پذیرش تحصیلی اقتصاد بهتر هستند؟ با ما همراه باشید. اپلای باما پاسخ همه پرسش‌های شما را خواهد داد.

اپلای رشته اقتصاد

اخذ پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد نیز مانند دیگر رشته‌های تحصیلی است. اپلای این رشته بستگی به هر مقطع، متفاوت است. برای اپلای رشته اقتصاد، معدل از اهمیت زیادی برخوردار است. معدل متقاضی برای اپلای مقطع مستر ۱۶و برای دکترا در رشته اقتصاد، ۱۸ است. داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل ۹۵ و یا آیلتس ۵/۶ به بالا از دیگر شرایط متقاضی است. اگر زبان تدریس در این رشته در دانشگاه‌های مختلف زبانی غیر از زبان انگلیسی باشد باید مدرک بین‌المللی سطح B1 آن زبان به دانشگاه ارائه شود.

اپلای رشته اقتصاد

اپلای رشته اقتصاد در دوره کارشناسی

پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد یکی از اولویت‌های دانشجویان برای تحصیل در این رشته است. با این حال، تعداد بسیار کمی هستند که این مقطع تحصیلی را در خارج از کشور دنبال می‌کنند. طول دوره تحصیلی در این مقطع چهار ساله است. برای اپلای مقطع لیسانس رشته اقتصاد، باید در آزمون TSA شرکت کنید و نمرات شما به حد نصاب لازم برسد. نمرات ریاضی و آمار برای این آزمون اهمیت زیادی دارند. اگر همه مدارک شما آماده است می توانید اپلای رشته اقتصاد را با پرداخت هزینه ۲۵۰۰دلاری درخواست کنید. این هزینه برای هر دانشگاه ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. در اینجا میانگین هزینه در نظر گرفته شده است.

پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد در دوره کارشناسی ارشد

اپلای رشته اقتصاد در مقطع مستر از اولویت‌های بسیاری از دانشجویان ایرانی است. طول این دوره تحصیلی در حدود ۲ سال است. برای اپلای مقطع مستر رشته اقتصاد، برخی دانشگاه‌ها دوره‌ای تجربی در نظر می‌گیرند تا دانشجو از تجربه کاری برخوردار شود. نمره GRE برای این دانشگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این نمره برای رشته اقتصاد ۳.۶۹ در نظر گرفته شده است. هزینه اپلای این مقطع برای دانشجو در حدود ۲۵۰۰دلار تخمین زده شده است. برای این مقطع توصیه نامه دو استاد مقطع پیشین و ترجمه مدارک تحصیلی نیز باید ارائه شود.

اپلای رشته اقتصاد در مقطع Phd

پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد در این مقطع حدود ۴ سال به طول می‌انجامد. با این حال بازه زمانی تحصیل، به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد و می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد. اپلای رشته اقتصاد در مقطع دکترا علاوه بر مدارک فوق، نمره آیلتس ۵/۶ در نسخه کاغذی را نیز لازم دارد. ضمن اینکه انگیزه نامه تحصیلی نیز باید مورد توجه هیئت علمی دانشگاه قرار گیرد. هزینه اپلای این رشته در این مقطع نیز همانند مقاطع پیشین است.

اپلای رشته اقتصاد

زبان تحصیل در رشته اقتصاد در خارج از کشور

زبان تحصیل در رشته اقتصاد در اکثر دانشگاه‌های دنیا، انگلیسی است. بنابراین داشتن مدرک زبان انگلیس برای اپلای این رشته ضرورت دارد. در برخی از کشورها، ممکن است علاوه بر مدرک آیلتس زبان انگلیسی، مدرک GRE نیز از شما خواسته شود. برای مثال، جهت اپلای این رشته در دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی، داشتن مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ۷ضرورت دارد. اما اگر بخواهید اپلای رشته اقتصاد را در کشورهایی مانند ژاپن، چین و یا ایتالیا دنبال کنید، داشتن مدرک B1 زبان رسمی هر یک از کشورها و گذراندن آزمون مربوط به آنها دارید.

بهترین کشورها برای پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد

پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد در کشورهای زیادی امکان‌پذیر است. در اینجا کشورهایی که بیشترین تقاضا را دارند، به ترتیب مشخص می‌کنیم.

 رشته اقتصاد در دانشگاه‌های آمریکا

کشور آمریکا با داشتن سیستم آموزشی بسیار قوی و امکانات چشم‌گیر بهترین کشور در زمینه رشته اقتصاد است. در واقع آمریکا، اولویت اول همه دانشجویان خارجی برای اپلای رشته اقتصاد است. اپلای تحصیلی این رشته در تمامی مقاطع تحصیلی امکان پذیر است. زبان تحصیل رشته اقتصاد و گرایش‌های مربوط به آن در آمریکا زبان انگلیسی است.
دانشگاه‌های برتر آمریکا در این رشته شامل دانشگاه‌ هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه MIT، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه استنفورد هستند. دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند پس از فارغ‌التحصیل شدن از فرصت‌های عالی اشتغال بهره‌مند می‌شوند. اپلای این رشته در دانشگاه‌های آمریکا آسان نیست. رقابت برای اپلای این دانشگاه‌ها بسیار سخت است. از این رو کسانی که از مدل و رزومه بهتری برخوردار باشند در اولویت قرار می‌گیرند.

 رشته اقتصاد در دانشگاه‌های انگلستان

رشته اقتصاد در دانشگاه‌های انگلستان جزو رشته‌های مهم محسوب می‌شود. رشته اقتصاد در انگلستان با رشته‌های پزشکی، هم‌تراز است. زبان رشته اقتصاد در دانشگاه‌های انگلستان، زبان انگلیسی است.
بهترین دانشگاه‌های این کشور در زمینه رشته اقتصاد، دانشگاه‌های اقتصاد و علوم سیاسی لندن، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه کمبریج هستند. برای ورود به این دانشگاه‌ها، نباید نمره آیلتس کمتر از ۷ را ارائه کنید. بهتر است بدانید کسب نمره بالا در دروسی مانند آمار و ریاضی از اهمیت بالایی برای این دانشجویان برخوردار است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور گران است. پس بهتر است بورسیه‌های تحصیلی این کشور در زمینه اقتصاد را برای اپلای رشته فیزیک در انگلستان در نظر بگیرد.

اپلای رشته اقتصاد

پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد در دانشگاه‌های کانادا

تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی هستند که اپلای رشته اقتصاد را در دانشگاه‌های کانادا دنبال می‌کنند. کانادا یکی از بهترین کشورها برای پذیرش تحصیلی در رشته اقتصاد است. بعد از آمریکا و انگلستان۷ کانادا حرف اول را در این رشته می‌زند. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی است. اما اگر بخواهید در ایالت کبک کانادا تحصیل کنید باید مدرک زبان فرانسوی B1 را نیز ارائه کنید. بسیاری از کسانی که موفق به تحصیل در این کشور می‌شوند، به دلیل شرایط بسیار خوب کاری در کانادا، بعد از فارغ‌التحصیلی، در این کشور می‌مانند و مشغول به کار می‌شوند. بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته اقتصاد دانشگاه‌ تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا هستند.

اپلای رشته اقتصاد در دانشگاه‌های ایتالیا

اپلای رشته اقتصاد در ایتالیا نیز توسط دانشجویا دنبال می‌شود. ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته در علم اقتصاد است. هزینه تحصیل پایین و کیفیت آموزشی بالا در کشور ایتالیا، سبب توجه به تحصیل و اپلای تحصیلی این کشور شده است. دانشگاه بولونیا و دانشگاه بوکونی در زمره بهترین دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش تحصیلی رشته اقتصاد هستند. برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، باید مدرک زبان ایتالیایی B1 به دانشگاه ارائه کنید. در برخی از گرایش‌های رشته اقتصاد ممکن است تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود داشته باشد، با این حال این امر نیاز شما به مدرک زبان ایتالیایی، را رفع نمی‌کند زیرا زبان اداری این کشور زبان ایتالیایی است و شما ملزم به دانست آن هستید.

 رشته اقتصاد در دانشگاه‌های ژاپن

پذیرش رشته اقتصاد در ژاپن نیز برای ایرانیان امکان‌پذیر است. ژاپن در سال‌های اخیر در زمینه پیشرفت در رشته اقتصاد، بسیار موفق عمل کرده است. جالب است بدانید بسیاری از دانشجویان آمریکایی تلاش می‌کنند تا رشته اقتصاد را در این کشور دنبال کنند. اپلای رشته اقتصاد در ژاپن در تمام مقاطع تحصیلی این کشور امکان‌پذیر است. شهریه دانشگاه‌های این کشور در این زمینه متفاوت است. ژاپن جزو کشورهایی است که تحصیل این رشته در آن به صرفه است. برای اینکه تحصیل در رشته اقتصاد برای شما کم هزینه‌تر هم بشود، می‌توانید از بورسیه‌های ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور استفاده کنید.

اپلای رشته اقتصاد

بورسیه‌های رشته اقتصاد

تقاضای اخذ بورسیه در رشته اقتصاد، در دانشگاه‌های معتبر دنیا بالاست. زیرا این رشته کاربردی موقعیت شغلی بسیار خوبی نیز در خارج از کشور دارد. در اینجا به برخی بورسیه‌های ارائه شده برای ایرانیان که تا پایان امسال برای تقاضا، مهلت دارند اشاره می کنیم.

۱-بورسیه دانشگاه علم و فناوری پکن

بورسیه دانشگاه پکن برای اپلای رشته مدیریت و اقتصاد است که در مقطع کارشناسی، مستر و phd ارائه می‌شود. هدف از این بورسیه، ارائه مهارت به دانشجویان برای برنامه‌ریزی دانشجو برای موفقیت در کسب و کار است.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه

 • ارائه مدارک تحصیلی پایه‌های پیشین در رشته‌ مرتبط
 • مدرک آیلتس ۶.۵ به بالا یا مدرک تافل
 • دستاوردهای تحصیلی
 • CV
 • توصیه نامه
 • پروپوزال تحقیقاتی

این بورسیه از تمام کشورهای خارجی پذیرش می‌کند. ارزش بورسیه در مقطع کارشناسی ۲۰هزار یوان، در مقطع مستر، ۳۰هزار یوان و در مقطع phd ۴۰هزار یوان است. مهلت بورسیه تا پایان فروردین ماه است.

اپلای رشته اقتصاد

۲-بورسیه مقطع phd دانشکده اقتصاد برلین آلمان

این بورسیه توسط دانشکده اقتصاد برلین در مقطع phd ارائه می‌شود. اخذ پذیرش تحصیلی با بورسیه در رشته اقتصاد، حسابداری، مدیریت و امور مالی ارائه می‌شود. هدف از این بورسیه، ساپورت مالی محققان با استعداد در جهان در یک گروه تحقیقاتی پویا است که استعدادها را در یک ترکیب خاص در سطح بالای دانشگاهی توسعه بدهد

مدارک لازم برای اخذ بورسیه

 • ارائه مدرک تحصیلی لیسانس و مستر مرتبط با رشته‌ اقتصاد
 • ارائه مدرک زبان ۶.۵ به بالا یا تافل
 • ارائه مدرک GRE
 • ارائه CV
 • توصیه نامه
 • پروپوزال تحقیقی

ارزش بورسیه رقابتی است و مدت زمان آن با نظر کمیته مربوط به بورسیه تعیین می‌شود. مهلت تقاضای این بورسیه تا پایان بهمن ماه است.

سخن آخر

اپلای رشته اقتصاد در دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان و کانادا بیشترین متقاضی را دارد. اما به دلیل رقابت بالا در سطح این دانشگاه‌ها، اگر فکر می‌کنید شرایط لازم برای رقابت در آنها را ندارید می‌توانید کشورهای دیگری که در این نوشتار به شما معرفی شده است را انتخاب کنید. اپلای باما راهنمای شما برای یافتن بهترین کشور جهت اپلای رشته اقتصاد است.