تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ، با مزایا و خدماتی که دارد، به یک زندگی کامل و عالی داخل آلمان شباهت دارد. پردیس این مرکز آموزشی هر آنچه را نیاز دارید برای یک دوره تحصیلی ارزان اما شاد و با کیفیت فراهم کرده است. پیشنهاد می کنم شرایط تحصیل، رشته ها و مدارک لازم برای اپلای را بخوانید. علاوه بر این حتما نیاز دارید هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ را بدانید. پس تا انتهای مقاله با اپلای با ما همرا باشید.

معرفی دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین دانشگاه آلمان از قرن ۱۴ میلادی در حال آموزش دانشجویان است. این دانشگاه در زیباترین شهر آلمان یعنی جنوب شهر فرانکفورت قرار دارد. این شهر نزدیکترین مکان به فرودگاه فرانکفورت و استوتگارت است که با قطار به هم متصل هستند. در اینجا فضای فرهنگی شاد و متنوعی را تجربه خواهید کرد. برنامه های ورزشی و هنری بسیاری از جمله تئاتر، سینما و فستیوال های موسیقی در این شهر برگزار می شود.

تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ یکی از بهترین انتخابها در آلمان به شمار می رود. بسیاری از علوم در این مرکز آموزشی تدریس می شوند و فارغ التحصیلان از جمله ماکس وبر در زمره مشاهیر جهان هستند. بیش از ۳۰ هزار دانشجو در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند. ۱۷ مرکز پژوهشی با درجه علمی بالا در این دانشگاه به آموزش و تحقیق مشغولند.

کتابخانه برای تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشجویان می توانند یکی از ۱۶۰ رشته تحصیلی در چهار دانشکده آن را برای رشد و آموزش انتخاب کنند. دانشکده پزدشکی دو پردیس دارد یکی در هایدلبرگ و دیگری در منهایم. به دلیل شهرت دانشگاه هایدلبرگ، نزدیک به ۱۹ درصد دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارجی هستند. این دانشگاه یکی از گزینه های محبوب متقاضیان دوره دکترای دانشجویان بین المللی است.

مزایای تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

علاوه بر بورسیه و وام دانشجویی، دانشگاه هایدلبرگ برای بعد از فارغ التحصیلی دانشجویانش و آینده شغلی آنها فرصت دریافت راهنمایی و مشاوره نیز فراهم کرده است. دانشجویان می توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته در پردیس این دانشگاه مشغول به کار شوند تا هزینه های خود را تامین کنند. اضافه بر این چند نوع بورسیه تحصیلی در آلمان ارائه می شود که در کاهش هزینه آموزش شما کمک خواهد کرد.

مطالب مرتبط: بورسیه لیسانس آلمان

شرایط تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ آلمان

تحصیل در این مرکز آموزشی در تمام مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است. دوره دکترا به سه شکل  در این دانشگاه ارائه می شود: ساختاریافته، دوتایی و فرد محور. تحصیل در این دانشگاه در دو ترم تابستان و زمستان انجام می شود. ترم تابستان از اول آوریل آغاز می شود و ترم زمشتان از اول اکتبر تا ۳۱ مارچ ادامه  دارد.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه هایدلبرگ

 • دانشکده علوم طبیعی، ریاضیات و علوم کامپیوتر شامل رشته های علوم زیست، شیمی و علوم زمین (به زبان آلمانی)، ریاضیات و علوم رایانه (به زبان آلمانی)، فیزیک و نجوم
 • دانشکده هنر لیبرال و الهیات با رشته های فلسفه، زبانهای جدید و الهیات (همگی به زبان آلمانی)
 • دانشکده حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی شامل رشته های حقوق، علوم اجتماعی و اقتصاد، مطالعات رفتاری و فرهنگی
 • دانشکده پزشکی منهایم وهادلبرگ

مراحل و مدارک لازم برای اپلای دانشگاه هایدلبرگ

دوره لیسانس و فوق لیسانس

۱- فرم ثبت نام را از اینجا دانلود کرده و پرینت بگیرید. (این فرم از زمان آغاز پذیرش ترم بعد در دسترس خواهد بود)

۲- کپی پاسپورت (خصوصا صفحه ای که نام شما را به انگیسی نوشته است)

۳- انگیزه نامه در حداکثر دو صفحه A4 که باید حاوی علت علاقه شما به رشته مورد نظر و اینکه چرا می خواهید در این رشته اپلای شوید، باشد. این انگیزه نامه باید توسط خود فرد متقاضی نوشته و امضا شود. کپی نتیجه آزمون TestAS هم می تواند ضمیمه شود.

۴- اعتبارنامه مالی برای اثبات تمکن مالی پرداخت که از اینجا می توانید فرم آن را دانلود کنید.

۵- مدرک زبان آلمانی معتبر که از یک موسسه مورد تایید کشور آلمان دریافت شده باشد. شما باید حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت در این موسسه تحت آموزش بوده باشید. می توانید در آزمون زبان Test DSH قبل از آغاز هر ترم تحصیلی شرکت کنید. اطلاعات چگونگی و زمان آن در نامه پذیرش تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ به شما اعلام می شود. در این آزمون باید حداقل نمره DSH-2 را دریافت کنید.

اگر یکی از مدارک زبان معادل DSH را دارید از شرکت در این آزمون معاف هستید. این مدارک از این قرار است:

 • telc Deutsch C1 Hochschule
 • Feststellungsprüfung
 • TestDaF (حداقل TDN 4)
 • Goethe-Zertifikat C2
 • Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz – Zweite Stufe

۶- کپی برابر اصل ریز نمرات دوره قبلی تحصیلی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی یا آلمانی

۷- کپی برابر اصل مدرک دوره قبلی تحصیلی با ترجمه رسمی به آلمانی. اگر مدرک دیپلم شما معادل مدرک Abitur آلمان نباشد از شما تست گرفته می شود.

۸- نامه دانشگاه قبلی به زبان آلمانی که تایید کند شما در آنجا فارغ التحصیل هستید و یا تحصیل کرده اید.

۹- گرفتن تاییدیه ارزیابی آنلاین برای تحصیل در دوره کارشناسی. این فرم ارزیابی در ذیل قابل دسترس است:

http://www.was-studiere-ich.de/

۱۰- ثبت نام در سامانه این دانشگاه برای اقدامات اولیه اپلای هزینه ای ندارد.

دانشکده بیولوژی هایدلبرگ

نکات مهم برای ثبت نام تحصیل در دوره کارشناسی و ارشد دانشگاه هایدلبرگ

۱- ثبت نام این دانشگاه به صورت آنلاین انجام نمی شود و تمام مدارک باید به این آدرس پست شود:

Heidelberg University, Dezernat Internationale Beziehungen, Zulassungsstelle für ausländische Studierende, Seminarstraße 2, D – 69117 Heidelberg

۲- بعد از اخذ پذیرش با به همراه داشتن نامه پذیرش، برای دریافت ویزا به کنسولگری آلمان در ایران مراجعه کنید. همچنین مدارک تمکن مالی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل  در دانشگاه هایدلبرگ آلمان را نیز ارائه دهید. در صورتی که در این زمینه سوالات بیشتری داشتید با کارشناسان اپلای با ما تماس بگیرید.

۳- برای دریافت تاییدیه اخذ پذیرش با پر کردن این فرم، درخواست خود را ارسال نمایید. (برای دانلود روی کلمه فرم کلیکی کنید)

اپلای دانشگاه هایدلبرگ بر اساس ملیت و رشته انتخابی شما بررسی می شود.

۴- اگر تقاضای اپلای بیش از ظرفیت دانشگاه باشد فقط متقاضیان برتر انتخاب می شوند.

۵- باید در سامانه ثبت نام دانشجویان بین المللی ثبت نام انجام دهید. در پایان ثبت نام یک فرم قرار داده شده که باید پرینت بگیرید و امضا کنید

۶- اپلای و ثبت نام متقاضیان رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی دانشگاه هایدلبرگ دو مرحله دارد: ثبت نام و ارسال مدارک در این سایت:

https://www.uni-assist.de/en/ و سپس ثبت نام در پرتال دانشجویان بین المللی دانشگاه هایدلبرگ. برای اطلاعات بیشتر روی اینجا کلیک کنید و یا با کارشناسان اپلای با ما تماس بگیرید.

مدارک لازم برای تحصیل در دوره دکترا دانشگاه هایدلبرگ

 • کپی پاسپورت
 • کپی برابر اصل مدرک فوق لیسانس به زبان آلمانی. اگر مدرک تحصیلی قبلی شما معادل مدرک این دانشگاه نباشد یا موضوع پایان نامه شما با رشته مورد تقاضا برای دکترا همخوانی نداشته باشد، از شما خواسته می شود که واحدهایی را بگذرانید یا قبل از پذیرش در طی یک آزمون مورد ارزیابی قرار بگیرید.
 • انتخاب استاد راهنما، موضوع پایان نامه و چکیده ای از آن، روش تحقیق.
 • امضای توافق نامه همکاری بین شما و استاد راهنما که فرم آن در سایت دانشکده مورد نظر قابل دانلود است.
 • ثبت نام در پرتال heiDOCS در اینجا؛ برای ساخت پرونده و اطلاع از مراحل اپلای.
 • بعد از اینکه نامه پذیرش را دریافت کردید می توانید به عنوان دانشجوی دکترا ثبت نام کنید.
 • پرداخت شهریه یک ترم

مطالب مرتبط: اپلای دکترا آلمان و نکات دریافت بورسیه

نکته:

اگر پایان نامه خود را به زبان آلمانی می نویسید باید مدرک زبان آلمانی DSH که بالا اشاره شد، داشته باشید. در این مرکز آموزشی بیشتر از زبان آلمانی استفاده می شود اما تعداد زیادی از دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود. تمام اینها بستگی به موضوع تحقیق و چیزهایی که برای پایان نامه نیاز است، دارید. بنابراین بهتر است علاوه بر زبان انگلیسی در سطح متوسط به زبان آلمانی مسلط باشید تا در آلمان به راحتی زندگی کنید و مشغول به تحصیل باشید.

مهلت ثبت نام برای تحصیل و ارسال مدارک به دانشگاه هایدلبرگ

دوره کارشناسی:

 • برای ترم زمستان اول ژوئن تا ۱۵ جولای
 • برای ترم تابستان اول دسامبر تا ۱۵ ژانویه

دوره تحصیلات تکمیلی:

 • برای ترم تابستان از دسامبر تا نیمه آوریل
 • برای ترم زمستان از می تا نیمه اکتبر

کافه تریا دانشگاه هایدلبرگ

هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه هایدلبرگ

شهریه

کارشناسی

۱۶۹.۲۵ یورو برای هر ترم تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه هایدلبرگ باید هزینه کنید. جزییات این هزینه تحصیلی را می توانید در اینجا مشاهده کنید. اما کل هزینه تحصیل و زندگی در سال تحصیلی ۲۰۲۰ -۲۰۲۱ را در جدول زیر به دلار ببینید:

 

شهریه $۳۱,۷۰۰
اتاق و تخت $۱۰,۹۰۰
بیمه سلامت اجباری $۱,۶۰۰
هزینه فناوری مثل اینترنت $۶۰۰
جمع کل $۴۴,۸۰۰

کارشناسی ارشد

نوع هزینه دوره تحصیلی ۳ ساله دوره تحصیلی یک ساله (سه ترم پاییز، زمستان و تابستان)
کل شهریه ۱۰,۷۶۴ دلار ۳۴,۲۳۰ دلار
اتاق و تخت ۹۰۰,۱۰ دلار ۳۲۵,۱۲ دلار
بیمه سلامت اجباری ۱,۶۰۰ دلار ۱,۶۰۰ دلار
جمع کل ۲۳,۲۶۴ دلار               ۴۸,۱۵۵ دلار

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه های آلمان به صورت کاملا رایگان

خوابگاه دانشگاه هایدلبرگ

برنامه غذایی و محل سکونت دانشجویان دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ ۷ نوع محل سکونت شامل خوابگاه های دخترانه، خانه و آپارتمان برای سکونت دانشجویان در پردیس خود فراهم کرده است. برای اطلاع بیشتر در مورد جزییات هر کدام به اینجا مراجعه کنید و یا با کارشناسان اپلای با ما تماس بگیرید.

شرایط تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ به خوبی فراهم است. اینکه شما از خانه خود دور هستید دلیل نمی شود که از غذای سالم و مغذی دور بمانید. در پردیس دانشگاه هایدلبرگ از غذاها متنوع و جدید یا مرسوم مثل ساندویچ و پیتزا بهره مند شوید. سالن غذا خوری دانشگاه هایدلبرگ برای تمام وعده های غذایی در هفت روز هفته باز است. در این دانشگاه می توانید حس بودن در خانه را با هر ذائقه غذایی داشته باشید.

در شهر فرانکفورت نیز ۴ رستوران و ۹ کافه دانشجویی با غذاهای باکیفیت و ارزان هست. غذاهای گیاهی و بدون گوشت خوک و دیگر غذاهای متنوع به همراه بوفه در این رستورانها عرضه می شود. خالی از لطف نیست بدانید در پردیس این دانشگاه هم چیز برای یک زندگی کامل فراهم است. از خدمات خشک شویی گرفته تا امکانات رسیدگی به امور مذهبی.

آخرین توصیه اپلای با ما

اگر من جای شما بودم و می خواستم برای اپلای آلمان اقدام کنم، حتما به تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ فکر می کردم. حتما شما هم با خواندن شرایط هایدلبرگ و مزایای آن برای دانشجویانش آن را جزو گزینه ها قرار دادید. توصیه می کنم مجددا قسمت مدارک لازم برای ثبت نام و هزینه های زندگی و تحصیل را بخوانید و طبق آن عمل کنید. در پایان، اگر ابهام و سوالی داشتید حتما با کارشناسان اپلای با ما تماس بگیرید.