اپلای رشته فیزیک با هزینه کم یکی از اولویت‌هایی است که متقاضیان ایرانی برای تحصیل در خارج از کشور دنبال می‌کنند. رشته فیزیک یکی از رشته‌های پرطرفدار علوم پایه است که در دانشگاه‌های زیادی در خارج از کشور وجود دارد. اپلای رشته فیزیک را می‌توان در بهترین دانشگاه‌های دنیا دنبال کرد. اما سوال این است که اپلای این رشته را چگونه دنبال کنیم که هزینه کمتری برای ما داشته باشد؟ اگر شما هم به دنبال اپلای رشته فیزیک و چگونگی آن هستید با ما همراه شوید. اپلای باما، شما را در زمینه اپلای این رشته راهنمایی می‌کند.

اپلای رشته فیزیک

رشته فیزیک از رشته‌های محبوب علوم پایه است که طرفداران خاص خود را دارد. اپلای رشته فیزیک را می‌توان از دو راه دنبال کرد. هم از طریق دانشگاه‌هایی که شهریه دارند و هم از طریق دانشگاه‌هایی که رشته فیزیک را به صورت بورسیه ارائه می‌دهند. اگر تمکن مالی شما خوب است و می‌توانید شهریه پرداخت کنید می‌توانید با اطلاع از میزان شهریه رشته فیزیک، دانشگاه مورد علاقه‌تان را دنبال کنید. اما اگر به دنبال این هستید که پذیرش تحصیلی فیزیک را به صورت رایگان دنبال کنید باید از طریق بورسیه تحصیلی این رشته اقدام کنید. مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد اپلای رشته فیزیک باید بدانید این است که این رشته در سراسر دنیا به زبان انگلیسی، ارائه می‌شود. بنابراین تحصیل در این رشته بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی امکان‌پذیر نیست.

اپلای رشته فیزیک

پذیرش تحصیلی رشته فیزیک در کشورهای دنیا

برای پذیرش تحصیلی در رشته فیزیک باید بدانید که این رشته در کدام کشور و کدام دانشگاه‌ها وجود دارد. پس از تحقیق در این زمینه، کشوری که با شرایط شما مناسب باشد انتخاب کنید و مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید.

اپلای  فیزیک در اغلب دانشگاه‌های اروپا قابل انجام است. کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، هلند، سوئد، بلژیک، لهستان، دانمارک، سوئیس، انگلستان، روسیه و ایتالیا کشورهایی هستند که پذیرش تحصیلی را می‌توانید در آنها دنبال کنید. در آمریکا، کانادا( برای اطلاع بیشتر از اپلای رشته فیزیک در کانادا،اینجا را ببینید)، استرالیا، نیوزیلند، برزیل، آرژانتین نیز می‌توان پذیرش رشته فیزیک را دنبال کرد. با این حال باید بدانید که کشورها به این موارد خلاصه نمی‌شوند. ما در اینجا لیستی از مشهورترین کشورهایی که فیزیک در دانشگاه‌های آنها اپلای می‌شود ارائه دادیم.

شهریه دانشگاه‌های اروپا برای‌ پذیرش تحصیلی رشته فیزیک

شهریه رشته فیزیک، در اروپا از بسیاری از رشته‌های دیگر کمتر است. با این حال، اکثر متقاضیان ایرانی به دنبال این هستند که دانشگاه‌هایی را انتخاب کنند که بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند تا هزینه کمتری را متقبل شوند.

۱-شهریه اپلای فیزیک در انگلستان

شهریه رشته فیزیک در دانشگاه‌های اروپا متفاوت است. انگلستان یکی از کشورهایی است که بیشترین درخواست را برای پذیرش تحصیلی رشته فیزیک دارد. بهتر است بدانید شهریه دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل فیزیک در حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار پوند است. دانشگاه‌ کمبریج را می‌توان جزو معتبرترین دانشگاه‌های انگلستان دانست که رشته فیزیک در آن تدریس می‌شود.

دانشگاه کمبریج یک دانشکده جداگانه را به رشته فیزیک اختصاص داده است. اپلای رشته فیزیک در دانشگاه کمبریج، اگر با شهریه دنبال شود، در حدود ۲۴هزار پوند هزینه دارد. بهتر است بدانید هزینه تحصیلی یک دانشجو در این دانشگاه در حدود ۱۰۰۰پوند در سال است. اپلای این رشته در دانشگاه کمبریج انگلستان از طریق بورسیه نیز امکان‌پذیر است. با پذیرش تحصیلی از طریق بورسیه در این کشور، می‌توانید اپلای رشته فیزیک را با کمترین هزینه، دنبال کنید. بورسیه این دانشگاه ۳۵هزار پوند است که علاوه بر پوشش شهریه، بخشی از هزینه‌های شما را نیز پوشش می‌دهد.

۲-شهریه پذیرش تحصیلی فیزیک در اتریش

اپلای فیزیک با شهریه در اتریش، برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته می‌شود. مبلغ شهریه دانشگاه‌های اتریش در حدود ۷۲۶یورو در سال است. در این دانشگاه‌ها، ۱۸یورو نیز برای بیمه دانشجو دریافت می‌شود. دانشگاه وین به عنوان بهترین دانشگاه اتریش شناخته می‌شود. شهریه رشته فیزیک در این دانشگاه در حدود ۷۰هزار یورو در سال است. هزینه زندگی در این کشور برای دانشجو نیز در حدود ۸ الی ۱۰هزار یورو تخمین زده شده است. پایین بودن هزینه رشته فیزیک در این کشور، سبب شده که متقاضیان بیشتری برای اپلای داشته باشد.

اپلای رشته فیزیک

پذیرش تحصیلی رشته فیزیک به صورت رایگان

پذیرش تحصیلی رشته فیزیک را از طریق بدون شهریه و رایگان نیز می‌توانید دنبال کنید. با اخذ بورسیه‌هایی که در رشته فیزیک ارائه می‌شود، می‌توانید هزینه تحصیل خود را کم کرده و آن را پایین‌ترین حد ممکن برسانید. حال باید دانست بورسیه رشته فیزیک در چه کشورهایی ارائه می‌شود.

۱- رشته فیزیک در استرالیا

اپلای از طریق بورسیه تحصیلی استرالیا در رشته فیزیک آسان نیست. زیرا بورس تحصیلی دانشگاه‌های این کشور، فقط شامل هزینه‌های تحصیل می‌شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی کامل در این کشور، باید بورسیه تحقیقاتی را دریافت کنید. برای اپلای دانشگاه‌های استرالیا باید علاوه بر مدارک تحصیلی، مدرک زبان و رزومه تحصیلی قوی را ارائه کنید. اپلای رشته فیزیک در استرالیا در دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه کوئینزلند، قابل پیگیری است.

۲- رشته فیزیک در ایتالیا

اپلای این رشته در ایتالیا از طریق بورسیه ای سی تی پی قابل پیگیری است. این بورسیه، در مقطع PHD رشته فیزیک ارائه می‌شود. برای اخذ پذیرش تحصیلی در این بورسیه، باید مدارک تحصیلی و دانشگاهی‌، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۷به دانشگاه ارائه شود.

۳- رشته فیزیک در کانادا

رشته فیزیک در کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو اپلای این رشته را می‌توان از طریق بورسیه‌های مختلفی که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود دنبال کرد. اپلای مقطع دکتری این رشته را می‌توان از طریق کمک هزینه تحصیلی بانتینگ دنبال کرد. کمک هزینه IDRC برای کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است. این نوع از کمک‌هزینه‌ها فول فاند نیستند و تنها برخی از هزینه‌های دانشجو را تامین می‌کنند. هزینه تحصیل در کانادا بالا است پس بهتر است اپلای رشته فیزیک را حتما از طریق اخذ بورسیه دنبال کنید تا بخشی از هزینه تحصیلی شما تامین شود.

اپلای رشته فیزیک

۴- رشته فیزیک در آلمان

پذیرش تحصیلی رشته فیزیک در مقطع مستر، در دانشگاه‌های آلمان بهترین گزینه است. این کشور دانشگاه‌های خوبی دارد. تحصیل در رشته فیزیک در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی است. دانشگاه ارلانگن به دانشجویان مستر رشته فیزیک یک فاند تحصیلی ارائه می‌دهد. این فاند ماهانه در حدود ۶۵۰ یورو به دانشجو می‌دهد تا بتواند بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تامین کند. اپلای این مقطع، شرایط خاصی نداره و با داشتن مدارک تحصیلی و مدرک زبان آیلتس ۵/۶ امکان‌پذیر هست. به طور کلی هزینه تحصیل در آلمان چندان زیاد نیست. اگر فاند هم به دانشجو ارائه نشود از طریق کار همزمان با تحصیل در دانشگاه ماهانه ۵۰۰یورو به دانشجو تعلق می‌گیرد.

۵- رشته فیزیک در سوئد

پذیرش تحصیلی رشته فیزیک در سوئد از طریق فاند اراسموس امکان‌پذیر است. اگر دانشجوی مستر کشور سوئد باشید در مقطع دکترا شامل فول فاند می‌شوید و می‌توانید با خیال راحت تحصیل کنید. شاید تنها مشکلی که تحصیل در سوئد برای شما داشته باشد، هوای خیلی سرد این کشور باشد.

۶- رشته فیزیک  در روسیه

اپلای رشته فیزیک برای مقطع مستر در دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ، یکی از گزینه‌های اصلی دانشجویان ایرانی است. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی است و از طریق بورسیه انجام می‌شود. دانشگاه اورال فدرال روسیه یکی دیگر از دانشگاه‌های این کشور است. با اپلای این رشته در  دانشگاه پلی تکنیک، می‌توانید فول فاند کامل بگیرید که همه هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد.

علاوه بر آنچه که گفته شد، دانشگاه‌های آمریکا و دانشگاه‌های چین نیز جزو بهترین دانشگاه‌ها در زمینه اپلای رشته فیزیک هستند. دانشگاه‌های آمریکا بیشتر برای نخبه‌ها در سطح بالا است و رقابت بالایی دارد. این‌دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر، بورسیه خاصی جهت اپلای رشته فیزیک برای ایرانیان در نظر نگرفته‌اند.

اپلای رشته فیزیک

پذیرش تحصیلی رشته فیزیک در دانشگاه اوپسالای

دانشگاه اوپسالای سوئد در مقطع دکترا بورسیه‌ای برای ایرانیان در زمینه رشته فیزیک ارائه داده است که مهلت آن تا شهریور ماه است. این بورسیه تحصیلی در مقطع PHD ارائه شده است. این بورسیه تحصیلی توسط دپارتمان فیزیک و نجوم دانشگاه اوپسالای ارائه شده است. کمک هزینه به صورت فاند فول ۱۰۰درصد بوده است.

اپلای رشته فیزیک نظری در دانشگاه آمستردام

اپلای رشته فیزیک نظری در دانشگاه آمستردام هلند، از طریق دریافت بورسیه امکان‌پذیر است. مهلت این بورسیه تا اسفندماه است. این بورسیه در مقطع PHD ارائه می‌شود.  این بورسیه در حوزه فیزیک نظری (theoretical phisics) است. ارزش بورسیه رشته فیزیک از ۲.۳۲۵ تا ۲.۹۷۲ یورو در ماه متغیر اعلام شده است. بورسیه برای تمام دانشجویان خارجی است و شامل ایرانیان هم می‌شود.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی فیزیک در دانشگاه آمستردام

  • ارائه مدرک مستر فیزیک
  • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی
  • ارائه کاور لتر
  • CV
  • ارائه دو عدد توصیه نامه
  • ارائه یک طرح تحقیقاتی

اپلای رشته فیزیک

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته فیزیک

دانشگاه‌های زیادی در زمینه رشته فیزیک در دنیا، مطرح هستند. با این حال دانشگاه‌های آمریکا در صدر تمام دانشگاه‌ها در رشته فیزیک هستند. اگر در یک رده‌بندی بخواهیم از لحاظ رتبه اشاره کنیم، دانشگاه پرینستون آمریکا، دانشگاه هاروارد، قدیمی‌ترین دانشگاه آمریکا، دانشگاه MIT  یا موسسه فناوری ماساچوست ، دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج، چهار دانشگاه اول جهان در رشته فیزیک هستند.

سخن آخر

اپلای رشته فیزیک با کمترین هزینه تنها از طریق اخذ کمک هزینه‌و فاندهایی که در این زمینه ارائه می‌شود امکان‌پذیر است. اگر جزو کسانی هستید که قصد دارید اپلای این رشته را از طریق بورسیه انجام دهید بهتر است این مطلب را تا پایان دنبال کنید. اپلای باما شما را با دانشگاه‌های مختلف و مقاطع تحصیلی که پذیرش تحصیلی فیزیک در آنها، از طریق بورسیه صورت می‌گیرد آشنا کرده است.