اپلای دانشگاه ETH سوئیس آرزوی بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان ممتاز است. در این دانشگاه برتر جهان، فرصتهای عالی برای رشد علمی و تحقیقاتی وجود دارد. برخلاف دیگران می گویم اخذ پذیرش از این مرکز آموزشی کار راحتی است اما باید راه آن را بدانیم و از قبل برای آن برنامه ریزی کرده باشیم. تحصیل در این دانشگاه اروپایی مقدماتی دارد که در این مقاله از اپلای باما تمام آن را برای شما بازگو می کنم. مواردی که باید بدانید از این قرار است:

معرفی دانشگاه ETH سوئیس

دانشکده ها و دپارتمانهای دانشگاه ETH

شرایط تحصیل در دانشگاه ETH سوئیس

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه ETH

مهلت اقدام برای اپلای و ثبت نام دانشگاه ETH

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه  ETH

بورسیه تحصیلی دانشگاه ETH سوئیس

سوالات متداول در مورد اپلای دانشگاه ETH

آخرین توصیه


معرفی دانشگاه ETH سوئیس

دانشگاه ETH سوییس

دانشگاه دولتی ETH در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی در زوریخ سوئیس آغاز به کار کرده است. اینجا یکی از بهترین دانشگاه های جهان در حوزه مهندسی، تکنولوژی و علوم طبیعی است. بر اساس آخرین رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه رتبه ۶ ام را به خود اختصاص داده. به این ترتیب، دومین دانشگاه برتر اروپا بعد از آکسفورد است. بیشتر دانشجویان این دانشگاه برنده جایزه نوبل و جوایز معتبر علمی شده اند. از جمله این افراد آلبرت انیشتین و ریچارد هک آمریکایی را می توان نام برد.

دانشگاه ETH دارای ۱۶ دپارتمان است. ۷۲ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند. بیشتر از ۱۶ هزار دانشجو از ۸۰ کشور جهان در این موسسه آموزشی مشغول به تحصیل هستند. ۴۰۰ استاد در تمام مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، تربیت معلم و دکترای این مرکز مشغول تدریس به دانشجویان هستند.

هر ساله هزاران دانشجو برای اپلای دانشگاه ETH اقدام می کنند و برترین ها به اینجا راه پیدا می کنند. آموزش های دانشگاه ETH سوئیس در زمینه های مختلف علمی و تحقیقاتی همچون مدیریت و علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم طبیعی و مهندسی انجام می شود. این دانشگاه برتر جهان در حوزه های اقتصاد، جامعه و سیاست نقش موثری داشته است. دقت داشته باشید که بیشتر دروس در دوره فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می شود. برخی هم به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی و تعداد کمی هم فقط به زبان آلمانی آموزش داده می شود.

مطالب مرتبط: اپلای معماری چه شرایطی داره؟


دانشکده ها و دپارتمانهای دانشگاه ETH

 • علوم طبیعی و ریاضیات
 1. علوم زیستی
 2. شیمی و علوم طبیعی کاربردی
 3. ریاضیات
 4. فیزیک
 • علوم طبیعی مرتبط با سیستمها
 1. علوم زمین
 2. علم سیستم های محیط زیست
 3. علم و تکنولوژی سلامت
 • علوم اجتماعی و مدیریت
 1. اقتصاد و تکنولوژی، مدیریت
 2. علوم انساني و سیاسی و اجتماعی
 • علوم مهندسی
 1. مهندسی و علوم طبیعی
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. مهندسی اطلاعات و الکتریسیته
 4. مهندسی مکانیک و فرآیندها
 5. مهندسی مواد
 • مهندسی معماری و عمران
 1. معماری
 2. عمران، محیط زیست و ژئوماتیک

شرایط اپلای دانشگاه ETH سوئیس

کلاس دانشگاه ETH

اپلای دانشگاه ETH در هر دوره تحصیلی آن متفاوت است. هر دوره مقدمات و شرایطی دارد که باید آنها را رعایت کنید و یا دارا باشید. در اینجا برای هر دوره راهنمایی جدا اعلام شده تا طبق آن پیش بروید.

شرایط اپلای دوره لیسانس:

اپلای دانشگاه ETH و ورود به آن برای دوره لیسانس به ۳ صورت انجام می شود: با آزمون ورودی، بدون آزمون ورودی، با آزمون ورودی جامع. این که شما باید از طریق کدام یک از این موارد ثبت نام کنید، تا زمانی که مدارک و فرم ثبت نام شما توسط این دانشگاه مشاهده نشود، مشخص نمی شود.

اما اگر لازم به شرکت در آزمون بود، باید بدانید هدف این آزمون این است که اطمینان یابند از دانش و مهارت کافی برای موفقیت در این دانشگاه برخوردار هستید. برای شرکت در این دوره تحصیلی باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. البته برخی از دروس ممکن است به زبان انگلیسی یا فرانسوی تدریس شوند. اما زبان آلمانی از شرایط اولیه ثبت نام دوره لیسانس است.

نکته:

 1. قبل از اقدام برای اپلای دانشگاه ETH باید در زبان آلمانی مهارت لازم را کسب کرده باشید.
 2. این دانشگاه دوره زبان آلمانی ارائه نمی دهد؛ پس باید برای آزمون های زبان آلمانی در ایران اقدام کنید.
 3. اگر برای ورود به دانشگاه ETH آزمون ورودی دارید باید تا ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ در آزمون زبان آلمانی شرکت کنید. و اگر آزمون ورودی ندارید تا ۱۱ سپتامبر فرصت دارید در یک آزمون زبان نمره قبولی را دریافت کنید.
 4. از مدرک زبان آلمانی که قبلا دریافت کرده اید دو سال یا ۵ سال نگذشته باشد.
 • مدارکی که نباید بیشتر از ۲ سال از دریافت آن گذشته باشد:

آزمون Goethe-​Zertifikat با حداقل نمره C1 یا TestDaF با حداقل نمره ۴ در تمام بخش ها؛ ÖSD Zertifikat با حداقل C1 در آزمون شفاهی و کتبی؛ DSH-​۳ (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه برای متقاضیان خارجی).

 • مدارکی که نباید بیش از ۵ سال از دریافت آن گذشته باشد:

مدرک آزمون Goethe-​Zertifikat با حداقل نمره C2 (تمام بخشهای آن باید پاس شده باشد)

شرایط اپلای دوره فوق لیسانس:

 • پر کردن فرم ثبت نام به صورت آنلاین
 • ارسال مدارک لازم تا مهلت اعلام شده
 • داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن
 • باید از دانشگاه های معتبر و شناخته شده کشور مبدأ باشد
 • حداقل ۳ سال به صورت تمام وقت برای لیسانس تحصیل کرده باشد.
 • داشتن نمرات خوب یا عالی در دوره قبل تحصیلی نقش مهمی دارد. پیش نیازهایی که باید در دوره فوق لیسانس بگذرانید بر اساس این نمرات مشخص می شود.
 • دانستن زبان انگلیسی یا آلمانی

شرایط اپلای دوره دکترا:

اپلای دانشگاه ETH و تحصیل در آن پژوهش محور است. البته دروس اجباری هم هستند که باید گذرانده شوند تا زمینه موضوع مورد نظر دانش و مهارت لازم را دریافت کنید. در پایان این دوره آزمونی گرفته می شود که بعد از قبولی در آن شما را دکتر خطاب می کنند.

بیشتر دانشجویان دکترای این دانشگاه به عنوان دستیار پژوهش هم مشغول به کار می شوند و با آنها قرارداد بسته می شود. این که در آنجا کار کنید، به معنای این نیست که دانشجوی دکترا هستید. باید مراحل شرکت در آن را جداگانه انجام دهید. برای این کار ابتدا باید فرم ثبت نام دکترا را پر کنید و مدارک لازم آن را ارسال کنید. استاد راهنمای شما که از هیات علمی همین دانشگاه است، باید فرم ثبت نام شما را امضاء کند؛ بدون این مورد درخواست شما رد می شود.

می توانید با هزینه شخصی یا در موسسه دیگری دانشجوی دکترای این دانشگاه شوید. اگر می خواهید پایان نامه خود را بیرون از این دانشگاه انجام دهید، باید علاوه بر مدارک لازم و طرح پایان نامه، فرم مخصوص این کار را هم پرکنید. این فرم نوعی توافقنامه است که با استاد راهنمای شما بسته می شود. اگر استاد راهنمای دیگری هم دارید موارد لازم در این فرم را هم باید وارد کنید.

استاد راهنمای پایان نامه را باید خودتان پیدا کنید و امضاء او را بگیرید. اداره آموزش این دانشگاه در این زمینه به شما کمک نمی کند. برای پیدا کردن استاد راهنما به وب سایت دانشکده خود رفته و اساتیدی که آماده پذیرش دانشجوی دکترا هستند، بیابید. حتی می توانید با اساتیدی که در زمینه پژوهشی شما کار کرده اند، مکاتبه کنید.


مدارک لازم برای اپلای دانشگاه ETH

کتابخانه دانشگاه ETH

 • مدارک دوره لیسانس:
 1. ابتدا فرم ثبت نام را پرینت گرفته، پر کرده و امضا کنید. سپس اسکن شده آن را در زمان ثبت نام به همراه مدارک دیگر آپلود کنید.
 2. رزومه یا CV که شامل تمام تاریخچه تحصیلی و شغلی شماست. از دوره دبیرستان شروع کنید تا زمانی که برای این دانشگاه ثبت نام می کنید. تمام مدارک تحصیلی خود را چه آنهایی که گرفته و در حال کسب آنها هستید، نام ببرید. این رزومه را به زبانی که رشته مورد نظر شما به آن زبان تدریس می شود، بنویسید.
 3. کپی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 4. توصیه نامه از دانشگاه یا مرکز آموزشی قبلی به همراه دروسی که گذارنده اید.
 5. یک گواهی موقت تحصیلی در صورتی که هنوز مشغول به تحصیل هستید  شامل نام رشته و مدرکی که دریافت خواهید کرد. دقت کنید به زبان اصلی باشد.
 6. ریز نمرات تایید شده
 7. مدرک زبان آلمانی ( نمرات عالی در این زبان اپلای دانشگاه ETH را آسان می کند)
 8. کپی پاسپورت، فقط صفحاتی که عکس، نام و تاریخ تولد را دارد یا تصویر پشت و روی کارت شناسایی.
 9. ویزا و اجازه اقامت سوئیس: برای دریافت ویزای سوئیس به کنسولگری این کشور در ایران مراجعه کنید و برای ویزای D اقدام کنید.
 • مدارک دوره فوق لیسانس
 1. کپی مدرک لیسانس
 2. ریز نمرات تایید شده
 3. مدرک زبان تافل iBT با نمره ۱۰۰ یا آیلتس با نمره ۷، سطح حداقل  C1
 4. ویزا و پاسپورت
 • مدارک دوره دکترا
 1. مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا معادل آن یا هر نوع مدرک MBA
 2. موضوع و طرح پایان نامه
 3. گواهی پذیرش استاد راهنما
 4. ویزا و پاسپورت

مطالب مرتبط: ویزای تحصیلی یک قدم تا آرزو آینده روشن


مهلت اقدام برای اپلای و ثبت نام دانشگاه ETH

مهلت پذیرش دانشگاه ETH برای سال ۲۰۲۰ این دانشگاه گذشته است و باید برای سال ۲۰۲۱ ثبت نام کنید. تاریخ اعلام شده از سوی این دانشگاه ۱۵ نوامبر تا ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰ است که باید به صورت آنلاین اقدام کرده و مدارک را ارسال کنید.

تا پایان مارس ۲۰۲۱ نتیجه اپلای اعلام می شود. برای ویزا می توانید در ماه می ۲۰۲۱ اقدام کنید. دقت کنید که بعد از تایید اپلای باید تا ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ برای ترم پاییز ثبت نام کنید. مدارک خود را زمانی ارسال کنید که بعد از مهلت اعلام شده به دانشگاه نرسد، در این صورت ثبت نام شما انجام نمی شود.

برای اپلای دانشگاه ETH دوره دکترا هر زمان که بخواهید می توانید اقدام کنید. از زمان شروع کار در آن، طبق قرارداد دانشگاه با شما، ترم تحصیلی شما در دکترا آغاز می شود.


هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه  ETH

هزینه تحصیل در ETH

هزینه های دانشگاه مبلغ
شهریه ۷۳۰ CHF
جمع دیگر هزینه های اجباری نیمسال شامل موارد زیر ۶۹ CHF
ASVZ بابت انجمن ورزشی ۳۰ CHF
فاند بورسیه ۷ CHF
VSETH انجمن دانشجویان ۳۲ CHF
جمع کل ۷۹۹

هزینه شخصی برای تحصیل ماهانه (CHF) سالانه(CHF)
لوازم تحریر و کتاب حداکثر ۸۵ حداکثر ۱۰۰۰
رفت و آمد حداکثر ۴۰ حداکثر ۵۰۰
جمع کل ۱۲۵ ۱۵۰۰
جمع کل برای دانشجویان معماری حداکثر ۴۰۰ حداکثر ۴۸۰۰

هزینه های شخصی زندگی ماهانه (CHF) سالانه (CHF)
اجاره خانه و هزینه گرمایش و … ۷۹۹ ۹۵۸۸
غذا ۵۰۰ ۶۰۰۰
حمل و نقل عمومی تراموا و اتوبوس ۴۸ تا ۶۵ ۵۷۰ تا ۷۸۲
بیمه سلامت ۱۱۰ ۱۳۲۰
لباس، تفریح و تعطیلات ۱۶۰ ۱۹۰۰
جمع کل حداکثر ۱۶۳۰ حداکثر ۱۹۶۱۰

تمام هزینه زندگی و تحصیل ماهانه (CHF) سالیانه (CHF)
تحصیل و زندگی حداکثر ۱۸۹۰ حداکثر ۲۲۷۰۰
تحصیل و زندگی با بورسیه حداکثر ۱۷۶۰ حداکثر ۲۱۱۰۰

نکته:

۱- دانشگاه ETH هزینه تحصیل دکترا را متقبل نمی شود، تنها راه کاهش هزینه تحصیل دکترا این است که به عنوان دستیار در این مرکز مشغول به کار شوید.

۲- این دانشگاه خوابگاه ندارد اما دفتر مسکن دانشگاه ETH به شما کمک می کند، جایی برای سکونت پیدا کنید. بهتر است به دنبال خانه و اتاق خارج از شهر زوریخ باشید تا هزینه ها کمتر شود.


بورسیه تحصیلی دانشگاه ETH سوئیس

دانشجویان با اپلای دانشگاه ETH در مقاطع مختلف می توانند از فاند، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی استفاده کنند. این بورسیه ها شامل هزینه تحصیل و زندگی خود دانشجو و خانواده اش می شود. البته این بورسیه ها تمام هزینه های تحصیل و زندگی را شامل نمی شود. برای دریافت بورسیه لازم است مدارک رسمی خود را مبنی بر عدم توانایی مالی برای تأمین هزینه ها را به این دانشگاه تحویل دهید. می توانید میزان بورسیه را از اینجا محاسبه کنید.

بورسیه تحصیلات تکمیلی

برای تحصیل در دانشگاه ETH سوئیس امکان برخورداری از بورسیه دولت سوئیس را هم دارید. البته این بورسیه مربوط به دانشجویان دکترا (با مدرک) می شود و نیاز به تایید دانشگاه دارد. برای دانشجویان ممتاز که تمایل دارند در دوره فوق لیسانس تحصیل کنند دو نوع بورسیه وجود دارد:

– Excellence Scholarship & Opportunity Programme (ESOP)

– ETH-D Scholarship

دانشجویان برتر در دوره فوق لیسانس می توانند از بورسیه این دانشگاه استفاده کنند که شامل تمام هزینه های تحصیل و زندگی می شود. برای دریافت این بورسیه لازم است موارد زیر را در زمان اپلای دانشگاه ETH دارا باشید:

 • نمرات عالی در دوره لیسانس که ۱۰ درصد آنها نمره A داشته باشد.
 • یک شماره تماس در رزومه یا CV خود بگذارید تا در دسترس دانشگاه باشید.
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال پایان نامه فوق لیسانس که خودتان نوشته باشید و عاری از هر گونه سرقت ادبی باشد. در صورتی که حاوی این مطالب باشد از بورس تحصیلی حذف می شوید.
 • دو توصیه نامه از اساتید قبلی که باید به صورت آنلاین ثبت شود.

اخذ پذیرش از دانشگاه زوریخ

این مدارک را باید تا ۱۵ دسامبر ارسال کنید. اگر برای بیش از یک رشته اپلای می کنید و تقاضای بورسیه دارید باید برای هر کدام تقاضانامه جدا پر کنید. اگر قبلا در دوره فوق لیسانس این دانشگاه شرکت کرده باشید، امکان شرکت در بورسیه تحصیلی دانشگاه ETH را ندارید.  این بورسیه شامل ۱۲۰۰۰ CHF برای هر نیمسال می شود. هم چنین بورسیه ۳۰۰۰ CHF برای هر  نیمسال یا کمک هزینه ۵۰۰ تا ۶۰۰ CHF به صورت ماهانه هم در نظر گرفته است. این مبالغ از زمان شروع تحصیل در دانشگاه ETH تا سه یا چهار نیمسال پرداخت می شود.

ارزیابی و انتخاب دانشجویان بورسیه توسط کمیته ثبت نام این دانشگاه انجام می شود  و تصمیم نهایی را رئیس این دانشگاه می گیرد. تعداد پذیرش به بودجه سالانه دانشگاه بستگی دارد. نتیجه آن اواسط مارس اعلام می شود.

مطالب مرتبط: اپلای دکترا آلمان و نکات دریافت بورسیه


سوالات متداول در مورد اپلای دانشگاه ETH

 • دوره دکترای این دانشگاه چقدر طول می کشد؟

تحصیل در دانشگاه ETH در دوره دکترا معمولا ۴ سال طول می کشد. البته در رشته های مختلف ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. مثلا دکترای اقتصاد ۲ سال و رشته های هنر و علوم انسانی در طی ۵ تا ۷ سال به پایان می رسد.

 • آیا تحصیل در دکترای این دانشگاه رایگان است؟

خیر. شهریه تحصیل دکترا در این مرکز آموزشی ۱۰۰۰ CHF تا ۲۰۰۰ CHF است. اما گاهی پوزیشن دستیاری و کار برای دوره دکترا اعلام می کند که در این صورت نیازی به پرداخت شهریه نیست.

 • آیا ورود به این دانشگاه دشوار است؟

بله می توان گفت اپلای دانشگاه ETH از نظر علمی دشوار است. باید علاوه بر دانش و مهارت خوب از معدل GPA بالاتر از ۳ هم برخوردار باشید.

 • چرا دانشگاه ETH جزو بهترین دانشگاه ها است؟

چون این دانشگاه از تحقیقات علمی بسیار استقبال می کند و بودجه زیادی به آن تعلق می گیرد. در اینجا به راحتی می توان برای پژوهش کمک هزینه دریافت کرد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی این مرکز علمی بیشتر از دیگر دانشگاه های برتر جهان، بودجه دریافت می کنند.


آخرین توصیه

حتما با توجه به امتیازاتی که از دانشگاه ETH و دانشکده های آن گفتیم، تمایل دارید در این مرکز آموزشی ادامه تحصیل بدهید. برای این کار ابتدا برنامه ریزی لازم را داشته باشید تا در دوره تحصیلی فعلی که هستید نمرات خوبی کسب کنید و طبق شرایط لازم برای اپلای دانشگاه ETH روی مهارت زبانی خود کار کنید. ضمنا اگر متقاضی دوره تحصیلات تکمیلی هستید، با توجه به مدارک لازم برای اپلای، حتما در زمینه رشته تحصیلی خود فعالیت علمی و پژوهشی داشته باشید. سعی کنید زمینه های پژوهشی اساتید این دانشگاه را زیر نظر داشته باشید و از آنها الهام بگیرید تا کارتان برای اپلای راحتتر باشد.

برای هزینه های تحصیل و زندگی که گفته شد، لازم است برنامه مالی داشته باشید یا برای بورسیه این دانشگاه اقدام کنید. اگر دانشجوی ممتاز باشید، پذیرش شما برای بورسیه آسان خواهد بود. پس تمام نکات مربوط به شرایط ثبت نام و بورسیه دانشگاه ETH را رعایت کنید. از قسمت سوالات متداول در باره این مرکز به نظر می رسد، ارزش دارد برای تحصیل در این محیط علمی تلاش کنید. پس از راهنمایی کارشناسان اپلای باما غافل نشوید و سوالات خود را مطرح کنید.