اپلای دانشگاه کلگری با مواردی که در این مقاله ذکر کرده ام، کار آسانی خواهد بود. خصوصا اگر دانش آموز و دانشجوی خوبی در دوره قبلی تحصیلی بوده اید. لازم است ابتدا به امتیازهایی که این مرکز آموزشی دارد، توجه کنید تا بدانید در چه موقعیتی قرار خواهید گرفت. بسیاری از کسانی که خواستار تحصیل در کانادا هستند، به دنبال شرایط اپلای دانشگاه های برجسته این کشور هستند. یکی از این مواردی که باید بدانید شرایط اپلای دانشگاه کلگری است.

در این مقاله از اپلای باما این شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام و مهلت ارسال را برای سال ۲۰۲۱ برای این متقاضیان اعلام کرده ام. پس با دقت به این لیست توجه کنید. برای این که تصمیم درستی در مورد اپلای دانشگاه کلگری بگیرید، حتما سوالات رایج در این مورد و آخرین توصیه ها را بخوانید.

معرفی دانشگاه کلگری و امتیازهای آن

دانشگاه دولتی کلگری در شهر کلگری آلبرتا قراردارد و در ۱۹۶۶ آغاز به کار کرده است. دانشجویان بسیاری در دوره های تحصیلی لیسانس تا پست دکترا در این فضا مشغول به تحصیل هستند. این مرکز دارای ۸۵ موسسه تحقیقاتی، ۱۴ دانشکده و ۱۵ دپارتمان یا گروه آموزشی در ۵ پردیس خود است. ۱۸ ساختمان مربوط به آموزش، رستوران های مختلف، خوابگاه های مجردین و متأهلین، امکانات تفریحی و موسسات دانشجویی در فضای پردیس آن وجود دارند. ساختمان های دیگر شامل:

 • ۲ سالن تئاتر، موزه، گالری هنری، ۵ کتابخانه، پارک زیست شناسی، رصدخانه
 • استادیوم ورزشی، استخر مخصوص در سایز استخر المپیک، زمین اسکیت سرعتی
 • مرکز سلامت، مرکز مراقبت روزانه
 • خوابگاه های دانشگاه کلگری اتاق مطالعه، اینترنت رایگان، خشکشویی و امکانات بسیار دیگری دارد.

فضای دانشگاه کلگری

۲۵۰ رشته تحصیلی در این فضای آموزشی در سطح لیسانس و تحصیلات تکمیلی به دانشجویان تدریس می شود. انواع مدارک دانشگاهی همچون دکترا و لیسانس و فوق لیسانس را می توانید از دانشگاه دریافت کنید.

۱۱۰ رشته این دانشگاه برای تحصیل در دوره لیسانس هستند و در پایان مدرک آن را ارائه می دهند. هنر، علوم تربیتی، مهندسی، بهداشت، حقوق، مدیریت، علوم پایه، پزشکی،علوم اجتماعی زمینه های علمی آموزشی و دانشکده های دانشگاه کلگری است. ۶۵ رشته تحصیلی در دوره تحصیلات تکمیلی این مرکز آموزش داده می شود و مدارک آنها در پایان ارائه می شود.

دانشکده ها برای اپلای دانشگاه کلگری

۲۰ درصد ۳۳۰۰۰ دانشجو از کشورهای خارجی هستند. متقاضیان آن می توانند فقط برای یکی از ترم های زمستان و پاییز ثبت نام کنند. دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس باید از طریق پرتال این دانشگاه مراحل ثبت نام خود را انجام دهند. دروس این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود؛ بنابراین باید به زبان انگلیسی تسلط خوبی داشته باشید.

مطالب مرتبط: اپلای پزشکی چه شرایطی داره؟

شرایط اپلای دانشگاه کلگری و مدارک لازم

یک سال قبل از شروع تحصیل در این دانشگاه باید برای اپلای اقدام کنید. چون اجازه تحصیل در کانادا بسته به کشور شما شش ماه طول می کشد. برای اخذ پذیرش دانشگاه کلگری در دوره لیسانس و فوق لیسانس، باید به صورت آنلاین و در پرتال این دانشگاه اقدام کنید. موقع انجام مراحل اپلای امکان این را دارید که دو رشته را انتخاب کرده تا در یکی از آنها قبول شوید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای دانشگاه کلگری

متقاضیان اخذ پذیرش تمام دوره های تحصیلی این مرکز آموزشی باید مدارک ذیل را داشته باشند:

 1. نمره قبولی در آزمون آیلتس یا تافل
 2. کپی پاسپورت معتبر
 3. کپی برابر اصل مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی
 4. پرتوفیلو یا تألیفات و مقالات علمی مرتبط با رشته تحصیلی
 5. مدارک مالی مبنی بر توانایی مالی تحصیل و زندگی
 6. گواهی سلامت
 7. ایمیل معتبر برای اعلام به دانشگاه
 8. ویزای تحصیلی کانادا: داشجویان بین المللی که اپلای آنها تایید شده است و باید بیشتر از ۶ ماه در کانادا بمانند باید اجازه تحصیل در کانادا را دریافت کنند و ویزای اقامت موقت بگیرند. برای دریافت این گواهی ها به مدارک و زیر نیاز دارید و اقداماتی در مورد شما انجام می شود:
 • نامه پذیرش
 • نامه یا گواهی پشتیبانی مالی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • دو عکس پاسپورتی
 • معاینه پزشکی
 • تشخیص هویت
 • پرداخت هزینه دریافت ویزا به دلار کانادا

نکته:

متقاضیان تحصیل و اپلای دانشگاه کلگری باید کپی برابر اصل تمام مدارک مورد نیاز را به آدرس ذیل ارسال کنند:

Admissions and Recruitment, MB 117, 2500 University Drive NW, Calgary, Alberta T2N 1N4, Canada

کتابخانه دانشگاه کلگری

حداقل نمرات مورد قبول در آزمون های زبان انگلیسی

آزمون رشته علوم تربیتی رشته پرستاری دیگر رشته ها
تافل IBT ۱۰۰ و حداقل ۲۷ در هر بخش ۹۲ با حداقل نمره ۲۳ در هر بخش ۸۶
تافل PBT قابل قبول نیست قابل قبول نیست ۵۶۰
آیلتس ۸.۰ و هر بخش کمتر از ۷.۰ نباشد ۷.۰ در کل و در هر بخش ۶.۵
PTE ۷۰ ۶۴ ۶۰

نکته: برخی از رشته های به خصوص ممکن است نمره بیشتری را مد نظر داشته باشند. بنابر این بهتر است رشته و دانشکده مورد نظر را حتما چک کنید و یا با کارشناسان اپلای باما در تماس باشید.

مدارک لازم برای دوره لیسانس

 1. پر کردن فرم ثبت نام آنلاین
 2. ترجمه انگلیسی تمام مدارک تحصیلی
 3. داشتن نمره حداقل نمره زبان در آیلتس، تافل یا PTE
 4. رزومه یا اظهارنامه شخصی
 5. بهتر است نمره آزمون SAT را داشته باشید.
 6. پرداخت هزینه ثبت نام: ۱۴۵ دلار

مدارک لازم برای اپلای دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه کلگری

 1. مدرک لیسانس که در طی حداقل ۴ سال دریافت شده باشد.
 2. حداقل نمره ۳.۰ در GPA (معدل لیسانس) از ۴.۰ یا معادل آن
 3. پرداخت هزینه ثبت نام
 4. ترجمه انگلیسی تمام مدارک تحصیلی
 5. رزومه علمی و شخصی
 6. ۲ تا ۳ توصیه نامه از اساتید قبلی
 7. یک پروپوزال تحقیقاتی برای پایان نامه
 8. یک نامه با دست خط خودتان به انگلیسی
 9. نمره قبولی در یکی از آزمون های آیلتس تافل یا PTE
 10. ریز نمرات دوره لیسانس

مطالب مرتبط: بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ با اپلای باما

کلاس درس دانشگاه کلگری

مهلت ارسال مدارک برای اپلای دانشگاه کلگری و دریافت تاییدیه پذیرش

متقاضیان این مرکز آموزشی باید در مهلت داده شده تمام مدارک خواسته شده را ارسال کنند تا پرونده آنها بررسی شود. مهلت ارسال مدارک برای همه دوره های تحصیلی یکی است. برای تحصیل در ترم زمستان سال ۲۰۲۱ باید تا اول جولای ۲۰۲۰ ثبت نام اپلای را انجام داده و مدارک را تا ۳۰ جولای ارسال کنید.

۱۰ تا ۱۲ روز طول می کشد تا نتیجه پذیرش شما اعلام شود. نتیجه اپلای به ایمیل شما ارسال می شود. اخذ پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی این مرکز آموزشی نسبتا رقابتی است و فقط بر اساس معدل لیسانس یا GPA تصمیم گیری نمی شود. زمینه های علمی و پژوهشی دانشجو و تجربه و مشخصات فردی نیز در این موضوع نقش تعیین کننده دارند.

هزینه های تحصیل و زندگی در دانشگاه کلگری

شهریه تحصیل برای دوره لیسانس و فوق لیسانس یکی است. دانشجویان بین المللی بین ۱۹.۰۰۰ تا ۲۲.۰۰۰ دلار کانادا بابت شهریه و هزینه تحصیل می پردازند. ممکن است هر رشته تحصیلی همچون پزشکی در مجموع هزینه متفاوتی داشته باشد. با مراجعه به سایت دانشکده می توانید از رقم دقیق آن مطمئن شوید. برای بیمه سلامت ۱۰۳.۰۰ دلار و برای بیمه دندان ۹۰.۰۰ هزینه می کنید که سرمایه گذاری خوبی در مدت اقامت و تحصیل در کانادا و بعد از اپلای دانشگاه کلگری به شمار می رود.

هزینه سکونت در اتاق های خوابگاه بابت ۸ ماه سکونت دانشجویان سال اولی در سپتامبر و آوریل ۲۰۲۰ از این قرار است:

اتاق دو نفره ۲۸۷۰ دلار آمریکا
اتاق سینگل ۴۷۶۰ دلار آمریکا

کمک هزینه ای که به دانشجویان داده می شود، در طرح های مختلف از ۲۰ هزار دلار آمریکا تا ۳۸ هزار دلار آمریکا است. برای تأمین هزینه های خود می توانید در این مرکز آموزشی یا خارج از آن مشغول به کارشوید. شما ۲۰ ساعت در هفته باید در دانشگاه مشغول به تحصیل باشید؛ باقی این زمان را می توانید به کار اختصاص دهید.

خوابگاه دانشگاه کلگری

پاسخ سوالات رایج در مورد اپلای دانشگاه کلگری کانادا

 • چه میزان احتمال دارد که بتوانم از این دانشگاه پذیرش بگیرم؟

۱۰ تا ۲۰ درصد از دانشجویان بین المللی موفق به اخذ پذیرش این دانشگاه می شوند. انتخاب این افراد بستگی به درجه علمی شما و موارد دیگر دارد. انتخاب شما در هر دوره تحصیلی این دانشگاه بسیار رقابتی است، بنابراین از قبل برای کسب درجات علمی خوب و ساخت رزومه مناسب برنامه ریزی و تلاش کنید.

 • اخذ پذیرش این دانشگاه دشوار است؟

این مسأله به رشته مورد نظر شما و ویژگی های علمی و شخصی شما بستگی دارد. این دانشگاه بر اساس نمرات دوره قبلی و رزومه علمی شما تصمیم می گیرد. اپلای برخی رشته ها مثل پزشکی، بیومدیکال و مهندسی نیازمند نمرات بالاست و کار آسانی نیست. اگر دارای سطح علمی متوسط یا B هستید، احتمال پذیرش شما وجود دارد.

 • آیا دانشگاه کلگری، دانشگاه خوبی است؟

به نظر دانشجویان این دانشگاه، محیط آموزشی کلگری بسیار خوب است. امکانات متنوع و پیشرفته ای دارد. غذاهای با کیفیت، وسایل تفریح، امکان مطالعه دروس بدون نگرانی، محیط دوستانه، وسایل حمل و نقل رایگان، طبیعت زیبای پردیس نکات مثبتی است که به آن ها اشاره کرده اند. هزینه سکونت در این دانشگاه و شهر کلگری ارزان است و رستوران های خوبی در سطح شهر آن وجود دارد.

اساتید دانشگاه کلگری به راحتی در دسترسند و دانشجویان را به خوبی حمایت و پشتیبانی می کنند. این شهر زمستان بسیار سردی دارد. با اینکه برخی مردم معتقدند این شهر کسل کننده است، ولی دانشجویان اهمیت نمی دهند و به آنها خوش می گذرد. دانشجویان این مرکز، تحصیل آن را به متقاضیان آن توصیه می کنند.

مطالب مرتبط: تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

توصیه آخر اپلای باما

کارشناسان اپلای باما حتما این دانشگاه را با توجه به شرایطی که در این مقاله ذکر شده توصیه می کنند. بنابراین بعد از خواندن امتیازهای دانشگاه کلگری، در تهیه مدارک لازم برای ثبت نام سال تحصیلی ۲۰۲۱ که در اوایل مقاله لیست کردیم، از الان اقدام کنید. به مهلت ارسال مدارک دقت داشته باشید و حتما به لینک دانشکده انتخابی خود مراجعه کنید. هزینه های تحصیل و زندگی به صورت کلی و برای مدت یک سال اعلام شده؛ تلاش کنید برای اطمینان، کمی بیشتر از این مبلغ در حساب بانکی خود داشته باشید.

ما می توانیم در تمام مراحل اپلای دانشگاه کلگری به شما کمک کنیم و سوالات دیگر شما را پاسخ دهیم. برای سرعت بیشتر در فرآیند اخذ پذیرش، بهتر است این کار را به کارشناسان ما بسپارید. راه های ارتباطی با اپلای باما در اینجا در اختیار شما قرار می گیرد.