تحصیل در دانشگاه بن آلمان برای کسانی که انگیزه زیادی برای ادامه تحصیل در خارج دارند اما از پس هزینه آن بر نمی آیند، بهترین گزینه است. های تحصیلی این دانشگاه خاص و متمایز از دانشگاه های دیگر است. مثلا علاقمندان به رشته الهیات می توانند برای تحصیلات تکمیلی در این زمینه روی این دانشگاه حساب کنند. امکان ادامه تحصیل در این مرکز آموزشی پیشرفته و با قدمت فرصت مناسبی است که نباید از دست داد.

در این جا امتیازهای دانشگاه بن و شرایط تحصیل در آن را به طور کامل برایتان خواهم گفت. می توانید از هم اکنون مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه بن را طبق لیست زیر آماده کرده و در مهلت اعلام شده ارسال کنید. با این که آموزش در این مرکز نسبت به دانشگاه های خارجی دیگر رایگان است اما مبلغ خیلی کمی بایت هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه بن را در نظر داشته باشید. این مبالغ را به صورت حدودی در همین مقاله اپلای باما خواهید دید. در پایان نیز آخرین توصیه اپلای باما را می خوانید که برای موفقیت شما در اخذ پذیرش دانشگاه بن اهمیت زیادی دارد.

امتیاز های دانشگاه بن آلمان

دانشگاه پژوهشی بن آلمان ۲۰۰ سال پیش در سال ۱۸۱۸ تاسیس شده و یکی از مراکز علمی مهم آلمان در تحصیلات عالی است. این مرکز جایی برای  ۳۸ هزار دانشجوی موفق است که از امکانات عالی آموزشی بهره مند می شوند. هر دانشکده دارای کتابخانه، موزه، امکانات ورزشی، کافی شاپ و رستوران و امکانات آموزشی لازم و ضروری برای یادگیری است.

دانشگاه بن یکی از ۱۱ دانشگاه برتر آلمان و در سطح جهانی یکصدمین مرکز آموزشی در بین بهترین هاست. محیط این دانشگاه برای تحصیل دانشجویان از هر فرهنگ، نژاد و دین آزاد است. ۱۴ درصد یا ۵۰۰۰ نفر از دانشجویان بن خارجی از ۱۴۳ کشور مختلف هستند؛ یعنی از هر ۷ دانشجو یکی از آنها از کشور دیگری آمده است.

امکانات تحصیل در دانشگاه بن به بهترین نحو در محیطی پیشرفته و راحت برای زندگی دانشجویان خارجی فراهم شده است. ۵۴۰ استاد و هیأت علمی به این دانشجویان آموزش می دهند. کمک هزینه تحصیلی و بورسیه نیز به متقاضیان اپلای این دانشگاه کمک می کند. تا این فرصت را از دست ندهند.

مطالب مرتبط: بورسیه تحصیلی آلمان چه شرایطی داره؟

کلاس درس دانشگاه بن

شرایط تحصیل در دانشگاه بن آلمان

تحصیل در دانشگاه بن در تمام مقاطع از لیسانس تا دکترا و حتی دوره دو مدرکی لیسانس – فوق لیسانس امکانپذیر است. علاوه بر این ها امکان این وجود دارد که در دوره های کوتاه مدت آموزشی که به صورت یک هفته ای تا یک ساله برگزار می شود، شرکت کنید. برای اطلاع از این دوره ها و ثبت نام در آن ها با کارشناسان اپلای باما در تماس باشید.

برای تحصیل در دانشگاه بن یکی از ۲۰۰ رشته تحصیلی دانشگاه بن را انتخاب و ثبت نام کنید. دروس این مرکز آموزشی به زبان انگلیسی و یا دو زبانه آموزش داده می شود. اگر در زبان آلمانی مهارت کافی را ندارید، در دوره های زبان آلمانی این دانشگاه شرکت کنید.

دانشکده های دانشگاه بن آلمان

دانشکده های دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه بن از دیگر دانشکده ها مجزا است. لیست ذیل معرفی این دانشکده ها به همراه لینک آنهاست:

قبل از تهیه مدارک بدانید:

مدارکی که به این دانشگاه ارسال میکنید باید به زبان آلمانی یا انگلیسی و یا فرانسه باشد. تمام این مدارک باید توسط کنسولگری آلمان در ایران مورد تایید قرار گیرد. اگر می خواهید بدانید مدرک تحصیلی شما مورد قبول این دانشگاه است اینجا را ببینید. اگر مدرک دیپلم تان مورد تایید نبود برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

برای اینکه در این دانشگاه به راحتی مشغول به تحصیل شوید باید مهارت کافی در زبان آلمانی داشته باشید. به این منظور باید در آزمون  TestDaF شرکت کنید تا میزان مهارت شما سنجیده شود. در این آزمون باید حداقل نمره ۴ را در تمام بخش ها بگیرید. اگر این مهارت شما به اندازه کافی خوب نبود، دوره مقدماتی در این دانشگاه برگزار می شود تا زبان آلمانی خود را تقویت کنید. برای یادگیری و آزمون زبان آلمانی در ایران باید به موسسه گوته مراجعه کنید و در آنجا سنجیده شوید. در ذیل به لیست رشته های این دانشگاه و زبانی که با آن تدریس می شوند، دقت کنید:

شرایط تحصیل در دوره دکترا دانشگاه بن آلمان

تحصیل در دانشگاه بن برای دریافت درجه دکترا به دو صورت انجام می شود: یکی اینکه آموزش به صورت فردی را با حمایت استاد راهنمایی که در حوزه علاقه شما تخصص دارد می گذرانید. یا اینکه ۳۰ درس دانشگاهی مشخص را گذرانده و مدرک دکترا دریافت می کنید. مدارک لازم برای ثبت نام این دوره در هر دانشکده ممکن است تفاوت داشته باشد، بنابر این حتما بعد از دریافت نامه پذیرش به سایت دانشکده خود مراجعه کرده و از همه موارد اطمینان یابید. در ترم اول دکترا یک دوره مهارت را بگذرانید: مهارت رهبری، مهارت ارائه مطلب و مهارت های مدیریت.

مطالب مرتبط: تحصیل در آلمان با اپلای با ما

کتابخانه دانشگاه بن

مدارک لازم برای ثبت نام تحصیل در دانشگاه بن

برای ثبت نام تمام دوره های تحصیلی دانشگاه بن باید این مدارک را داشته باشید و بفرستید.

 • کپی پاسپورت
 • کپی مدرک نمره قبولی در آزمون زبان آلمانی
 • ویزای تحصیلی آلمان

دوره لیسانس

 • مدرک دیپلم مورد تایید کنسولگری
 • کپی گواهی قبولی در آزمون ورودی دانشکده منتخب با نمرات و متن دانشگاهی (مورد تایید کنسولگری آلمان) (اگر دارید)
 • یک نسخه از تحقیقات علمی ( مورد تایید کنسولگری آلمان)

دوره فوق لیسانس

 • کپی مدرک لیسانس (مورد تایید کنسولگری آلمان)
 • توصیه نامه یا معرفی نامه از اساتید دوره قبلی
 • رزومه
 • مدرک زبان انگلیسی در آزمون تافل یا آیلتس در سطح B2. نمره تافل باید بالاتر از ۸۷ و نمره آیلتس باید بالاتر از ۶.۰ باشد. این نمرات باید مستقیما از مرکز آزمون به کد اعلامی هر دانشکده ارسال شود.
 • ببیلویگرافی شامل ۱۰ تا ۱۵ منبع علمی که در پایان نامه و تحقیقات خود به کار برده اید.
 • نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی آیلتس یا تافل

دوره دکترا

 • کپی مدرک فوق لیسانس (مورد تایید کنسولگری آلمان)
 • انتخاب موضوع پایان نامه و نوشتن چکیده
 • انتخاب استاد راهنما و کسب تاییدیه
 • دو توصیه نامه یا معرفی نامه از اساتید دوره قبلی
 • نامه ای در مورد اهداف شما از ادامه تحصیل
 • رزومه
 • مدرک و نمره قبولی زبان انگیسی در آزمون تافل یا آیلتس. نمره مورد قبول در هر دانشکده تفاوت دارد.

نکته:

برای اطلاع از تمام مدارک لازم برای هر رشته تحصیلی دوره دکترا به اینجا مراجعه کرده و دانشکده خود را انتخاب کنید. در صورتی که مشکلی در این زمینه داشتید، با کارشناسان اپلای باما تماس بگیرید تا شما را راحت تر راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط: مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مهلت ثبت نام برای تحصیل در دانشگاه بن آلمان

دوره لیسانس:

 • ۱۵ جولای برای ترم زمستان
 • ۱۵ ژانویه برای ترم تابستان

دوره فوق لیسانس

مهلت ثبت نام برای تحصیل در دانشگاه بن با توجه رشته انتخابی در دوره فوق لیسانس متفاوت است. بهتر است به دانشکده مورد نظر مراجعه کنید. تاریخ شروع ترم های تحصیلی فوق لیسانس از این قرار است:

 • ترم زمستان: اول اکتبر تا ۳۱ مارس
 • ترم تابستان: اول اوریل تا ۳۰ سپتامبر

لیست رشته های دوره فوق لیسانس و لینک دانشکده های آنها را در اینجا ببینید.

دوره دکترا

مهلت ارسال مدارک برای ثبت نام تحصیل در دانشگاه بن (دکترا) در هر دانشکده و رشته متفاوت است. بهتر است به لینک دانشکده مورد نظر که در بالا اشاره شده، مراجعه کنید و یا با اپلای باما تماس بگیرید.

نکات مهم:

امکان پذیرش شما در دانشگاه بن ۷۰ درصد است. برای ثبت نام و تحصیل در دانشگاه بن ابتدا باید در اینجا به صورت آنلاین تمام مراحل را انجام دهید.

بعد از انجام این کار یک ایمیل از طرف دانشگاه بن به شما ارسال می شود که حاوی یک فایل PDF. است. تمام اعلان های بعدی اپلای شما و نتیجه ان به ایمیلی که در زمان ثبت نام آنلاین اعلام کرده اید ارسال می شود. این فایل را پرینت گرفته و امضاء کنید. این برگه را به همراه دیگر مدارک لازم به آدرس این دانشگاه که در ذیل آورده ام بفرستید:

Universität Bonn
Abt. 1.3 – Studierendensekretariat
۵۳۰۱۲ Bonn

این مدارک باید در مهلت تعیین شده یعنی تا قبل از ۱۵ جولای برای ترم زمستان و ۱۵ ژانویه برای ترم تابستان به دست این دانشگاه رسیده باشد. مدارکی که بعد از این تاریخ برسند پذیرفته نمی شود.

نتیجه اپلای شما برای تحصیل در دانشگاه بن در ترم زمستان نیمه آگوست و برای ترم تابستان نیمه فوریه به ایمیل شما ارسال می شود. اگر آن را پذیرفتید باید پذیرش اعلامیه دانشگاه را به این ایمیل [email protected] بفرستید.

خوابگاه دانشگاه بن

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه بن آلمان

تحصیل در دانشگاه بن آلمان تقریبا رایگان است. تنها هزینه ای که باید بپردازید بایت هزینه زندگی معادل حدود ۹۶۰۰ یورو و شهریه ۲۵۰ یورویی برای هر ترم است. مبالغ دیگر شامل لوازم زندگی و تحصیل است که عددی حدود ۵۸۰ یورو است.

دقت کنید اگر پذیرش شما انجام شد، هر چه سریعتر و قبل از شروع ترم برای محل سکونت و خوابگاه در شهر بن اقدام کنید. این دانشگاه خوابگاه ندارد پس بهتر است تا پیدا کردن یک جای ثابت در هتل یا پانسیون ساکن شوید. بعد از آن در یکی از ۳۵ خوابگاه  Studierendenwerk‘ اتاق بگیرید. هزینه این خوابگاه ها کم است و برخی از آنها وسایل لازم برای یک زندگی خوب را دارا هستند. علاوه بر این، خوابگاه های خصوصی هم هستند که راهنمایی لازم در مورد آنها را از اپلای باما بخواهید.

پرسش های رایج در مورد تحصیل در دانشگاه بن

 • چه ویزایی برای ورود به آلمان و اقامت در آن باید بگیرم؟

اگر بیش از ۹۰ روز در آلمان خواهید بود باید ویزای تحصیلی آلمان بگیرید. برای این کار باید به کنسولگری آلمان در ایران مراجعه کنید. بعد از دریافت ویزا باید از اداره مهاجرت شهر بن اجازه اقامت و سکونت هم بگیرید.

 • چه مدارکی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز است؟

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید پاسپورت معتبر، بیمه سلامت و گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه زندگی و تحصیل داشته باشید. مبلغی که باید برای یک سال زندگی در آلمان در حساب خود داشته باشید ۸۰۴۰ یورو یا به صورت ماهیانه ۶۷۰ یورو باشد. این گواهی باید توسط یک فرد یا یک بانک ضمانت شود.

 • برای فوق لیسانس علوم کامپیوتر لازم است در درس ریاضیات قوی باشم؟

در برخی دروس مثل سیستم های نرم افزار نیاز است که از مهارت بالایی در ریاضیات برخوردار باشید. تقریبا تمام دروس این مقطع تحصیلی به دانش ریاضیات نیازمند است.

 • بعد از ثبت نام و رسیدن به شهر بن باید چه اقدامی کنید؟

بعد از اخذ پذیرش و رسیدن به شهر بن، باید خوابگاه و محل سکونت پیدا کرده و در دفتر ثبت نام ساکنین محل زندگی تان مشخصات خود را ثبت کنید. برای این کار به پاسپورت و کپی قرارداد اجاره احتیاج است. سپس یک حساب بانکی باز کنید و برای بیمه سلامت اقدامات لازم را انجام دهید.

آخرین توصیه اپلای باما

دیدید که امتیازهای دانشگاه بن بسیار است و احتمال اخذ پذیرش این دانشگاه بسیار بالاست؛ بسیاری از رشته های دانشگاهی را آموزش می دهد و آماده کردن مدارک لازم برای ثبت نام آن کار آسانی است. اپلای باما به شما توصیه می کند هر چه سریعتر در مهلت ثبت نام که به شما اعلام شد مدارک علمی خود را بفرستید. دقت کنید که خارج از این زمان درخواست شما بررسی نمی شود.

از آنجا که شرایط تحصیل در دانشگاه بن در هر دانشکده متفاوت است، حتما با اپلای باما تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق تری داشته باشید و درصد پذیرش شما بالاتر رود. در صورت تمایل صفر تا صد انجام این کار را به تیم اپلای باما بسپارید. می توانید برای پیدا کردن خوابگاه هم به اپلای باما اعتماد کنید.