اپلای دانشگاه بولونیا مخصوص علاقمندان به موسسات آموزشی اصیل و درجه یک اروپا است. به دست آوردن فرصت تحصیل در این دانشگاه کار راحتی نیست. دانشجویان این دانشگاه به اصطلاح دست چین شده اند. با توجه به اینکه ظرفیت کم اپلای دانشگاه بولونیا برای دانشجویان خارجی به سرعت پر می شود، تحصیل در آن رقابتی به شمار می رود. در این مقاله از اپلای با ما شما را کاملا با شرایط اپلای دانشگاه بولونیا، مدارک لازم و هزینه های تحصیل و زندگی راهنمایی می کنم. یکی از شروط پذیرش شما در سال ۲۰۲۰ دقت در خواندن این مطلب و اقدام به موقع است.

معرفی دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا ایتالیا یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی در شهر بولونیا ایتالیا است. این دانشگاه در قرن ۱۱ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده و قدیمی ترین دانشگاه جهان به شمار می رود. علاوه بر این یکی از دانشگاه های برتر ایتالیا و اروپا و معتبرترین دانشگاه ایتالیا در رتبه بندی های جهانی است. رتبه علمی دانشگاه بولونیا بر اساس رتبه بندی های جهانی در سال ۲۰۲۰ بین ۷۴ تا ۱۷۷ در سطح جهان قرار  دارد.

با اپلای دانشگاه بولونیا ۳۳ گروه آموزشی و ۱۱ دانشکده را می بینید که نزدیک به ۸۷ هزار دانشجو در آنها مشغول به تحصیل هستند. ۶ درصد دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارجی هستند. دو موسسه تحقیقاتی Il Mulino و Collegio Superiore توسط دانشجویان و محققین این دانشگاه تاسیس شده اند و وابسته به آن هستند. افراد مشهور بسیاری در سطح جهان همچون پترارک از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند.

دانشگاه بولنیا دارای چند پردیس و کمپ است که رشته های مختلف در هر کدام از این پردیس ها آموزش داده می شوند. این پردیس ها با نام های بولونیا، سسنا، فورلی، راونا، ریمینی شناخته می شوند.

کتابخانه دانشگاه بولونیا ایتالیا

شرایط اپلای دانشگاه بولونیا

اپلای دانشگاه بولونیا در تمام مقاطع تحصیلی از لیسانس تا دکترا امکانپذیر است. ۱۱ رشته برای دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است. در ۴۸ رشته دانشگاه بولونیا می توان در مقطع دکترا نیز شرکت کرد. از جمله این رشته ها مهندسی ریاضیات، روانشناسی، مدیریت و حقوق هستند.

برای اپلای دانشگاه بولونیا در این رشته ها و حوزه ها می توانید اقدام کنید:

 • کشاورزی و علوم غذایی
 • اقتصاد و مدیریت
 • مهندسی و معماری
 • علوم انسانی
 • زبان و ادبیات، ترجمه و تفسیر
 • حقوق
 • پزشکی
 • داروسازی و بیوتکنولوژی
 • علوم سیاسی
 • روانشناسی
 • علوم پایه
 • جامعه شناسی
 • علوم ورزشی
 • آمار
 • علوم تربیتی

دروس این حوزه های علمی به زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می شوند. بنابر این بهتر است علاوه بر انگلیسی در حد متوسط به زبان ایتالیایی مسلط باشید. در پایان دوره رشته های حقوق و پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، بیوتکنولوژی و آموزش مدرک لیسانس و فوق لیسانس به شما اعطا می شود.

مطالب مرتبط: بورسیه تحصیلی ایتالیا مناسب برای همه ایرانی‌ها

مدارک لازم برای ثبت نام اپلای دانشگاه بولونیا

۱- کپی برابر اصل و ترجمه شده مدرک تحصیلی قبلی به ایتالیایی.

۲- کپی پشت و داخل پاسپورت معتبر + یک عکس که توسط کنسولگری ایتالیا تایید شده

۳- اجازه سکونت برای تحصیل مورد تایید کنسولگری ایتالیا

۴- رزومه علمی و شغلی در فرم خاص این دانشگاه که از اینجا قابل دانلود است.

۵- معرفی نامه یا توصیه نامه از دوره قبلی تحصیلی که شامل لیست دروس گذرانده و نمرات شماست. به علاوه مدرکی که با گذراندن این دروس دریافت کرده اید.

۶- اظهار نامه شخصی در فرمی که از اینجا قابل دانلود است.

۷- یکی از این دو مدرک زبان: الف- آزمون Idoneita از همین دانشگاه و دیگر دانشگاه های ایتالیا. ب- مدرک زبان آیلتس با نمره ۵.۵ ، تافل PBT با نمره ۵۰۷ تا ۵۵۷، تافل CBT با نمره ۱۸۰ تا ۲۱۷، تافل IBT با نمره ۸۰ تا ۹۹

۸- دو توصیه نامه یا معرفی نامه از اساتید دوره قبلی تحصیلی

۹- ثبت نام در پانل دانشگاه که در این لینک قابل دسترسی است: https://studenti.unibo.it/

۱۰- ویزا و چند مدرک ترجمه شده دیگر (به زبان ایتالیایی) که کنسولگری ایتالیا در زمان اقدام برای ویزای تحصیلی به شما می دهد. برای ثبت نام ویزای تحصیلی اینجا کلیک کنید.

۱۱- اگر می خواهید از بورسیه Er.G0. استفاده کنید باید یک اظهارنامه از وضعیت مالی خود و خانواده تان به کنسولگری ایتالیا بدهید تا بررسی و معتبر شود.

۱۲- پرداخت بخش اول شهریه

دانشجویان دانشگاه بولونیا ایتالیانکته:

۱- ترجمه مدرک تحصیلی باید طبق مقرراتی که در اینجا بیان شده باشد. کنسولگری ایتالیا مدارک شما را برابر اصل و مهر اعتبار می زند. برای اپلای دکترای دانشگاه بولونیا مدرک فوق لیسانس که در طی حداقل سه سال دریافت شده باشد، یا مدرک فوق لیسانس معادل دیگر از موسسه آموزشی معتبر مورد نیاز است.اعتبار مدرک تحصیلی قبلی توسط بخش مربوطه بررسی می شود. اگر مورد تایید قرار نگیرد ممکن است به مصاحبه شفاهی نیاز باشد. این مصاحبه می تواند حضوری و یا از طریق تماس تلفنی باشد.

۲- در زمان ثبت نام در پانل دانشگاه، حتما گزینه ثبت نام دانشجوی بین المللی (“International students registration”) را انتخاب کنید و مراحل را یک به یک انجام دهید. برای دریافت راهنمای آن اینجا کلیک کنید.

۳- بعد از تمام این مراحل یک ID معتبر در پانل دانشگاه و حساب کاربری شما ارسال می شود که باید در حفظ آن دقت کنید.

مطالب مرتبط: اپلای دکترا ایتالیا با بورسیه تضمینی

مهلت ثبت نام و ارسال مدارک برای اپلای دانشگاه بولونیا

ثبت نام اپلای دانشگاه بولونیا از ۶ فوریه آغاز می شود و تا جولای ۲۰۲۰ ادامه دارد. کلاسها از سپتامبر یا اکتبر ۲۰۲۰ آغاز می شود. توصیه اپلای با ما این است که هر چه سریعتر برای اپلای اقدام کنید چون قبل از پر شدن ظرفیت حداکثر ۴۰ نفری این دانشگاه اقدام کرده اید و ضمنا برای دریافت بورسیه در اولویت قرار می گیرید.

بعد از سبز شدن وضعیت اپلای شما در پانل دانشگاه و دریافت نامه پذیرش باید از جولای تا نوامبر برای بقیه امور مربوط به شرکت در دانشگاه اقدام کنید. بنابراین ابتدا به کنسولگری ایتالیا در کشور خود رفته و در آنجا کارهای لازم برای پیش ثبت نام این دانشگاه در این سال تحصیلی و دریافت ویزا را انجام دهید.

این را هم در نظر داشته باشید که کلاسها از سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز می شود و باید برای اجازه سکونت و پیدا کردن محل زندگی هم زمان نیاز دارید. بنابراین باید یک هفته قبل از سپتامبر به بولونیا رسیده باشید.

هزینه تحصیل و زندگی در اپلای دانشگاه بولونیا

شهریه سالیانه:

لیسانس ۱۱۴/۳ دلار آمریکا سالیانه
تحصیلات تکمیلی ۱۱۴/۳ دلار آمریکا سالیانه

 

هزینه زندگی در بولونیا به صورت ماهیانه:

محل سکونت شما بعد از اپلای دانشگاه بولونیا

بعد از اپلای دانشگاه بولونیا و قبل از رسیدن به آنجا باید به فکر محل سکونت خود باشید. پیدا کردن جایی برای اقامت ممکن است دشوار باشد. بنابراین در زمان ثبت نام آنلاین به این موضوع توجه کنید. در هر پردیس دانشگاه بولونیا خوابگاه ها و فضاهایی برای اقامت وجود دارد. این خدمات با نام Er.Go  شناخته می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام و رزرو خدمات اسکان Er.Go به اینجا مراجعه کنید. حتما پردیسی که دانشکده شما در آن قرار دارد از قبل پیدا کنید. جای دیگری که برای کسب اطلاعات در مورد محل سکونت در بولونیا پیشنهاد می شود: به سایت خدمات سکونت دانشجویان به نام SAIS  مراجعه کنید.

غیر از اینها امکان این را دارید که خانه اجاره کنید. راهنمایی لازم برای اجاره و مدارک لازم آن را در اینجا می توانید بخوانید. دقت داشته باشید هر جایی که ساکن شدید باید یک اظهارنامه امضا شده داشته باشید که نشان دهد شما اجازه سکونت برای تحصیل و جایی برای ماندن در ایتالیا دارید.

خوابگاه دانشگاه بولونیا ایتالیا

ریز هزینه های زندگی:

نوع هزینه حداقل هزینه (دلار) حداکثر هزینه (دلار)
محل سکونت ۲۳۲ ۳۱۴
غذا ۲۱۶ ۴۱۸
حمل و نقل ۳۱ ۱۲۱
خدمات ارتباطی و اینترنت ۸۳ ۱۱۳
پوشاک ۲۷ ۹۹
ورزش و تفریح ۳۱ ۱۰۴
جمع ۶۲۰ ۱۱۶۹

 

ریز هزینه سکونت در بولونیا به صورت ماهیانه:

نوع محل سکونت مقدار به دلار
اتاق مشترک بیرون از مرکز شهر ۲۳۴
اتاق مشترک در مرکز شهر ۳۱۷
آپارتمان یک خوابه بیرون از مرکز شهر ۴۰۹
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۵۲۳

مطالب مرتبط: تحصیل در ایتالیا بصورت رایگان امکانپذیر است؟

آخرین توصیه اپلای با ما

با توجه به نکاتی که در مورد شرایط اپلای دانشگاه بولونیا ایتالیا، مدارک لازم و مهلت ارسال آنها گفتم، باید سریعتر اقدامات لازم را انجام دهید. برای هزینه های تحصیل و زندگی در این دانشگاه از پیش برنامه ریزی کنید. در زمان ثبت نام آنلاین حتما برای محل سکونتتان ثبت نام کنید. در صورتی که سوالات دیگری در مورد اپلای و تحصیل در دانشگاه بولونیا دارید با کارشناسان اپلای با ما در تماس باشید. علاوه بر این می توانید با خیالی آسوده انجام تمام مراحل اپلای را به گروه ما بسپارید.