اپلای دانشگاه برکلی دنیایی از کیفیت عالی تحصیلات دانشگاهی در پیشرفته ترین محیط را برایم تلقی می کند. همیشه دوست داشتم در چنین محیطی ادامه تحصیل بدهم. با امتیازها و امکاناتی که در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می گیرد، حتما آینده ای پر از موفقیت خواهند داشت. ایرانی ها لیاقت این آینده درخشان را دارند؛ به همین دلیل، در این فرصت با اپلای با ما، تمام شرایط اپلای دانشگاه برکلی را برایتان به دقت شرح می دهم.

در ابتدا نقاط قوت و امکانات این مرکز آموزشی را شرح می دهم. سپس شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام را مو به مو توضیح می دهم. در انتها چیزی که لازم دارید، هزینه های زندگی و تحصیل است که راهنمایی لازم را در موردش دریافت خواهید کرد.

دانشگاه برکلی (Berkeley) و نقاط قوت آن

دانشگاه  دولتی برکلی در قرن ۱۹ و در کالیفرنیا آمریکا آغاز به فعالیت کرده است. این دانشگاه دارای ۱۸۴ گروه آموزشی و رشته تحصیلی است. فارغ التحصیلان این دانشگاه تا به حال موفق به دریافت ۳۱ جایزه نوبل شده اند. حتی در المپیک هم نقش پر رنگی برای دریافت مدالهای ورزشی داشته اند: ۱۱۷ مدال طلا، ۵۱ مدال نقره و ۳۹ مدال برنز. تا سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۰ هزار دانشجوی کارشناسی و بیش از ۱۱ هزار دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی داشته است.

با توجه به جایگاهی که این مرکز در رتبه بندی های جهانی کسب کرده است می توان برای اپلای آن با اطمینان اقدام کرد. این مرکز آموزشی صاحب رتبه های ۳، ۴، ۱۰ و ۲۸ در سطح جهان است. جالب اینکه دکتر مصطفی چمران از جمله نوابغ فارغ التحصیل از این جاست.

امکانات ورزشی دانشگاه برکلی

امکانات دانشگاه برکلی

۷۱ درصد کلاس های دوره لیسانس این دانشگاه با کمتر از ۳۰ نفر تشکیل می شوند. ۱۲ میلیون جلد کتاب در کتابخانه دانشگاه برکلی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. تفریحات سالم و ورزش رکن دیگری از پیشرفت دانشجویان دانشگاه برکلی است. فضای ورزش، زمین فوتبال و باشگاه های تربیت بدنی امکان برجسته شدن این دانشگاه را در عرصه ورزش نیز فراهم کرده است.

رستوران و کافی شاپ، گروه ها و انجمن های دانشجویی و پلیس امنیت، محیط زندگی عالی و استاندارد را برای دانشجویان برکلی ساخته است.

هر ساله ۷۵۰ میلیون دلار برای کمک هزینه و بورسیه دانشجویان در نظر گرفته می شود. با دریافت بورسیه تقریبا تحصیل در آن مجانی به حساب می آید. دو سوم دانشجویان این مرکزاز بورسیه و کمک هزینه استفاده می کنند.

امکان انتخاب بین تعداد زیاد رشته های تحصیلی دانشگاه برکلی را برای تحصیل از دست ندهید! در اینجا لیست تمام رشته ها و زمینه های علمی که برای تحصیل می توانید اقدام کنید، می بینید. قبل از آماده کردن مدارک حتما به این لیست سری بزنید و رشته و دانشکده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

شرایط اپلای دانشگاه برکلی و مدارک لازم

ثبت نام اینجا دو مرحله دارد: تایید مدارک و گزینش. دقت داشته باشید داشتن امتیازات علمی و یا شخصی پذیرش شما را ضمانت نمی کند. تمام مراحل ثبت نام از طریق اینترنت انجام می شود. تمام مراحل انجام کار ثبت نام خود را از طریق اینترنت پیگیری کنید. در این مرحله نیازی به ثبت جوایز یا تالیفات یا هر امتیازی که کسب کرده اید، نیست.

مدارک لازم برای ثبت نام

دوره لیسانس

·         مدرک دیپلم

·         نمره قبولی در تافل یا آیلتس: این نمره باید مستقیما از مرکز به اداره ثبت نام دوره لیسانس دانشگاه برکلی با کد ۴۸۳۳ ارسال شود. نمره این آزمون ها باید تا قبل از ترم پاییز یا قبل از ژانویه برای اپلای به دانشگاه برکلی رسیده باشد.

·         نمره قبولی در آزمونACT  یا SAT که همچون مدرک زبان باید به این دانشگاه ارسال شود.

·         اظهارنامه مالی باری اثبات تمکن پرداخت هزینه های تحصیل در آمریکا. در این اظهارنامه باید منابع مالی خود را که این هزینه های را تامین می کند، توضیح دهید.

·         ویزای تحصیلی آمریکا

·         ساختن حساب کاربری در اینجا و پر کردن فرم ثبت نام اپلای دانشگاه برکلی

·         پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ ۸۰ دلار

مطالب مرتبط: مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

کلاس دانشگاه برکلی

نکته:

متقاضیان اپلای دانشگاه برکلی در این رشته ها باید فرم های مخصوصی را پر کنند:

·         دوره مدیریت ، کارآفرینی و مدیریت MET

·         مهندسی و مدیریت بازرگانی

·         مهندسی عمران و مدیریت بازرگانی

·         مهندسی برق و علوم کامپیوتر و مدیریت بازرگانی

·         مهندسی صنایع و تحقیقات عملیات و مدیریت بازرگانی

·         علوم و مهندسی مواد و مدیریت تجارت

·         مهندسی مکانیک و مدیریت بازرگانی

·         مهندسی Undeclared  و مدیریت بازرگانی

·         دوره مدیریت جهانی (دانشکده تجارت هااس)

دانشجویان متقاضی رشته های دو مدرکی دانشگاه برکلی در هنگ کنگ و فرانسه باید فرم دیگری را پر کنند که در سایت مربوط به این پردیس ها موجود است.

دوره تحصیلات تکمیلی

·         مدرک لیسانس معادل مدرک لیسانس دانشگاه برکلی آمریکا. این که این مدرک معادل مورد پذیرش است توسط دفتر آموزش دوره فوق لیسانس این دانشگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد. مدارک شما باید به زبان اصلی باشد و در کنارش ترجمه آن نیز پیوست شود. این مدارک دانشگاهی باید مهر و امضای رییس دانشگاه قبلی را داشته باشد.

·         ترجمه ریز نمرات و دروس گذارنده

·         نمره قبولی در آزمون آیلتس یا تافل که توسط EST برگزار شده است. این نمره باید مستقیما از مرکز به کد ۴۸۳۳ ارسال شود. نمراتی که مربوط به دو سال قبل از اپلای دانشگاه برکلی هستند، مورد قبول قرار نمی گیرند. نمره قبولی در آزمون کاغذی تافل حداقل ۵۷۰  و حداقل ۹۰ در آزمون اینترنتی است.

·         ممکن است دانشکده یا گروه آموزشی شما نمره GRE، MCAT یا GMAT را لازم بدانند.

·         ۳ معرفی نامه در مورد هوش شما، توانایی های شما در تحقیق و علایق پژوهشی، شخصیت شما و کیفیت عملکرد شما.

·         پرداخت هزینه ثبت نام: ۱۴۰ دلار. برخی از رشته ها نیازمند پرداخت هزینه ثبت نام نیستند. برای اطلاع از آنها اینجا را ببینید.

·         اظهارنامه شخصی شامل معری خودتان، اهداف و علایق شما خصوصا در زمینه علمی. متقاضیان دوره دکترا حتما در مورد زمینه تحقیقاتی مورد علاقه خود برای ادامه تحصیل توضیحاتی ارائه دهند.

·         نمره حداقل ۳.۰ در GPA

کتا

نکته:

۱- بهتر است برای موفقیت در اپلای دانشگاه برکلی، این ترجمه توسط انجمن مترجمان آمریکایی انجام شده باشد تا مورد پذیرش دانشگاه برکلی قرار گیرد.

۲- ممکن است هر دانشکده و گروه آموزشی مدارک دیگری را نیز لازم بداند. بنابراین بهتر است با پیدا کردن گروه آموزشی مورد نظر خود در اینجا از دیگر مدارک لازم اطلاع کسب کنید.

۳- حداقل ۳ ماه قبل مدارک خود را آماده کنید.

۴- کسانی که قبلا مدرک دکترا دریافت کرده اند، در دوره دکترا و یا دوره های دیگر ثبت نام نمی شوند.

۵- اگر کمک هزینه تحصیلی می خواهید به اینجا مراجعه کنید.

۶- معرفی نامه ها را در قالب این فرم بنویسید. در ادامه بهتر است به صورت آنلاین ارسال شود. در غیر این صورت به آدرس زیر پست کنید. فراموش نکنید روی نامه ها یک کاور با این عنوان بگذارید: Letters of Recommendation.  اگر به صورت آنلاین فرستادید،لازم نیست نسخه کاغذی آنها را بفرستید.

آدرس ارسال معرفی نامه ها:

School of Information Admissions

University of California, Berkeley

۱۰۲ South Hall # 4600

Berkeley, CA 94720-4600

۷- متقاضیان دکتری بهتر است یک سیستم کامپیوتر داشته باشند تا به راحتی تکالیف خود را انجام دهند.

مطالب مرتبط: شرایط بورسیه دکترا آمریکا

مهلت ارسال مدارک و اپلای دانشگاه برکلی

لیسانس

ثبت نام دوره لیسانس در ۲۰۲۰ برای ترم پاییز انجام می شود و ثبت نام ترم قبل آن دیگر بسته است. این مرکز آموزشی ثبت نام زودهنگام ندارد و باید در تاریخ های مشخص شده کارهای پذیرش را انجام داده باشید.

حتما قبل از ابتدای آگوست باید برای ثبت نام اقدامات لازم را آغاز کنید و در ۳۰ روز ماه نوامبر مدارک شما باید ثبت شده باشد. با یک بار ثبت نام، می توانید برای هر تعداد پردیسی که می خواهید ثبت نام را انجام دهید.

نکته:

۱-  تعداد افراد خانواده و درآمد شما برای واجد شرایط شدن اهمیت دارد.

۲- اگر تمام کارهای مربوط به اپلای را انجام داده باشید در اوایل دسامبر یک ایمیل دریافت می کنید که نشان می دهد این دانشگاه پرونده ثبت نام شما تشکیل شده و می توانید به عنوان دانشجو در پرتال دانشگاه برکلی وارد شوید. بنابراین از ایمیلی که به این دانشگاه اعلام می کنید اطمینان داشته و رمز آن را فراموش نکنید. اگر خواستید ایمیل و شماره تماس ارائه شده را تغییر دهید حتما در اینجا آنها را به روزرسانی کنید.

دانشجویان حقوق دانشگاه برکلی

تحصیلات تکمیلی

با توجه به اینکه مهلت اپلای دانشگاه برکلی از بین ۱۰۰ رشته که آماده پذیرش دانشجو هستند متفاوت است، بهتر است برای اطلاع دقیقتر به اینجا مراجعه کنید. اما بین سپتامبر تا دسامبر و در برخی رشته ها تا فوریه حتما به صورت آنلاین اپلای دانشگاه برکلی را انجام دهید. بین دسامبر تا ژوئن حتما پرتال دانشجویی خود را چک کنید تا از وضعیت و نتیجه اپلای خود باخبر شوید.

هزینه زندگی و تحصیل در برکلی

جدول هزینه های هر ترم که در زیر می بینید با توجه به هزینه های سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ تنظیم شده است و در هر ترم ممکن است تغییر کند:

دوره لیسانس

شهریه

۵.۷۲۱.۰۰ دلار

هزینه خدمات دانشجو

۵۶۴.۰۰ دلار

هزینه پردیس برکلی

۷۶۱.۲۵ دلار

شهریه تکمیلی

۱۴.۸۷۷.۰۰ دلار

بیمه سلامت دانشجو

۱.۶۴۳.۰۰ دلار

هزینه اداره اسناد

۱۹۸.۰۰ دلار

جمع کل

۲۳.۸۴۴.۲۵ دلار

 

دوره تحصیلات تکمیلی

شهریه

۵.۷۲۱.۰۰ دلار

هزینه خدمات دانشجو

۵۶۴.۰۰ دلار

هزینه پردیس برکلی

۷۲۸.۲۵ دلار

حمل و نقل دانشگاهی

۸۰.۰۰ دلار

شهریه تکمیلی

۷.۵۵۱.۰۰ دلار

بیمه سلامت دانشجو

۲.۶۲۰.۰۰ دلار

هزینه اداره اسناد دوره فوق لیسانس

۹۵.۰۰ دلار

جمع کل هزینه دوره فوق لیسانس

۱۷.۳۵۹.۲۵ دلار

هزینه اداره اسناد دوره دکترا

۱۲۰.۰۰ دلار

جمع کل هزینه دوره دکترا

۱۷.۳۸۴.۲۵ دلار

 

نکته: این جدول به طور کلی توسط این دانشگاه اعلام شده است اما توجه داشته باشید این مبالغ در دانشکده های مختلف بین ۱۲.۰۰.۰۰ دلار تا ۳۶.۰۰.۰۰ دلار متغیر است. برای اطلاع دقیق با کارشناسان اپلای با ما تماس بگیرید.

هزینه زندگی در دانشگاه برکلی به طور میانگین

اتاق و مسکن

۱۷.۲۲۰ دلار

غذا

۱.۶۴۴ دلار

کتاب و لوازم

۸۷۰ دلار

هزینه های شخصی

۱.۸۷۶ دلار

حمل و نقل

۴۰۰ دلار

خوابگاه دانشگاه برکلی

مطالب مرتبط: هزینه تحصیل در آمریکا را چگونه کاهش دهم؟

خوابگاه های دانشگاه برکلی:

با اپلای دانشگاه برکلی در یکی از ۸ خوابگاه می توانید به تنهایی و یا به همراه یک یا چند هم اتاقی زندگی کنید. اگر به همراه خانواده و خارج از پردیس تمایل به سکونت دارید در دهکده دانشگاه امکان اقامت فراهم شده است. اگر زندگی خارج از پردیس دانشگاه و خوابگاه های آن را انتخاب کردید، پیشنهاد می کنیم حتما یک شغل پیدا کنید تا در زمینه هزینه های آن دچار مشکل نشوید.

خوابگاه های دانشگاه برکلی به همراه لینک آنها را در ذیل گذاشته ام می توانید به هر کدام مراجعه کرده و از امکانات آنها اطلاع کسب کنید: (Unit 1Unit 2Unit 3BlackwellClark KerrFoothillStern . در پردیس دانشگاه برکلی امکانات رستوران و کافی شاپ هم برای صرف غذا و نوشیدنی ارزان قیمت فراهم است. بنابراین از این بابت نگرانی وجود ندارد.

توصیه آخر برای اپلای دانشگاه برکلی

حتما تا به اینجای مقاله به خوبی متوجه آنچه در مقدمه گفتم شده اید. بنابراین اگر به حال و آینده زندگی خود اهمیت می دهید، این فرصت را از دست ندهید. در صورتی که برنامه ریزی درستی برای هزینه های تحصیل و زندگی دارید، اخذ پذیرش دانشگاه برکلی قطعا گزینه خوبی برای شماست. مدارک لازم برای ثبت نام هر رشته ای که در ذهن دارید، با دقت و طبق آنچه گفته شده آماده کنید. متقاضیان فوق لیسانس و دکترا فرصت مناسبی در این مرکز به دست می آورند.

این مقاله به صورت خودیاری نوشته شده اما در این راه تنها نیستید. می توانید از کارشناسان اپلای با ما کمک بگیرید. اگر سرعت و کیفیت انجام تمام مراحل اپلای دانشگاه برکلی برایتان اهمیت دارد، اپلای با ما در کنار شماست.