اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا، اولویت بسیاری از دانشجویان و متقاضیان ایرانی است. اپلای دانشگاه‌های آمریکا با استفاده از بورسیه، کار راحتی نیست. به دلیل وجود رقابت‌ شدید با دانشجویان و نوابغی، که در سطح دنیا وجود دارد و ظرفیت‌های کم دانشگاه‌های تاپ این کشور، رقابت بسیار شدید است. آمریکا از شرایط اقتصادی و آکادمیک فوق‌العاده‌ای برخوردار است. سیستم آموزشی باکیفیت بالا، وجود فرصت‌های مطالعاتی کم‌نظیر، وجود تکنولوژی و امکانات فوق‌العاده برای رشته‌های فنی و تجربی، این کشور را جزو مقصد‌های مهم اپلای برای تحصیل کرده است. آیا شما هم جزو کسانی هستید که قصد اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا را دارید؟ اگر جوابتان بله هست با اپلای باما همراه شوید، تا شما را با بورسیه‌های موجود در این کشور و شرایط آن آشنا کنیم.

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا یکی از اهداف علاقمندان به تحصیل در خارج از ایران است. اگرچه آمریکا جزو کشورهای گران‌قیمت برای تحصیل است. بورسیه‌هایی در این کشور به دانشجویان ارائه می‌شود، که استفاده از آنها می‌تواند، تا حدود زیادی دانشجو را از لحاظ مالی، حمایت کند. از این رو شاید نگرانی در مورد تحصیل گران در آمریکا، چندان موردی نداشته باشد.تحصیل در آمریکا برای دانشجو، هدفمند شده است. یعنی دانشجو با ورود به سیستم آموزشی این کشور به سمتی گام برمی‌دارد که به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند. برای مثال دانشجویی که به قصد کسب مهارت وارد دانشگاه شده است، به راحتی راه خود را پیدا می‌کند. زیرا وجود تکنولوژی استاندارد در دانشگاه‌های این کشور، دانشجو را به سمت علایقش سوق می‌دهند.برای اطلاع بیشتر از اپلای و تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا می‌توانید مقالات مربوط به تحصیل در این کشور را در سایت، ببینید

در آمریکا فرصت‌های تحقیق و پژوهش در مقاطع تکمیلی در اختیار دانشجو گذاشته می‌شود. دانشجویان در این مقاطع، علاوه بر گذراندن واحدهای درسی، از بورسیه‌ها و فرصت‌های این دوره استفاده می‌کنند. شاید بورسیه‌ها و فرصت‌های دستیار آموزشی (TA) و دستیار پژوهشی (RA) را بتوان از پرمتقاضی‌ترین بورسیه‌های موجود در دانشگاه‌های آمریکا دانست. در دانشگاه‌های آمریکا، تنوع ملیت و فرهنگ، سبب پیشرفت بیشتر دانشجویان می‌شود. امکان اقامت و اخذ شغل مناسب پس از تحصیل، از شرایطی است که سبب می‌شود، دانشجویان رغبت بیشتری به انتخاب این کشور، داشته باشند.

بورسیه تحصیلی آمریکا

تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا

دانش آموزان ایرانی علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا، می‌توانند تحصیل در این مقطع را دنبال کنند. دوره کارشناسی در آمریکا، چهار سال است. دانشجو در این مدت می‌تواند رشته‌های مختلف را امتحان کند تا رشته خود را انتخاب کند. اما باید بداند که این امر، مستلزم وقت بیشتر و هزینه بیشتری برای وی خواهد بود. برای تحصیل در این مقطع بهتر است از بورسیه تحصیلی آمریکا استفاده کنید. اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا بدون بورسیه را داشته باشید، هزینه تحصیل شما در این کشور در حدود ۲۰ الی ۶۰هزار دلار خواهد بود.

اخذ بورسیه IFS آمریکا در مقطع کارشناسی

این بورسیه برای مقطع کارشناسی آمریکا در نظر گرفته شده است. بورسیه ISF، بورسیه‌ای است که تمام رشته‌های دوره کارشناسی آمریکا ارائه می‌شود. مبلغ این بورسیه به محل زندگی و کالجی که دانشجو در آن تحصیل می‌کند بستگی دارد. شرایط اقتصادی و مالی دانشجو نیز در این امر دخیل است. بورسیه، در هر سال، به دانشجو ارائه می‌شود. مدت زمان بورسیه، چهار سال است. در صورت عملکرد خوب دانشجو، این بورسیه هر ساله تمدید می‌شود.

شرایط دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی ISF

این بورسیه شرایط و مدارک مربوط به خود را می‌طلبد. بورسیه برای دانشجویان ایرانی است. پس متقاضی بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی، تابعیت ایرانی داشته باشد. آدرس پستی سازمان جهت ارسال درخواست و مدارک، ISF، Iranian Scholarship Foundation است. شرایط و مدارک مورد نیاز در ادامه، ذکر شده است.

 

 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا
 • متقاضی بتواند نیاز مالی خود را به دریافت بورسیه، ثابت کند
 • ارائه سابقه در فعالیت‌های عام‌المنفعه
 • مدارک تحصیلی دیپلم وی معدل ۱۸ را داشته باشند
 • ترجمه مدارک تحصیلی پیشین متقاضی
 • داشتن مدرک SAT با نمره ۱۸۵۰ به بالا
 • ارائه انگیزه‌نامه مبنی بر هدف و انگیزه تحصیل در آمریکا
 • ارائه دو توصیه‌نامه یکی از اساتید و دیگری از طرف موسسات اجتماعی عام‌المنفعه

بورسیه تحصیلی آمریکا از لیسانس به دکترا

این نوع از بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویانی است که توانایی بالایی در تحقیق و پژوهش از خود نشان داده‌اند. شرط استفاده از بورسیه لیسانس به دکترا، داشتن رزومه پژوهشی قوی و سابقه آموزشی عالی است. درخواست بورسیه تحصیلی متقاضی در هر یک از موارد زیر، می‌تواند اعمال شود. فرصت مطالعاتی، Award، بورس‌های تحقیقاتی، بورسیه دستیار تدریس TA، و بورسیه دستیار پژوهش RA مواردی از این دست هستند.

بورسیه تحصیلی دکترا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

دوره تحصیلی مستر و phd آمریکا به دو صورت آموزش محور و پروژه محور ارائه می‌شوند. معمولا تحصیل پژوهش محور، متقاضیانی بیشتری دارند و اساتید، تحصیل به این شیوه را توصیه می‌کنند. پذیرش در دوره کارشناسی ارشد و phd آمریکا به دو شیوه ارسال مدارک و یا مکاتبه با اساتید و جلب رضایت آنها صورت می‌گیرد. در روش جلب نظر اساتید، احتمال اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجو بیشتر است. بیشتر متقاضیان ایرانی اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا از شیوه جلب نظر اساتید استفاده می‌کنند. هزینه تحصیل در دوره مستر و phd آمریکا در صورتی که از بورسیه تحصیلی این کشور استفاده نکنید و یا موفق به دریافت فاند نشوید، در حدود ۱۰ الی ۴۰هزار دالا در سال، برای شما است.

مدارک مورد نیاز برای اپلای مقطع مستر و phd آمریکا

 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و ریز نمرات با ترجمه
 • ارائه معدل دوره کارشناسی حداقل ۱۵
 • ارائه رزومه تحصیلی و پژوهشی
 • داشتن انگیزه‌نامه
 • ارائه دو توصیه نامه از اساتید
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS
 • برای برخی رشته‌ها تست LSAT و برخی دیگر تست GMAT ضروری است
 • گواهی اثبات تمکن مالی شما در تحصیل برای کسانی که از بورسیه استفاده نمی‌کنند

انواع بورسیه تحصیلی آمریکا در مقاطع مستر و phd

آمریکا، طبق موقعیت اقتصادی و سیاسی خود، بورسیه های تحصیلی زیادی با عناوین مختلف در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خارجی ارائه داده است. بورسیه‌های تحصیلی آمریکا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شامل موارد زیر است.

بورسیه مطالعات صلح و توسعه غیردولتی آمریکا در مقطع مستر

بورسیه کارشناسی ارشد آمریکا، به تازگی از جانب یک موسسه تحقیقاتی غیردولتی برای خانم‌ها در نظر گرفته شده است. این بورسیه در زمینه مطالعات صلح و توسعه و برای دانشجویان رشته‌های علوم اجتماعی ارائه شده است. این بورسیه از جانب یک انجمن تحقیقاتی به مدت دو سال و در مقطع مستر ارائه می‌شود. گفتنی است این بورسیه تنها برای خانم‌ها در نظر گرفته شده است. در این نوع از بورسیه، دانشجو از پرداخت شهریه معاف است. مبلغ این کمک هزینه تحصیلی در حدود ۵هزار دلار است. متقاضی اخذ این بورسیه تحصیلی در مقطع مستر، باید مدرک تحصیلی کارشناسی خود را با رشته علوم اجتماعی ارائه کند و از یکی از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرد تا بتواند درخواست این بورسیه را بدهد.

بورسیه تحصیلی دکترا

بورسیه‌های دانشگاهی آمریکا

به متقاضیان اپلای دانشگاه‌های آمریکا در مقطع phd، سه نوع بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد.

۱-فلوشیپ fellowship
۲-فاند دستیار تحقیقاتی RA
۳- فاند دستیار تدریس یا استادیارTA

دانشجویانی که قصد اپلای آمریکا در مقطع phd را دارند و به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی هستند، استفاده از Assistanship Scheme را بهترین گزینه برای این مورد می دانند. زیرا این طرح متقاضیان تحصیل در مقطع phd را مجبور می‌کند برای دانشگاه کار کنند تا هم هزینه‌های تحصیلی آنها جبران شود و هم منبع درآمدی برای دانشگاه باشند. این کار می‌تواند کار تحقیقاتی یا تدریس باشد. در هر دو صورت، رزومه آموزشی و پژوهشی نصیب دانشجو می‌کند.

فاند تحصیلی دانشجویان مقاطع تکمیلی آمریکا

از فاندهای تحصیلی ارائه شده از سوی دانشگاه‌های آمریکا که بیشترین طرفدار را در بین ایرانیان دارد می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد.

 • کمک هزینه تدریس Teaching Assisstantship) TA) این نوع از بورسیه، همانطور که از نامش پیداست، آموزشی است. در این نوع از بورسیه، دانشجوی تحصیلات تکمیلی به استاد در زمینه امور آموزشی یاری می‌رساند.

 

 • فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship) RA) این نوع از بورسیه، نوعی بورسیه پژوهشی است. در این نوع از بورسیه، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در زمینه تحقیقات و پژوهش، زیر نظر استاد، به این امر مشغول خواهد بود. ما در اینجا تلاش می‌کنیم تا شما را تا جایی که می‌توانیم راهنمایی کنیم. با این حال به شما توصیه می‌کنیم شرایط هر فاند تحصیلی را از طریق سایت همان دانشگاه، دنبال کنید.

بورسیه تحصیلی آمریکا

 • فول فاند دانشگاه استنفورد: بورسیه تحصیلی دانشگاه استنفورد که برای همه کشورها ارائه می‌شود. بورسیه دانشگاه ستنفورد برای مقطع phd است. این بورسیه در تمام رشته‌های موجود در دانشگاه استنفورد، قابل ارائه است. رشته‌های علوم انسانی، هنر، حقوق، پزشکی، بازرگانی و مهندسی ارائه می‌شود. بورسیه دانشگاه استنفورد به صورت صد درصد و فول فاند است. در این بورسیه دانشجو از پرداخت شهریه معاف است و به وی حقوق ماهانه پرداخت می‌شود. سایر حمایت‌های مالی نیز برای دانشجو در نظر گرفته شده است.

بودجه‌های تحقیقاتی برای کمک هزینه‌های تحصیلی در آمریکا

برخی دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در یک رشته خاص برای اساتید، بودجه های تحقیقاتی، برنامه‌ریزی می‌کنند. بر این اساس، استاد بر طبق توانمندی دانشجو و شناختی که از او دارد، وی را به دانشگاه معرفی و در ازای همکاری با او، بخشی از بودجه را به دانشجو اختصاص می‌دهد. این نوع از کمک هزینه درسی بیشتر در سال‌های دوم تحصیلی دانشجو برای وی در نظر گرفته‌ می‌شود. بهتر است بدانید داشتن رزومه پژوهشی قوی و داشتن مقاله در ژورنال‌های داخلی و خارجی، شانس شما را برای دست یافتن به بورسیه، بیشتر می‌کند.  برای اطلاع بیشتر از بورسیه‌های تحصیلی آمریکا می‌توانید این سایت را ببینید.

سخن آخر

آمریکا جزو کشورهای گران در زمینه تحصیل است. بنابراین اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی این کشور نشدید باید تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا را ثابت کنید. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا با هم یکی نیستند. زیرا شهریه دانشگاه‌ها(دولتی و خصوصی) و رشته‌های مختلف تحصیلی(عملی و تئوریک) با هم تفاوت دارند. میزان شهریه دانشگاه‌های آمریکا بین ۵ تا ۳۰هزار دلار است. پس در صورتی که رزومه خوبی دارید، اما از عهده شهریه‌ها و هزینه‌ها بر نمی‌آیید، از طریق اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا اقدام کنید. با اخذ بورسیه ملزم به پرداخت شهریه نیستید و در برخی موارد، حقوق ماهیانه دریافت می‌کنید. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما برای دست یافتن به بورسیه تحصیلی آمریکا، مسیر همواری را طی کنید.