اگر علاقمند به ادامه تحصیل خصوصا در مقطع کارشناسی ارشد ( Master) در کشور آمریکا هستید، باید بدانید که هر چند به گفته خیلی از افراد این کار سخت و طاقت فرساست. اما نکته اینجاست که هیچگاه اخذ پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع فوق لیسانس، دور از دسترس نیست. در این مقاله در نظر داریم شرایط و نکاتی که در این امر میتواند کمک کننده باشد را خدمت شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

همه ما به خوبی نسبت به این موضوع آگاهی داریم که آمریکا یکی از بزرگترین و همچنین متنوع ترین سیستم آموزش عالی در جهان را در اختیار دارد. که این مسئله باعث شده سالانه چیزی حدود ۷۵۰۰۰۰ دانشجو برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت نمایند. و از این حیث جزء محبوب ترین کشورها برای ادامه تحصیل به شمار آید. در واقع، تقریبا ۲۰ درصد دانشجویان جهان در ایالات متحده آمریکا تحصیل می کنند. بسیاری از آنها در رشته های کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند اگر قصد دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع فوق لیسانس را دارید باید بدانید که مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا می تواند بخشی از برنامه های آکادمیک در دانشگاه های تحقیقاتی بین المللی شناخته شده یا مدارک حرفه ای معتبر در مدارس عالی تجاری و مدیریت باشد.

نکات زیادی برای دریافت پذیرشت تحصیلی از آمریکا وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاه شوید. اما مهمترین آن این است که این مقطع در دانشاه های عالی چیزی حدود دو سال به طول می انجامد و در انتها دانشجویان با ارائه پایان نامه و دفاع از آن در برابر هیئت داوران میتوانند فارغ التحصیل شوند. دانشجویان در دوران تحصیل خود، سال اول به خواندن درس های تئوری میگذرانند و در سال دوم به تحقیق و پژوهش بر روی پایان نامه میپردازند. اما اگر جزء آن دسته از دانشجویانی هستید که میخواهید تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه های تحقیقاتی بگذارید باید بدانید که تحصیل در این دانشگاه ها ۴ سال به طول می انجامد و پذیرش در آن بدون در اختیار داشتن مدارک زبان غیرممکن است.

پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

مطمئنا برای دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا نیاز است که یکسری از مدارک را قبل از شروع پروسه اپلای کردن آماده کنید و سپس آنها را به طور کامل برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمائید. از همین رو در این قسمت در نظر داریم به معرفی این مدارک بپردازیم.

  • مدارک تحصیلی و ریزنمرات

به طور معمول نیاز است که سه نسخه از ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی خود را برای دانشگاه مربوطه ارسال نمائید. برای این کار باید مدارک خود را در پاکتی مهر و موم شده از سوی دانشگاه در کشور خود به آدرس دانشگاه در آمریکا پست کنید. این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند. دقت کنید اگر دانشجوی سال آخر کارشناسی هستید و متقاضی دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد (Master) می باشید باید نامه ای از دانشگاه خود با عنوان کارنامه موقت به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید تا با استفاده از آنها کارهای اولیه پذیرش صورت گیرد.

  • ۳ توصیه نامه از اساتید

این مدرک یکی از مهمترین مدارکی است که برای دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا باید به دانشگاه مربوطه ارائه دهید. در واقع این کار باید توسط اساتید شما در دانشگاه مبدا به زبان انگلیسی در سربرگ دانشگاه ارائه شود و حتی در برخی موارد توصیه می شود که این نامه توسط خود استاد پست و یا ایمیل شود. ر متن توصیه نامه، استاد باید ذکر نماید که شما چه ویژگی های اکادمیک و شخصی داشته، مهارت های شما کدامند، نقاط قوت شما چیست، و چرا فکر میکند که شما صلاحیت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور آمریکا را دارید. دقت داشته باشید این توصیه نامه در مقطع کارشناسی ارشد باید از جانب سه استاد متفاوت برای دانشگاه مربوطه ارسال شود.

شرایط پذیرش تحصیلی از آمریکا

  • انگیزه نامه ( SOP)

در این انگیزه نامه که برای دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع فوق لیسانس ارائه می دهید باید به طور کامل شرح دهید که چه کسی هستید و از چه پیشینه علمی و آکادمیک و همچنین چه شغلی برخوردار می باشد. حتی از سوابق کاری خود نیز در این انگیزه نامه (SOP) باید توضیحاتی شرح دهید. از دلیل علاقه خود برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر و رشته انتخابی بنویسید. در واقع این مرامنامه باید به گونه ای نوشته شود که کمیته پذیرش را قانع کند تا در بین تمامی متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس شما را انتخاب نماید.

  • رزومه

متقاضی دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد باید تمام اطلاعات شخصی خود مانند اسم، تاریخ تولد، محل تولد، آدرس محل زندگی، ایمیل و… را بیان کند. در این فایل نباید از بیان رشته و دانشگاه های محل تحصیل، سوابق کاری، مهارت های تخصصی، توانایی های فردی مانند ورزش، هنر و… غافل شود. در واقع باید تمام جزئیات به طور کامل ذکر شود.

  • مدرک زبان ایلتس یا تافل

همه ما به خوبی می دانیم که یکی از لازمه های دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا و به طور کلی در سایر کشورها، برای تحصیل در تمامی مقاطع از جمله مستر و دکترا آشنایی به زبان انگلیسی است. به همین دلیل داشتن مدرک ایلتس برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس با نمره ۷ الی ۵/۷ از جمله مهمترین مدارک دریافت پذیرش تحصیلی به حساب می آید. هر چند که این نمره با توجه به دانشگاه انتخابی شما می تواند متفاوت باشد.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا

بورسیه تحصیلی در مقطع فوق لیسانس

بورسیه تحصیلی در کشور آمریکا معمولا نوعی کمک مالی  است که بر اساس توانایی و عملکرد تحصیلی دانشجو محاسبه می گردد. اگر قصد پذیرش تحصیلی از آمریکا در مقطع فوق لیسانس را دارید باید بدانید که دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مستر و دکترا، هر چند سخت اما غیرممکن نیست. اما همواره شرایطی وجود دارد که در اختیار داشتن آن امکان دریافت این بورسیه را برای شما مهیا می کند:

  • ارائه ایده های علمی و تحقیقاتی
  • در اختیار داشتن رزومه کاری و البته تحصیلی تحقیقاتی
  • حداقل معدل ۱۴ برای لیسانس
  • افرادی که مقالات علمی پژوهشی معتبری را در ژورنال های داخلی و خارجی به ثبت رسانده اند.
  • نمره GRE با رنک حداقل ۷۰%

هر چند که در اختیار داشتن تمامی این موارد ضروری نیست. از همین رو دلسرد نشوید. حتی اگر یکی از این شرایط را دارید میتوانید برای دریافت بورسیه تحصیلی و همچنین پذیرش تحصیلی از آمریکا اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور کلی میتوان دریافت که هر چند تحصیل در کشورهای خارجی و بدور از خانواده سختی هایی را با خود به همراه دارد اما کشور آمریکا توانسته شرایط مناسبی همچون دانشگاه های خوب، زندگی مناسب، هزینه های معقول و… را برای تحصیل فراهم آورد و به واسطه آن متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی از آمریکا را به طور قابل توجهی افزایش دهد. اگر قصد دریافت پذیرش تحصیلی آمریکا را دارید برای یادگیری فرآیند اپلای به صورت قدم به قدم و انجام آن توسط خودتان بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی مینوانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.