اپلای تحصیلی آمریکا از اولویت‌های متقاضیان ایرانی جهت تحصیل در این کشور است. دانشگاه‌های آمریکا در بین کشورهای جهان، از رتبه‌بندی بالایی برخوردارند. سیستم آموزشی دانشگاه‌های آمریکا از نظر علمی بسیار غنی و توانمند هستند. همین رتبه‌ بالای علمی است که دانشجویان را به سمت اپلای تحصیلی این کشور، سوق می‌دهد. هدف سیستم آموزشی آمریکا، تربیت نیروهای متخصص در عرصه علم و فناوری، برای کارآمدی در کشور است. آیا شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید اپلای تحصیلی آمریکا را بگیرید؟ آیا می‌دانید اپلای دانشگاه‌های آمریکا چه شرایطی دارد؟ یا برای اپلای تحصیلی آمریکا باید چه کرد؟ اگر این سئوال‌ها در ذهن شماست و جواب آنها را نمی‌دانید، با اپلای باما همراه شوید. ما شما را از چگونگی اپلای تحصیلی آمریکا آگاه می‌کنیم.

اپلای تحصیلی آمریکا

نزدیک به یک میلیون دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های آمریکا در حال تحصیل هستند. هر ساله به این رقم، تعدادی اضافه می‌شود. وجود شرایط بسیار خوب در آمریکا، سبب استقبال متقاضیان تحصیل در این کشور می‌شود. آمریکا در حال حاضر، قوی‌ترین اقتصاد دنیا را از آن خود کرده است. آمریکا پنجاه ایالت دارد، این کشور به دلیل برخورداری از تکنولوژی پیشرفته و نظام آموزشی با کیفیت، بهترین مکان برای تحصیل دانشجویان محسوب می‌شود. اما شرایط خوب این کشور به مفهوم آسان بودن پروسه اپلای و پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آن نیست.

شرایط اپلای تحصیلی آمریکا، به دلیل وجود متقاضی زیاد از سراسر جهان برای دانشگاه‌های این کشور، بسیار رقابتی است. این رقابت سبب شده بسیاری از متقاضیان آن را آنقدر دور از دسترس ببینند که برای اپلای این کشور اقدامی نکنند. بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. اگر رزومه آموزشی و پژوهشی خوبی هم داشته باشید راه شما برای دست یافتن به پذیرش تحصیلی آمریکا آسان می‌شود.

اپلای تحصیلی آمریکا

شرایط و نحوه اپلای آمریکا

برای شروع اپلای تحصیلی آمریکا، اولین گامی که باید بردارید این است که مقطع و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای این مورد باید علاقه و توانایی خود را در نظر گرفته و سپس رشته مورد نظرتان را در دانشگاه‌های آمریکا جستجو کنید. تقریبا می‌توان گفت هر رشته‌ای که شما بخواهید در دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد. بنابراین از این لحاظ خیالتان راحت باشد. اگر قصد دارید در مقاطع تکمیلی، اپلای تحصیلی را انجام دهید، باید حتما رشته مرتبط با لیسانس خود را انتخاب کنید. متقاضی تحصیل در مقطع تکمیلی، این حق را دارد که دانشگاه خود را از بین دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالای آمریکا و یا موسسات آموزشی پایین‌تر انتخاب کند.

درخواست اپلای تحصیلی از دانشگاه

در اکثر دانشگاه‌های آمریکا، این امکان وجود دارد که متقاضی از طریق سایت دانشگاه، به طور مستقیم، درخواست پذیرش خود را ارسال کند. بنابراین دانشجو یا داوطلب می‌تواند به سایت دانشگاه مراجعه کرده و از طریق آن موارد و مدارک خواسته شده را مطالعه و آنها را فراهم کند. بهتر است بدانید شرایط و مدارک همه دانشگاه‌ها با هم یکسان نیستند. برخی دانشگاه‌های آمریکا علاوه بر مدارک عادی تحصیلی و مدرک زبان، ممکن است مدارک معتبر بین‌المللی مانندSAT یاGRE را مطرح کنند. حتی در برخی موارد ممکن است مدارک مربوط به اختراعات و یا نمونه کارها، جزو مدارکی باشند که دانشگاه از شما بخواهد.

هزینه درخواست اپلای تحصیلی آمریکا چقدر است؟

برای درخواست اپلای تحصیلی آمریکا، می‌توانید ۳ الی ۵دانشگاه را انتخاب کنید، تا شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید. بهتر است بدانید ارسال درخواست پذیرش برای متقاضی، هزینه دارد. هر دانشگاهی که شما برای ارسال درخواست، انتخاب کنید، برای شما در حدود ۱۰۰دلار هزینه دارد. ممکن است طبق شرایط هر دانشگاه، این هزینه کمتر باشد. معمولا هزینه درخواست پذیرش از ۱۰۰دلار بیشتر نیست. اگر شما به ۵دانشگاه، درخواست پذیرش، ارسال کنید، باید در حدود ۵۰۰دلار هزینه کنید.

شرط مدرک زبان جهت اپلای در دانشگاه‌های آمریکا

بدون شک یکی از مدارکی که در تمام دانشگاه‌های آمریکا، برای شرایط اپلای تحصیلی در نظر گرفته شده، داشتن مدرک زبان است. پس بهتر است پیش از هر اقدامی در زمینه پذیرش تحصیلی، مدرک زبان خود را دریافت کنید. داشتن مدرک زبان TOEFL، IELTS می‌تواند برای شروع کار شما، کفایت کند. زیرا بیشتر دانشگاه‌های آمریکا، دو مدرک گفته شده زبان را قبول می‌کنند.

مدارک لازم برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی آمریکا

هر دانشگاهی برای اپلای تحصیلی در آمریکا، مدارک و شرایط خاص خود را دارد. اما برخی مدارک هستند که برای همه دانشگاه‌های این کشور، مشترکند. این مدارک معمولا برای اپلای هر دانشگاهی در مقطع کارشناسی در نظر گرفته می‌شوند. مدارکی که برای همه دانشگاه‌ها یکسان هستند، در زیر فهرست شده‌اند.

 • ارائه ریزنمرات دیپلم و مقطع پیش‌دانشگاهی
 • رزومه تحصیلی یا کاری متقاضی
 • نمره آزمون (SAT, GRE)
 • ارائه گواهی مدرک مهارت‌ زبان انگلیسی (IELTS, TOEF)
 • انگیزه‌نامه
 • هزینه درخواست پذیرش
 • معرفی نامه علمی از داوطلب به صورت نامه اداری
 • اسکن پاسپورت
 • تکمیل اپلیکیشن فرم

مراحل بعد از ارسال مدارک، جهت اپلای تحصیلی آمریکا

پس از آماده کردن این مدارک، متقاضی باید تاریخ ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود را که در سایت مشخص شده است، بداند. با دانستن زمان ثبت نام می‌تواند در وقت مناسب مدارک را ارسال کند. زمان درخواست اپلای تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی، در ترم پاییز فاصله بین ماه اکتبر و نوامبر و در ترم بهار، فاصله بین ماه فوریه تا مارس است.

مهلت‌ تعیین شده می‌تواند طبق برنامه دانشگاه، تغییر کرده و یا متفاوت باشد. به یاد داشته باشید که اگر متقاضی اپلای دانشگاه‌های آمریکا هستید، باید بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه، ویزای تحصیلی آمریکا را بگیرید. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است، که برای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آمریکا، باید زمان ثبت نام در دانشگاه با زمانی که برای ثبت نام بورسیه در نظر گرفته شده است، همخوانی داشته باشد. اگر این موارد، هماهنگی نداشته باشند، ممکن است برای دریافت کمک هزینه و بورسیه تحصیلی، با مشکل، مواجهه شوید.

اپلای تحصیلی آمریکا

اپلای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری آمریکا

دوره تحصیلی مستر و phd در دانشگاه‌های آمریکا با دو شیوه آموزش محور و پروژه محور ارائه می‌شود. تحصیل پژوهش محور، داوطلبان بیشتری را جذب می‌کند. اگر جهت اپلای تحصیلی آمریکا شیوه پژوهش محور را انتخاب می‌کنید، بهتر است ابتدا با مکاتبه با اساتید، سعی کنید نظر آنها را به خود جلب کنید. زیرا این راه، مسیر اپلای شما در مقطع تحصیلات تکمیلی را هموارتر می‌کند.

شرایط اپلای تحصیلی آمریکا برای مقطع مستر و phd

اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع تکمیلی آمریکا، شرایط و قوانین خاص خود را دارد. برای اپلای این مقطع باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس درخواست اپلای خود به همراه مدارک خواسته شده دانشگاه را از طریق سایت دانشگاه، ارسال کنید. بهتر است بدانید برای اخذ اپلای مقاطع تکمیلی، هر میزان که رزومه شما قوی‌تر باشد، شانس بیشتری برای پذیرش دارید. از طرفی برای اپلای دانشگاه‌های آمریکا اگر از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه اقدام کنید، شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان، افزایش می‌دهید.

مدارک تحصیلی لازم برای اپلای مقطع مستر و phd

برای اپلای تحصیلی آمریکا در مقاطع تکمیلی باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را آماده و آنها را به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. مدارک خواسته شده برای همه دانشگاه‌ها یکسان نیست. ممکن است برخی دانشگاه‌ها سخت گیرتر باشند. سایت دانشگاه، بهترین منبع برای اطلاع از مدارک خواسته شده است.

 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و ریز نمرات با ترجمه
 • ارائه معدل دوره کارشناسی حداقل ۱۵
 • ارائه رزومه تحصیلی و پژوهشی
 • داشتن انگیزه‌نامه یا SOP
 • ارائه دو توصیه نامه از اساتید
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS
 • برای برخی رشته‌ها، تست LSAT و برخی دیگر تست GMAT ضروری است
 • گواهی اثبات تمکن مالی شما در تحصیل برای کسانی که از بورسیه استفاده نمی‌کنند

زمان ارسال درخواست اپلای برای مقاطع مستر و PHD در ترم اول ماه‌ ژانویه تا مارس و در ترم بهار، ماه جولای تا سپتامبر است. تاریخ ارسال درخواست در مقاطع تکمیلی با شروع ترم، هماهنگی دارد.

اپلای تحصیلی آمریکا

برترین دانشگاه‌های آمریکا کدامند؟

معروفترین معیار رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سراسر جهان رتبه بندی نظام QS و Shanghay است. دانشگاه‌های آمریکا نیز بر اساس رتبه‌بندی QS جزو دانشگاه‌های برتر دنیا به شمار می‌روند. در بین تمامی دانشگاه‌های این کشور، دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه پرینستون و دانشگاه کالیفرنیا، جزو بهترین دانشگاه‌های این کشور، نه تنها در آمریکا بلکه در کل جهان هستند.

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا

آمریکا جزو مقاصد اصلی دنیا برای تحصیل است. آمریکا از لحاظ تحصیلی جزو کشورهای گران است. اما گرانی آن سبب نشده است در دنیا مورد کم توجهی قرار گیرد. با وجود هزینه‌های بالای تحصیلی در این کشور، درخواست تحصیل در دانشگاه‌های آن، بسیار بالاست. وجود بورسیه، فاند و کمک‌هزینه‌های تحصیلی متنوع در آمریکا، سبب شده است که درخواست اپلای تحصیلی این کشور بالا باشد.

شهریه دانشگاه‌های آمریکا جهت اپلای تحصیلی

شهریه دانشگاه‌های آمریکا بالاست. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در این کشور در حدود ۲۰ الی ۶۰ دلار برای هر دانشجو هزینه دارد. هزینه تحصیل در دوره‌های بالاتر، بیشتر هم خواهد بود. بنابراین هر متقاضی اپلای دانشگاه‌های این کشور، معمولا به دنبال اخذ بورسیه دانشگاه‌های آمریکا است. برای اطلاع بیشتر از بورسیه‌های تحصیلی آمریکا اینجا را ببینید.

سخن آخر

پذیرش تحصیلی آمریکا می‌تواند برای شما جذابیت زیادی داشته باشد. تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان و پیشرفت علمی در بهترین کشور دنیا از لحاظ اقتصادی، بسیار هیجان‌انگیز است. بهتر است بدانید دانشگاه‌های آمریکا برنامه آموزشی متنوعی دارند. استفاده از تکنولوژی روز دنیا در زمینه آموزش، می‌تواند شما را در جهت تقویت علمی، به پیشرفت چشمگیری برساند. با پذیرش تحصیلی آمریکا، می‌توانید از فرصت‌های پژوهشی استفاده کنید. اپلای باما، تلاش می‌کند تا با آشنا کردن شما با اپلای تحصیلی آمریکا، چشم‌‌انداز روشنی از آینده تحصیلی و شغلی پیش روی شما قرار دهد.