امروزه افراد زیادی تمایل به اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا دارند. تجربه درس خواندن در برترین دانشگاه های آمریکا  و اخذ مدرک دانشگاه های آمریکا یکی از آرزو های جوانان است. از علل برتری دانشگاه های کشور آمریکا این است که آینده ی شغلی بهتری در انتظار افراد خواهد بود و تجربه ی تحصیل و کار در این کشور باعث افزایش اعتماد به نفس، استقلال و توانایی های بین فرهنگی در آنها خواهد شد که بسیاری از کشورها و کارفرمایان در انظار این فرصت هستند تا این افراد را به عنوان نیروی کار متخصص جذب نمایند. اما همواره یکی از عوامل بازدارنده در این راه هزینه های موجود است. امروزه بورسیه هایی تعبیه شده که به متقاضیان کمک می کند تا به خواسته خود برسند. اما سوال اینجاست شرایط بورسیه دکترا آمریکا چیست؟ چه افرادی میتوانند از این شرایط بهره مند شوند؟ در نظر داریم به برخی از این مسائل بپردازیم.

شرایط بورسیه دکترا آمریکا برای دانشجویان بین المللی

بورس تحصیلی در کشور آمریکا

بورسیه تحصیلی همان کمک مالی است که دانشجویان با توجه به توانایی ها و عملکرد تحصیلی خود میتوانند به آن دست پیدا کنند. البته دانشجویان پس از دریافت و استفاده از این نوع کمک مالی هیچ تعهدی برای بازپرداخت آن ندارند. هر چند که هزینه های دیگر مانند استفاده از کتابخانه ها، کامپیوترها و خدمات ورزشی و بهداشتی باید توسط خود دانشجو تامین شود. به طور معمول تعداد کمی از دانشجویان میتوانند قبل از ثبت نام و شروع سال تحصیلی این نوع از کمک مالی را دریافت نمایند. اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان شرایطی متفاوت دارد، اما شرایط بورسیه دکترا آمریکا با سایر مقاطع متفاوت است. یکی از انواع بورس های تحصیلی آمریکا، بورسیه تمامی مخارج زندگی دانشجو در دانشگاه است. در صورتی که بورس های دیگر مستلزم پرداخت هزینه هایی از طرف دانشجو و یا پوشش مابقی هزینه ها از روش های دیگر است.

انواع بورسیه تحصیلی آمریکا

برای آگاهی از انواع و شرایط بورسیه دکترا آمریکا باید بدانید که دانشگاه های آمریکا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند. همین مسئله تاثیر بسیار زیادی در شهریه دانشگاه و به طور کلی هزینه های زندگی خواهد داشت. همانند ایران تحصیل در دانشجویان دولتی هزینه ای به مراتب کمتر را برای دانشجویان به همراه دارد اما اخذ پذیرش تحصیلی آنها نیز به همان نسبت سخت تر خواهد بود. به همین دلیل است که متقاضیان تلاش می کنند تا با استفاده از انواع بورسیه های موجود راهی برای ورود به آمریکا و اخذ پذیرش آنها کسب نمایند. در این قسمت انواع بورس آمریکا را شرح میدهیم:

  • بورس های تحصیلی دولتی برای دانشجویان بین المللی:

– برنامه دانشجویان خارجی فولبرایت یکی از محبوب ترین برنامه هایی است که دولت آمریکا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. شرایط بورسیه دکترا آمریکا فولبرایت به گونه ای است که افراد برای حرفه های جدید و هنرمندان علاقمند به تحصیل در آمریکا میتوانند به سراغ بهره گیری از آن بروند. البته باید بدانید که این برنامه شامل متقاضیان رشته پزشکی نمی شود.

– برنامه کمک هزینه هوبرت هامفری به برنامه ای گفته می شود که متقاضیان تحصیل در آمریکا میتوانند به مدت ۱۰ ماه برای انجام مطالعات علمی آکادمیک خود به آمریکا سفر نمایند. هر چند که دولت کمک هزینه ای را در این مدت  برای افراد در نظر میگیرد اما هیچگونه مدرکی را ساپورت نمی کنند.

  • بورس های تحصیلی غیردولتی برای دانشجویان بین المللی:

– شرایط بورسیه دکترا آمریکا برای متقاضیان رشته زبان و هنر چیزی حدود ۱۰۰۰ دلار می باشد که از آن با عنوان Abbey Road Summer Scholarships یاد می کنند. این مبلغ از جانب موسسات آمریکایی اعطا می شود.

– The Next Gen Scholarship Fund نوع دیگری از بورسیه تحصیلی آمریکاست که برای افراد غیرمقیم و دانشجویان بین المللی کمک هزینه ای به ارزش ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است. البته تنها افرادی شامل این برنامه می شوند که حداقل معدل ۳ را در اختیار داشته باشند.

–  Tortuga Backpacks Study Abroad Scholarship این برنامه تنها دو بار در سال به دانشجویان پرشوری اعطا می شود که تمایل به تحصیل در آمریکا را دارند.

شرایط بورسیه دکترا آمریکا

شرایط بورسیه دکترا آمریکا به چه صورت است؟

پس از آشنایی با انواع بورسیه آمریکا، مطمئنا آگاهی از شرایط بورسیه دکترا آمریکا یکی از مهمترین مواردی است که به افراد کمک می کند تا به اهداف خود دست پیدا کنند. هر دولتی برای اینکه بورسیه ای را به دانشجویان و متقاضیان اعطا کند؛ شرایطی را اعمال کرده است که این مسئله در رابطه با کشور آمریکا نیز صدق می کند. از جمله این شرایط میتوان به در اختیار داشتن مدرک زبان معتبر، در اختیار داشتن آیلتس ۷ به بالا، پروراندن ایده های علمی و تحقیقاتی، اخذ مدرک GRE و GMAT، توصیه نامه اساتید، مدارک تحصیلی و ارائه اخرین مدرک تحصیلی با ذکر دانشگاه و معدل، مقالات علمی و پژوهش در سطح بالا و مقالات منتشر شده در ژورنال های داخلی و خارجی، داشتن اختراع و شرکت در همایش های برجسته، رزومه کاری و تحقیقاتی اشاره کرد.

آگاهی از شرایط بورسیه دکترا آمریکا

جزئیاتی که در اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا خواسته می شود:

  • کل درآمد سالیانه شخص متقاضی
  • کل درآمد سالیانه والدین متقاضی
  • میانگین هزینه های سالانه زندگی
  • جزئیاتی در مورد سرمایه های خود و والدین
  • منابع تامین هزینه های تحصیل، غیر از فاند از طرف دانشگاه

شرایط بورسیه دکترا آمریکا و اخذ آن

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا

افراد پس از آگاهی از شرایط بورسیه دکترا آمریکا به دنبال آن هستند تا در راستای رسیدن به آن قدم هایی محکم بردارند. اما باید بدانید که هر کشوری و هر دانشگاهی شرایطی متفاوت را برای اعطای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. که البته رشته، دانشگاه و گروه تحصیلی آنها تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به خواسته شان دارد. به طور معمول کمک هزینه های تحصیلی به صورت زیر به دانشجویان پرداخت می گردد: دانشجویان قبل از اخذ پذیرش باید این موضوع که خواهان اخذ بورسیه از دانشگاه هستند را مطرح نمایند. دانشگاه نیز با توجه به معدل، نوع دانشگاه، سطح زبان و بسیاری مسائل دیگر میزان بورس را برای دانشجو تعیین می کند.

همچنین در برخی دانشگاه ها، اساتید از بودجه های تحقیقاتی بهره مند هستند که میتوانند بخشی از آن را در اختیار دانشجویان قرار دهند. معمولا این نوع از بورسیه پس از گذراندن یک الی دو ترم در دانشگاه مقصد و هماهنگی با استاد راهنما امکانپذیر است. روال کار به این صورت است که استاد راهنما باید پس از تایید شرایط علمی و تحقیقاتی دانشجو، او را تایید کرده و به دانشگاه مورد نظر اعلام نماید. هر چند که مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما و شرایط متقاضی دارد. در این نوع بورسیه ها رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو بسیار مهم است.

شرایط بورسیه دکترا آمریکا چگونه است؟

همه به خوبی نسبت به این مسئله آگاهی داریم که اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا کار ساده نبوده و به آسانی و مدت زمانی کوتاه میسر نمی شود. همچنین تنها آگاهی از شرایط بورسیه دکترا آمریکا مزید بر این نیست که شما موفق به اخذ آنها خواهید شد. در واقع تا زمانی که وارد این راه نشده اید نمیدانید که چه چیزهایی پیش روی شما قرار دارد. از همین رو توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید