تافل یکی از مدارکی است که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باید آن را برای اپلای ارائه کنند. داشتن نمره زبان انگلیسی مناسب، یکی از الزاماتی است که برای تحصیل در خارج نیازمند آن خواهید بود. تافل را اکثر دانشگاه‌های خارجی قبول دارند. برخی نیز مدرک آیلتس را برای اپلای می‌پذیرند. آیا شما هم جزو کسانی هستید که برای اپلای نیازمند مدرک تافل هستند؟ از آزمون تافل چه می‌دانید؟ آزمون تافل چه ساختاری دارد؟ با اپلای باما همراه شوید تا همه چیز را در مورد آزمون تافل به شما بگوییم.

آزمون تافل و انواع آن

آزمون تافل(TOEFL) نوعی از آزمون زبان انگلیسی است که سرویس سنجش در دانشگاه پرینستون آن را برگزار می‌کند. این آزمون در چهار بخش لیسنینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و درک مطلب برگزار می‌شود. آزمون تافل بیشتر برای اپلای دانشگاه‌ها در آمریکای شمالی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعتبار مدرک این آزمون نیز ۲ ساله تعیین شده است. آزمون تافل، سطح زبان انگلیسی متقاضیان برای اپلای دانشگاه‌های خارج را می‌سنجد. نمره قبولی این آزمون، از نمره ۹۰ به بالا تعیین شده است.

آزمون تافل در حال حاضر به دو شکل کتبی و اینترنتی برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون، باید به سوالات دفترچه پاسخ دهید. در حال حاضر، آزمون تافل به صورت اینترنتی برگزار می‌شود. آزمون کاغذی تافل، مهارت فرد را در سه زمینه ساختار زبانی، ریدینگ و لیسنینگ مورد بررسی قرار می‌داد. علاوه بر این، بخش نوشتن نیز به عنوان یکی دیگر از قسمت‌های مورد نظر، در مدت زمان ۳۰ دقیقه برای فرد در نظر گرفته می‌شد. نمراتی که در این زمینه، کسب می‌شوند، بعد از تغییر دادن مقیاس، با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را رقم می‌زنند.

تافل

آزمون تافل: کتبی یا اینترنتی

آزمون‌های تافل در روزها و تاریخ‌های منظم و از پیش تعیین شده، برگزار می‌شوند. اعتبار آزمون تافلی که از طریق اینترنت برگزار می‌شود، با مدارک قدیمی این آزمون یکسان است. با این حال آزمون‌های جدید تافل با آزمون‌های گذشته تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت‌ها شامل این است که تافل‌های قدیمی بر روی گرامر تاکید می‌کردند، اما تافل‌های جدید، تمامی مهارت‌های مربوط به زبان انگلیسی را مد نظر قرار می‌دهند. فاصله زمانی بین این آزمون‌ها و مشخص شدن نتیجه آنها در طول دو هفته، زمان‌بر است. آزمون تافل در هر ماه، چندین بار برگزار می‌شود. بنابراین شما می‌توانید با خیال راحت، زمانی که آماده هستید تاریخ مورد نظر خود را مشخص کرده و در آزمون شرکت کنید. مدت زمان آزمون در حدود ۴ ساعت طول می‌کشد. در این آزمون، چهار مهارت شما مورد سنجش قرار می‌گیرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

آزمون تافل اينترنتي یا(iBT) بخشی با عنوان اسپیکینگ دارد که در تافل کتبی، امکانی برای آن در نظر گرفته نشده است. در این آزمون، گرامر نیز به طور غیرمستقیم، حذف شده است. با این حال، سخنرانی‌ و گفتگو در بخش شنیداری طولانی شده و خلاصه‌نویسی نیز برای آن، در نظر گرفته شده است. در بخش‌های مربوط به درک مطلب نیز نوع سوالات، تنوع بیشتری پیدا کرده و شرکت کنندگان اطلاعات خود را طبقه‌بندی و جدولی را بر این اساس پر می‌کنند. در بخش نوشتاری نیز باید نوشته را به صورت تایپ انجام داده و وارد کنید.

تافل

آزمون تافل و بخش‌های آن

آزمون تافل نیز مانند سایر آزمون‌ها، بر روی چهار بخش استوار شده است. این چهار بخش شامل Reading /Listening /Speaking/ Writingمی‌شود. شرکت کنندگان در آزمون تافل، بعد از گذراندن دو بخش اول، پس از یک استراحت ده دقیقه‌ای، برای بخش‌های بعد آماده می‌شوند.

۱-سوالات ریدینگ 

بخش ریدینگ در آزمون تافل که در واقع مهارت خواندن است، ده سبک سوالی را روبروی شما قرار می‌دهد. شناخت کافی از بخش سوالات مربوط به ریدینگ، سبب می‌شود آمادگی شما برای روبرو شدن با سوالات، بیشتر شود و نمره بهتری را دریافت کنید. در این بخش، در حدود یک ساعت به شما زمان داده می‌شود تا سوالات آزمون را بررسی کنید. تعداد این سوالات از ۳۶ تا ۵۴ سوال متغیر و تفاوت است.

۲- لیسنینگ تافل

بخش لیسنینگ در آزمون تافل، بخش شنیداری آزمون است که زمان آن در حدود یک ساعت الی یک ساعت و نیم، طول می‌کشد. در این زمان، در حدود ۶ فایل صوتی را باید گوش کنید و بعد از گوش دادن به آنها، به ۴۰ تا ۵۱ سوال پاسخ دهید. بیشتر مردم تصور می‌کنند آزمون تافل در بخش شنیداری، تنها لهجه آمریکایی را در بر می‌گیرد، اما در مواردی دیده شده که آزمون با سایر لهجه‌ها نیز به دانشجو یا متقاضی ارائه شده است. بنابراین بهتر است در مطالعات خود، بر روی یک لهجه، تمرکز نکنید. بعد از پایان این بخش، ده دقیقه استراحت می‌کنید و سپس وارد بخش سوم که مکالمه است می‌شوید.

۳- اسپیکینگ 

بخش سوم آزمون تافل، بخش‌های مربوط به مکالمه تافل است، که در حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. در این بخش، باید به حدود ۶ سوال، پاسخ دهید. دو سوال اول، شامل سوالات‌ مستقل هستند و چهار سوال بعد آن، سوال‌های تلفیقی را در بر می‌گیرند. سوال‌های تلفیقی شامل سوالاتی می‌شوند که شرکت کنندگان بر طبق بخش‌های لیسنینگ و ریدینگ به آنها پاسخ می‌دهند. شما با توجه به این دو بخش، می‌توانید برای اسپیکینگ خود نیز تصمیم‌گیری کنید.

۴- سوالات رایتینگ تافل

بخش رایتینگ آزمون تافل شامل دو سوال می‌شود، که یک سوال آن تلفیقی است و سوال دیگر به طور مستقل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوال اول که حالت تلفیقی دارد شامل مهارت ریدینگ، رایتینگ و لیسنینگ می‌شود. پس از آن یک متن چهار پاراگرافی را مطالعه خواهید کرد. سپس همان متن را به صورت فایل صوتی و یا تصویری شنیده و یا مشاهده می‌کنید. بعد از آن باید در حدود ۲۰ دقیقه در مورد متنی که نوشته‌اید و موارد مربوط به آن در حدود ۲۰ دقیقه بنویسید. سوال دوم در این بخش، یک سوال مستقل را شامل می‌شود.

در این بخش، از شما می‌خو‌اهند در مورد یک موضوع، بنویسید. نکته دیگری که در مورد آزمون تافل باید بدانید این است که شما برای اپلای دانشگاه‌های خارج، باید حد نصاب این نمره را کسب کنید. باید توجه داشته باشید که بخش رایتینگ آزمون تافل به صورت تایپی است. بنابراین باید در تایپ انگلیسی دست تندی داشته باشید تا بتوانید به موقع، مواردی را که لازم است در ۲۰ دقیقه بنویسید، تحویل دهید و نتیجه مثبت بگیرید. پاسخ به این بخش از سوالات، باید در ۳۰۰ کلمه جمع‌‌بندی و خلاصه شود.

تافل

دانشگاه‌ها مدرک تافل می‌خواهند یا آیلتس

کسب مدرک تافل یا آیلتس کاملا بستگی به هدفی دارد که شما دنبال می‌کنید. اگر رشته و دانشگاهی که شما قصد اپلای آن را دارید از شما مدرک تافل بخواهد، طبیعتا باید به دنبال تافل باشید. اما اگر دانشگاه از شما مدرک آیلتس بخواهد، نیازمندی شما، مدرک آیلتس است. از نظر سطح زبان، می‌توان گفت فاصله بین این دو مدرک بسیار کم شده است. در حدود ۹۰ درصد از دانشگاه‌هایی که مقاطع تکمیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند هم تافل و هم آیلتس را برای اپلای، پذیرش می‌کنند. در نوشته پیشین در مورد مدرک آیلتس، نحوه اخذ و موارد مربوط به آزمون آیلتس، توضیحاتی داده شد که می‌توانید آنها را اینجا ببینید.

در مواردی نیز دیده شده است که متقاضی، دو دانشگاه را برای اپلای در نظر گرفته که یکی مدرک آیلتس و دیگری مدرک تافل را پذیرش می‌کند. در این موارد، داشتن هر دو مدرک زبان، می‌تواند شما را به اهدافتان نزدیک کند. اما اگر دروس یک دانشگاه به زبانی غیر از زبان انگلیسی ارائه می‌شد، نیازمند داشتن مدرک زبانی مانند آلمانی، فرانسوی و یا هر زبان دیگری خواهید بود که مورد نیاز دانشگاه است. اگر در این زمینه، نیاز به دریافت بورسیه و یا فاند داشته باشید باید حتما مدرک زبان برای دانشگاه را آماده کنید.

تافل و دانشگاه

ارائه مدرک تافل به دانشگاه مقصد برای اپلای، نشان دهنده تسلط متقاضی به زبان انگلیسی است. در وب سایت دانشگاه، جایی که به مدارک مورد نیاز اشاره شده است می‌توانید نمره تافلی که دانشگاه جهت اپلای دانشجو در نظر گرفته شده است را ببینید. با این حال بهتر است بدانید تسلط بر زبان انگلیسی برای اپلای دانشگاه‌های خارجی، یک مبحث جداگانه از مدرک زبان و فراتر از آن است. اما داشتن مدرک زبان تافل مورد نیاز دانشگاه، می‌تواند پروسه اپلای شما را راحت‌تر کند. تحصیل موفق شما در یک دانشگاه خارجی، نیازمند تسلط به زبان انگلیسی در سطحی فراتر از یک مدرک زبان انگلیسی است.

آمادگی برای آزمون 

آزمون تافل در طول سال، با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارید، چندین بار برگزار می‌شود. آزمون تافل حتی در هفته نیز ظرفیت برگزاری چند باره را دارد. از این رو، بهتر است برای زمان برگزاری آزمون، نگرانی نداشته باشید. هر وقت مطمئن شدید آمادگی دارید در آزمون زبان تافل شرکت کنید، آزمون دهید و نتیجه مورد قبول را بگیرید.

تافل

بهترین نمره تافل برای اپلای دانشگاه‌های خارج

نمره متوسط قبولی آزمون تافل، نمره ۹۰ از ۱۲۰ است. این نمره معادل نمره ۵/۶ برای آزمون آیلتس است. این نمره، حداقل نمره‌ای است که دانشگاه‌های معتبر آمریکا برای اپلای، آن را قبول می‌کنند. کانادا نیز به همین صورت است. با این حال اغلب دانشگاه‌های کانادا برای اپلای، مدرک آیلتس را مورد نظر قرار داده‌اند. بهتر است بدانید که این نمره، یک نمره متوسط، محسوب می‌شود.

به این مفهوم که شما می‌توانید از این نمره قبولی تافل برای اپلای استفاده کنید. اما اگر رقیبان شما نمره بهتری برای تافل داشته باشند، از شما جلو خواهند زد. پس اگر متقاضی اپلای خارج از کشور هستید باید تلاش کنید که علاوه بر داشتن رزومه خوب، نمره بالایی را در آزمون تافل کسب کنید تا به هدف خود دست پیدا کنید.

داشتن نمره ۱۰۰و یا بالاتر از آن و اخذ نمره ۲۳ در اسپیکینگ تافل، نمره‌ای معادل ۷ به بالا در آیلتس محسوب می‌شود. بنابراین اگر قصد اپلای خارج از کشور را دارید این نمرات، به شما کمک می‌کنند که در این زمینه موثر اقدام کنید و سطح بالایی را در رقابت با دیگران، به خود اختصاص دهید. اگر بتوانید چنین نمره‌ای را کسب کنید، می‌توانید به راحتی برای دانشگاه‌های آمریکا و کانادا اقدام کنید و نگرانی بابت نمره تافل و یا رقابت با رقیبان خود نداشته باشید.

سخن آخر

مدرک تافل یکی از مدارکی است که برای اپلای تحصیلی خارج از کشور، در هر مقطع لازم است. برای اینکه بدانید دانشگاه مورد نظر شما، چه مدرک زبانی از شما می‌خواهد، باید سایت دانشگاه را ببینید. آزمون تافل شامل ۴مرحله است و ما مراحل آن را برای شما توضیح دادیم. با مطالعه این مطلب جامع و کامل، می‌توانید هر آنچه را که در مورد آزمون تافل لازم است بدانید را کسب کنید. اپلای باما تلاش می‌کند تا به شما کمک کند که برای آماده کردن مدارک خود جهت اپلای، مسیر راحت‌تری را طی کنید.