اپلای رشته حسابداری در خارج از کشور یکی از اولویت‌هایی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی دنبال می‌کنند. برای اینکه بتوانید اپلای این رشته را به درستی انجام دهید باید کشورها و دانشگاه‌هایی که رشته حسابداری را دارند بشناسید و مدارکی را که در این زمینه لازم است مهیا کنید. آیا شما دانشگاه‌هایی که رشته حسابداری را دارند، می‌شناسید؟ آیا از مدارکی که برای اپلای رشته حسابداری لازم است، اطلاع دارید؟ اگر به دنبال دریافت اطلاعات کاملی در مورد اپلای این رشته هستید با اپلای باما همراه باشید.

رشته حسابداری

رشته حسابداری، مانند بسیاری از رشته‌های دیگر به صورت بومی است و در هر جایی با قوانین مربوط به آن کشور، شرایط تحصیلی خود را ایجاد می‌کند. شاید این موضوع را بتوان یکی از نقاط ضعف در زمینه رشته حسابداری محسوب کرد. بنابراین کسانی که قصد دارند در رشته حسابداری در خارج از کشور تحصیل کنند، باید دانشگاه مورد نظر خود را در این زمینه بشناسند.

افرادی که قصد اپلای رشته حسابداری در خارج از کشور را دارند، باید بدانند که حسابداری را باید با قوانین همان کشور یاد بگیرند. بعد از تحصیلات خود هم باید به دنبال شغل در محدوده جغرافیایی باشند که بتواند با قوانینی که تحصیل کرده، سازگار باشد. بنابراین متقاضیان تحصیل در خارج، باید پیش از شروع تحصیل، دوره‌هایی را بگذرانند که مربوط به رشته حسابداری در کشور مقصد است، تا راحتتر بتوانند این رشته را دنبال کنند. با توجه به اینکه رشته حسابداری آموزش‌های بومی دارد. برخی بر این عقیده هستند که حسابداری در کشور ما با آموزش‌های حسابداری در آمریکا و کانادا شباهت دارد. برخی نیز بر این عقیده هستند که روش‌های آموزش در انگلستان برای دانشجویان، شباهت به روش‌های حسابداری در ایران دارد.

اپلای رشته حسابداری

اهمیت زبان انگلیسی در رشته حسابداری

کسانی که قصد اپلای رشته حسابداری را دارند، باید سوابق تحصیلی خوبی در درس ریاضیات داشته باشند. شرایط تحصیل رشته حسابداری در مقاطع پایین و یا در مقطع مستر و دکترا یا PhD نیز بر طبق هر دانشگاهی متفاوت است. اما زبان تحصیل در اکثر دانشگاه‌ها در رشته حسابداری زبان انگلیسی است. تسلط به زبان انگلیسی در سطح بسیار بالا، مهم‌ترین شرط ورود به رشته حسابداری در خارج از کشور است. شهریه دانشگاه نیز برای تحصیل در رشته حسابداری بستگی به دانشگاهی که دارد که در آن تحصیل می‌کنید. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی کمتر و در دانشگاه خصوصی بیشتر است. درآمد این رشته نیز در خارج از کشور به نسبت کشوری که در آن تحصیل می‌کنید متفاوت است.

گرایش‌های تحصیلی حسابداری

گرایش‌هایی مانند حسابداری نظری، حسابداری قانونی، امور مالی، مدیریت احتمالات، استراتژی تجارت، گرایش‌هایی در رشته حسابداری هستند. حسابداری مالی جزو شاخه‌های اصلی حسابداری است. جمع آوری، ثبت و تحلیل اطلاعات جهت دادن گزارش، طبق قوانین حسابداری، سرمایه‌گذاری در موارد مختلف یکی از گرایش‌های حسابداری است. مدیریت حسابداری از شاخه‌های دیگر گرایش حسابداری است. این گرایش مواردی چون سنجش و تحلیل گزارش‌های حسابداری را شامل می‌شود. اطلاعات مربوط به این مورد معمولا محرمانه است و از آنها برای تصمیم‌گیری مدیران استفاده می‌شود.

حسابرسی یکی دیگر از گرایش‌های حسابداری است. این گرایش به تحلیل امور مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها برای فایل بندی جهت اسناد مالی می‌پردازد. یکی از گرایش‌های رشته حسابداری، مالیات است. هدف حسابداری مالیاتی، شرح اطلاعات مالیاتی و به کارگیری اصول حسابداری با هدف مالیاتی است. در این زمینه باید اطلاعات عمومی بالایی داشته باشید تا بتوانید به تحلیل درآمد ناخالص، تعدیل آن، قیاس و میزان اعتبارات را تشخیص دهید. حسابداری قانونی، یکی از گرایش‌های این رشته است. این رشته در پی دسترسی به استانداردها در دادگاه‌ها است. بنابراین در این رشته، به کارگیری روش‌هایی جهت آشنایی با موارد مالی مربوط به دادگاه‌ها و روش‌های پیشگیری از مخالفت با قوانین مالی آموزش داده می‌شود.

اپلای رشته حسابداری

مدارک لازم جهت اپلای رشته حسابداری

اپلای رشته حسابداری در دانشگاه، نیاز به شناخت دوره‌های تحصیلی دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید دارد. کسانی که قصد اپلای رشته حسابداری در انگلستان را دارند، بعد از تحصیل تبدیل به یک حسابداری بین‌المللی می‌شوند و توانایی انجام امور حسابداری در همه رشته‌های مالی را دارند. به دلیل اینکه این رشته بومی است بنابراین شرایط ورود به هر دانشگاه هم ممکن است برای آن، متفاوت باشد. دانستن یک نکته در این زمینه ضروری است، هرچه زبان انگلیسی قوی‌تری داشته باشید، تحصیل در رشته حسابداری در خارج، برای شما راحت‌تر است.

برای اپلای رشته حسابداری در کشور آمریکا در دانشگاه‌هایی مانند هاروارد و یا برکلی، باید جی مت بالای ۷۵۰ داشته باشید. همچنین معدل شما باید از ۱۷ بالاتر بوده و نمره تافل ۱۰۰ را داشته باشید. این دانشگاه‌ها معمولا افراد با داشتن سواد و رزومه بالا را اپلای می‌کنند. بنابراین باید شرایط رقابت با آنها را داشته باشید. به طور کلی مدارکی مانند

  • مدرک تحصیلی و ریز نمرات دانشجو با داشتن معدل بالا
  • داشتن نمره زبان جی مت ۷۵۰، جی آر ای، تافل ۱۰۰ یا آیلتس ۷
  • داشتن CV
  • تجربه‌های کاری در زمینه رشته مورد نظر

مدارکی است که می‌تواند اپلای رشته حسابداری در مقاطع تکمیلی را برای شما آسان‌تر کند.

اپلای رشته حسابداری

مقطع کارشناسی حسابداری

برای اینکه به عنوان یک حسابدار رسمی شناخته شوید، باید مدرک حسابداری داشته باشید. اپلای رشته حسابداری در خارج از کشور و دریافت مدرک لیسانس این رشته، در حدود ۴ سال طول می‌کشد. در این مدت باید بتوانید دروسی مانند امور مالی، ریاضیات، آمار و کسب و کار را دنبال کنید. بسیاری از برنامه‌های دوره کارشناسی، تخصص‌هایی در زمینه حسابداری قانونی و سیستم‌های حسابداری را ارائه می‌کنند. با وجود این که حسابداری یک رشته بومی است و در هر جا قوانین خود را دارد اما اطلاع از برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی که در این زمینه وجود دارد، می‌تواند تا حدودی شما را با زمینه رشته مورد نظرتان بیشتر آشنا کند.

از دروس و دوره‌های رشته حسابداری می‌توان به سیستم‌های اطلاعات حسابداری، امرو مربوط به تجارت بین‌الملل، حسابداری بین‌الملل، اقتصاد ریز و کلان، هزینه در بخش حسابداری، تجزیه و تحلیل داده، گزارش فرایند، مدیریت استراتژیک و … را نام برد.

مقطع مستر حسابداری

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری، برای بسیاری از کسانی که این رشته را انتخاب می‌کنند معمولا، آخرین مقطع محسوب می‌شود. تحصیل در این مقطع در حدود دو سال طول می‌کشد. دانشجویان این مقطع، حسابداری پیشرفته و مهارت‌های آن را به صورت عملی فرا می‌گیرند و در یک تخصص خاص مانند حسابداری قانونی و یا مالیاتی مترکز می‌شوند. تقاضا برای دریافت مدرک مستر حسابداری بالا است. زیرا بازار کار این رشته بسیار رقابتی است، از این رو بسیاری جهت این مقطع، اقدام می‌کنند، تا تمایز خود را با دیگران حفظ کنند.

تحصیل در مقطع مستر حسابداری، فقط چند واحد درسی به واحدهایی که در مقطع لیسانس، خواندید اضافه می‌کند. بنابراین می‌توان گفت داشتن مدرک این مقطع، چیز خاصی به سواد شما اضافه نمی‌کند اما می‌تواند سبب افزایش حقوق شما شود. با این حال کسانی که مقطع مستر را می‌گذرانند در محیط کار و بیزینس، افرادی با سواد محسوب می‌شوند و در کشورهایی مانند آمریکا، سمت مدیرعاملی می‌گیرند. آنچه جالب است بدانید این است که برخی دانشگاه‌ها، داشتن مدرک مستر برای ورود به مقطع دکترا را الزامی نمی‌دانند. اما در مقابل، برای نمره جی مت، ارزش زیادی قائل هستند. یعنی برای وارد شدن مقطع بالاتر، باید نمره جی مت بالایی داشته باشید.

اپلای رشته حسابداری

 

تحصیل در مقطع phd حسابداری

پذیرش مقطع PHD حسابداری چندان رواج ندارد. با این حال می‌توانید اپلای رشته حسابداری در این مقطع را نیز دنبال کنید. مقطع phd حسابداری، مقطع خاصی است. معمولا بیشتر دانشگاه‌ها در این مقطع به دانشجو فول فاند ارائه می‌دهند. یعنی علاوه بر پرداخت شهریه دانشجو، حقوق هم به دانشجو می‌دهد. این فاند در دانشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد و با مبالغ مختلف به دانشجو ارائه شود. برخی از دانشگاه‌ها هستند که مقطع دکترا در رشته حسابداری ندارند. این دانشگاه‌ها در مقطع ارشد به دانشجو، فاند ارائه می‌دهند. برخی دانشگاه‌ها هم اسکالرشیپ فقط ارائه می‌دهند.

معمولا کسانی که این مقطع را انتخاب می‌کنند، به دنبال کسب تخصص برای وارد شدن در آموزش این رشته در دانشگاه هستند. زیرا مدرک دکترای این رشته کاملا کاربردی است. در غیر این صورت، برای وارد شدن به بازار کار حسابداری، داشتن مدرک لیسانس نیز کفایت می‌کند. دانشگاه هاروارد و برکلی بیشترین متقاضی اپلای حسابداری در مقطع دکترا را دارند. اگر قصد دارید در مورد شرایط اپلای حسابداری در مقطع phd این دو دانشگاه بیشتر بدانید،لینک بیزینس اسکول دانشگاه هاروارد برای اپلای phd حسابداری و لینک بیزینس اسکول دانشگاه برکلی برای اپلای phd حسابداری را برای شما قرار دادیم.

اپلای رشته حسابداری

 

اپلای رایگان رشته حسابداری

رشته حسابداری در خارج، بازار کار خوبی دارد. این رشته در کشور ایران کمتر از کشورهای خارجی، بازار کار دارد. از این رو داوطلبان تلاش می‌کنند تا این رشته را در خارج از ایران دنبال کنند و تحصیلات تکمیلی آن را از طریق بورسیه دنبال کنند. اخذ اپلای رشته حسابداری در مقطع لیسانس و دریافت بورسیه این مقطع کار سختی است و تنها با داشتن رزومه بسیار قوی امکان‌پذیر است. اما در مقاطع تکمیلی قابلیت دسترسی بهتری دارد. در ادامه کشورهایی که رشته حسابداری را به صورت بورسیه ارائه می‌کنند به شما معرفی می‌کنیم.

اپلای رشته حسابداری در اروپا

رشته حسابداری در اروپا در کشورهای زیادی دنبال می‌شود. کشورهایی که شهرت بیشتری دارند و دست یافتن به بورسیه در آنها راحت تر است را به شما معرفی می‌کنیم.

انگلستان

اپلای رشته حسابداری در کشور انگلستان از طریق بورسیه امکان‌پذیر است. اما تقاضای زیادی که در این کشور وجود دارد، سبب می‌شود که شانس کمتری برای دریافت بورسیه داشته باشید. بنابراین داشتن معدل بالا، نمره زبان آیلتس و یک رزومه خوب، می‌تواند شما را برای دریافت اپلای این رشته، بیشتر کند. اپلای رشته حسابداری از طریق بورسیه در انگلستان برای مقطع دکترا در نظر گرفته شده است. مدت زمان این بورسیه سه سال است و ارزش سالانه آن ۱۴هزار پوند است که شهریه دانشجو را پوشش می‌دهد.

هلند

اپلای رشته حسابداری در هلند در هر سه مقطع تحصیلی به صورت بورسیه ارائه می‌دهند. با این حال اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی این رشته کار راحتی نیست. ارزش این بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در هلند، در حدود ۵ هزار یورو است.

فرانسه

فرانسه دانشگاه‌های معتبری دارد. تحصیل حسابداری در دانشگاه‌های این کشور با پرداخت شهریه انجام می‌شود اما اگر محصل زرنگی باشید می‌توانید بورسیه تحصیلی این کشور را اخذ کنید و تحصیلات خود را ادامه دهید. بورسیه دانشگاه‌های فرانسه در مقاطع تکمیلی ارائه می‌شود. ارزش بورسیه حسابداری در دانشگاه لیون، سالانه در حدود ۱۰هزار یورو است. یعنی این دانشگاه هر ماه در حدود ۸۰۰یورو به دانشجویان خود حقوق می‌دهد.

اپلای رشته حسابداری

نروژ

نروژ یکی از کشورهایی است که تحصیل در رشته حسابداری در آن انجام می‌شود. پذیرش در رشته حسابداری در مقاطع تکمیلی دانشگاه‌های اتریش، در صورت داشتن رزومه بسیار خوب، می‌تواند شانس شما را برای استفاده از فاند تحصیلی در این کشور، افزایش دهد.

اتریش

اتریش یکی از بهترین کشورهای اروپایی جهت اپلای رشته حسابداری است. پذیرش در رشته حسابداری در این کشور، با داشتن رزومه خوب، امکان‌پذیر است. در این کشور بورسیه در مقاطع تکمیلی با داشتن شرایط بسیار خوب امکان‌پذیر است.

ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که اپلای رشته حسابداری را می‌توانید در آن دنبال کنید. تحصیل در این رشته در ترکیه، شهریه سنگینی دارد. بنابراین باید تمکن مالی بالایی برای تحصیل در این کشور داشته باشید.بورسیه دانشگاه‌های ترکیه می‌تواند هزینه شهریه و امورات مربوط به خوابگاه شما را پوشش دهد. بورسیه رشته حسابداری در هر سه مقطع در ترکیه ارائه می‌شود، ارزش این بورسیه در مقطع لیسانس، ۲۸۰ دلار در مقطع مستر در حدود ۴۲۳ دلار و در مقطع دکترا در حدود ۵۶۰ دلار است.

اپلای رشته حسابداری در آمریکا و کانادا

بهترین کشورها برای اپلای حسابداری، کشورهای آمریکا و کانادا هستند. اما این مفهومش این نیست که اپلای این رشته در این کشورها راحت هست. اتفاقا به دلیل رقابت بالایی که وجود داره و سطح پایین بودن رشته حسابداری در ایران، رقابت برای اپلای این رشته خیلی سخت هست. آینده رشته حسابداری در این کشور درخشان است. یعنی کسی که بتواند آن را به دست بیاورد، در واقع، آینده روشنی برای خود رقم زده است. اپلای این رشته بستگی به این دارد که توانایی زبان انگلیسی شما خیلی بالا باشد و رزومه بسیار خوبی داشته باشید که بتوانید با متقاضیان کشورهای دیگر رقابت کنید. با این حال اپلای این رشته دست یافتنی است.

دانشجویانی در کالج‌های کانادا در مقاطع تکمیلی حسابداری می‌خوانند که لیسانس از دانشگاه‌های ایرانی گرفتند. بنابراین با داشتن رزومه خوب، می‌شود به این هدف دست پیدا کرد. مقاطع تکمیلی مستر و دکترا در آمریکا و کانادا معمولا به صورت فاند است. بنابراین رزومه خوب می‌تواند این شانس را به شما بدهد که فاند تحصیلی دریافت کنید.

 

اپلای رشته حسابداری

دانشگاه‌های معتبر جهان در رشته حسابداری

دانشگاه‌های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که می‌توانید در آنها اپلای رشته حسابداری را دنبال کنید. اما برخی از این دانشگاه‌ها اعتبار بیشتری دارند و این رشته را با امکانات بهتری ارائه می‌کنند. اگر بخواهیم بهترین دانشگاه‌ها در زمینه رشته حسابداری را نام ببریم، بدون شک دانشگاه‌های آمریکا در صدر این فهرست قرار می‌گیرند. دانشگاه هاروارد آمریکا و موسسه فناوری ماساچوست مقام‌‌های اول را در این زمینه از آن خود می‌کنند. مدرسه علوم سیاسی در لندن و دانشگاه‌های استنفورد و کالیفرنیا در مقا‌م‌های بعدی قرار می‌گیرند. دانشگاه شیکاگو و دانشگاه پنسیلوانیا نیز در این زمینه، موقعیت خوبی دارند.

سخن آخر

اپلای رشته حسابداری را می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا دنبال کنید. این دانشگاه‌ها در تمامی مقاطع تحصیلی دانشجو می‌پذیرند. اپلای رشته حسابداری در مقاطع پایین‌تر، آسان‌تر است. اما بیشتر بورسیه‌های این رشته در مقاطع بالا امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین اپلای این رشته را می‌توانید در دانشگاه‌هایی که علاقه دارید دنبال کنید. اپلای باما در این زمینه، شما را یاری می‌کند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما می‌گذارد.