اخذ بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰، اولویت اول دانشجویان ایرانی، برای تحصیل است. این کشور یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا را دارد. طبق رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های کانادا در ردیف۵۰ دانشگاه برتر در دنیا هستند. دانشگاه‌ تورنتو و مک‌گیل مونترال در صدر این ۵۰ دانشگاه هستند. همانطور که پیش از این گفتیم، اکثر متقاضیان تحصیل در کانادا، این کشور را به دلیل بورسیه‌هایی که به دانشجویان ارائه می‌دهد، انتخاب می‌کنند. برای ادامه تحصیل در کانادا، چند نوع کمک مالی ارائه می‌شود. این موارد شامل بورسیه تحصیلی، کمک‌های مالی که به گرنت، هم شهرت دارند، جوایز تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و یا فاند و وام می‌شوند. در ادامه با اپلای باما همراه باشید تا شما را با این کمک‌های مالی کانادا به دانشجو، آشنا کنیم.

بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰

بورسیه تحصیلی کانادا، انواع گوناگون دارد و از راه‌های مختلف به دانشجو ارائه می‌شود. برخی از این بورسیه‌ها از طریق دولت کانادا، و برخی دیگر از طریق دانشگاه‌های این کشور به دانشجو ارائه می‌شوند. دیگر بورسیه‌های کانادا هم از سوی سازمان‌های خصوصی و بین‌المللی به دانشجویان، ارائه می‌شود. اسکولارشیپ یا فلوشیپ‌هایی که از سوی دانشگاه‌های کانادا و یا دولت یا سازمانی مخصوص به دانشجویان، ارائه می‌شود، شرایطی را برای دانشجو، لحاظ می‌کند. این شرایط شامل معدل بالا، رزومه تحصیلی، داشتن مدرک زبان، و دیگر صلاحیت‌هایی که برای دانشجو نیاز است، می‌شود. این نوع از بورسیه‌های تحصیلی، که به دانشجو ارائه می‌شوند، در قالب فاند هستند و نیازی به باز پس دادن ندارند.

بورسیه تحصیلی کانادا 2020

بورسیه‌های تحصیلی کانادا، خارج از دانشگاه

برخی بورسیه‌های تحصیلی کانادا، خارج از دانشگاه، ارائه می‌شوند. یک نوع از بورسیه این کشور که خارج از دانشگاه، ارائه می‌شود، به بورس ونیر، شهرت دارد.

 • بورس ونیر به صورت سالانه به ۵۰۰ دانشجوی اهل کانادا و دانشجویان خارجی، ارائه می‌شود. مبلغ این بورسیه، سالی ۵۰ هزار دلار است و فقط در دوره دکترا، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بورس ترودو، یکی دیگر بورسیه‌هایی است که در کانادا ارائه می‌شود. ظرفیت این بورسیه تحصیلی کانادا، سالیانه ۱۵ نفر بوده و مبلغ آن ۶۰ هزار دلار است.
 • بورس ملکه الیزابت دوم، این بورس، یکی از بورسیه‌های کانادا است که به دانشجویان خلاق در حوزه Commonwealth به مدت دو سال، پرداخت می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی کانادا با عنوان بورسیه بنتینگ شهرت دارد. این بورسیه به مبلغ ۷۰هزار دلار با ظرفیت آن ۷۰ نفر است. طول مدت بورسیه، دو سال است و به ۷۰ دانشجوی دوره پست دکتری ارائه می‌شود.
 • بورس وزارت امور خارجه کانادا، از بورسیه‌های تحصیلی کانادا است که شهرت زیادی دارد. این بورسیه هر سال به ۹۰۰ متقاضی تحصیل در این کشور، اعطا می‌شود.

بورسیه‌ تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ در مقطع مستر

بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقطع مستر و بیشتر در مقطع PHD به متقاضیان ارائه می‌شود.

 • یکی از بورسیه‌هایی که در مقطع فوق لیسانس کانادا ارائه می‌شود، Canada Graduate Scholarships-Master’s Program است. این بورسیه در مقطع دکترا هم به دانشجویان ارائه می‌شود. اما بیشترین ارائه آن برای مقطع مستر است. این بورسیه تحصیلی کانادا، جزو بورسیه‌های دولتی است. این بورسیه از طرف موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا، شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا، شورای پژوهش‌های علوم طبیعی و مهندسی کانادا به دانشجویان ارائه می‌شود. این نوع بورسیه تحصیلی کانادا، یک ساله است و مبلغی شامل ۱۷۵۰۰دلار اعتبار دارد. لازم است بدانید شرط درخواست این بورسیه، داشتن شهروندی و اقامت کانادا به صورت دائم است.

 

 • نوعی دیگر از بورسیه تحصیلی در مقطع مستر، معروف به  NSERC است. این بورسیه از کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا است که در قالب‌های اسکولارشیپ و گرنت به دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه کانادا به دانشجویان ممتاز در این مقطع، تعلق می‌گیرد و بیشتر در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی به دانشجویان ارائه می‌شود.

 

 • دیگر بورسیه تحصیلی که در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود، بورسیه Anne Vallee است. این بورسیه، غیردولتی است و از طرف صندوق حفظ محیط زیست کانادا به دانشجویان ارائه می‌شود. ناگفته نماند که این بورسیه برای تحقیقات جانوری به دانشجویان در دانشگاه‌های کبک و بریتیش کلمبیا در مقطع PHD نیز ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان بین‌المللی اختصاص دارد و در قالب دو فاند با ارزش مالی سالانه ۱۵۰۰دلار، به دانشجویان واجد شرایط، ارائه می‌شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ در مقطع مستر

بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ در مقطع مستر، چندان سخت نیست. برای دست یافتن به بورسیه این مقطع، داشتن رزومه علمی و سابقه آموزشی خوب و مدرک زبان می‌تواند راه شما را برای دست یافتن به هدف، آسان کند. شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع مستر، در زمینه تحقیقاتی، ارائه می‌شود. برای اخذ بورسیه این مقطع، باید از نظر علمی توانایی خود را ثابت کنید تا بتوانید نظر دانشگاه را برای اعطای بورسیه، جلب کنید.

بورسیه تحصیلی کانادا 2020

بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقطع PHD و بالاتر

 • بورسیه Vanier Graduate Scholarships نوعی از بورسیه دولتی کانادا است که برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا در نظر گرفته شده است. بورسیه ونیر، زمینه تحقیقاتی دارد و هدف آن حفظ استانداردها و دستاوردهای علمی در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و مهندسی در کانادا است. این بورسیه قصد نگه داشتن دانشجویان ممتاز دکتری از سراسر جهان را دارد. ظرفیت این بورسیه تحصیلی ۱۶۰نفر بوده و ارزش سالانه آن حدود ۵۰۰۰۰دلار است. مدت اعتبار آن ۳سال در نظر گرفته شده است.

 

 • کمک هزینه تحصیلی Banting Postdoctoral fellowships بورسیه‌ای دولتی است که به دانشجویان ممتاز در مقطع فوق‌دکترا در کانادا ارائه می‌شود. این نوع بورسیه بیشتر در زمینه رشته‌های اجتماعی، تحقیقات مربوط به سلامت و علوم طبیعی می‌شود و مخصوص دانشجویان بین‌المللی است. این بورسیه زمان‌بندی شده است و سالانه ظرفیت ۷۰ نفر را دارد و دارای ارزش ۷۰۰۰۰دلار است. این بورسیه برای مدت زمان دو سال به دانشجویان ارائه می‌شود.

 

 • کمک هزینه و بورسیه تحصیلیTrudeauدر کانادا، از جانب بنیاد Trudeau به دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند، ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی Trudeau، مدت زمانی سه ساله دارد و ارزش سالانه آن در حدود مبلغ ۴۰هزار دلار است. در این بورسیه، ۲۰هزار دلار برای خرج سفر و تحقیقات است.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ در مقطع دکترا

بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ در مقطع دکترا، شرایطی دارد. متقاضی اخذ بورسیه در مقطع PHD، باید علاوه سوابق تحصیلی خوب و رزومه پژوهشی علمی عالی، از مدرک زبان انگیسی آیلتس، با نمره بالای ۷برخوردار باشد. در کنار موارد گفته شده، اگر کسی بخواهد در مقطع دکترا پذیرش بگیرد، باید تاییدیه یک استاد راهنما را جهت پذیرش داشته باشد. دانشجو با داشتن شرایط علمی لازم می‌تواند از بورسیه full fund کانادا که پوشش دهنده تمام هزینه‌ها است، استفاده کند. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار کانادا است، دریافت فول فاند در این مقطع، می‌تواند جوابگوی همه نیازهای تحصیلی و زندگی دانشجو باشد.

بورسیه تحصیلی کانادا 2020

بورسیه‌های دانشگاهی کانادا

۱-فاند تحصیلی

 • فاند تحصیلی تدریس Teaching Assistantships TA نوعی دیگر از بورسیه تحصیلی کانادا است که از جانب دانشگاه به دانشجویان مقطع ارشد و دکترا ارائه می‌شود. در این نوع از بورسیه، دانشجویان برای بر عهده گرفتن وظایفی چون مدیریت آزمایشگاه، سخنرانی، رفع اشکال دانشجویان، برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق، انتخاب می‌شوند.

 

 • فاند پژوهشی Research Assistantships RA، توسط دانشگاه‌های کانادا به کسانی ارائه می شود که توسط اساتید دانشگاه برای انجام تحقیقات، استخدام می‌شوند. این افراد در کنار تحصیل، باید بتوانند پروژه تحقیقاتی انجام دهند. این تحقیقات با مدیریت راهنما، هدایت شده و به ارائه مقاله و پایان‌نامه دانشجو، منتهی می‌شود. دانشجویان در این بورسیه، می‌توانند تحقیقات رده بالا در جهان و مقالات خود را با نظر استاد انتخاب کنند. وظایف دانشجو در این نوع از بورسیه، شامل کار در درون دانشگاه، برای کمک به انجام تحقیقات و بررسی علمی وقایع در روزنامه‌ها، آزمایشات و برگزاری مصاحبه‌ است. این بورسیه‌ها علاوه بر داشتن مزیت‌های عالی، برای دانشجو، رزومه‌ای با ارزش می‌سازند.

 

 • بورسیه تحصیلی کانادا با عنوان شایستگی در تحصیل یا Merit Scholarships بر اساس معدل دانشجو به وی ارائه می‌شود. این نوع بورسیه تنها از آن دانشجویان ممتاز بوده و ارزش آن در حدود ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰۰دلار است.

 

 • جوایز کمک مالی Donor-Funded Awards، نوعی از کمک هزینه است که سقف آن در حدود ۲۰۰۰۰بوده و طبق نیاز مالی دانشجو، برای محدوده‌های تحصیلی توسط دانشگاه به دانشجو ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی کانادا 2020

 

۲-بورسیه تحصیلی

 • بورسیه تحصیلی Entrance Scholarships نوعی از بورسیه تحصیلی  است که برای دانشجویان ممتاز با مدارج عالی قوی در  دانشگاه‌های کانادا، در نظر گرفته شده است. این نوع از بورسیه در زمان‌های مشخصی ارائه می‌شود. بنابراین فرد متقاضی دریافت بورسیه، باید تحقیق کند که زمان مشخص برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۰ چه موقع است، و برای آن اقدام کند. دانشگاه‌های دولتی کانادا، که این نوع از بورسیه را ارائه می‌کنند، دانشگاه‌های کارلتون، آلبرتا و نیتوبا هستند. این دانشگاه‌ها برای کاهش دادن هزینه تحصیلی دانشجو، این نوع از بورسیه را ارائه می‌دهند. این نوع کمک‌هزینه تحصیلی طبق عیار واجد شرایط بودن، یعنی دانشجوی تمام وقت و حداقل میانگین معدل GPA به متقاضی تعلق می‌گیرد.

 

 • بورسیه‌‌ایی که از طرف دانشگاه‌های معتبر کانادا به دانشجویان فارغ‌التحصیل پرداخت می‌شود شامل  بورسیه تحصیلی کانادا با نام Domestic Entrance Scholarships است. مدت زمان بورسیه، یک ساله است و به دانشجویانی ارائه می‌شود که اقامت دائم کانادا را داشته باشند. این دانشجویان باید معدل بالا داشته باشند. ارزش این بوررسیه برای مقطع مستر، ۲۰۰۰دلار و برای دانشجویان مقطع دکترا، ۳۰۰دلار است.

سخن آخر

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع مستر و دکترا برای دانشجویان ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار است. بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی تنها در موارد خاصی که دانشجو از رزومه آموزشی و پژوهشی بسیار خوب، برخوردار باشد، ارائه می‌شود. در این نوشتار سعی شده است که بورسیه‌هایی که در مقاطع تکمیلی به دانشجویان خارجی ارائه می‌شود، برای شما ذکر شود. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما را به اولویت‌هایتان نزدیک کند.