ایتالیا کشوری است که به دلیل داشتن هزینه‌های پایین در تحصیل و شرایط زندگی مساعد و همچنین سهولت در دادن بورسیه به دانشجویان، در اولویت انتخاب دانشجو قرار می‌گیرد. کسانی که متقاضی اپلای پزشکی در ایتالیا هستند باید در آزمون IMAT که به صورت بین‌المللی است شرکت کنند. این آزمون، یکی از آزمون‌های معتبری است که برای گروه پزشکی، دندان‌پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن به زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می‌شود. شما در مورد آزمون IMAT چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید این آزمون چگونه و در کجا برگزار می‌شود؟ منابع این آزمون چیست؟ با اپلای باما همراه باشید تا همه چیز را در مورد این آزمون به شما بگوییم.

آزمون IMAT چیست؟

آزمون IMATدر واقع اختصار شدهInternational Medical Admissions Test است. این آزمون توسط وزارت آموزش ایتالیا و سازمان Admissions Testing Service برای دانشجویان پزشکی برگزار می‌شود. کسانی که در این آزمون پذیرفته شوند می‌توانند رشته پزشکی را در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی دنبال کنند.
مهم‌ترین مزیت پشت سر گذاشتن این آزمون و وارد شدن به رشته‌های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، این است که شرایط تحصیل رایگان را برای شما فراهم می‌کند. متقاضیان با گذر از این آزمون، شرایط استفاده از بورسیه DSU را داشته و می‌توانند از تحصیل رایگان استفاده کنند.

آزمون IMAT چه شرایطی دارد؟

آزمون IMATبرای همه متقاضیانی که قصد اپلای دارند شرایط یکسان ندارد. آزمون، برای متقاضیان اتحادیه اروپا و غیراروپایی‌ها شرایط متفاوتی را در نظر گرفته است. برای مثال، دانش آموزان غیراروپایی باید تنها شهروندی ایتالیا را بدون اینکه در آن کشور زندگی کرده باشد دارا باشد. دانش آموزان اروپایی نیز در صورت شرکت در این آزمون، باید شهروندی یکی از کشورهای اتحادیه راوپا را داشته باشند تا بتوانند در آزمون، شرکت کنند.

آزمون IMAT

ساختار آزمون IMAT و منابع مورد مطالعه

آزمون IMAT در حدود ۱۰۰دقیقه زمان را به خود اختصاص می‌دهد. این آزمون از چهار بخش تشکیل شده و شرکت کنندگان در آن، باید به ۶۰ سوال که هر کدام از ۵گزینه تشکیل شده‌اند پاسخ صحیح بدهند. در ادامه به چهار بخش آزمون اشاره کرده و کیفیت آنها را برای شما خواهیم گفت.

بخش اول: General Knowledge / Logical Reasoning

بخش اول آزمون IMAT شامل دانش و مهارت های کلی در زمینه استدلال منطقی است که برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. در این بخش مهارت‌های مربوط به حل مسائل نو علمی، نحوه استنتاج و نتیجه گیری منطقی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای موفقیت در این بخش، دانشجو باید از تفکر انتقادی و مهارت حل مساله برخوردار باشد. در این بخش، سوالات اطلاعات عمومی در زمینه تاریخ، فلسفه، ادبیات و مسائل سیاسی و اجتماعی نیز مورد نظر قرار می‌گیرد. این سوالات، گزینه‌ای نیستند و باید با مهارت نوشتاری آنها را پاسخ دهید. این قسمت از آزمون IMAT درک و ارزیابی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در این بخش مهارت حل مساله نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بخش، توانایی فرد را برای حل مسائل مهم مورد بررسی قرار می‌دهد. برای پاسخگویی به این سوالات، باید روش‌های خلاقانه‌ به کار برده و تشابهات در مضامین مختلف را مورد توجه قرار دهید. بخش اول آزمون شامل ۲۰ سوال است.

بخش دوم: Biology

بخش دوم آزمون IMATسوالات مربوط به زیست شناسی است. در این بخش سوالاتی از بیولوژی، شیمی زیستی، مولکول‌های موجودات زیستی، آنزیم‌ها، سلول‌ها، ویروس‌ها، حیوانات و گیاهان و ساختار سلولی و عملکرد آنها، طرح می‌شود. مباحث دیگر شامل بخش‌های مربوط به زیست‌شناسی است که شامل تولید مثل، ژنتیک مولکولی و کلاسیک، کد ژنتیکی، ساختار مربوط به DNA، سنتز پروتئین، ساختارهای کروموزومی، بیماری‌های ژنتیکی و ارثی، نظریه تکامل و فیزیولوژی و آناتومی حیوانات و انسان‌ها است. این بخش در حدود ۱۸سوال را به خود اختصاص می‌دهد. این بخش، مهم‌ترین بخش آزمون است و بیشترین تاثیر را در قبولی متقاضی دارد.

بخش سوم: Chemistry

سوالات مربوط به بخش شیمی آزمون IMAT، در مورد عناصر و ترکیبات آنها۶ ساختار اتم، ایزوتوپ‌ها، جدول تناوبی، فلزات، پیوندهای شیمیایی و یونی، شیمی معدنی، ترکیبات معدنی و واکنش‌های اکسیومتری و شیمیایی، اسید و باز، حلال‌ها، وزن‌های اتمی و مولکولی، اصول شیمی آلی، اتر، الکل، آلدئید، استر، کتون و اسیدهای کربوکسیلیک است. ۱۲ سوال از بخش شیمی خواهید داشت.

بخش چهارم: Physics and Mathematic

بخش چهارم آزمون IMAT، مربوط به سوالات فیزیک است. این بخش شامل سوالاتی در مورد مبحث شتاب، حرکت مستقیم و دایره‌ای، دینامیک‌ها، بردار، نیرو، وزن، جاذبه، کار، انرژی جنبشی، سکون، مکانیک‌های سیال، ترمودینامیک‌، الکترودینامیک، الکترواستاتیک، پاسکال، فشار، حرارت، مکانیزم‌های گرمایی، خازن‌ها، مقاومت‌های الکتریکی، ژنراتورها، کالری، حرارت و … است. این بخش شامل ۸سوال است.

این بخش شامل سوالات ریاضی نیز می‌شود که بیشتر مباحث مربوط به جبر و احتمال، اعداد طبیعی و صحیح، لگاریتم‌ها، تناسبات، معادلات، مثلثات، تابع‌های معکوس و چند ضلعی‌ها، سینوس و کسینوس، واص دایره و بحث‌های مربوط به هندسه و مثلثات، معادلات خط، معادلات دایره، احتمال و آمار است. ۲ سوال هم این بخش، دارد.

آزمون IMAT

چه کسانی در آزمون IMAT شرکت می‌کنند؟

متقاضیانی که واجد شرایط شرکت در آزمون IMAT هستند باید دیپلم خود را اخذ کرده باشند. کسانی که یک سال پیش دانشگاهی را نگذرانده‌اند شرایط شرکت در این آزمون را ندارند. متقاضیان ایرانی با اخذ دیپلم باید به زبان انگلیسی کاملا مسلط باشند. متقاضیان با داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. با اینکه این آزمون شرط داشتن مدرک زبان را ندارد، اما برای ورود به رشته پزشکی، داشتن مدرک زبان، الزامی است. چون آزمون IMAT نیز به زبان انگلیسی است، مهارت زبان در این زمینه، الزامی است.

مدت زمان آزمونIMAT و نحوه امتیازدهی به آن چگونه است؟

مدت زمان آزمون IMAT ایتالیا در حدود ۱۰۰ دقیقه است. سوالات این آزمون به صورت ۵گزینه‌ای مطرح شده‌اند. این آزمون دو بخش دارد و در ۶۰ سوال طراحی شده است.
نحوه امتیازدهی در این آزمون به این صورت است که پاسخ صحیح هر سوال، ۵/۱ امتیاز و سوالات بدون پاسخ، امتیازی ندارند. اما اگر به سوالی پاسخ غلط داده شود، برای آن سوال، ۴/۰ امتیاز منفی در نظر گرفته می‌شود. پس از قبولی در این آزمون می‌توانید وارد سیستم گروه پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا شوید.

دانستن این نکته ضروری است که برای شرکت در آزمون IMAT لازم نیست که حتما از مدارس کشور ایتالیا مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشید. حداکثر امتیازی کسب شده در این آزمون، نمره ۹۰ در نظر گرفته شده است. افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند می‌توانند رتبه کسب شده خود را در سایت وزارت آموزش عالی ایتالیا مشاهده کنند. حداقل نمره قبولی که برای آزمون IMAT در نظر گرفته شده، نمره ۲۰ است.

زمان برگزاری آزمون IMAT چه موقع است؟

متقاضیان ورود به رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا، باید مدرک آزمون IMAT را داشته باشند. این آزمون که به زبان انگلیسی است در کشور ایتالیا و برخی دیگر از کشورهای جهان برگزار می‌شود. تاریخ برگزاری این آزمون معمولا در اواسط ماه سپتامبر است. دانشجویان برای شرکت در این آزمون، باید در اواسط ماه سپتامبر آماده شوند. برای شرکت در این آزمون باید از دو ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون، ثبت نام کنید.

ثبت نام آزمون IMAT چگونه است؟

ثبت نام آزمون IMAT به‌صورت آنلاین بوده و از طریق سایت universitaly.it قابل انجام است. لازم است بدانید ارائه پاسپورت برای ثبت نام در آزمون، ضرورت دارد.

آزمون IMAT در کجا برگزار می‌شود؟

آزمون IMATدر ۲۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. آزمون برای متقاضیانی که در خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند، از جمله ایرانیان، در قطر، امارات و ترکیه برگزار می‌شود. اگر شما هم قصد شرکت در این آزمون را دارید می‌توانید به یکی از کشورهای همسایه رفته و در آزمون، شرکت کنید.
اگر متقاضی شرکت در آزمون IMATهستید و در کشوری غیر از ایتالیا قرار دارید باید به سفارتخانه ایتالیا در آن کشور بروید. اگر شهروند یک کشور هستید، اما اگر در یکی از کشورهای اروپایی ساکنید، باید به سفارت ایتالیا در کشوری که ساکن آن هستید مراجعه کنید.

هزینه‌ برگزاری آزمون IMAT چقدر است؟

آزمونIMAT که به صورت هماهنگ در ۲۰ کشور برگزار می‌شود هزینه‌ای دارد که در هنگام ثبت نام باید آن را پرداخت کنید. این هزینه در حدود ۱۶۴ هزار دلار است. اگر بخواهید این مبلغ را به صورت یورو پرداخت کنید، هزینه شرکت در آزمون برای شما در حدود ۱۳۰ هزار یورو خواهد بود.
این هزینه تنها بابت ثبت نام آنلاین آزمون است. بنابراین اگر قصد داشته باشید برای شرکت در آزمون IMAT، به کشور دیگری بروید باید هزینه سفر را جداگانه در نظر بگیرید. اگر قصد دارید برای آزمون به کشور ایتالیا بروید، استفاده از ویزای توریستی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

آزمون IMAT

چه دانشگاه‌هایی دوره‌های پزشکی را انگلیسی ارائه می‌کنند؟

پیش از این گفتیم که برای ورود به دوره‌های دانشگاهی پزشکی در ایتالیا، باید از آزمون IMAT سربلند بیرون بیایید و در این آزمون پذیرفته شوید. اگر در این آزمون پذیرفته شدید در چه دانشگاه‌هایی می‌توانید رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی دنبال کنید؟ در ادامه دانشگاه‌های ایتالیا و تعداد دانشجویانی که پذیرش می‌کنند را برای شما خواهیم گفت.

دانشگاه باری ایتالیا که ظرفیتی برای ۸دانشجوی بین‌المللی در گروه پزشکی در نظر گرفته است.
دانشگاه ملی بولونیا که ظرفیتی در حدود ۱۰ دانشجوی بین‌المللی در گروه پزشکی را در نظر گرفته است.
دانشگاه ناپولی ایتالیا که ظرفیتی برای ۵۲ دانشجوی بین‌المللی دارد.
دانشگاه ملی میلان یکی دیگر از دانشگاه‌های ایتالیا است که برای گروه پزشکی، ظرفیتی در حدود ۱۶ دانشجوی بین‌المللی را به خود اختصاص داده است.
دانشگاه‌های پادوا، پاویا، ساپینزا رم، توروگاتا، فدریکو و ناپل نیز با ظرفیت‌های بین ۹ تا ۳۱ نفر در پذیرش دانشجوی پزشکی فعال هستند و دانشجویان را پس از گذراندن آزمون IMAT پذیرش می‌کنند.

آزمون IMAT

آیا قبولی در آزمون IMAT در اقامت ایتالیا موثر است؟

اپلای ایتالیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های این کشور، اولویت خیلی از متقاضیان، است. پشت سر گذاشتن آزمون IMATو قبولی در آن، مهمترین شرط ورود به گروه‌های پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا است. با قبولی در این آزمون و وارد شدن به دانشکده‌های پزشکی ایتالیا می‌توانید علاوه بر تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور، تابعیت و اقامت این کشور را نیز کسب کنید.

ما در نوشته‌های پیشین در مورد آزمون آیلتس، تافل و جی آر ای جهت اپلای نیز صحبت کرده‌ایم. در صورت نیاز به مطالعه می‌توانید بر روی نام آزمون‌ها کلیک کرده و آنها را مطالعه کنید.

سخن آخر

برای اپلای دانشگاه‌های ایتالیا و تحصیل در رشته پزشکی پذیرفته شدن در آزمون IMAT، مهمترین شرط، است. بنابراین برای آماده شدن در این آزمون و شرکت در آن و پذیرفته شدن، می‌توانید این متن را مطالعه و از آن بهره‌مند شوید. ما تمام مواردی را شما نیاز دارید بدانید در اینجا گنجانده‌ایم. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما برای دست یافتن به هدفی که دارید مسیر کوتاه‌تری را طی کنید. اگر باز هم در این زمینه سوالی داشتید می‌توانید با ما تماس بگیرید.